Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #143  
Παλιά 23-03-06, 23:11
Παθοκτόνος Ο χρήστης Παθοκτόνος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 452
Smile

Παράθεση:
πρεπει να σε ρωτησω ευθεως εαν εχεις σχεση με την ΟΟΔΕ(δεν εξηγουνται αλλιως τοσα και τοσα που εχουν δει τα ματακια μου!).
Μάλλον,"κρίνετε εξ ιδίων τα αλλότρια",όπως έκαναν κι οι έκλυτοι και ομοφυλόφιλοι που διαβάζοντας τα ευαγγέλια έβγαλαν(αυτό κατάλαβαν...) τον Ιησού...πόρνο και...έκφυλο(κίναιδο)αντιστοίχως...Δεν σας τιμούν τέτοιες κουταμάρες...

Παράθεση:
Οπως εχω ξαναπει, στη θεωρια περι ρωμαϊκης καταβολης του χριστιανισμου οδηγηθηκα μετα απο καθαρα προσωπικη ερευνα.
Αν κρίνω από τις επιρροές σας,δεν το νομίζω.Μία περιήγησι στην ιστοσελίδα του ΥΣΕΕ θα πείσει τον καθένα...

Παράθεση:
Δε φανταζεσαι τη χαρα μου μολις διαπιστωσα οτι πολλοι ικανοι ξενοι συγγραφεις την εχουν αναπτυξει και τεκμηριωσει με απτα ιστορικα στοιχεια.
Ξεκινάτε-όπως και κάποιο ίνδαλμά σας-από την θέσι που θέλετε να...αποδείξετε.Την λαμβάνετε ως δεδομένη και τα "συμπεράσματα" που βγάζετε είναι απόρροια αυτής..



Παράθεση:
Σε αυτο κολλας τωρα; Η ιστορια "εγραψε" ( ; ) πως ειπε μια κουβεντα παραπανω!
Αυτό το λέτε εσείς "μία κουβέντα παραπάνω"...Το ζήτημα είναι πως οποιοσδήποτε άλλος και να το έλεγε δεν θα τον "έπαιρναν στα σοβαρά".Γι'αυτό άλλωστε ποτέ δεν είπε κάτι τέτοιο ο (πρώτος)Βούδδας ή ο Μωάμεθ ή ο Κομφούκιος ή ο Λάο-Τσε...

Παράθεση:
Ξερεις ποσοι θαυματοποιοι γυρνουσαν τη Γαλιλαια εκεινη την εποχη που εκαναν μαλιστα απειρως εντυπωσιακοτερα "θαυματα" απο τον Ιησου, μυημενοι στα αιγυπτιακα κολπα, υποστηριζοντας παραλληλα πως επροκειτο για τους μεσσιες;(η λεξη ηταν της μοδας φαινεται, κατι που αναφερει και ο αγαπημενος σου Κελσος!) Ο Ιησους φερθηκε εξυπνα στα ευαγγελια και εκανε τη μαγκια να δηλωσει πως ολοι εκτος απο αυτον ειναι "τσαρλατανοι" !(τι θρασσος!)
Εγώ ξέρω,το ζήτημα είναι πως δεν ξέρετε εσείς,αγαπητέ...Και τι τύχη και πλήθος είχαν οι οπαδοί αυτών...Δεν έχετε ακούσει ποτέ:"Χρόνος άγει ες φως αλήθεια";..Κατά την άποψί σας,δηλαδή,ο Ιησούς αν τελικώς δεν ήταν ανύπαρκτος...ιστορικά,ήταν...μάγος,όπως αναφέρει και το Ταλμούδ δηλαδή...(ω ποία σύμπτωσις... )Και το ωραίο είναι ότι είσθε...πεπεισμένος για ταην ύπαρξι των υπολοιίπων μεσσιών,διότι αυτό αποδεικνύει πως κι ο Ιησούς ήταν ένας εξ αυτών...Για πείτε μας ποιες πηγές είναι αυτές που δείχνουν την ύπαρξί των,πόσους και ποιους κώδικες έχουμε των εν λόγω γραπτών;..

Παράθεση:
Εαν κρινεις οτι τα κειμενα που εδωσα απο τους μετα θανατου (προσοχη δε το ξεχναμε!) ιστορικους ειναι πλαστα, σε καλω να μας φερεις τα αυθεντικα να τα σχολιασουμε.
Αυτά τα κείμενα μπορεί να τα βρει ο καθείς,αγαπητέ μου φίλε...Δεν μπορώ να περνώ ώρες για να αναλύω κάθε αναφορά και ιστορικό εύρημα στον/σχετικό με τον Ιησού.Εκτός από τον...κ.Καρόττα και τον κ.Μόρφο,οφείλετε μάλλον να διαβάσετε και κανέναν άλλον(σοβαρό) επιστήμονα,δεν νομίζετε;

Όσο για το αν υπάρχουν αυτά που λέτε στα κείμενα του (αιρετικού) Τερτυλλιανού και του Αγίου Ιουστίνου,θα πρέπει να το ψάξω,διότι,όπως καταλαβαίνετε,δεν πολυεμπιστεύομαι τις πηγές σας και πολλά από αυτά που μας έχετε παραθέσει στο παρελθόν(όπως εκείνο το "ανθελληνικό" του Μ.Βασιλείου στο "Προοίμιον εις Ησαίαν",που ακόμη το ψάχνω...)ήσαν μάλλον ολίγον πεποιημένα...
Φιλικά.
Θα επανέλθω...
__________________
"Βουβές ψυχές,θλιμμένες!Και τ'απόβραδο/
Προσμένουν το Χριστό μας από πέρα.....

.....Κ'εκείνος έρχεται...../
με τ'άγιο φως αχνόφεγγο στεφάνι του/
.....με τα θεικά,χαμηλωμένα μάτια....../

του κάμπου τα στρουθιά και τα πετούμενα......
άμα τον δούνε χαμηλώνουν πρόσχαρα......

Και σκύβει στις ψυχές που τον προσμένουν/
Σιγά...
πονετικά"

Από: "Εσπερινός" του Λάμπρου Πορφύρα(1894-1932), "Πας ο επί γης και υπό γην χρυσός αρετής ουκ αντάξιος"-Πλάτων
Απάντηση με παράθεση