Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1363  
Παλιά 14-07-16, 22:29
SocratesYourNightmare Ο χρήστης SocratesYourNightmare δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-07-2016
Μηνύματα: 116
Προεπιλογή

4-16Διότι και όταν ήμουν εις την Θεσσαλονίκην και μια και δυό φορές μου εστείλατε βοηθήματα ΔΙΑ ΤΙΣ ΑΝΑΓΚΑΣ τας ιδικάς μου και του έργου μου.

Τι είχε λοιπόν ανάγκη ο Παύλος και ποιό το έργο του;

Το έργο του είναι καθαρό σε κάθε επιστολή του, να διαδώσει τον λόγο του Θεού. Εκτός αυτού όμως, όπως όλοι μας ,για να κάνουμε ενα έργο θέλουμε βοήθεια, είτε οικονομική είτε ψυχολογική είτε υλική.

Η κύρια λιτσα λοιπόν, προσπαθεί με προπαγάνδα να αλλειωσει το πρόσωπο του Παύλου και πέρνει εδάφια που (νομίζει οτι)την συμφέρουν για να δικαιολογίσει την απιστία της . Αν όντος αυτές οι δοσοληψίες είναι χρήματα πρέπει να ψάξουμε να βρούμε τι τα κάνει αυτά τα χρήματα;

Β Κορ. 8,6 - Και αυτό έκαμεν ημάς να παρακαλέσωμεν τον Τιτον, όπως άλλοτε ήρχισεν από την Κορινθον το ΕΡΓΟΝ των εισφορών υπέρ των πτωχών, έτσι και τώρα να ολοκλήρωση και αποτελειώση το γεμάτο χάριν Θεού αυτό έργον μεταξύ σας.

Αντιλαμβανομαστε λοιπόν, οτι ο Παύλος είναι ενας φιλάνθρωπος, που κανένας μας ΠΟΤΕ δεν θα μπορέσει να βρεί τόσο κουράγιο για φιλανθρωπία, και την διάσωση ΤΟΥ ΛΌΓΟΥ ΤΟΥ ΘΕΟΎ , όσο ο Παύλος.

Υπάρχουν αρκετά επίσης εδάφια που μας μιλούν για φιλανθρωπίες.

"Ο μέγας Απόστολος του Χριστού Παύλος αποκεφαλίστηκε ,όπως προβλεπόταν για Ρωμαίο πολίτη και, έτσι, ικανοποιήθηκε η επιθυμία του να ενωθεί πλήρως με τον Χριστό. Μία ταραχώδης ζωή γεμάτη περιπέτειες, κόπους και μόχθους, πληγές, φυλακίσεις, βασανιστήρια, κινδύνους μέχρι θανάτου, από ληστές, ναυάγια, προδοσίες, σε ποταμούς, πόλεις και ερήμους είχε λάβει τέλος. Πολλές φορές άγρυπνος, εξαντλημένος από την κούραση, την πείνα και τη δίψα, τη νηστεία, το κρύο και τη γύμνια αντιμετώπισε τα προβλήματα όλων των Εκκλησιών με αγώνα και αγωνία και συνεχή μέριμνα."
Απάντηση με παράθεση