Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #63  
Παλιά 05-12-05, 12:09
cHrIsToS1 Ο χρήστης cHrIsToS1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2005
Περιοχή: Άργος
Μηνύματα: 324
Προεπιλογή

Αγαπητε Παθοκτονε (που παρεπιπτοντως δεν βρισκω ''λαθος'' την υπερκεραση των παθων, αντιθετος θα ελεγα) δεκτο οτι η μητερα του Ιησου δεν ειχε αλλα παιδια και τα εμφανιζομενα ως αδερφια του ηταν παιδια του Ιωσηφ, αλλα ΑΝ θυμαμαι καλα ο Ιησους στην προβλεπομενη θυσια στο ναο εμφανιζεται ως προτοτοκος οποτε τα υπολοιπα παιδια του Ιωσηφ που γεννηθηκαν απο αλλη γυναικα, γεννηθηκαν μετα απο αυτον.
Δεν ηταν αυτο το ερωτημα μου ομως, και το ξανακανω.
Πως η μητερα αυτου, με τις εμπειριες, τις αγγελικες εμπειριες που αυτη διεθετε, που ειχαν ως αποτελεσμα την γεννηση του Ιησου, ΔΕΝ ηταν ακολουθος και μαθητρια αυτου;
Δεν τιθεται ερωτημα περι της αγαπης που αυτη ειχε για τον υιο της, σαν μητερα τον αγαπουσε, αλλα γιατι σαν ανθρωπος δεν τον ακολουθουσε στην πορεια του και στην διδασκαλια του;;
Το ερωτημα σου τι εννοουμε οτι ηταν απο βασιλικη γεννεα δεν το καταλαβαινω.
οσο και διαφορετικη να ειναι η εμφανιζομενη απο τους ευαγγελιστες καταγωγη του Ιησου, το μονο σιγουρο ειναι οτι οι προγονοι αυτου ηταν Βασιλεις των Ιουδαιων, και οι απογονοι τους, μεσα στους οποιους ειναι και ο Ιησους, ειχαν δικαιωματα στον θρονο, ηταν απο βασιλικη γεννια, ηταν διαδοχοι.Και με την πιθανη απελευθερωση των Ιουδαιων, απο τον οποιο κατακτητη, σε αυτον τον θρονο θα ανεβαινε ενα απο αυτους τους απογονους.Και στην συγκεκριμενη περιπτωση ο Ιησους.
Στον υλικο θρονο του βασιλειου των Ιουδαιων.
Το οριο ηλικιας περι διδασκαλιας ηταν τα τριαντα ετη ή τα δωδεκα;;
Και με την ευκαιρια της αναφορας σου περι το επαγγελμα του Ιησου, να ξαναγραψω κατι που ειχα γραψει σε αλλη θεματικη ενοτητα και που ως ''δια μαγειας'' εξαφανιστηκε.
Ο Ιησους ο λεγομενος Χριστος απο τους ακολουθους του ητανε μεγιστος τεκτονας.Και με μικρο και με κεφαλαιο το ''Τ''.Δεν αμφισβητειται αυτο αν και καπως αποκρυπτεται μπορω να πω.Οπως και να εχει προσωπικα μου ειναι αδιαφορο.
Οσο για την Αγια Βαρβαρα μηπως ξερει κανεις αν αυτο ηταν το κανονικο της ονομα;;Γιατι δεν μου φαινεται πολυ ''παγανιστικο'' οπως ο πατερας της.
Το ερωτημα ομως παραμενει και το επαναφερω.
Πως και γιατι η μητερα του Ιησου δεν ηταν ακουλουθη αυτου;;
Απάντηση με παράθεση