Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1383  
Παλιά 19-07-16, 21:52
Το avatar του χρήστη Robespierre
Robespierre Ο χρήστης Robespierre δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2014
Μηνύματα: 1.138
Προεπιλογή

SocratesYourNightmare, είναι πολύ απλό, αλλά εσείς οι απολογητές δεν μπορείτε να το καταλάβετε. Οι επιστήμονες δεν ασχολούνται με τον Ιησού, ομοίως όπως δεν ασχολούνται με τον Ηρακλή, τον Διόνυσο και τον Ορφέα. Είναι όλοι τους μυθολογικά πρόσωπα. Μερικοί θεολόγοι βγάζουν βιβλία, βασισμένα σε ψευδοϊστορικά ή παραχαραγμένα κείμενα αρχαίων ιστορικών, από ομοίους σας απολογητές του παρελθόντος. Η συζήτηση αυτή στερείται νοήματος από οποιονδήποτε επιστήμονα, κάτι θρησκευόμενοι επιστήμονες μπορεί να λένε ότι θέλουν φυσικά. Αυτά δεν είναι επιστήμη, αλλά θρησκευτικές δηλώσεις μεμονωμένων ανθρώπων.

Οι νεοπαγανιστές, εθνικοί, δωδεκαθεϊστές και δεν ξέρω ποιος διάβολος άλλος, είναι όμοιοι θρησκειόπληκτοι με εσάς, γι' αυτό και το -ιστες στο τέλος. Μπορείς να πας να τους ξετρυπώσεις και να πλακωθείτε στα φόρουμ τους, εγώ εδώ δεν έχω εντοπίσει κάποιον. Τώρα τι ακριβώς προσπαθείς να αποδείξεις εδώ δεν καταλαβαίνω. Καλύτερα να ασχοληθείς με τους υποτιθέμενους "χριστιανούς", ορθοδόξους ή μη, που γυρίζουν εδώ, και διαδίδουν τη μια παλαβομάρα μετά την άλλη. Αυτοί όντως δυσφημούν τα τελευταία ίχνη υπόληψης που έχουν μείνει στο δόγμα.

Τώρα, και με αυτό το "Μυθικιστές" υπάρχει θέμα, γιατί τσουβαλοποιεί τα πάντα, δηλαδή δεν παραδέχεται ότι όντως μπορεί να υπήρχε κάποιο ιστορικό πρόσωπο, πχ ραβίνος που λεγόταν Ιησούς, ασχέτως αν θεοποιήθηκε στη συνέχεια. Καταντά λίγο βαρετή αυτό το συνεχές λιβάνισμα στα φόρουμ πάντως... όποιος θέλει ν' ακούσει χριστιανικό κήρυγμα, μπορεί να πάει στη ενορία του ή μπορείς εσύ να ανακοινώνεις ομιλίες κληρικών, ιεροκηρύκων κτλ. Αυτό που κάνεις όμως, παραεκκλησιαστικό φαίνεται, όποτε άστο καλύτερα γιατί εκτίθεστε, όπως σου είπα.
Απάντηση με παράθεση