Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Σας αγγίζει καθόλου το θέμα της ιστορικότητας του Ιησού;
Ναι θεωρώ καταλυτική τη συγκεκριμένη πληροφορία 153 56,88%
Όχι ,καθώς με ενδιαφέρει αποκλειστικά η διδασκαλία του 57 21,19%
Δε με αφορά το θέμα 59 21,93%
Ψήφισαν: 269. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 18-09-16, 21:18
CERT Ο χρήστης CERT δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-08-2014
Μηνύματα: 133
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Johnkokk
Κατ'αρχάς,όπως κατ'εξακολούθηση έχω ακούσει εδώ μέσα,η προσωπική άποψη δεν έχει αποδεικτική αξία.
Ναι, εντάξει, απλώς ανέφερα την προσωπική μου άποψη. Δεν την χρησιμοποιώ ως απόδειξη, αλίμονο.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Johnkokk
Έπειτα,αποκλείεις δύο άνθρωποι που δεν έχουν συναντηθεί να έχουν παρόμοιες αξίες?Το ότι έχουν ίδιες απόψεις δεν σημαίνει ότι ο ένας έχει επηρρεάσει τον άλλο.
Σε ποιους ακριβώς αναφέρεσαι ;
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Johnkokk
Τέλος,ο συγγραφέας που παραθέτεις,με λίγο ψάξιμο στο ίντερνετ αποδεικνύεται ότι έχει νομικές και παιδαγωγικές μόνο γνώσεις(και μάλλιστα επιπέδου πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης),εκτός και αν πρόκειται για συνωνυμία.
Τι σχέση έχει αυτό με την έρευνα που κάνει ; Η ιδιότητα και οι γνώσεις του, αναιρούν αυτήν την έρευνα ; Εγώ π.χ είμαι φυσικός. Δεν μπορώ να κάνω μια έρευνα για την ψυχολογία ; Μου το απαγορεύει κανείς ; Δεν καταλαβαίνω τον λόγο που το λες αυτό, συγνώμη.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Johnkokk
Γιατί να ισχύει η δική του άποψη και όχι η άποψη ενός θεολόγου ή αρχαιολόγου υπέρ της ύπαρξης του Χριστού?(μηπως γιατί βολεύει η όποια σύμφωνη με την άποψή σου γνώμη?)
Να σου πω ... ο συγγραφέας εδώ, ο Θεοδωρίδης, χρησιμοποιεί ακριβώς τα εδάφια της Κ.Δ. Ερμηνεύει την Κ.Δ με τον τρόπο που ερμήνευσε ο Σλήμαν την Ιλιάδα και ανακάλυψε την Τροία. Εδώ βέβαια, δεν ανακαλύπτει τίποτε γιατί δεν υπάρχει τίποτε να ανακαλυφθεί. Όλα είναι μπαρούφες και φαντασιοπληξίες. Αλλά ο τρόπος μελέτης είναι ο ίδιος. Προσωπικά, δεν έχω πρόβλημα να δούμε και μια άλλη άποψη. Αν έχεις εσύ κάποια άλλη άποψη Θεολόγου ή αρχαιολόγου, μπορείς να την παραθέσεις και την κουβεντιάζουμε. Κανένα πρόβλημα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη CERT : 18-09-16 στις 21:23 Αιτία: Συμπλήρωση δημοσίευσης
Απάντηση με παράθεση
 

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.