Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #363  
Παλιά 11-08-13, 18:02
Το avatar του χρήστη PUCK
PUCK Ο χρήστης PUCK δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2005
Περιοχή: Ονειροπολία
Μηνύματα: 744
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vassilis_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Άλλωστε ο Χριστός έχει τονίσει: «Ὅστις θέλει ὀπίσω μου ἐλθεῖν…» (Μάρκ. η΄ 34).


Παράθεση:
Μάρκος (8: 34): «Ὅστις θέλει ὀπίσω μου ἀκολουθεῖν, ἀπαρνησάσθω ἑαυτὸν καὶ ἀράτω τὸν σταυρὸν αὐτοῦ, καὶ ἀκολουθείτω μοι».

Λουκάς (9: 23): «Εἴ τις θέλει ὀπίσω μου ἔρχεσθαι, ἀπαρνησάσθω ἑαυτὸν καὶ ἀράτω τὸν σταυρὸν αὐτοῦ καθ' ἡμέραν, καὶ ἀκολουθείτω μοι».

Ματθαίος (16: 24): «Εἴ τις θέλει ὀπίσω μου ἐλθεῖν, ἀπαρνησάσθω ἑαυτὸν καὶ ἀράτω τὸν σταυρὸν αὐτοῦ καὶ ἀκολουθείτω μοι».
Εγώ, πάλι, αυτά κατάφερα να βρω, και δεν βλέπω κάπου το "δημοκρατικό" της υπόθεσης.
Το "Εἴ" σημαίνει "αν", οπότε, "αν κάποιος θέλει να με ακολουθήσει θα πρέπει να ..." και
"όποιος θέλει να με ακολουθήσει θα πρέπει να ..."

Που φαίνεται το "[είναι ελεύθερος] όποιος θέλει να με ακολουθήσει;".

Άλλη μια αυθαίρετη ερμηνεία. Ως γνωστόν, όλα είναι λάστιχο. Άλλα παίρνονται κατά γράμμα,
άλλα κατά πνεύμα και όλα μαζί στοχεύουν στον προσηλυτισμό.

Κατά τα άλλα, εξακολουθείς να μην καταλαβαίνεις πως αν ΕΓΩ σου δώσω μόνο δύο επιλογές και σου απαγορεύσω οποιαδήποτε άλλη,
εσύ ΔΕΝ είσαι ελεύθερος. Έχεις την επίπλαστη ελευθερία να επιλέξεις ένα από δύο πράγματα που ΕΓΩ σου δίνω.

Τόση λοβοτομή πια στον 21ο αιώνα;

Υ.Γ. : Επίσης, όσο κι αν έψαξα (και μπορεί να μου ξέφυγε) δεν βρήκα κάτι ανάλογο στο κατά Ιωάννη.
Ο Ιωάννης που ήταν μαθητής του Ιησού δεν το ξέρει, και το ξέρει ο Λουκάς που δεν ήταν;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη PUCK : 11-08-13 στις 18:04
Απάντηση με παράθεση