Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #324  
Παλιά 26-01-07, 18:49
Το avatar του χρήστη Voel
Voel Ο χρήστης Voel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-07-2004
Περιοχή: Queensland, Australia
Μηνύματα: 1.008
Προεπιλογή

Παράθεση:
πράγματι πρόκειται για υπαρκτές μυθολογικές οντότητες.
WHAT?
Για εναν που θεωρει τον εαυτο του επιστημονα, πολλω δε μαλλον «πραγματικο» επιστημονα, ο,τι και αν αυτο σημαινει φαινεστε να υποπιπτετε πολυ ευκολα και πολυ συχνα στο αμαρτημα του δογματισμου, καθως και σε σφαλματα λογικης. Ας ειναι ομως, τετοια πραγματα ειναι αναμενομενα οταν προσπαθουμε να εξετασουμε θεματα που αγγιζουν την προσωπικη πιστη του ενος υπο το φως της λογικης και της επιστημονικης μελετης.

Μου ζητησατε να καταθεσω στοιχεια για την αντιθετη αποψη. Η «αντιθετη αποψη» ειναι εν προκειμενω η πεποιθηση οτι τα στοιχεια που παραθετετε εσεις δεν ειναι επαρκη για να πειστουμε οτι οντως ο Ιησους υπηρξε και περπατησε τη γη ως ανθρωπος. Μου ζητατε λοιπον να σας αποδειξω οτι ΕΣΕΙΣ δεν εχετε στοιχεια και επιχειρηματα; Αυτα τα πραγματα δεν γινονται. Ειναι δικη σας δουλεια να βρειτε και να μου παραθεσετε ιστορικα στοιχεια που να αποδεικνυουν την ιστορικοτητα του Ιησου και μετα να κρινουμε αυτα τα στοιχεια οσο αντικειμενικα και διεξοδικα μπορουμε. Προσωπικα πιστευω οτι τετοια αντικειμενικα στοιχεια δεν υπαρχουν. Δεν μπορω να σας αποδειξω οτι δεν υπαρχουν γιατι απλα....δεν υπαρχουν. Ειναι σαν να προσπαθω να αποδειξω οτι δεν ειμαι ελεφαντας.

Τα μονα ιστορικα στοιχεια (αν μπορει να τα αποκαλεσει ετσι καποιος) που μπορει η χριστιανικη θρησκεια να παραθεσει ειναι τα θρησκευτικα σας κειμενα, ευαγγελια κτλ. Εταιροχρονισμενα και σαφως μη αντικειμενικα εως και δογματικα (αφου προκειται για θρησκευτικα κειμενα) καποιος θα μπορουσε να τα δεχθει ως ενδειξεις αν οχι ως ακλονητες αποδειξεις αν μας ειχαν πεισει οτι αν μη τι αλλο δεν ηταν πλαστογραφημενα και αποτελεσμα λογοκρισιας και κοψιματος στα μετρα της εκκλησιας. Η ιδια η εκκλησια εχει αποκυρηξει με διαφορα οχι και τοσο αγαθα κριτηρια αρκετα απο τα ιδια της τα θρησκευτικα κειμενα, ονομαζοντας τα αιρετικα, ψευδεπιγραφα κτλ. Ειναι δεδομενος λοιπον ο σκεπτικισμος οποιουδηποτε ερενητη να δεχθει ως αυθεντικα και αντικειμενικα τα κειμενα τα οποια τελικα η εκκλησια δεχεται και που ολως τυχαιως ειναι και οι μονες πηγες μας για την υπζρξη, την δραση και την φιλοσοφια του Ιησου.

Αναφερθηκατε επισης στους Ρωμαιους ιστορικους και μου συστησατε να δω ενα λημμα στη wikipedia. Το εχω δει απο καιρο το λημμα αυτο οπου διαβασα και το εξης οσον αφορα τους ρωμαιους ιστορικους που αναφερετε
Παράθεση:
Nonetheless, the works of four major non-Christian historians contain passages relevant to Jesus: Josephus, Tacitus, Suetonius, and Pliny the Younger, among others. However, these are generally references to early Christians rather than a historical Jesus. Of the four, Josephus' writings, which document John the Baptist, James the Just, and possibly also Jesus, are of the most interest to scholars dealing with the historicity of Jesus (see below). Tacitus, in his Annals written c. 115, mentions popular opinion about Christus, without historical details (see also: Tacitus on Jesus). There is an obscure reference to a Jewish leader called "Chrestus" in Suetonius. Pliny condemned Christians as easily led fools.
Αναρρωτιεμαι αν εσεις δεν διαβασατε την ιδια παραγραφο, η αν επιλεξατε να την παραβλεψετε

Τελος να αναφερθω στους «λογιους» που μου παραθετετε, τα ονοματα των οποιων εχετε μπλεξει λιγακι, προφανως οι πηγες σας δεν ειναι τοσο ακριβεις. Οι περισσοτεροι απο αυτους ειναι ευαγγελιστες απολογητες, φανατικοι του χειροτερου ειδους, αυτοοι που βγαινουν στις τηλεορασεις στο Νοτο των ΗΠΑ, συγγραφεις βιβλιων οπως τα «Handbook of Christian Apologetics», «Τhe Myth of Safe Sex: The Tragic Consequences of Violating God's Plan»

Oσον αφορα τον Snoopy.....το "ποιηματακι" μπορει να ειναι ενοχλητικο, αλλα ειναι περα για περα αληθινο. Ο χριστιανισμος διαδοθηκε οχι με την αγαπη αλλα με το μισος, τον τρομο, την απατη, την βια και την καταστροφη των θρησκειων και των πολιτισμων που εβρισκε αντιθετους. Ο ελληνισμος ηταν ενα απο τα θυματα του. Τωρα για το 1821, οι αποψεις για την προσφορα του χριστιανισμου και της εκκλησιας διηστανται, δεν νομιζω ομως να ειναι εδω το μερος να μιλησουμε γι αυτο.
__________________
"And you shall know the truth, and the truth shall make you free."
"καὶ γνώσεσθε τὴν ἀλήθειαν καὶ ἡ ἀλήθεια ἐλευθερώσει ὑμᾶς."
John 8:32

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Voel : 26-01-07 στις 18:52
Απάντηση με παράθεση