Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1585  
Παλιά 08-09-16, 13:44
Logical Faith Ο χρήστης Logical Faith δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2016
Μηνύματα: 764
Προεπιλογή

Νικόδημε θέλω να σε ρωτήσω.

Αν κάποιος από τους εκατοντάδες εθνικούς ερχόταν σε επαφή με Εβραίους από την Ιουδαία ή πήγαινε στην Ιουδαία, δεν θα μπορούσε να μάθει για τον Ιησού?

Αν ο Ιησούς δεν υπήρξε, δεν θα ρωτούσανε οι Εβραίοι "Ποιος Ιησούς? Ποιος είναι αυτός? Θα αρκούσε μια μικρή μαρτυρία για να καταρρίψει τα πάντα.

Και όμως τόσοι εκατοντάδες μάρτυρες δεν διαψεύσθηκαν από στόματα αυτόπτων μαρτύρων που ζήσανε στην Ιουδαία, την εποχή του Ιησού.

Αν είχαν διαψευσθεί, φυσικά και θα υπήρχε διάδοση ότι ο Ιησούς δεν θα υπήρξε και οι Χριστιανοί θα μειώνονταν αντί να αυξάνονταν.

Δεν μπορώ να καταλάβω πως πιστεύεις στην πλάνη της ανυπαρξίας του Ιησού.

Εγώ δεν λέω πως δεν υπήρξαν/υπάρχουν όλες οι άλλες μυθικές φιγούρες που συγκρίνονται με τον Ιησού. Όπως υπήρξαν ιστορικά πρόσωπα αυτοί, έτσι και ο Ιησούς.

Αν μου πεις τώρα πως για τους άλλους δεν τίθεται θέμα ιστορικότητας, γιατί θεωρούνταν <<μυθικά>> πρόσωπα, σε διαψεύσδω κατηγορηματικά. Οι αρχαίοι δεν θεωρούσαν πως όλα τα πρόσωπα στα οποία πιστεύανε ανήκαν στην σφαίρα της φαντασίας. Τα θεωρούσαν ζωντανά και υπαρκτά.

Αν αυτοί λοιπόν ζωντανοί και υπαρκτοί, πως είναι δυνατόν να μην πιστεύεις ότι ο Ιησούς είναι ζωντανός και υπαρκτός?
Απάντηση με παράθεση