Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #449  
Παλιά 27-02-07, 17:51
Το avatar του χρήστη Real Scientist
Real Scientist Ο χρήστης Real Scientist δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-01-2007
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Litsa
Μέχρι να πάμε στο Ταλμούδ, για όσα αναφέρθηκαν για Τάκιτο και
Ιώσηπο. έχεις κανένα σχόλιο να προσθέσεις ;
Προσπαθώντας να είμαι πάντοτε συνεπής στην ιστορική αλήθεια, αναγνωρίζω ότι η Ιστορική Κοινότητα δεν έχει συγκεκριμένη αντίληψη για το κείμενο του Ιώσηπου που αναφέρεται στον Ιησού ως Χριστός δηλαδή Μεσσίας (Αρχαιότητες 8:3.3). Για το κείμενο αυτό υπάρχουν τουλάχιστον 4 διαφορετικές αντιλήψεις: 1) Ότι είναι γνήσιο, 2) ότι είναι εμβόλιμο, 3) ότι έγινε λανθασμένη αντιγραφή του πρωτότυπου κειμένου , 4)ότι έγινε σκόπιμη αλλαγή στο αρχικό κείμενο. Σε αυτό που συμφωνούν οι περισσότεροι ιστορικοί είναι στο γεγονός ότι ο Ιώσηπος πράγματι κάτι έγγραψε για τον Ιησού. Αυτό το συμπέρασμα βγαίνει από την ιστοριογραφική έρευνα της Alice Whealey (2003) [βλέπε Wikipedia το άρθρο Josephus on Jesus].
Για τον Τάκιτο, οι περισσότεροι ιστορικοί δεν αρνούνται τη γνησιότητα του κειμένου των Χρονικών (15:44) που αναφέρεται στο κάψιμο της Ρώμης και τον Χριστό. Φυσικά, για κάθε αρχαίο ιστορικό κείμενο υπάρχουν αμφιβολίες για τη γνησιότητά του, επειδή σχεδόν όλα τα αρχαία κείμενα είναι κατοπινές αντιγραφές των πρωτότυπων. Όμως, το γεγονός αυτό δεν εμποδίζει τους ιστορικούς ερευνητές να φτάσουν σε σαφή συμπεράσματα, χρησιμοποιώντας συγκεκριμένα εργαλεία ιστορικής επαλήθευσης (τα έχω αναφέρει σε προηγούμενες σελίδες). Γι αυτό ακόμα και στους κύκλους των άθεων ή υλιστών ακαδημαϊκών ιστορικών όπως οι Michael Grant, Will Durant, Rudolf Bultmann, Graham Stanton (βλέπε http://www.bede.org.uk/price1.htm ) υπάρχει η πεποίθηση ότι ο Ιησούς είναι αδιαμφισβήτητο ιστορικό πρόσωπο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Litsa
Το Ταλμούδ μήπως ξέρεις πότε γράφτηκε ;
Υπάρχουν 2 αποδόσεις του Ταλμούδ: 1) Η Βαβυλωνιακή (4ος – 5ος αιώνας μ.Χ.) και η Παλαιστινιακή (5ος-6ος αιώνας), ωστόσο και οι 2 αναφέρονται σε Εβραϊκές νομοθεσίες, παραδόσεις και ιστορικά γεγονότα ακόμα και της προ Χριστού εποχής.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Litsa
Μέχρι στιγμής οι πηγές μου είναι αυτά που μου προσκομίζουν οι επίδοξοι Απολογητές.Εγώ κατ εσέ είμαι ο τσαγκάρης.
Αγαπητή Λίτσα, σε καμία περίπτωση η έννοια του τσαγκάρη δεν αφορά εσένα. Αν διαβάσεις και τα προηγούμενα άρθρα μου, θα διαπιστώσεις ότι ποτέ δεν εκφράζομαι προσβλητικά σε κάποιο μέλος του φόρουμ. Αυτό το θεωρώ απαράδεκτο. Απλά ήθελα να δώσω έμφαση στο αυτονόητο, ότι για ιστορικά ζητήματα θα πρέπει να ρωτήσουμε ιστορικούς και όχι άσχετους με την ιστορική έρευνα. Φυσικά, εκτιμώ και τους τσαγκάρηδες ως ειδικούς στο δικό τους χώρο ευθύνης. Θα το επαναλάβω, δεν υπάρχει ούτε ένας αρχαίος ή σύγχρονος ιστορικός που να είναι αποδεκτός από την Ιστορική Κοινότητα, ο οποίος να μην αποδέχεται την ιστορικότητα του Ιησού. Βέβαια, αν υπήρχε κάποιος, θα μου τον είχες ήδη αναφέρει. Φυσικά, είναι δικαίωμά του καθενός να ζητάει ιατρικές συμβουλές από κομπογιαννίτες, εγώ θα προτιμήσω τους γιατρούς.
Απάντηση με παράθεση