Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #564  
Παλιά 05-10-14, 16:43
rados Ο χρήστης rados δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2009
Μηνύματα: 381
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xtabay Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν μπορεις πες μας και για ποιους λόγους αμφιβάλλεις για την ύπαρξη του θεού .
Αν προσέξεις είπα ότι δεν είμαι σε θέση να απαντήσω με σοβαρότητα στο ερώτημα. Οπότε από την στιγμή που η υπόθεση είναι "η ύπαρξη" και όχι "η αμφισβήτησή της", (η θέση και όχι η αμφισβήτηση της θέσης οφείλει να αποδεικνύεται), το πραγματικό ερώτημα είναι αν έχω λόγους να δέχομαι την ύπαρξη του Θεού. Αν είχα, προφανώς δεν θα ήμουν αγνωστικιστής.

Παράθεση:
Γενικά, άθεοι αυτοχαρακτηρίζονται αυτοί που δεν πιστεύουν ότι υπάρχει θεός, λόγω έλλειψης στοιχείων. Υπάρχουν και κάποιοι που ξέρουν/πιστεύουν ότι δεν υπάρχει θεός και ας μην υπάρχουν στοιχεία που αποδεικνύουν τη μη ύπαρξή του. Αυτοί αναφέρονται ως "strong atheists" (δεν ξέρω αν υπάρχει ελληνικός όρος. Στο μυαλό μου τους λέω αντίθεους, ίσως) και φυσικά είναι εντελώς άλλο πράγμα. Το σημαντικό είναι ότι μη πίστη στην ύπαρξη β‰* πίστη στη μη ύπαρξη. Το ότι δεν θεωρείς ότι το ερώτημα της ύπαρξης του θεού μπορεί να απαντηθεί, σε κάνει να μην θες να το ερευνήσεις; Αν όχι, μπορεί να πρέπει να ξανασκεφτείς μήπως τελικά είσαι απλά άθεος.
nikodhmos επειδή ξεφεύγουμε από το θέμα, απέφυγα να το αναλύσω. Σε μεγάλο βαθμό συμφωνώ μαζί σου.

Παράθεση:
Είναι αλήθεια ότι η εξέλιξη ασχολείται με το τι γίνεται μετά την εμφάνιση της πρώτης μορφής ζωής και όχι πώς εμφανίστηκε αυτή. Δηλώνει όμως πως ό,τι ζει και έζησε στη Γη, από αυτά που έχουμε δει ως τώρα, δείχνει προς έναν κοινό πρόγονο. Ο χριστιανισμός λέει ότι τα έμβια όντα φτιάχτηκαν από τον θεό ξεχωριστά, και εκεί βρίσκεται η αντίθεση.
Ο χριστιανισμός τυπικά αναφέρεται και σε ένα δένδρο που οι καρποί του σου έδιναν την γνώση του καλού και του κακού. Αν θέλει κανείς να προσεγγίσει την θρησκεία κατά λέξη, αναρωτιέμαι τι θα έκανε με το ρητό που υπάρχει στο άγιο όρος. Πρέπει να πεθάνεις πριν πεθάνεις, για να μην πεθάνεις όταν πεθάνεις.....
Σαφώς και όταν λέω ότι δεν διαφωνεί, αναφέρομαι σε μια προσέγγιση που θα αναζητά την ουσία και την κατανόηση της φύσης μέσα από αυτή την ουσία, παρά σε μια φονταμενταλιστική προσέγγιση που θα θεωρούσε ότι ο Θεός αρέσκεται σε ανθρωποθυσίες....

Παράθεση:
Η εξελικτική θεωρία δεν παίρνει θέση για την ύπαρξη ή μη ύπαρξη του Θεού
Ναι, όπως κάθε επιστημονική θεωρία που υφίσταται αυτή τη στιγμή. Αυτό είναι το μόνο σίγουρο, αφού η έννοια του θεού είναι σχεδιασμένη ως αναπόδεικτη. Αυτό που συμβαίνει όμως, είναι ότι όσο περισσότερα φαινόμενα εξηγούνται χωρίς την ανάγκη της προϋπόθεσης της ύπαρξης του θεού, τόσο λιγότερος «χώρος» μένει γι' αυτόν (βλ. θεός των κενών). Δεν μπορείς ποτέ να είσαι σίγουρος ότι δεν υπάρχει μια καρφίτσα στο σπίτι σου, αλλά όσο πιο πολύ ψάχνεις χωρίς να τη βρεις, τόσο πιο εύλογο είναι να μην υπάρχει. Absence of evidence is evidence of absence.
Ναι, ξέρω την προσέγγιση αυτή. Δεν είμαι εδώ για να υπερασπιστώ την θρησκεία, οπότε δεν θα προσπαθήσω να το κάνω, αλλά να είσαι σίγουρος ότι δεν θα μου ήταν και πολύ δύσκολο να βρω ένα πολύ μεγάλο "κενό" για πάρτη Του.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη rados : 05-10-14 στις 16:52
Απάντηση με παράθεση