Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #482  
Παλιά 08-03-07, 20:05
Το avatar του χρήστη Real Scientist
Real Scientist Ο χρήστης Real Scientist δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-01-2007
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Litsa
Εδώ από real scientist μας έχεις βγει σαν αληθινός επιστημονικός απολογητής. Είναι καθαρά ρητορικές πλάνες και υπεκφυγές.
Για να κατανοήσουν οι αγαπητοί συμφορουμίστες πόσο εύκολο είναι να αρνούμαστε ένα ιστορικό δεδομένο μέσω σοφιστικών επιχειρημάτων και πόσο εύκολα μπορούμε να κατηγορούμε αυτούς που παρουσιάζουν τα απτά δεδομένα (ιστορικές έρευνες, εγκυκλοπαίδειες, ακαδημαϊκά και σχολικά βιβλία) ως πλάνες και υπεκφυγές, θα σας δώσω ένα παράδειγμα.

Υποθέστε ότι σε ένα άλλο τοπίκιο αρχίζω να αρνούμαι την ιστορικότητα του Μάο Τσε Τουγκ. Ισχυρίζομαι ότι ο Μάο δεν είναι ιστορικό πρόσωπο αλλά το προϊόν της Κινέζικης Κομουνιστικής νομενκλατούρας με σκοπό να καρπώνεται προνόμια και οικονομικές παροχές σε βάρος του Κινέζικου λαού. Για τον σκοπό αυτό η νομενκλατούρα εφεύρε έναν επαναστάτη αρχηγό και του επέδωσε χαρισματικές ιδιότητες ώστε να χειραγωγεί ψυχολογικά τα πλήθη που πάντοτε έχουν την ανάγκη ενός χαρισματούχου ηγέτη. Το επιχείρημά μου αν και δεν στηρίζεται σε ιστορική έρευνα ούτε είναι αποδεκτό από την ιστορική κοινότητα, εντούτοις είναι απόλυτα λογικοφανές.

Οι νοήμονες συμφορουμίστες θα άρχιζαν, τότε, να αντικρούουν το επιχείρημα μου βασιζόμενοι σε ιστορικές μελέτες και εγκυκλοπαίδειες που αναφέρουν για την ύπαρξη του Μάο. Εγώ, πάλι, θα συνέχιζα να επιχειρηματολογώ υπέρ της ανυπαρξίας του, όχι παρουσιάζοντας άλλες ιστορικές μελέτες αλλά χρησιμοποιώντας οξυδερκή σοφιστικά επιχειρήματα και ποντάροντας στην άγνοια των άλλων μελών του φόρουμ, οι οποίοι θεωρούν τα επιχειρήματά μου αρκετά ενδιαφέροντα ιδιαίτερα επειδή χτυπάνε ένα ιστορικό (ή και ιδεολογικό) κατεστημένο.

Ξαφνικά, ένας νοήμων συμφορουμίστας, μου αντιτείνει το γεγονός ότι για το Μάο υπάρχουν ακόμα και κινηματογραφήσεις, τότε εγώ αρπάζω την ευκαιρία να προεκτείνω την συνωμοτική μου άποψη, και του απαντώ ότι η νομενκλατούρα συνεργάστηκε με το Χόλυγουντ το οποίο χρηματοδοτήθηκε από τις Αμερικανικές βιομηχανίες όπλων ώστε να υπάρχει πάντα μία δυνατή κομουνιστική χώρα (το αντίπαλο δέος) που θα αναγκάζει τις Αμερικανικές κυβερνήσεις να συνεχίζουν τεράστια εξοπλιστικά προγράμματα, πλουτίζοντας έτσι τους σχετικούς βιομηχάνους.
Τέτοιου είδους είναι τα επιχειρήματα αυτών που αρνούνται την ιστορικότητα του Ιησού.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Litsa
Και δε μπορώ να το βρω πουθενά αυτό το βιβλίο.
Αγαπητή Litsa, για τρίτη φορά γράφω την ιστοδιεύθυνση του βιβλίου μέσω της οποίας μπορείς να το παραγγείλεις απευθείας από τις Εκδόσεις Πέργαμος.
http://www.pergamos.com.gr/product_i...roducts_id=162

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Litsa
Εκτός από θέμα πίστης είναι και αντικείμενο κακόβουλης εκμετάλλευσης από διάφορους θεοκάπηλους και αυτό (δηλαδή το ξεμπρόστιασμα των θεοκάπηλων) καμία σχέση δεν έχει με θέματα πίστης.
Λίτσα, σε αυτό το σημείο θα συμφωνήσω μαζί σου. Πράγματι υπήρξαν και υπάρχουν πολύ θεοκάπηλοι, οι οποίοι στο όνομα του Χριστιανισμού εκμεταλλεύτηκαν την άγνοια και την δεισιδαιμονική προκατάληψη πολλών ανθρώπων που είχαν απλοϊκή πίστη. Όμως, το γεγονός αυτό δεν καταρρίπτει το ευαγγέλιο (το χαρμόσυνο μήνυμα) του Ιησού. Το γεγονός ότι ο Υιός του Θεού έγινε άνθρωπος, συγχώρεσε μέσω της θυσίας του τις αμαρτίες μας και μας έδωσε αιώνια ζωή, παρότι μοιάζει με μύθο, συνεχίζει να συγκινεί τις καρδιές πολλών ανθρώπων, ακόμα και σοβαρών επιστημόνων οι οποίοι ομολογούν ότι είχαν προσωπική (όχι απαραίτητα εκκλησιαστική) αποκάλυψη του Ιησού Χριστού στη ζωή τους. Ο ίδιος ο Ιησούς διακήρυξε: «Ζητάτε, και θα σας δοθεί· ερευνάτε, και θα βρείτε· κρούετε, και θα σας ανοιχτεί» (Κατά Ματθαίον Ευαγγέλιο 7:7), συνεπώς ο Ιησούς υπόσχεται προσωπική αποκάλυψη σε κάθε ειλικρινή εκζητητή. Βέβαια για να πάρεις πρέπει να του ζητήσεις (να προσευχηθείς σε Αυτόν) δηλαδή να κάνεις μια φοβερή υπέρβαση στις ιδεολογικές σου προκαταλήψεις, αλλά κάτι τέτοιο, αναμφίβολα, είναι πολύ δύσκολο στο υπέρογκο εγώ μας.
Απάντηση με παράθεση