Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #80  
Παλιά 22-01-06, 13:05
Παθοκτόνος Ο χρήστης Παθοκτόνος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 452
Smile "όσα παρά πάσι καλώς είρηται(=έχουν ειπωθεί),ημών των χριστιανών εστί"

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apan@samos
οι προφητείες ...η επιστήμη της ιστορίας δε μπορεί να στηριχθεί σε τέτοιου τύπου "τεκμήρια".
Άποψή σας.

Παράθεση:
Ένα μεγάλο θέμα είναι ότι ο Παθοκτόνος (και όχι μόνο) αναγνωρίζει ως προφητεία για την έλευση του Ιησού,ένα χρησμό ιέρειας του Απόλλωνα.Χρησιμοποιείται δηλαδή ένα χρησμός αρχαιοελληνικού μαντείου ως χριστιανική προφητεία!!!
Χωρίς να θέλω να σας προσβάλω,κάμνετε κριτική σε εμέ έχοντας άγνοια σχετικώς με το θέμα...Προφανέστατα(κι αυτό δεν είναι κακό,"γηράσκω δ'αεί πολλά διδασκόμενος")αγνοείτε την θεωρία του αρχικώς πλατωνικού φιλοσόφου και έπειτα χριστιανού μάρτυρος και απολογητού Ιουστίνου(2ος αι.μ.Χ.) περί "σπερματικού λόγου".Η Σίβυλλα ανήκει στους "προειπόντες την έλευση Χριστού",κατά την Ορθοδοξία.Έτσι,δεν είμαι αιρετικός...
Παράθεση:
Επίσης άλλο ένα πολύ σημαντικό ζήτημα είναι η εγκυρότητα αλλά η αυθεντικότητα της ιδίας της "προφητείας".
Είναι έγκυρη η προφητεία,την οποία είχε μεταφράσει στα λατινικά ο Κικέρων έναν αιώνα προ της ελεύσεως του Χριστού!!...

Παράθεση:
ενώ το αρχαιότερο χειρόγραφο που διασώζει αυτό το λόγο του μ. Κωνσταντίνου είναι απο το 10ο αιώνα μ.χ. ! Το οποίο βρίσκεται (που αλλού..) στη βιβλιοθήκη του Βατικανού.
Γράφει ο καθηγητής H.W. Parke: «This document has often been suspected as a later forgery, but recent opinion seems to agree on its authenticity», δηλαδή, «Αυτό το έγγραφο έχει συχνά υποπτευθεί ότι είναι μία μεταγενέστερη πλαστογραφία, όμως η νεότερη κριτική φαίνεται ότι συμφωνεί για την αυθεντικότητά του» (Sibyls and the Sibylline Prophecy in classical Antiquity, σελ. 164).
Παράθεση:
Αν αυτό είναι τεκμήριο της ιστορικότητας του Ιησού ,τότε περιμένω να δούμε και τίποτα "χρησμούς" του Λιακόπουλου ως ιστορικά ντοκουμέντα σε λίγες δεκαετίες.
Τι να πω αγαπητέ μου,είσθε υπέρ της αυστηρής εφαρμογής της...επιστημονικής μεθόδου,βλέπω Δικαίωμα σας να πιστεύετε ό,τι επιθυμείτε.Νομίζω πως η συγκεκριμένη προφητεία μιλάει από μόνη της.

Φιλικά και μετά τιμής,Παθοκτόνος.
__________________
"Βουβές ψυχές,θλιμμένες!Και τ'απόβραδο/
Προσμένουν το Χριστό μας από πέρα.....

.....Κ'εκείνος έρχεται...../
με τ'άγιο φως αχνόφεγγο στεφάνι του/
.....με τα θεικά,χαμηλωμένα μάτια....../

του κάμπου τα στρουθιά και τα πετούμενα......
άμα τον δούνε χαμηλώνουν πρόσχαρα......

Και σκύβει στις ψυχές που τον προσμένουν/
Σιγά...
πονετικά"

Από: "Εσπερινός" του Λάμπρου Πορφύρα(1894-1932), "Πας ο επί γης και υπό γην χρυσός αρετής ουκ αντάξιος"-Πλάτων
Απάντηση με παράθεση