Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #394  
Παλιά 16-02-07, 08:40
Το avatar του χρήστη Litsa
Litsa Ο χρήστης Litsa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2006
Περιοχή: ολούθε
Μηνύματα: 2.315
Προεπιλογή


Κυκλώνας είπε
Και άντε να δεχτώ οτι τα ευαγγέλια γράφτηκαν κατόπιν και δεν ήξεραν οι σύγχρονοι του Ιησού τι θα λέγαν για να τα ξεμπροστιάσουν με πειστήρια, χριστιανοί όμως υπήρξαν από τα πρώτα χρόνια αυτό είναι παραδεκτό ένας από αυτούς ήταν και ο Παύλος που στις ομιλίες του έλεγε καθαρά για "Ιησού και τούτον ανεστημένον", μα καλά δεν βρέθηκε ΕΝΑΣ, ΜΟΝΟ ΕΝΑΣ, σύγχρονος του Παύλου άρα και του Ιησου που να γράψει ένα σύγγραμα, έναν πάπυρο, ένα κομματάκι από πάπυρο, κατι τέλος πάντων και να λέει μην πιστεύετε αυτή τη ψευδοθρησκεία που σας λένε τα ψέμματα για κάποιον Ιησου, αυτός δεν υπήρξε ποτέ γιατί εγώ έζησα στην Ιερουσαλήμ και δεν μάθαμε ποτέ τίποτα για καμία ανάσταση,


Γιατί, είδες να απαντάει κανένας Εθνικός τότε στις επιστολές του Παύλου γενικά ;
Και τέλος πάντων, ας πούμε ότι ο Παύλος βγάζει λόγο στη Βέροια ή στη Θεσσαλονίκη
και ισχυρίζεται ότι κάποιος κάπου πριν μερικές δεκαετίες αναστήθηκε , νομίζεις ότι θα
ασχολούνταν πολλοί σοβαροί μαζί του ?
Εδώ ο Παυσανίας ο περιηγητής τον 2ο μ.Χ. αιώνα κάνει καταγραφή των θρησκειών και εθίμων
που επικρατούν στον τότε κόσμο και δεν αναφέρει ούτε μισή λέξη για Χριστιανισμό.
Κάποιοι έγραφαν και ευαγγέλια και τα διέδιδαν στους αμόρφωτους ανθρώπους
Η επιστημονική κοινότητα άργησε να αντιδράση, αυτό είναι αλήθεια, αλλά
όταν το έκανε (π.χ. Κέσλος) ήταν πλέον αργά. Το κακό είχε ήδη γίνει.

Θέλω να πω πως αυτό που βλέπουμε σήμερα σχετικά με τον Χριστιανισμό,
είναι κάτι που προέκυψε πολύ αργότερα και σε καμία περίπτωση τα επιχειρήματα
που φέρνεις δεν είναι ικανοποιητικά. Πολύ κατώτερα των περιστάσεων.

Για να μη φεύγουμε απ το τοπίκιο. Έχω βάλει ένα θέμα στο #408 μήνυμα , σελίδα 41 .
Θα με ενδιέφερε η γνώμη σου Κυκλώνα.
Απάντηση με παράθεση