Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #140  
Παλιά 23-03-06, 17:11
Το avatar του χρήστη PUCK
PUCK Ο χρήστης PUCK δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2005
Περιοχή: Ονειροπολία
Μηνύματα: 744
Προεπιλογή

Παράθεση:
Προς Puck: Kαταλαβαινω την ερωτηση σου. Την εχω ακουσει πολλες φορες στο τελος παντα μιας συζητησης μου για το θεμα της ιστορικοτητος του Ιησου. Η απαντηση μου δεν αλλαζει και εδω. Εφ'οσων θεωρω το ζητημα της ιστορικοτητος του Ιησου ως μειζονος σημασιας δεν εχω παρα να το συζητησω. Δεν μπορω να νιωσω προβατο, να ζω μεσα σε ενα παραμυθι, σε ενα καλουπι που εχουν βαλει τους συμπατριωτες μου επι αιωνες καταστρεφοντας καθε πτυχη της αυθεντικης τους παραδοσης (το παω αλλου τωρα συγνωμη). Ισως να εχει μεγαλη σημασια η εκφραση που υπογραμμισες. Μηπως ηρθε η ωρα να σταματησουμε να "περναμε καλα", να σηκωθουμε απο τα "στασιδια", να ψαξουμε την ιστορικη αληθεια, να απελευθερωθουμε απο τα δεσμα των δογματων και να αναζητησουμε ελευθεροι το θειο;
Η ιστορικότητα του Χριστού σαφώς και έχει σημασία, αφού αν δεν υπήρξε, ανοίγει ο δρόμος για το "μετά θάνατον τίποτα" των άθεων και τη "μετενσάρκωση/μετεμψύχωση" των ανατολικών θρησκειών.

Θα διαφωνήσω με το καλούπι, διότι στις μέρες μας κανείς δεν στο επιβάλλει. Απόδειξη είσαι εσύ, είμαι εγώ και γενικά ο οποιοσδήποτε μη-προσκολλημένος σε μια θρησκεία.

Επειδή κατανοώ "που το πας", να σου πω πως σε μια υποθετική ελληνική κοινωνία, 10 χρόνια μετά το σήμερα, με την αρχαιοελληνική άποψη ( "καθε πτυχη της αυθεντικης τους παραδοσης" ) να έχει επικρατήσει έναντι του χριστιανισμού, όλοι αυτοί οι "περίεργοι" (Ρασσιάδες, Καλόπουλοι, Δαυλοί, κλπ) το μόνο που θα έκαναν θα ήταν να ισοπεδώνουν τους χριστιανικούς ναούς για να ξαναφτιάξουν αρχαιοελληνικούς. Κοινώς, άλλαξε ο Μανωλιός κι έβαλε τα ρούχα του αλλιώς. Η φάση βρωμάει από χιλιόμετρα πως πρόκειται για άλλο ένα "αντί" και όχι κάτι το ουσιαστικότερο. Υπάρχουν και καλά τυπάκια (πολύ καλό το βιβλίο "Η αναβίωση της αρχαίας ελληνικής θρησκείας" από το Αρχέτυπο) αλλά οι περισσότεροι είναι κοινά χουλιγκάνια.

Εν κατακλείδι, οι θρησκείες είναι ένας δρόμος αναζήτησης απαντήσεων προαιώνιων ερωτημάτων και εύρυθμης λειτουργίας των κοινωνιών μέσω ηθικών κανόνων. Δεν θα υπήρχαν αν δεν υπήρχε η ανάγκη τους (εκεί πάει το "περνάω καλά" ).

Άλλωστε, δεν ξέρουμε αν υπάρχει το Θείον, σωστά;


Παράθεση:
Υ.Γ2 Αν νομιζεις οτι αποτελω φανατικο οπαδο-προβατο του συγχρονου αθλητικου σκηνικου εισαι γελασμενος Απλα γουσταρουμε που ειμαστε τριφυλλοφοροι τι να κανουμε;
Μπορείς να είσαι τριφυλλοφόρος χωρίς να είσαι σε μαντρί (σύνδεσμο). Όπως κι εγώ άλλωστε.
Απάντηση με παράθεση