Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1469  
Παλιά 29-07-16, 11:47
Το avatar του χρήστη Litsa
Litsa Ο χρήστης Litsa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2006
Περιοχή: ολούθε
Μηνύματα: 2.315
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Deadite Εμφάνιση μηνυμάτων
Εάν κατάλαβα καλά, υποστηρίζεις ότι το όλο σκηνικό της σταύρωσης ήταν στημένο από μια ομάδα ατόμων που είχαν σκοπό να θεοποιήσουν τον αρχηγό τους, άρα παραδέχεσαι ότι υπήρχε ομάδα και ότι υπήρχε και αρχηγός ο οποίος σταυρώθηκε σε συγκεκριμένη ιστορική χρονική στιγμή.

Οπότε, ακόμα κι αν αποδεχτούμε τη θεωρία σου, πάλι δεν καταρρίπτεται η ιστορική ύπαρξη του Ιησού.

Έτσι όμως, τον μειώνεις ως άνθρωπο και ως πνευματικό ηγέτη προσδίδοντάς του δόλο. Αυτός είναι ο στόχος του Μυθικισμού; Ελπίζω πως όχι, υπάρχουν ένα σωρό κατάπτυστες ιστορικές προσωπικότητες που προσφέρονται προς αποδόμηση κι απομυθοποίηση, γιατί να απαξιώνεις κάποιον που διατύπωσε μια ανθρωπιστική θεωρία κι αντιτάχτηκε στην εξουσία, κοσμική (Ρώμη) και εκκλησιαστική (Φαρισαίοι).
Ο Ιησούς δεν είναι υπεύθυνος για αυτό που εξελίχθηκε από την αρχική του θεωρία, σίγουρα δε θα συμφωνούσε με τα σημερινά κακώς κείμενα της χριστιανικής εκκλησίας, μη ξεχνάμε ότι είχε διώξει τους εμπόρους από το ναό, συναναστρεφόταν με τους "περιθωριακούς" της εποχής και έδινε σημασία στην πνευματικότητα κι όχι στη συσσώρευση πλούτου.

Τώρα, για να επανέλθουμε στο θέμα της ιστορικότητας, εμένα με καλύπτει ο Ιώσηπος (μη χριστιανός ιστορικός, 37-100 μ.Χ.) ακριβώς επειδή η μαρτυρία του αμφισβητήθηκε και επανεξετάστηκε από σύγχρονους ιστορικούς, για να αποδειχτεί τελικά αληθινή.







Φλάβιος Ιώσηπος "Ιουδαϊκή Αρχαιολογία"
Αγαπητέ

στο παρόν τοπίκιο, στο μύνημα #387, πριν δε ξέρω και γω πόσα χρόνια, είχα απαντήσει και παραθέσει από tlg το κείμενο του Φλάβιου Ιλωσηπου.

Για τα υπόλοιπα που λες, επιφυλάσσομαι να Σου απαντήσω αλλά όχι τώρα, διότι ποχρεώσεις , γιου νόου.


@ Μπερνιε Ρικο
Πως σου πέρασε τέτοια ιδέα ότι τρολάρω? Εγώ διαβάζω τα κείμενα και από κει πηγάζουν οι σκέψεις μου
Απάντηση με παράθεση