Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1222  
Παλιά 01-12-15, 17:03
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Παράθεση:
Προσπάθησα να δώσω κάποια χαρακτηριστικά της έννοιας του κινήματος, τίποτα περισσότερο. Αν κάνεις απλώς το χόμπι σου τότε δεν υπάρχει κανένα κίνημα. Αυτό ρώτησα γενικότερα. Όταν όμως δεν απαντάς στην επιχειρηματολογία του Pholarchos, αντ' αυτού διοργανώνεις συνέδρια περί της μη ιστορικότητας του Ιησού, κινδυνεύεις να χαρακτηριστείς από το φιλοθεάμον κοινό ως ένας εκλεπτυσμένος γκεμπελίσκος, γεγονός για το οποίο δεν έχεις δώσει σχετικά σημάδια.
Είναι πολύ όμορφοι όλοι αυτοί οι χαρακτηρισμοί που πλανώνται στον αέρα, μόνο και μόνο επειδή τα τελευταία χρόνια έχω αφιερώσει μεγάλο μέρος του ελεύθερού μου χρόνου στη δημοσιογραφική έρευνα γύρω από το ρεύμα (ή κίνημα) ιδεών για τον Μυθικισμό τους τελευταίους 2,5 αιώνες, τόσο στην Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό. Σε ότι αφορά την άποψη που έχει διαμορφώσει και το ενδιαφέρον που έχει εκδηλώσει το "φιλοθεάμον κοινό" (όπως λες) για τον Μυθικισμό, επίτρεψέ μου να έχω μία διαφορετική εικόνα... Δυστυχώς ή ευτυχώς οι "εκλεπτυσμένοι γκεμπελίσκοι" θα συνεχίσουν να ερευνούν, να παρουσιάζουν τις έρευνές τους και να κάνουν όσα σχετικά συνέδρια επιθυμούν. Δημοκρατία έχουμε άλλωστε.


Παράθεση:
Νιώθω πως μεγαλώνει η μύτη σου εδώ... επειδή δεν απαντάς σε αυτό που σε ρώτησα και πριν. Ποιος είναι ο ιδιοκτήτης του σιτε? δεν με ενδιαφέρουν ονόματα και πρόσωπα... είναι φυσικό, νομικό πρόσωπο κλπ? Αν δεν γνωρίζεις δεν υπάρχει πρόβλημα. Γνωρίζεις να υπάρχουν και άλλα σχετικά σιτες? Έχει οργανώσει και άλλος φορέας, είτε φυσικό πρόσωπο είτε νομικό κάποιο συνέδριο για την μη ιστορική ύπαρξη του Ιησού?
Ρε Berne Rico για ποια μύτη μιλάς, μας δουλεύεις τώρα; Το μόνο που δεν έχεις ζητήσει ακόμα είναι ΑΦΜ και ΑΜΚΑ. Σου/σας (και ουδόλως με απασχολεί σε ποιον ή ποιους καταλήγουν οι πληροφορίες αυτές) έχω απαντήσει σε όλες τις ερωτήσεις που μου έχεις κάνει, δίχως υπεκφυγές. Στην τελική επειδή κάποια στιγμή η πλάκα τελειώνει, έχω δικαίωμα να μην απαντώ για ζητήματα που δεν αφορούν τις έρευνές μου και σχετίζονται με προσωπικά δεδομένα, φίλους και συνεργάτες. Αν θες, μπορείς να θεωρήσεις ότι ιδιοκτήτες της ιστοσελίδας είναι οι απόγονοι των Ιλλουμινάτι του Βάισχάουπτ, δεν νομίζω να αλλάξει σε σχέση με αυτά που πιθανώς έχεις στο κεφάλι σου.


Παράθεση:
Το έχουμε καταλάβει αυτό, λάθος νιώθεις. Εγώ με τη σειρά μου νιώθω πως είναι μόδα, όπως περίπου είναι οι εκπομπές με εξωγήινους ή πνεύματα που έκανε και πρόσφατα σχετικά η Ελεονώρα Μελέτη στο κανάλι Ε.
Έχεις κάθε δικαίωμα να συγκρίνεις τον Μυθικισμό με τις εκπομπές της Μελέτη. Ο καθένας διαβάζει και κρίνει.
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beetlejuice : 01-12-15 στις 17:20
Απάντηση με παράθεση