Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #840  
Παλιά 26-12-10, 18:11
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sunborn Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειναι η δεν ειναι η Δυναμη του Λογου δημιουργια ?
Ειναι η δεν ειναι η Δυναμη της Φαντασιας, δημιουργια ?
Υπαρχουν η δεν υπαρχουν τοσα Παραλληλα Συμπαντα, οσα και οι σκεψεις της καθε ενσαρκωμενης οντοτητας ?

Νομιζω οτι εκτος απο Μεταφυσικη θα επρεπε λιγο να διαβαζουμε και Κβαντικη Θεωρεια και συγχρονη Κοσμολογια.

Φυσικα γνωριζεις την δυναμη μιας σκεπτομορφης εμποτισμενης απο συναισθημα. Ειναι η δεν ειναι αληθινη ?

Ειναι η αληθεια ΜΟΝΟΝ η εκδηλωμενη αληθεια, η ειναι αληθεια και η οποιαδηποτε σκεψη που γεννιεται ?

Εγω το βλεπω ως εξης...
Σκεφτηκα κατι, οραματιστηκα κατι, αρα δημιουργησα κατι !
Και ως γνωστον, κατι δημιουργημενο δεν μπορει παρα να ειναι και αληθινο !
Και δημιουργια δεν σημαινει απαραιτητα κατι που εχει μονο υλικη υποσταση !

Που ειναι λαθος ο συλλογισμος μου, την στιγμη που ολοκληρος ο πλανητης ζει μεσα σε τεχνητα δημιουργημενες αληθειες ?
Και εφοσον ειναι τεχνητα δημιουργημενες, παει να πει οτι υπαρχουν η οτι δεν υπαρχουν ?
Φυσικα και υπαρχουν αφου τις ζουν τοσα εκατομμυρια ατομα !!!

Ο Λογος εχει δυναμη Δημιουργιας.
Και με τον δικο μου λογο δημιουργω αληθειες ! Κατι που ο καθε ενας μπορει και εχει και δικαιωμα να κανει !

Ως Θεικοι Σπινθηρες εχουν αποστολη να βιωσουμε και να καταγραψουμε οποιοδηποτε πιθανο συνδιασμο ζωης, γνωσης, πιθανοτητας.
Αυτο ειναι και το σημαντικοτερο εργο για το οποιο ενσαρκωνομαστε...

Δεν ειναι μονον ο υλικος μας κοσμος η Δημιουργια, πολυ περιοριστικο μου ακουγεται οτι η Αληθεια πρεπει να εχει και υλικο σωμα !

Δημιουργωντας μια Νεα Αληθεια, δημιουργουμε σχεδον ενα νεο Συμπαν πιθανοτητων ! Ποιος λεει οτι δεν δικαιουμαστε να το κανουμε ?
Πολύ ωραία αυτά που γράφεις, πλην όμως δεν έχουν καμμία σχέση με την απάντηση που σου έδωσα και αυτό γιατί σου απάντησα στην πιο κάτω φράση σου:
Παράθεση:
γιατι κατι που ειναι φωτεινο και ομορφο, ΠΑΝΤΑ ειναι αληθινο, ειτε υπηρξε ειτε οχι
Ελπίζω τώρα να κατάλαβες πως η εν λόγω φράση αλλάζει άρδην το νόημα...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sunborn Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα γιατι διαφωνεις ? Απλουστατο ειναι !
Εαν κρινεις, αναποφευκτα θα γινεις και αντικειμενο κριτικης !
Αυτο θα φερει πιθανως κοντρα και διαπληκτισμο !
ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙ ΣΕ ΠΟΛΕΜΟ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ !
Εαν ομως δεχομαστε τον καθε ανθρωπο ετσι ακριβως οπως ειναι, χωρις να σχολιαζουμε το αλφα η το βητα, εδραιωνουμε την ειρηνη στη Γη !

Αρα λοιπον ορθα λεει "Μην κρινετε για να μην κριθειται".
Με δικα μου λογια να σου το πω ?
Μη σκοτωνεις για να μη σε σκοτωσουν.
Μην κλεβεις για να μην σε κλεψουν
Μην κοροιδεψεις για να μην σε κοροιδεψουν
κλπ, κλπ...

Ειλικρινα δεν καταλαβαινω πως ενας τοσο ψαγμενος και ευφυης ανθρωπος οπως δειχνεις οτι εισαι, διαφωνει με κατι το τοσο οφθαλμοφανες !
Απάντησα και πιο πριν ότι το εν λόγω ζήτημα είναι ΕΚΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ. Αν πάραυτα επιθυμείς να το συζητήσουμε αναλυτικά, ευχαρίστως να γίνει αλλά σε ξεχωριστό θέμα και να είσαι σίγουρος ότι εκεί θα έχω πολλά να σου πω γιατί θιεωρώ πως το εν λόγω θέμα εννοιολογικά και πρακτικά δεν είναι τόσο απλό όσο το αναλύεις Αν λοιπόν κρίνεις πως χρειάζεται, άνοιξε νέο θέμα για τη γνωστή φράση του Ιησού και τα λέμε εκεί...

Επιστρέφουμε στο θέμα μας.
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Trithemius : 26-12-10 στις 18:19
Απάντηση με παράθεση