Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1109  
Παλιά 09-11-13, 16:18
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Αυτό με την Ινδία δεν το έχω υπόψιν μου και η αλήθεια είναι ότι μου ακούγεται αρκετά παρατραβηγμένο. Σχετίζεται με κάποιου είδους παράδοση ή είναι ιστορικά τεκμηριωμένο;
Το θέμα που έθεσες σχετικά με τους πυρήνες εξάπλωσης του χριστιανισμού παραμένει ακόμα ένα μυστήριο ακόμα και για τους ιστορικούς. Υπάρχουν διαμάχες για μια πλθώρα από ζητήματα όπως π.χ πότε ακριβώς γράφτηκαν τα ευαγγέλια, εάν επρόκειτο όντως για μια νέα θρησκεία ή για την μετεξέλιξη του ριζοσπαστικού ιουδαϊκού μεσσιανισμού, εάν το πρόσωπο κλειδί είναι ο Παύλος (που δεν γνώρισε ποτέ τον Ιησού) και οι περιοδίες του στις εβραϊκές κοινότητες της διασποράς ή εάν επρόκειτο για κατασκεύασμα των Ρωμαίων.

Για την τελευταία θεωρία, πάντως, θεωρώ ότι ένας Έλληνας έχει κάνει καλύτερη δουλειά από τον Atwill. Αναφέρομαι στον Νίκο Βεργίδη και στο εξαίσιο βιβλίο του "Νέρων και Χριστός" (εκδ. Arcadia, 1985) που σήμερα μπορείτε να το βρείτε μόνο σε παλαιοβιβλιοπωλεία. Ένας σύγχρονος μελετητής του Βεργίδη, ο Χρήστος Μόρφος, έχει γράψει κατά το παρελθόν σχετικά άρθρα που θα ξεκινήσουν σιγά σιγά να ανεβαίνουν στο mythikismos.gr. Το πρώτο μπορείτε να το διαβάσετε εδώ.
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)
Απάντηση με παράθεση