Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #582  
Παλιά 22-11-08, 21:01
Το avatar του χρήστη paul
paul Ο χρήστης paul δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-10-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 719
Προεπιλογή

Βασικά οι σκέψεις περί «μη ύπαρξης του Ιησού Χριστού», μου δημιούργησαν άμεσα κάποια λογικά αδιέξοδα. Εξηγούμαι :

1. Αν δεν υπήρχε ο Ιησούς Χριστός, οι 12 Απόστολοι τον δημιούργησαν προκειμένου να διαδώσουν μια Ιουδαϊκή Αίρεση; - Δε μου φαίνεται ορθό.
2. Οι 1.5+ εκατομμύρια χριστιανοί μάρτυρες κατά τους διωγμούς έως την εποχή που ο Χριστιανισμός έγινε επίσημη θρησκεία της (σχεδόν) ρωμαϊκής αυτοκρατορίας, ήταν πλανεμένοι τόσο πολύ! Ήταν τόσο χαζοί ώστε να μιμούνται και να πιστεύουν κάποιον ανύπαρκτο! Ούτε αυτό μου ταιριάζει.
3. Εδώ και 1600+ χρόνια, όλες οι αναφορές που πηγάζουν από τα χριστιανικά κείμενα είναι τόσο λάθος; !!! Ή είναι μια τέλεια προπαγάνδα; !!! Και δηλαδή μόνο μερικοί σύγχρονοι πολέμιοι του Χριστιανισμού είναι τόσο (!!!) έξυπνοι ώστε να καταλάβουν ότι επί 2000 χρόνια, δισεκατομμύρια άνθρωποι έχουν πέσει θύματα μιας τόσο τεράστιας απάτης; Ούτε αυτό μου στέκει.

Κατά την αυστηρά προσωπική μου άποψη, είναι γελοίο να θεωρούμε ότι ΔΕΝ υπήρχε ιστορικά ο Ιησούς Χριστός. Τόσο γελοίο, όσο και η αμφισβήτηση της ιστορικότητας των γραπτών του Ταλμούδ ή της Ιστορικής ύπαρξης του Πιλάτου. Τόσο γελοίο σαν να λέμε ότι εμείς οι 10.000 που αρνούμαστε την ιστορική ύπαρξη του Ιησού Χριστού είμαστε εξυπνότεροι και καλύτεροι ερευνητές από τις εκατοντάδες εκατομμύρια, αν όχι δισεκατομμύρια, πολέμιους του Χριστιανισμού κατά τα 2000 τελευταία χρόνια.

Πέρα από το αν είμαι χριστιανός, ο ίδιος τρόπος προσέγγισης ακολουθείται (από εμένα) και σε απλά προβλήματα της επιστήμης ή όταν εξετάζω την ορθότητα των «νέων» ιδεών μου : «αν σκεφτώ κάτι που καταρρίπτει μελέτες και απόψεις εκατομμυρίων ατόμων και εκατοντάδων ετών, τότε ή είμαι τρελή διάνοια ή κάνω λάθος». Το πιθανότερο σε κάθε περίπτωση που ομοιάζει με τη παρούσα, είναι το λάθος.

Αλλά επειδή ο καθένας είναι ελεύθερος να πιστεύει ό,τι θέλει (αρκεί να μη θίγει τα δικαιώματα άλλου ή/και να μη κάνει προσηλυτισμό), δεν πρόκειται εγώ να προσπαθήσω να πείσω ΕΔΩ οποιοδήποτε σχετικά με την ιστορικότητα του Ιησού Χριστού. Όταν βρω χρόνο θα γράψω ένα κειμενάκι με τα επιχειρήματά μου για το θέμα.

Απλά σας παρακαλώ και σας προκαλώ να σκεφτείτε λίγο τους προβληματισμούς που σας έθεσα… δε μου φαίνεται καθόλου λογικός ο ισχυρισμός της «ανυπαρξίας ιστορικά του Ιησού Χριστού».
__________________
Memento Mori
«Θυμηθείτε το θάνατο»
Απάντηση με παράθεση