Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Σας αγγίζει καθόλου το θέμα της ιστορικότητας του Ιησού;
Ναι θεωρώ καταλυτική τη συγκεκριμένη πληροφορία 153 56,88%
Όχι ,καθώς με ενδιαφέρει αποκλειστικά η διδασκαλία του 57 21,19%
Δε με αφορά το θέμα 59 21,93%
Ψήφισαν: 269. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #261  
Παλιά 19-12-06, 03:51
Το avatar του χρήστη knight_templar
knight_templar Ο χρήστης knight_templar δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2006
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Συνήθως δε μου αρέσει να γίνομαι επιθετικός αλλά ο τελευταίος πραγματικά είναι τυφλωμένος και δε ξέρει τι γράφει. Κάτι που φαίνεται και απο το "12θεϊστής". Δε περίμενα και περισσότερα απο κάποιον που δηλώνει πως ακολουθεί μια τέτοια ανόητη θρησκεία που οι ίδιοι οι πρόγονοί μας εγκαταλείψανε αιώνες πριν... Κι ο νοών νοείτω...


Αυτά που γράφει δε χρειάζονται και ιδιαίτερο σχολιασμό για να τα αντικρούσεις, είναι λόγια του αέρα αστήριχτα εντελώς και δεν υπάρχει καμία αξιοπρεπής πηγή να τα στηρίζει (ΑΝ υπήρχε θα την ανέφερε... και φυσικά θα είχαν ξεσηκωθεί ΟΛΟΙ οι αντίχριστοι αιώνες τώρα...). Αυτό που ήθελα να σχολιάσω μόνο είναι αυτό το φοβερό που βγάζει μάτι, ΠΟΙΟΣ ΕΙΠΕ ΠΩΣ Η ΠΡΩΤΗ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΗΤΑΝ ΣΤΗ ΚΑΠΠΑΔΟΚΙΑ;;;;;; ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΓΙΝΕ ΤΟΝ 4Ο ΑΙΩΝΑ;;;; ΗΜΑΡΤΟΝ ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΑ ΑΚΟΥΣΟΥΜΕ ΠΙΑ!!!!!

Η πρώτη εκκλησία ήταν ΙΣΤΟΡΙΚΑ της Ιερουσαλήμ. Δε θα καθόμαστε τώρα να αποδεικνύουμε πως δεν είμαστε και ελέφαντες. Έλεος πια ρε άνθρωποι δε γουστάρετε να πιστεύετε μη το κάνετε αλλά μη το ξεφτιλίζετε το θέμα. Κανείς δε σας υποχρεώνει μπορείτε ελεύθερα να ζήσετε μέσα στην ηθική σας σαπίλα και την άγνοια και μετά απο αυτή τη ζωή να πάτε εκεί που σας ταιριάζει.
__________________
Ο υπογράφων δηλώνει Χριστιανός Ορθόδοξος.
Κάθε του κείμενο όταν αφορά πνευματικά-δογματικά ζητήματα, αντικατοπτρίζει προσωπικές και μόνο προσωπικές απόψεις γύρω απο την Ορθόδοξη Χριστιανική πίστη.
Στα υπόλοιπα ζητήματα, οι σκέψεις του αν και δεν μιλούν για την πίστη, σαφώς και είναι επιρρεασμένες απο την χριστιανική του θεώρηση για τον κόσμο.
Σε καμία περίπτωση δε ζητάει να προσυλητίσει κανέναν. Αλλά θα απαντήσει με ορμή σε ψέμματα,ύβρεις και ανακρίβειες εναντίον της πίστης του.
Απάντηση με παράθεση
  #262  
Παλιά 19-12-06, 09:30
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tianeys
Τώρα απο την αλλη Υπήρξε ο Απολλώνιος ο Τυανέυς που Υπήρξε ΙΣΤΟΡΙΚΟ πρόσωπο ( υπάρχουν Αγάλματα φωτογραφίες μέχρι και Γραμματόσημα με την μορφή του ) και που εκανε ακριβώς οτι και ο ΥΠΟΤΙΘΕΜΕΝΟΣ ΧΡΙΣΤΟΣ .
Δεν υπήρξε Απολλώνιος Τυανέας, έλεος φίλε μου.... από πότε απόδειξη αποτελούν τα γραμματόσημα!?!?!?!? Και από αγάλματα υπάρχουν όσα θες από ΜΥΘΙΚΑ-ΑΝΥΠΑΡΚΤΑ πρόσωπα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tianeys
Γεννήθηκε τον 4 π.χ αιώνα
Εζησε στην ιδια περιοχή
Εκανε τα ιδια θευματα
Μισούσε τους ρωμαίους
Ηταν Γιατρός ( ΙΑΣΩ θυγατέρα του Ασκληπειού εξού και το παρατσούκλι ΙΗΣΟΥΣ δηλαδή αυτος που Ιάσει )
Λεγόταν Απολλώνιος γιατι στον 4χρονο στο ασκληπειό της Κω ετσι λεγόσουν και επρεπε να κάνεις την πρακτική σου και να προσφέρεις κάτι σε αυτην την ΤΕΧΝΗ που λεγετε Ιατρική.
Τον 4ο π.Χ αιώνα δεν υπήρχαν ρωμαίοι παρά μόνο στον χώρο της Ιταλικής χερσονήσου. Εμείς ακόμα ασχολούμασταν με τους πέρσες και μεταξύ μας. Ο Απολλώνιος Τυανέας (ΑΝ υπήρχε) εικάζεται ότι έζησε τον 1ο αιώνα μ.Χ.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tianeys
Σταυρώθηκε αλλα εζησε ( μιας και ειχε ΛΑδωθεί ο Ρωμαίος που τον Σταυρωσε και που μετέπειτε εγινε ο Πρώτος ΕΠΙΣΚΟΠΟΣ της χριστιανικής Θρησκείας στα ΤΥΑΝΑ της καπαδοκείας.)
Αλήθεια τι ΠΕΡΙΕΡΓΟ και αυτο η ΠΡΩΤΗ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΣΤΑ ΤΥΑΝΑ ΤΗΣ ΚΑΠΑΔΟΚΕΙΑΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΙΟΥΔΑΙΑ !!!!!!!
Αυτό δεν ισχύει φίλε μου. Ξαναψάξε τις πηγές σου.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tianeys
τελος πάντων αν θέλετε να δείτε το ΦΩΣ είναι αναμένο αλλα όπως το Σκλυλί μου που το εχω 10 χρόνια και που αν δεν το βγάλω βόλτα εγω τα ΣΚΑΣΕΙ μεσα στο διαμέρισμα παρα θα κάνει την αναγκη του στο σαλόνι ετσι και οι Χριστιανοί τι να σου κάνουν?

Υπνωση λεγετε απο τα παιδικά τους χρόνια και με την βοήθεια του ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ
συνεχίζει να γίνετε μεχρι σήμερα οσα και να δούνε με τα μάτια τους δεν θα τα πιστεψουν ιατι απλώς ειναι ΥΠΝΩΤΙΣΜΕΝΟΙ - ΝΑΡΚΩΜΕΝΟΙ είναι πολύ Γλυκό το συναίσθημα να πιστευεις
Και το συναίσθημα του μίσους τυφλώνει, σχεδόν όσο η πίστη υπνωτίζει.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tianeys
και ενα τελευταίο.
Βλέπω πολλούς να μιλάνε για Αρχαία ελλάδα και κατα των χριστιανών.
Ας κάνουν κάτι λοιπόν που εκανα εγώ πριν 6 χρόνια.
να πάνε στην Αστυνομία και να αλλάξουν την ταυτότητα τους αν δεν τους αντιπροσωπευει η λέξη Χ.Ο στην αταυτότητα και να βάλουν σαν θρήσκευμα την λέξη ΔΩΔΕΚΑΘΕΙΣΤΗΣ.
Πιστεψτε με ΓΙΝΕΤΕ χωρίς να σου πούνε γιατι και πως τουλάχιστον σε μένα εγινε σε 5 λεπτά.
Οι νέες ταυτότητες δεν γράφουν θρήσκευμα αν δεν κάνω λάθος. Άλλωστε και σαν μέτρο δεν περιμένω να αλλάξει κάτι.

Αλήθεια εσύ πιστεύεις ότι οι ιεροφάντες του δωδεκαθέου δεν έκαναν αίσχη σαν τους σημερινούς παπάδες?
Αν πραγματικά πιστεύεις ότι οι ιεροφάντες ήταν καλύτεροι, θα σε παραπέμψω σε αυτό που εσύ έγραψες: τα πιστεψουν ιατι απλώς ειναι ΥΠΝΩΤΙΣΜΕΝΟΙ - ΝΑΡΚΩΜΕΝΟΙ είναι πολύ Γλυκό το συναίσθημα να πιστευεις
Απάντηση με παράθεση
  #263  
Παλιά 19-12-06, 09:47
Το avatar του χρήστη Drymonia
Drymonia Ο χρήστης Drymonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2005
Μηνύματα: 817
Προεπιλογή

Παράθεση:

τελος πάντων αν θέλετε να δείτε το ΦΩΣ είναι αναμένο αλλα όπως το Σκλυλί μου που το εχω 10 χρόνια και που αν δεν το βγάλω βόλτα εγω τα ΣΚΑΣΕΙ μεσα στο διαμέρισμα παρα θα κάνει την αναγκη του στο σαλόνι ετσι και οι Χριστιανοί τι να σου κάνουν?
Έχω δει και γνωρίζω πολλούς χριστιανούς που έχουν δει το φώς, είναι ήρεμοι και ΑΓΑΠΟΥΝ όλο τον κόσμο, γιατί ΦΩΣ είναι ΑΓΑΠΗ κι όχι μίσος και μένος. Χαρακτηρισμοί και μεταφορές τύπου "σκυλιά" είναι άπρεποι και ρατσιστικοί όχι μόνο για μια μεγάλη μερίδα ανθρώπων στους οποίους απευθύνονται αλλά και για αυτόν που τα ξεστομίζει.....
__________________
Για τα λεφτά τα κάνεις όλα..[?]
Απάντηση με παράθεση
  #264  
Παλιά 19-12-06, 22:23
Tianeys Ο χρήστης Tianeys δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 18-12-2006
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από knight_templar
Συνήθως δε μου αρέσει να γίνομαι επιθετικός αλλά ο τελευταίος πραγματικά είναι τυφλωμένος και δε ξέρει τι γράφει. Κάτι που φαίνεται και απο το "12θεϊστής". Δε περίμενα και περισσότερα απο κάποιον που δηλώνει πως ακολουθεί μια τέτοια ανόητη θρησκεία που οι ίδιοι οι πρόγονοί μας εγκαταλείψανε αιώνες πριν... Κι ο νοών νοείτω...


Αυτά που γράφει δε χρειάζονται και ιδιαίτερο σχολιασμό για να τα αντικρούσεις, είναι λόγια του αέρα αστήριχτα εντελώς και δεν υπάρχει καμία αξιοπρεπής πηγή να τα στηρίζει (ΑΝ υπήρχε θα την ανέφερε... και φυσικά θα είχαν ξεσηκωθεί ΟΛΟΙ οι αντίχριστοι αιώνες τώρα...). Αυτό που ήθελα να σχολιάσω μόνο είναι αυτό το φοβερό που βγάζει μάτι, ΠΟΙΟΣ ΕΙΠΕ ΠΩΣ Η ΠΡΩΤΗ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΗΤΑΝ ΣΤΗ ΚΑΠΠΑΔΟΚΙΑ;;;;;; ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΓΙΝΕ ΤΟΝ 4Ο ΑΙΩΝΑ;;;; ΗΜΑΡΤΟΝ ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΑ ΑΚΟΥΣΟΥΜΕ ΠΙΑ!!!!!

Η πρώτη εκκλησία ήταν ΙΣΤΟΡΙΚΑ της Ιερουσαλήμ. Δε θα καθόμαστε τώρα να αποδεικνύουμε πως δεν είμαστε και ελέφαντες. Έλεος πια ρε άνθρωποι δε γουστάρετε να πιστεύετε μη το κάνετε αλλά μη το ξεφτιλίζετε το θέμα. Κανείς δε σας υποχρεώνει μπορείτε ελεύθερα να ζήσετε μέσα στην ηθική σας σαπίλα και την άγνοια και μετά απο αυτή τη ζωή να πάτε εκεί που σας ταιριάζει.

Καταρχάς γράφω --Γεννήθηκε τον 4 π.χ αιώνα -- 4 π.χ δηλαδη τον ΙΔΙΟ ΑΙΩΝΑ και οχι τον 4 αιώνα.

οσο αφορά για την ΙΣτορική Υπαρξη του Απολλώνιου δεν εχεις παρα να ρωτήσεις πια είναι η ΕΠΙΣΗΜΗ θεση της εκκλησίας.

κατα δευτερον σε ΠΡΟΚΑΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΒΡΕΙΣ ΕΝΑ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ του ΥΠΟΤΙΘΕΜΕΝΟΥ ΙΗΣΟΥ


3. Στην υπογραφή μου εχω μια Φωτογραφία που είναι απο την "ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ" και που εμφανίζετε ο ΑΠΟΛΛΩΝΙΟΣ δεν εχεις παρα να το διασταυρώσεις.


4. Ποιος σου είπε οτι οι προγόνοι μας δεχτηκαν την ΝΕΑ ΘΣΗΚΕΙΑ
Διαβασε ΛΙΒΑΝΙΟ ( ξέρεις ο πατέρας των 3 "ΙΕΡΑΡΧΩΝ" ) και μάθε πως τους αποκαλούσε τους ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ


5. Οι ΙΔΙΟΙ ΕΒΡΑΙΟΙ δεν ΔΕΧΟΝΤαι την υπαρξη του ιησού και ερχεσε εσύ να μας πείς οτι ξέρεις καλύτερα?


6. Η πρώτη ΕΚκλησία ητανε στα ΤΥΑΝΑ Της ΚΑΠΑΔΟΚΙΑΣ


7. Γιατι δεν εσπασαν τα ΠΟΔΙΑ στον ΧΡΙΣΤΟ οταν τον αποκαθήλωσαν όπως συνιθίζετο απο σεβασμό μήπως??????/

8.Γιατι περιγράφει ο Ιωάννης οτι το ΣΑΝΔΑΡΙΟ βρέθηκε ΑΝΕΠΑΦΟ


9. γιατι βαριέμε να χαλάω τα ΦΟΝΤΣ μου με ατομα που δεν γνωρίζουν και που απλα αμφισβητπουν σου λεω και σε ξαναπροκαλώ 10.000 ΕΥΡΩ ετσι και μου φέρεις μια ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΑΠΟΔΕΙΞΗ για την ΥΠΑΡΞΗ του "ΙΗΣΟΥ του ΝΑΖΩΡΑΙΟΥ"


και τέλος η κουβεντπυλα μαζί σου.
Απάντηση με παράθεση
  #265  
Παλιά 19-12-06, 22:34
Tianeys Ο χρήστης Tianeys δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 18-12-2006
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από R-b-t3r
Δεν υπήρξε Απολλώνιος Τυανέας, έλεος φίλε μου.... από πότε απόδειξη αποτελούν τα γραμματόσημα!?!?!?!? Και από αγάλματα υπάρχουν όσα θες από ΜΥΘΙΚΑ-ΑΝΥΠΑΡΚΤΑ πρόσωπα.

Ανοιξε την ΔΟΜΗ και διάβασε για το αν υπήρξε η οχι ή κάνε κανένα search αν ξερεις να ψάχνεις.
Τουλάχιστον Αυτός είχε και αγάλματα και λατρευτηκε και σαν θεός και παντου υπάρχουν μαρτυρίες για το ΕΡΓο του ΙΣΤΟΡΙΚΕΣ.





Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από R-b-t3r
Τον 4ο π.Χ αιώνα...... .
Βλέπω όλη πιαστήκατε απο οτ οτι δεν εγραπσα το 4 π.χ και εγραψα τον 4 πχ.
Λετε να πιστευω οτι ο ιησούς εζησε τον 4 αιώνα?
δεν καταλβάβατε οτι απλα το ΤΟΝ ειναι ΤΟ .
διορθώνω λοιπον τον 1ο ΑΙΩΝΑ το 4 π.χ ΙΔΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ χρονιά με τον ΥΠΟΤΙΘΕΜΕΝΟ ΙΗΣΟΥ ΤΟΝ ΝΑΖΩΡΑΙΟ.


Παράθεση:
Οι νέες ταυτότητες δεν γράφουν θρήσκευμα αν δεν κάνω λάθος.
Άλλωστε και σαν μέτρο δεν περιμένω να αλλάξει κάτι.

Σε ευχαριστώ που κέρδισα 20 ευρώ απο ενα φίλο που πριν κάνω το ΠΟΣΤΑΚΙ εδώ του είχα πεί ακριβώς πως θα αντιδράσουν οι Θερμόμαιοι Χριστιανοί.
Οντως οι νέες ταυτότητες δεν εχουν θρήσκευμα αλλα και τόσα χρονια που είχαν δεν είδα κανέναν να το κάνει.


Παράθεση:
Αλήθεια εσύ πιστεύεις ότι οι ιεροφάντες του δωδεκαθέου δεν έκαναν αίσχη σαν τους σημερινούς παπάδες?
Αν πραγματικά πιστεύεις ότι οι ιεροφάντες ήταν καλύτεροι, θα σε παραπέμψω σε αυτό που εσύ έγραψες: τα πιστεψουν ιατι απλώς ειναι ΥΠΝΩΤΙΣΜΕΝΟΙ - ΝΑΡΚΩΜΕΝΟΙ είναι πολύ Γλυκό το συναίσθημα να πιστευεις


και βέβαια εκαναν ΜΕΡΙΚΟΙ τα ίδια ΥΠΗΡΧΕ ΟΜΩΣ Η ΝΕΜΕΣΙΣ.
ενώ εδώ σε αυτο το ΕΒΡΑΙΚΟ ΚΡΑΤΙΔΙΟ που λεγετε ΕΛΛΑΣ τόσα εγιναν πριν λίγα χρόνια τόσα βγήκαν στην ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΤΙΜΩΡΡΗΘΗΚΕ.
Υπήρχε αλλη νοοτροπία.
και τουλάχιστον Δεν βλέπω να εχουν υπάρξει συγγράματα που να αναφέρουν τετοιες ατασθαλίες απο ΙΕΡΟΦΑΝΤΕΣ εκτός αν πιστευιες οτι δεν θα τα εκαναν ΕΥΑΓΓΕΛΙΟ αυτα τα ΣΥΓΡΑΜΜΑΤΑ οι ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ για το κάψιμο της βιβλιοθήκης της ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ.
Εσύ τι λές εχεις ακούσει ποτε κάτι τετοιο?
ποιες είναι οι πηγές σου αλήθεια.

Εδώ αμφισβητείς ενα ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΟ αλλα μπορείς να ΜΑΝΤΕΥΕΙΣ οτι εκαναν οργια οι Μυστες ε?????
τι Βολικο χαχαχαχααα







ο Επόμενος παρακαλώ.
Απάντηση με παράθεση
  #266  
Παλιά 19-12-06, 22:38
Tianeys Ο χρήστης Tianeys δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 18-12-2006
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Drymonia
Έχω δει και γνωρίζω πολλούς χριστιανούς που έχουν δει το φώς, είναι ήρεμοι και ΑΓΑΠΟΥΝ όλο τον κόσμο, γιατί ΦΩΣ είναι ΑΓΑΠΗ κι όχι μίσος και μένος. Χαρακτηρισμοί και μεταφορές τύπου "σκυλιά" είναι άπρεποι και ρατσιστικοί όχι μόνο για μια μεγάλη μερίδα ανθρώπων στους οποίους απευθύνονται αλλά και για αυτόν που τα ξεστομίζει.....

μα καλα τι είναι εδώ?
www.*******.gr eprepe na to lene to forum
ma gia tin TAMPAKERIA kaneis den apantaei?
gia to oti to GRAMMA TOY TAKITOY APODEIXTHKE OTI EINAI METAGENESTERO den to sxoliaazei kaneis?

Gia to oti den ipaxrei kanena ISTORIKO STOIXEIO Gia ton IHSOY KANEIS?


gia to oti i ELENI KAI O "AGIOS" KONSTANTINOS EBRASAN TA EGONIA KAI PEDIA ANTISTIXA kaneis?


Gia to oti KATESFAXAN toys ELLHNES kai katestrepsan ton pio ENDOXO POLITISMO kaneis?


xaxaxaxaxaxa
POSO ASTEIOI EISTE RE MAGGES MOY.
MA POSO.

signomi diortono .......
GELIOI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beetlejuice : 20-12-06 στις 00:15
Απάντηση με παράθεση
  #267  
Παλιά 19-12-06, 23:02
Το avatar του χρήστη Miltos01
Miltos01 Ο χρήστης Miltos01 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-12-2006
Μηνύματα: 291
Προεπιλογή

Ο Χριστός υπήρξε ως ιστορικό πρόσωπο. Απο εκεί και πέρα το "πώς" τον αντιλαμβάνεται κανείς είναι καθαρά θέμα "συνείδησης". Όλα τα γεγονότα της ζωής του γέννηση, ζωή, θάνατος και ανάσταση στηρίζονται στην αντίληψη που δημιουργεί για το πρόσωπο αυτό η ανθρώπινη συνείδηση. Για κάποιους είναι ζωντανός, του "μιλάνε", τον "αισθάνονται", τους "οδηγεί" και η εμπειρία τους αυτή δυστυχώς δεν μεταγγίζεται όπως χαρακτηριστικά λέω. Για άλλους (μάλλον τους πολλούς) είναι παντελώς ανύπαρκτος. Μην ζητάτε χειροπιαστές αποδείξεις, δεν θα τις βρείτε ποτέ!!!
Απάντηση με παράθεση
  #268  
Παλιά 19-12-06, 23:42
Το avatar του χρήστη agaliarep
agaliarep Ο χρήστης agaliarep δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-08-2005
Περιοχή: Mandri
Μηνύματα: 1.621
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Drymonia
γι'αυτό μάζεψε το keyboard σου και πήγαινε να παίξεις σε άλλο site όπως http://www.******.org
Νομίζω ότι για άλλη μια φορά τα πράγματα ξέφυγαν, αλλά δεν εκπλήσσομαι. Εχω συνηθίσει μετά από τόσο καιρό και το σχόλιο μου δεν είναι για την Drymonia αλλά γενικά για την τροπή της συζήτησης. Δεν μπορώ να καταλάβω που αποσκοπούν όλα αυτά, αφού δεν έχουν καμία ουσία.
Παράθεση:
μα καλα τι είναι εδώ?
www.*******.gr eprepe na to lene to forum
Φίλτατε, εαν δεν σου αρέσει το επίπεδο των ανθρώπων που είναι εδω μέσα μπορείς πολύ απλά να φύγεις. Εγώ προτιμώ να μιλώ με "καθυστερημένα" παρά με φανατικούς και ασεβής όπως εσύ. Και τουλάχιστον εάν δεν σέβεσαι κάποια μέλη τουλάχιστον σεβάσου τον χώρο στον οποίο βρίσκεσαι. Μπορείς να έχεις όποια άποψη θέλεις, για τους Χριστιανούς ή για τα μέλη του μεταφυσικού, αλλά σε καμία περίπτωση το ότι είσαι εδώ δεν σου δίνει το δικαίωμα να μιλάς όπως γουστάρεις, για τα πιστεύω άλλων μελών, πόσο μάλλον για τα ίδια τα μέλη. Για αυτό συμμαζέψου και εσύ και όλοι οι υπόλοιποι.
Και μην χαλάσεις τις γραμματοσειρές σου για να μου απαντήσεις, κράτησε τες για κανένα μονόλογο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beetlejuice : 20-12-06 στις 00:16
Απάντηση με παράθεση
  #269  
Παλιά 20-12-06, 00:20
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Δεν εχω να πω τιποτα για οσα προηγηθηκαν με καλυψε απολυτα ο agaliarep. Ο χρηστης Tianeys μπαναρεται απο το φορουμ μιας και ο τροπος με τον οποιο επελεξε να κανει διαλογο ηταν εντελως ακαταλληλος τουλαχιστον ετσι οπως τον αντιλαμβανομαστε τα "καθυστερημενα" του metafysiko.gr

Miltos1 καλως ορισες στο φορουμ. Στην αρχη λες:
Παράθεση:
Ο Χριστός υπήρξε ως ιστορικό πρόσωπο.
Μου κινησες το ενδιαφερον και διαβασα το μηνυμα σου.Στο τελος ομως καταληγεις:
Παράθεση:
Μην ζητάτε χειροπιαστές αποδείξεις, δεν θα τις βρείτε ποτέ!!!
Μα αυτο ζηταμε φιλε μου εδω!Αποδειξεις. Για το τι συμβολιζει ο Ιησους ή το πως μπορει να νιωσει οποιοσδηποτε πιστος το Θειο συζητουμε σε αλλα θεματα
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)
Απάντηση με παράθεση
  #270  
Παλιά 20-12-06, 08:39
Το avatar του χρήστη Miltos01
Miltos01 Ο χρήστης Miltos01 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-12-2006
Μηνύματα: 291
Προεπιλογή

Φίλε <beetlejuice> οι ιστορικές αναφορές "έξω απο την Κ.Δ" είναι ελάχιστες. Τουλάχιστον αυτό μας δίνει η έρευνα της μέχρι τώρα βιβλιογραφίας. Νομίζω όμως ότι είναι αρκετές για την "φυσική" ύπαρξη του προσώπου.
Αναφέρθηκα σε αποδείξεις πέραν των παραπάνω και εκεί πάνω είπα "ότι δεν ύπαρχει τίποτα επιπλέον, όσο και να ψάξετε...".
Η προσωπική εμπειρία φυσικά και είναι άλλο πράγμα και καλώς κάνετε και την συζητείτε αλλού.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.