Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1036  
Παλιά 15-04-13, 12:14
Bernie Rico Jr Ο χρήστης Bernie Rico Jr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 696
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PUCK Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι ξεκάθαρο, λοιπόν, το τι προσπαθεί να κάνει ο Bernie Rico Jr με την "τυχαία" αναφορά στην τεκτονική ιδιότητα του καθηγητή, αλλά και με την αναφορά στο βιβλίο μαγειρικής (τύπου: σιγά τον καθηγητή, σε λίγο θα βγάλει βιβλίο για τη σταυροβελονιά).
Η αναφορά δεν είναι προβληματική όπως υποννοείς. Ως καθηγητής στον τομέα της μηχανικής μπορεί να είναι κορυφαίος και δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω, τουλάχιστον άμεσα (άμα χρειαστεί βέβαια το μαθαίνω χθες). Σκέφτηκα απλώς δυνατά για τις "εξωγηπεδικές" ασχολίες του ανθρώπου και διερωτήθηκα για το πόσο προκατειλλημένος ενδέχεται να είναι εξαιτίας των ασχολιών αυτών. Άσε που σκέφτεσαι ρε παιδί μου.. ποιός λογικός άνθρωπος ορκίζεται να του κοπεί ο λαιμός σύριζα, να τον κόψουν κομμάτια, να τα πετάξουν στους ωκεανούς και λοιπά ανατριχιαστικά προκειμένου να βρει την αλήθεια. Ρώτησα κιόλας εαν έχει ασχοληθεί με τους μύθους εν γένει ή μόνο με τον συγκεκριμένο μύθο όπως αυτός περιγράφεται από του μυθικιστές.

Τέλος πάντων, επειδή ξεφεύγουμε και θα πέσει πέλεκυς από τον σκαθαροζούμη... θα ήθελα να του επισημάνω την έρευνα μιας αμερικανίδας καθηγήτριας ιστορίας (αν δεν με απατά η μνήμη μου) η οποία αναφέρει σχετικά με έναν άλλο μύθο (όπως υποστηρίζει η ίδια), αυτόν της μη ύπαρξης διωγμών των πρώτων χριστιανών. Ίσως βέβαια να το γνωρίζει ήδη, σε κάθε περίπτωση όμως, μόλις βρω χρόνο για περαιτέρω στοιχεία, θα του τα αναφέρω. Ενδεχομένως να βοηθήσει την παραπάνω η άλλη σχετική δημοσιογραφική έρευνα. Και για τους εξυπνοπώληδες, το τελευταίο δεν αποτελεί παγίδα ή ειρωνία.
Απάντηση με παράθεση