Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Σας αγγίζει καθόλου το θέμα της ιστορικότητας του Ιησού;
Ναι θεωρώ καταλυτική τη συγκεκριμένη πληροφορία 153 56,88%
Όχι ,καθώς με ενδιαφέρει αποκλειστικά η διδασκαλία του 57 21,19%
Δε με αφορά το θέμα 59 21,93%
Ψήφισαν: 269. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #281  
Παλιά 30-12-06, 16:15
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Νεα τροφη στην συζητηση μας αναμενεται να δωσει η συνεντευξη που παραχωρησε στην Ελληνικη Κοινοτητα του Μεταφυσικου, ο Ιταλος συγγραφεας Fransesco Carotta. Εδω και αρκετους μηνες μας απασχολουσαν σε αυτο το τοπικ οι θεωριες του, να που ηρθε η ωρα να τον "ανακρινουμε"! Η συνεντευξη ανεβηκε σημερα στο http://www.metafysiko.gr/interviews.php?id=28 και μπορω να πω πως με προβληματισε. Ειναι αληθεια πως στη χωρα μας επικρατει μια ατμοσφαιρα του στυλ "η Ελλαδα ειναι το κεντρου του κοσμου" ή "ζει στο δικο της συμπαν".
Για να δουμε τι εχει να πει ενας "απογονος των Ρωμαιων" για το θεμα της ιστορικοτητος του Ιησου και της ιστοριας του χριστιανισμου! Ειτε συμφωνουμε μαζι του, ειτε οχι, ειτε ειμαστε χριστιανοι ειτε οχι, παρουσιαζει ενδιαφερον! Δε νομιζετε;
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beetlejuice : 30-12-06 στις 16:17
Απάντηση με παράθεση
  #282  
Παλιά 30-12-06, 20:30
kaen Ο χρήστης kaen δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Ωραία μας τα λέει ο καρότο και ερχωμε να συμπληρώσω και εγώ με ενα link που ειχα ξαναδώσει προχτες.
Θέτει ερωτηματικά για το αν Υπήρξε ο Ιούλιος καίσαρας και φυσικά ο Ιησούς.


http://www.jesusneverexisted.com/exist.html

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kaen : 30-12-06 στις 20:31
Απάντηση με παράθεση
  #283  
Παλιά 30-12-06, 20:37
kaen Ο χρήστης kaen δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από R-b-t3r
http://www.bede.org.uk/orpheus.htm
Το "άγαλμα" που γράφεις είναι φυλαχτό και είναι ψεύτικο όπως γράφει το παραπάνω link. Βγαίνει πρώτο πρώτο αν βάλεις τα Bacchus amulet berlin museum
Δες και αυτό
Θα βρώ και άλλα άμα θες. Άκους εκεί άγαλμα το φυλαχτό. Δεν ξέρεις τίσ ου γίνεται... κάβουρα. Άντε περπάτα στα κάρβουνα τώρα....
Με ψεύτικα ευρήματα πάς να μας τουμπάρεις.

pes moy poses 1000des Links Iparxoyn me ayto to PSEYTIKO gia sena agalma.
tora ta doubts kai fysika ta iparxoyn apo polloys xristianoys giati den prolaban na to katastrepsoyn
les ola ayta ta links na sthrizonte se psemata?




oso afora ta pseytika
exei apodeixtei oti ta misa ebraika antikeimena kai pano poy exoyn brethei ftiaxthkan apo mia speira paraxarakton
psaksto psaksto kalitera.
Απάντηση με παράθεση
  #284  
Παλιά 02-01-07, 12:07
Το avatar του χρήστη LuX
LuX Ο χρήστης LuX δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Μηνύματα: 1.811
Thumbs up

Αφιερωμένο σε εκείνους που θέλουν να βάλουν σε τάξη τις σκόρπιες ιδέες που τυραννάνε το μυαλό τους ...
Προτεινόμενο για αρχάριους αναζητητές ...
Solar Mythology
Origins of religious belief

Διάρκεια 8 : 21

Δ.
__________________
προσωπικη σελιδα - http://ΩΚΥΑΛΟΣ & ΟΡΕΙΘΥΙΟΣ.com
Απάντηση με παράθεση
  #285  
Παλιά 04-01-07, 13:15
teoilio Ο χρήστης teoilio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 346
Προεπιλογή

Δεν είμαι σε θέση να φέρω άποψη για το αν το αγαλματίδιο με τη σταύρωση του Ορφέα είναι πλαστό ή όχι...σε εκείνο όμως που μπορώ να φέρω άποψη και να πω μετά βεβαιότητας είναι πως η σταύρωση σαν θανατική τιμωρία δεν ανακαλύφτηκε από τους Ρωμαίους και δεν εφαρμόστηκε αρχικά από αυτούς αφού στη Θεογονία-Κοσμογονία του Ησίοδου αναφέρεται καθαρά πως ο Δίας τιμώρησε τον Προμηθέα, λόγω της ανυπακοής του με το γνωστό θέμα της φωτιάς, σε σταύρωση .
__________________
" Αν κάποτε νοιώσεις άχρηστος, ανίκανος και εντελώς καταβεβλημμένος, τότε σκέψου πως κάποτε ήσουν το το πιο γρήγορο και δυνατό σπερματοζωάριο ανάμεσα σε εκατομμύρια άλλα"
Απάντηση με παράθεση
  #286  
Παλιά 07-01-07, 00:33
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kaen
pes moy poses 1000des Links Iparxoyn me ayto to PSEYTIKO gia sena agalma.
tora ta doubts kai fysika ta iparxoyn apo polloys xristianoys giati den prolaban na to katastrepsoyn
les ola ayta ta links na sthrizonte se psemata?
Εότε είναι αληθινό είτε ψεύτικο δεν μας ενδιαφέρει εφόσον χρονολογείται στον 4ο μ.Χ αιώνα. Τρίχες κατσαρές απόδειξη δηλαδή...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kaen
oso afora ta pseytika
exei apodeixtei oti ta misa ebraika antikeimena kai pano poy exoyn brethei ftiaxthkan apo mia speira paraxarakton
psaksto psaksto kalitera.
Μου είναι τελείως αδιάφορο. Όπως σου είπα και παραπάνω δεν με ενδιαφέρει ο χριστιανισμός ως θρησκεία.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από teoilio
Δεν είμαι σε θέση να φέρω άποψη για το αν το αγαλματίδιο με τη σταύρωση του Ορφέα είναι πλαστό ή όχι...σε εκείνο όμως που μπορώ να φέρω άποψη και να πω μετά βεβαιότητας είναι πως η σταύρωση σαν θανατική τιμωρία δεν ανακαλύφτηκε από τους Ρωμαίους και δεν εφαρμόστηκε αρχικά από αυτούς αφού στη Θεογονία-Κοσμογονία του Ησίοδου αναφέρεται καθαρά πως ο Δίας τιμώρησε τον Προμηθέα, λόγω της ανυπακοής του με το γνωστό θέμα της φωτιάς, σε σταύρωση .
Μια παραπομπή θα ήθελα φίλε μου γιατί διατηρώ κάποιες επιφυλάξεις. Η σημαντικότερη αντίρησή μου είναι: ο Προμηθέας δεν μπορούσε να πεθάνει οπότε δεν είναι δυνατόν να μιλάμε για θανατική καταδίκη, άρα χάνεται η αναλογία που παραθέτεις. Άλλωστε αν θυμάμαι καλά η τιμωρία του ήταν να του τρώει το συκώτι (το οποίο αναγεννούταν επειδή ήταν αθάνατος) ένας αετός, όσο αυτός ήταν αλυσοδεμένος στον Καύκασο.
Απάντηση με παράθεση
  #287  
Παλιά 08-01-07, 11:07
teoilio Ο χρήστης teoilio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 346
Προεπιλογή

Όντως η τιμωρία περιελάμβανε κι ένα αετό που του έτρωγε το συκώτι κάθε μέρα και αυτό ξαναγινόταν ώστε να συνεχίζεται το μαρτύριό του εσαεί. Αλλά αυτό είναι κάτι αρκετά αλληγορικό. Αναφέρθηκα σε αυτή τη σκηνή από τη Θεογονία για να επισημάνω μόνο την ύπρξη της σταυρικής τιμωρίας (έστω κι αν στη περίπτωση του Προμηθεά δεν επέφερε θάνατο) που προυπήρχε της εποχής των Ρωμαίων.
__________________
" Αν κάποτε νοιώσεις άχρηστος, ανίκανος και εντελώς καταβεβλημμένος, τότε σκέψου πως κάποτε ήσουν το το πιο γρήγορο και δυνατό σπερματοζωάριο ανάμεσα σε εκατομμύρια άλλα"
Απάντηση με παράθεση
  #288  
Παλιά 08-01-07, 22:20
Το avatar του χρήστη the_black_planet
the_black_planet Ο χρήστης the_black_planet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-06-2005
Περιοχή: Καλαματα
Μηνύματα: 1.066
Προεπιλογή

Εγώ πάντως έχω υπ'όψην μου τουλάχιστον τον θάνατο του γνωστού τύρρανου της Σάμου,Πολυκράτη,ο οποίος σταυρώθηκε από τους Πέρσες.

http://hellas.teipir.gr/Thesis/Samos...olykratis.html
__________________
Chaos is my life - Exploited
Απάντηση με παράθεση
  #289  
Παλιά 11-01-07, 10:08
Το avatar του χρήστη snoopy
snoopy Ο χρήστης snoopy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-01-2006
Μηνύματα: 152
Προεπιλογή

Δέν υπάρχει αμφιβολία οτι ο σταυρός ήταν ένα σύμβολο διαδεδομένο και τα αρχαία χρόνια, αφού συμβόλιζε τα τέσσερα στοιχεία της φύσης.
Έχω υπόψη μου και τον σταυρωμένο Ορφέα.
Αυτό δέν μειώνει καθόλου την σημασία που είχε και έχει για τον χριστιανισμό.
Απάντηση με παράθεση
  #290  
Παλιά 16-01-07, 09:58
Το avatar του χρήστη the_black_planet
the_black_planet Ο χρήστης the_black_planet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-06-2005
Περιοχή: Καλαματα
Μηνύματα: 1.066
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από R-b-t3r
Ο Απολλώνιος Τυανέας που αναφέρεται σε ένα μυθιστόρημα του Φιλόστρατου και πουθενά αλλού?
Τελικά Ανέστη φαίνεται ότι κάνεις λάθος.Και εγώ μόλις το ανακάλυψα,υπάρχουν αναφόρες από σχεδόν σύγχρονους του Αππολώνιου του Τυανέα σε έργα του τελευταίου,όπως για παράδειγμα στο βιο του Πυθαγόρα που είχε συγγράψει...Τώρα ποιοί και γιατί διαδίδουν ότι είναι φανταστικό πρόσωπο(κάτι που πίστευα και εγώ μέχρι πρότινως) είναι κάτι που δεν μπορώ να απαντήσω...
__________________
Chaos is my life - Exploited
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.