Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #408  
Παλιά 21-02-07, 13:39
teoilio Ο χρήστης teoilio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 346
Προεπιλογή

Δεν καταλαβαίνω που αποσκοπεί το ερώτημά σου. Τι ισχύει δηλαδή μέχρι σήμερα? Κι αν υποθέσουμε πως κάτι ισχύει αυτο σημαίνει πως είναι θεόπνευστο? Αν δηλαδή εγώ γράψω ένα κείμενο που να εξυμνεί τα γερμανικά αυτοκίνητα και σε 2000 χρόνια τα γερμανικά αυτοκίνητα όντως παραμένουν πρώτα στην αγορά αυτο σημαίνει πως εγω είχα θεία έμπνευση? Εκτός κι αν δεν κατάλαβα αυτό που είπες...αν όχι τότε αν μπορείς γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος.

Και για να ξεκαθαρίσω τη θέση μου, εγώ δεν αμφισβητώ τόσο την ιστορικότητα ενός προσώπου που μπορεί να έζησε να δίδαξε και να εκτελέστηκε όπως χιλιάδες άλλοι τόσοι κοινωνικοί επαναστάτες. Είμαι αυτός που έθεσα σαν παράμετρο την αμφισβίτηση της θείας φύσης του Ιησού και πως ότι παραχάραξη έγινε ή πλαστογραφία δεν σημαίνει πως δημιούργήθηκαν κείμενα εκ του μή όντως, αλλά αλοιώθηκαν και παραχαράκτηκαν κείμενα προκειμένου να προωθήσουν την ιδέα της θεϊκής υπόστασης, όπως ο ίδιος ανέφερες. Τώρα αν τα ευαγγέλια γράφτηκαν το 3ο αιώνα μ.Χ όπως υποστηρίζω εγώ, έστω και λανθασμένα, είτε γράφτηκαν το 1ο αιώνα όπως υποστηρίζεις εσύ, εάν κάποιοι έχουν παρενέβει και έχουν αλοιώσει τα νοήματα δεν παύει να αποτελούν παραχάραξη και πλαστογραφία.
__________________
" Αν κάποτε νοιώσεις άχρηστος, ανίκανος και εντελώς καταβεβλημμένος, τότε σκέψου πως κάποτε ήσουν το το πιο γρήγορο και δυνατό σπερματοζωάριο ανάμεσα σε εκατομμύρια άλλα"
Απάντηση με παράθεση