Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #502  
Παλιά 11-03-07, 17:51
Το avatar του χρήστη Litsa
Litsa Ο χρήστης Litsa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2006
Περιοχή: ολούθε
Μηνύματα: 2.315
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Real Scientist
Ρίχνοντας μια ματιά στις προηγούμενες σελίδες του τόπικ, παρατηρώ ότι πολλές ερωτήσεις έχουν μείνει αναπάντητες,
Ρίχνοντας και γω μια ματιά βλέπω πως εδώ διαφαίνεται ξεκάθαρα το άτοπο των συλλογισμών σου και η αφλογιστία
των επιχειρημάτων που προσκομίζεις. Περνάς με ταχύτητα από το ένα κεφάλαιο στο άλλο και μετά πάλι σε άλλο.
Παράδειγμα, αναφορές με μισόλογα σε Ρωμαίους Ιουδαίους ιστορικούς, όταν ρωτήσαμε περισσότερα είχαμε αντί απάντησης αναφορές με
μισόλογα για το Ταλμούδ, ρωτήσαμε και ψάξαμε περισσότερα για το Ταλμούδ και μεταφέρθηκες πάλι με μισόλογα και
Name dropping για τα ευαγγέλια και ότι κακώς δεν λαμβάνουμε υπόψη, είχες πει (μήνυμα # 491 με κόκκινο)
Εξάλλου, το να αρνούμαστε τις αναφορές των Ευαγγελίων, των Επιστολών των Αποστόλων, των Πατερικών και των Γνωστικών Κειμένων
που αναφέρονται στον Ιησού επειδή είναι Χριστιανικά ή παραχριστιανικά κείμενα, δείχνει έντονη αντιχριστιανική προκατάληψη.

Πήγαμε να πιάσουμε την Καινή και μας πήγες στις προφητείες και στο πόση βαρύτητα δίνουν στην αξιοπιστία της καινής (μήνυμα #520)
Υπάρχουν τουλάχιστον 323 προφητείες για τον Χριστό και τη θυσία του μέσα στην Παλαιά Διαθήκη. Οι προφητείες είναι το μόνιμο θαύμα
της Αγίας Γραφής, που την κάνουν να ξεχωρίζει από όλα τα άλλα θρησκευτικά βιβλία. Νομίζω ότι είναι χρήσιμο (αν όχι αναγκαίο) να τη
διαβάσουμε ολόκληρη πριν αρχίσουμε να εκφράζουμε άποψη γι αυτή.



Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Real Scientist
κανένας ιστορικός της εποχής εκείνης δεν αμφισβήτησε την ιστορικότητα του Ιησού
Λυπάμαι, αλλά αυτός είναι ο απόλυτος ορισμός της σοφιστείας και εδώ πρέπει να σταθείς αντί να προσπαθείς να περάσεις σε αντεπίθεση.
Οι ανεξάρτητοι ιστορικοί και πηγές ΔΕΝ αναφέρθηκαν σε κανένα Ιησού επειδή τον αγνοούσαν. Επειδή δεν υπήρχε δηλαδή και όχι επειδή τους ενοχλούσε
η παρουσία του και η διδασκαλία του και συμφώνησαν όλοι μαζί να τον διαγράψουν απ τα δεφτέρια τους για αντεκδίκηση.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Real Scientist
χρησιμοποιεί το γεγονός ότι ο Παυσανίας (περιηγητής του 2ου αιώνα) δεν κάνει ιδιαίτερη αναφορά στους Χριστιανούς,
ως επιχείρημα για ανυπαρξία Χριστιανών την εποχή εκείνη. Ο Παυσανίας, όμως, δεν ήταν ιστορικός αλλά περιηγητής που εστίαζε
τις αναφορές του στα μνημεία και την τοπογραφία του χώρου που επισκεπτόταν (οι ιστορικές αναφορές του σχετίζονταν με τα μνημεία),
συνεπώς δεν μπορούσε να αναφερθεί στους Χριστιανούς, επειδή τον 2ο αιώνα δεν υπήρχαν αξιόλογα χριστιανικά μνημεία
(οι Χριστιανοί περνούσαν διωγμούς και οι συναθροίσεις τους γίνονταν σε σπίτια και όχι σε ναούς).
Κάνεις λάθος, ο Παυσανίας μελέτησε και μύθους δοξασίες θρησκείες που υπήρχαν εκείνη την εποχή. Τον έφερα σαν παράδειγμα επειδή
τυγχάνει να έχω τα βιβλία του και τα είχα μελετήσει πολύ παλιά. Τώρα. Για να διώκει κάποιος τους Χριστιανούς πρέπει και να υπάρχουν,
να είναι αναγνωρίσιμοι και εντοπίσιμοι αλλιώς δεν ξέρεις ποιους διώκεις. Δεν δικαιολογείται λοιπόν το γεγονός να τους αγνοούν
οι ιστορικοί αλλά να μπορούν να τους αναγνωρίζουν μόνο οι διώκτες τους.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Real Scientist
Πως, μέσα σε ελάχιστα χρόνια, οι ανύπαρκτοι έγιναν εκατομμύρια;
Εντάξει, το 64 ήταν περίπου ανύπαρκτοι αλλά επί Κωνσταντίνου ήταν πλειοψηφία. Το ζητούμενο είναι πότε έγιναν σημαντικοί
και αν αυτή η μάζα στην πίστη του Χριστιανισμού είναι από μόνη της απόδειξη πως ο Ιησούς είναι ιστορικό πρόσωπο.

Σε αυτό το ερώτημα πως κατόρθωσαν οι Χριστιανοί να πολλαπλασιαστούν θα σε παραπέμψω σε βιβλίο του Λιαντίνη Στοά και Ρώμη όπου εκεί
δίνει μια πολύ καλή εξήγηση σχετικά με την εξάπλωση Στωικών φιλοσοφικών ρευμάτων και το πως αυτά υποβοήθησαν την ανάπτυξη
ανάλογων θρησκευτικών δοξασιών κατά τον μεσαίωνα.
Πάντως το επιχείρημά σου περί πλειοψηφίας δεν είναι απ την φύση του ισχυρό. Και στην Γερμανία του μεσοπολέμου αναπτύχθηκε ο Ναζισμός
με αστραπιαία ταχύτητα χωρίς αυτό να σημαίνει πως η εξάπλωση αυτή ήταν ένδειξη πως η θεωρία που ήταν εξορισμού ορθή.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Real Scientist
Δηλαδή, αναπτύσσονται a priori επιχειρήματα χωρίς να δίνεται η σχετική βιβλιογραφία που τα αναφέρει, ούτε το όνομα των ειδικών
επιστημόνων που τα παραθέτουν. Ακόμα, σε μερικές περιπτώσεις, αναφέρονται πηγές που δεν σχετίζονται με το επιχείρημα που προβάλετε.
Θα το έλεγα αυτό σαν ψύχωση με την "πηγή" και την "αυθεντία". Για ποιο επιχείρημα και για ποιο στοιχείο θέλεις να σου φέρω
βιβλιογραφία ; Το επιστημονικό μου αντικείμενο είναι εντελώς ξένο με αυτά αλλά τυγχάνει να έχω μια σφαιρική γνώση και
να διαβάζω ιστορία και φιλοσοφία και πολλά βιβλία γενικού ενδιαφέροντος. Αυτό δεν με εμποδίζει να σκέπτομαι και να έχω άποψη.
Αν μου λες "κανένας ιστορικός της εποχής εκείνης δεν αμφισβήτησε την ιστορικότητα του Ιησού" δεν χρειάζεται να πάω να
διαβάσω κάποια αυθεντία για να σου απαντήσω "ΔΕΝ αναφέρθηκαν επειδή τον αγνοούσαν και τον αγνοούσαν επειδή δεν υπήρχε"

Δε ξέρω αν σε καλύπτει αυτό που σου λέω αλλά ειλικρινά δεν προσπαθώ να κρύψω κάτι
Απάντηση με παράθεση