Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Σας αγγίζει καθόλου το θέμα της ιστορικότητας του Ιησού;
Ναι θεωρώ καταλυτική τη συγκεκριμένη πληροφορία 153 56,88%
Όχι ,καθώς με ενδιαφέρει αποκλειστικά η διδασκαλία του 57 21,19%
Δε με αφορά το θέμα 59 21,93%
Ψήφισαν: 269. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 27-11-05, 22:22
Το avatar του χρήστη Voel
Voel Ο χρήστης Voel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-07-2004
Περιοχή: Queensland, Australia
Μηνύματα: 1.008
Προεπιλογή

Ως ιατρος θεωρω αναισχυντες και σκοταδιστικες τις θεωριες συμφωνα με τις οποιες τα ψυχικα νοσηματα οφειλονται σε "δαιμονια". Τετοιες θεωριες μας επιστρεφουν στα καλα χρονια του μεσαιωνα σας, οπου χιλιαδες (η εκατομμυρια) ψυχικα ασθενεις (ακομα και επιλιπτικοι) καηκαν στην πυρα ως δαιμονισμενοι.

Εαν οι αγιοι πατερες του μεσαιωνα ειχαν καποια δικαιολογια (Τοσο ξερανε/τοσο τους εκοβε) εσεις εν ετη 2005 δεν εχετε ΚΑΜΜΙΑ. Η ιατρικη επιστημη εχει για βρει αιτιες που εχουν να κανουν με τον μεταβολισμο διαφορων ουσιων στο εγκεφαλο. Συχνοτατα η αιτια ειναι αναστεψιμη με την καταλληλη αγωγη.

Οσον αφορα τον ορο "Ελληνορθοδοξος" τον βρισκω προσβλητικοτατο και τον αποτασσομαι μετα βδελυγμιας. Η χριστιανικη θρησκεια ειναι υπευθυνη για τα μεγαλυτερα εγκληματα κατα του Ελληνισμου, και καποια στιγμη ενοπιων των ελληνων θα πρεπει να απολογηθει για αυτα.

Οσον αφορα τον ορο καθεαυτο ειναι μια ακομα εμφανιση της γνωστης στην εκκλησια νοοτροπιας "ολα τα σφαζω, ολα τα μαχαιρωνω". Παιρνω ο,τι με βολευει, τα βαζω ολα σε ενα τσουβαλι, και κανω εναν αχταρμα για να πουλησω την ιδεολογια μου.
__________________
"And you shall know the truth, and the truth shall make you free."
"καὶ γνώσεσθε τὴν ἀλήθειαν καὶ ἡ ἀλήθεια ἐλευθερώσει ὑμᾶς."
John 8:32
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 28-11-05, 20:08
Παθοκτόνος Ο χρήστης Παθοκτόνος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 452
Προεπιλογή "καρδίαν νήφουσαν"

Voel,ανοίγετε τεράστια συνομιλία...Ο μέγας Λ.Τολστόι,όπως διάβαζα σήμερα έλεγε πως η παραφροσύνη είναι εγωιστική εμμονή σε μία σκέψη την οποία αδυνατεί ο παράφρων να την θέσει υπό συζήτηση και εξέταση...Λοιπόν,ποιος προκαλεί αυτές τις σκέψεις συνεχώς,ο ανθρώπινος εγκέφαλος μήπως(έχετε ακούσει τον όρο"ετερουποβολή");;;Εξ άλλου.ο εγωισμός είναι λέξη σχεδόν ταυτόσημη με την υπερηφάνεια που αποκαλείται από τους...κουτούς και σκοταδιστές(ο Αγ.Ιωάννης ο Χρυσόστομος ήταν κυριολεκτικά ευφυέστατος,όπως και οι άλλοι άγιοι)Αγίους "η νόσος του Διαβόλου"(γι'αυτό εξέπεσε ο εξαποδώ και οι υπόλοιποι "μαύροι" άγγελοι,αν θυμάστε...)
Κάμνετε γενικεύσεις(νεοπαγανιστική πρακτική)τεράστιες:δεν ομιλούμε για τους Παπικούς και την Ιερά εξέταση κ.λπ.Ομιλούμε περί της (ελλην)Ορθοδοξίας.Οι δαιμονισμένοι(και οι επιληπτικοί)δεν πρέπει προφανώς να καίγονται στην πυρά(όπως πετούσαν οι αρχαίοι τους αναπήρους κ.λπ.στον Καιάδα),υπάρχουν ειδικές ευχές που διαβάζονται(από τον πρώην μάγο Αγ.Κυπριανό)και υπάρχει όντως θεραπεία.Επίσης δεν μιλάμε για την οργανική έκφραση της νόσου,αν δεν το κατανοήσατε...(ούτε για υποκατάστατα της αληθινής θεραπείας)
Και κάτι ακόμα:δεν είδα να έχετε παρόμοια ευαισθησία στα ανείπωτα εγκλήματα των ειδωλολατρών-δωδεκαθειστών(Διοκλητιανού κ.λπ.)κατά των Χριστιανών.Σας πταίει μονάχα ο Μ.Κωνσταντίνος που άλλαξε την προτέρα φρικαλέα κατάσταση...
Παραταύτα,σας ευχαριστώ που μοιραστήκατε τις απόψεις σας μαζί μας...
__________________
"Βουβές ψυχές,θλιμμένες!Και τ'απόβραδο/
Προσμένουν το Χριστό μας από πέρα.....

.....Κ'εκείνος έρχεται...../
με τ'άγιο φως αχνόφεγγο στεφάνι του/
.....με τα θεικά,χαμηλωμένα μάτια....../

του κάμπου τα στρουθιά και τα πετούμενα......
άμα τον δούνε χαμηλώνουν πρόσχαρα......

Και σκύβει στις ψυχές που τον προσμένουν/
Σιγά...
πονετικά"

Από: "Εσπερινός" του Λάμπρου Πορφύρα(1894-1932), "Πας ο επί γης και υπό γην χρυσός αρετής ουκ αντάξιος"-Πλάτων
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 28-11-05, 20:44
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Ο κ. Λιακοπουλος αποτελει ενα νεο-ελληνορθοδοξο μοντελο ελλαδεμπορα που προσπαθησε να εκμεταλλευτει τον χωρο της αναζητησης οχι μονο για να βγαλει λεφτα, αλλα και να περασει την προπαγανδα του με την βοηθεια (ισως και τη χρησματοδοτηση) εκκλησιαστικων και αγιορειτικων κυκλων... Βλεπετε απο την αγορα θα μπορουσαν να "ψαρεψουν" νεους ανθρωπους.
Δυστυχως η κατασταση θα μπορουσε να αποδοθει πληρως με την παρακατω φωτογραφια την οποια και παραθετω χωρις σχολια :


Τωρα για οσα ανεφερες περι της συνδεσης και εξαρτησης πιστων-ψυχικων προβληματων σηκωνω τα χερια ψηλα!!! Το μονο που θα σας θυμισω (διχως να εχω την διαθεση να εξηγησω τα αυτονοητα για τους αναγνωστες) ειναι η εικονα του απολυτως ψυχικα υγειους Τζ. Μπους που προελαυνει στην ανατολη "με το σταυρο στο χερι"...

Οντως ο Γρηγορομιχελακης που ανεφερα ειναι ενας ακραιος συγραφεας και δεν θα τον προτεινα σε καποιον για εξαγωγη "σοβαρης" ερευνας. Παρ'ολα αυτα τα περισσοτερα απο οσα λεει εχουν καποια βαση (εστω και αν εχει ενα σαρκαστικο υφος και μεγαλοποιει ορισμενες καταστασεις.)

Επειδη δεν θελω να κρυβομαι πισω απο το δακτυλο μου (και φυσικα δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα να το παραδεχτω) , το περιοδικο Δαυλος αποτελεσε για μενα ενα πολυ σημαντικο εφαλτηριο στην ερευνα που διεξηγαγα στον τομεα αυτον. Ο Δαυλος οχι μονο δεν ειναι "alternative" πηγη οπως αναφερεις, αλλα ειναι η πρωτοπορα προσπαθεια πνευματικης αναζητησης στη χωρα μας απο το 1980.

Οσο για το
Παράθεση:
οι αρχαίες δοξασίες στον ελληνικό χώρο είχαν εν πολλοίς πεθάνει και η κοινωνία ήταν πνευματικώς εν ερήμω αυχμηροτάτη όταν ήλθε το κεφαλόβρυσο,ο Ι.Χ.!
καταδεικνυει το τεραστιο χασμα αποψεων και αντιληψεων επι της ιστοριας (και της εξελιξης της) που εχουμε. Ειμαι απο αυτους που πιστευουν οτι χασαμε ως ανθρωποτητα πολυτιμους αιωνες ερευνας, επιστημονικης και φιλοσοφικης αναζητησης τα μ.Χ χρονια. Λαθος κανω; Δυστυχως ή ευτυχως το παρελθον ειναι γραμμικο...
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 29-11-05, 03:20
Το avatar του χρήστη the_black_planet
the_black_planet Ο χρήστης the_black_planet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-06-2005
Περιοχή: Καλαματα
Μηνύματα: 1.066
Προεπιλογή

Φιλε παθοκτονε,το οτι οι αρχαιοι(τους Σπαρτιατες εννοεις) πετουσαν τους αναπηρους στον Καιαδα που το διαβασες;Ο Καιαδας ηταν ενα βαραθρο που πετουσαν τους εγκληματιες,οχι τους αναπηρους.Αυτο τουλαχιστον λεει η ιστορια...

Μια διαφορα σημαντικη της νοοτροπιας κ της δρασης Ελληνων-εθνικων και χριστιανων.Μπορει οντως πολλοι Ρωμαιοι αυτοκρατορες να ειχαν κανει εγκληματα κατα των χριστιανων αλλα απομονωμενα παντα απο τον απλο ελληνικο λαο που δεν συμμετειχε ποτε σ'αυτα,σε αντιθεση με το χριστιανικο οχλο που ακολουθουσε τυφλα τις εντολες της εξουσιας.Εγινε και αυτος εξουσια και εβγαλε τα κομπλεξ του.Μη μου πεις,ηταν κ αυτοι υπο την επειρια δαιμονων;Αλλωστε εμεις δεν κυρηξαμε αγιο κανεναν Διοκλητιανο αλλα μονο τον Ιουλιανο και τον Μαρκο Αυρηλιο.Εσεις κυρηξατε αγιους τα καθαρματα Κωσταντινο και Μεγα τον Θεοδοσιο και τον Ιουστινιανο(γιατι δεν κανετε το ιδιο και με τον Αρκαδιο πχ και αποκαλεσατε παραβατη τον Ιουλιανο που δεν ενοχλησε κανεναν κ κατα τη βασηλια του οι λαοι της αυτοκρατοριας γευτηκαν αληθινη ανεξηθρησκεια και μαλιστα κατα πασα πιθανοτητα σκοτωθηκε απο εναν προδοτη της πατριδας του,τον Μερκουριο ο οποιος και αυτος αγιοποιηθηκε.Ωχ παιδια τρελενομαι,ερχονται οι δαιμονες...!!!!!
__________________
Chaos is my life - Exploited

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Trithemius : 03-11-10 στις 20:05
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 29-11-05, 09:46
Το avatar του χρήστη tsilof
tsilof Ο χρήστης tsilof δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2005
Περιοχή: Κάτω από το βουνό των Θεών
Μηνύματα: 730
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από the_black_planet
Φιλε παθοκτονε,το οτι οι αρχαιοι(τους Σπαρτιατες εννοεις) πετουσαν τους αναπηρους στον Καιαδα που το διαβασες;Ο Καιαδας ηταν ενα βαραθρο που πετουσαν τους εγκληματιες,οχι τους αναπηρους.Αυτο τουλαχιστον λεει η ιστορια...

Ο Καιάδας ή αλλιώς "Αποθέτης", μία σχισμή στο βουνό Ταύγετο ήταν ο τόπος όπου έπειτα από το κρατικό συμβούλιο των Γερόντων ,την επονομαζόμενη "Λέσχη", αποφασιζόταν αν τα νεογέννητα που ήταν ελλατωματικά ή κακόμορφα, θα πεταχτούν εκεί..

Πριν, η μητέρες έπλεναν με κρασί τα παιδιά για να πιστοποιηθεί αν η κράση του ήταν γερή. Αν δεν ήταν ή θα πέθαινε, ή θα οδηγούνταν στη Λέσχη προς εξέταση!!!

Αρχικά, φίλε Πλανήτη, ο Καιάδας αφορούσε τα νεογέννητα.

Τώρα αν αργότερα χρησιμοποιούνταν και ως "εξορία" εγκληματιών, μπορεί να ισχύει αλλά προσωπικά δε το γνωρίζω.

Καλημέρα σε όλους!!!
__________________
Quid tibi opus est, ut sis bonus? Velle!


blog:
mantri


blog:
adioristos


radio station
dRadio


Τα καλύτερα έρχονται ! ! !
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 29-11-05, 11:10
Το avatar του χρήστη Voel
Voel Ο χρήστης Voel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-07-2004
Περιοχή: Queensland, Australia
Μηνύματα: 1.008
Προεπιλογή

Πλανητη νομιζω οτι με καλυψες πληρως με τα λεγομενα σου......

Παθοκτονε.....τον ορο "παραφροσυνη" δεν τον γνωριζω. Αν θες να μιλησουμε για συγκεκριμενες ψυχικες διαταραχες και για τις αιτιες τους τοσο απο ψυχιατρικη οσο και απο Φρουδικη πλευρα μπορουμε να το κανουμε, στα πλαισια των βασικων γνωσεων στον τομεα που εχω. Ωστοσο η γενικευση σου περι "παραφροσυνης" και κοινης προελευσης των ψυχικων νοσων ειναι επιστημονικα ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ, δυνειτικα δε υποπτη και οχι προς το συμφερον των ασθενων. Στην καλυτερη περιπτωση -κατα την γνωμη και εμπειρια μου- η πιστη σε καποιον θεο (Ας ειναι ο Γιαχβε η ο Μιθρα η ο Απολλωνας) μπορει να βοηθησει τον ασθενη ως μια μορφη ψυχοθεραπειας, αλλα μεχρι εκει. Βεβαια υπαρχουν και ατομα σαφως ψυχωτικα απο την πολλη πιστη, οταν αυτη εχει γινει σχεδον εμμονη.

Παράθεση:
Κάμνετε γενικεύσεις(νεοπαγανιστική πρακτική)τεράστιες
Στην πραγματικοτητα ειμαι αθεος η καλυτερα αγνωστικιστης....Θεοι, διαβολοι, τριβολοι ειναι κατα την γνωμη μου κατασκευασματα του ανθρωπου, και οχι το αντιθετο. Ωστοσο, αν ειχα να διαλεξω, ειμαι σαφως πιο θετικα διακειμενος στην πατρωα θρησκεια των Ελληνων.

Παρολα αυτα δεν μπορω να μην σχολιασω την ταση που εχουν ορισμενοι κυκλοι να αποδιδουν ολα τα κακα στην Παπικη "καθολικη" εκκλησια, λες και το λεγομενο "ορθοδοξο" δογμα δεν εχει και αυτο την φωλια του λερωμενη. Αν μη τι αλλο η λεγομενη "καθολικη" εκκλησια εχει βγει και εχει απολογηθει για τα εγκληματα που εχει πραξει, ενω οι "ορθοδοξια" ποιει την νισσα.

Σε αλλο τοπικ, μου εζητηθει να βρω πηγες για τα λεγομενα μου. Ως αγνωστικιστης δεν με ενδιαφερουν τα εργα σχετικα με την πιστη, το δογμα οποιασδηποτε θρησκειας, ουτε πιστευω οτι θα βρει καποιος καποια αληθεια εκει μεσα.

Πηγη μου ειναι η παγκοσμια ιστορια οπου οι πραξεις ολων καταγραφονται και κρινονται σε βαθος χρονου. Οι πραξεις, οχι οι φιλοσοφιες, ουτε οι προθεσεις. Εκει λοιπον διαβασα για τις πραξεις του "μεγα" Θεοδωσιου και του "Αγιου" Μερκουριου
__________________
"And you shall know the truth, and the truth shall make you free."
"καὶ γνώσεσθε τὴν ἀλήθειαν καὶ ἡ ἀλήθεια ἐλευθερώσει ὑμᾶς."
John 8:32
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 29-11-05, 11:33
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Φαντάζομαι πως αυτό που θέλει να πει ο Παθοκτόνος είναι ότι οι ψυχικές νόσοι εκδηλώνονται σε έδαφος μιας "προβληματικής" - ας μου επιτραπεί ο αδόκιμος όρος - ψυχής και ίσως σε κάποιες περιπτώσεις να ισχύει και αυτό. Ωστόσο, θα συμφωνήσω με τον Βόελ όσον αφορά στο ιατρικό μέρος, γιατί δεν μπορούμε να κάνουμε τέτοιες γενικεύσεις για αυτή την κατηγορία νοσημάτων, μιας και εμπλέκονται και μεταβολικοί και άλλοι παράγοντες. Δεν νομίζω πως όποιος ζει μέσα στη Θρησκεία εκ των πραγμάτων δεν θα πάσχει από τέτοι νοσήματα. Ίσα ίσα, πολλές φορές η λανθασμένα νοούμενη θρησκευτικότητα μπορεί και να εντείνει και να δημιουργήσει τέτοιες καταστάσεις. Θα συμφωνήσω, όμως, στο ότι η θρησκευτικότητα μπορεί να αποτελέσει διέξοδο για ορισμένους ανθρώπους με συγκεκριμένη ψυχολογία, λειτουργώντας ως "αποκούμπι" τους. Δεν μπορώ, όμως να το γενικεύσω σε όλες τις περιπτώσεις.
Όσο για το εάν πονηρά πνεύματα ευθύνονται για αυτές τις καταστάσεις, ε, εδώ η εκκλησία νομίζω πως για άλλη μια φορά ακολουθεί τις αρχαίες παραδόσεις, σε αντίθεση με όσα θεωρεί η ιατρική επιστήμη.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 30-11-05, 21:06
Παθοκτόνος Ο χρήστης Παθοκτόνος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 452
Προεπιλογή επικρίσεων αναίρεση

Έχω πολλά πράγματα,πάρα πολλά να πω.Είναι κρίμα σε τέτοιο βαθύτατο σκότος να ζωσι τόσοι πολλοί...Κατ'αρχάς,ο ιατρός που ρώτησα συμφώνησε με την άποψή μου,όχι με τον κ.Σκαθαροζούμη...(Η σύγκρουση Ορθοδοξίας-Επιστήμης είναι μύθευμα).Έχουν γραφεί βιβλία σχετικά που αποδεικνύουν του λόγου το ακριβές...Αλλά,αφού κανείς δεν έχει και ιδιαίτερη κατάρτιση επί του θέματος,ας μην το συνεχίσουμε...
Απευθύνομαι σ'αυτούς που έχουν μια κάποια σοβαρότητα και ταπεινότητα να δεχθούν τις όποιες πλάνες τους.Για τον κ.Λιακόπουλο,Σκαθαροζούμη,ως συνήθως,εκτοξεύετε ανυπόστατες,σκαιές ύβρεις...Είσθε προφανέστατα βαθιά νυχτωμένος εν σχέσει με την προσωπικότητά του(μάλλον εθελοτυφλείτε,δικαίωμά σας)...Αν ήταν φιλοχρήματος,θα μπορούσε να κονομήσει πάρα πολλά,κάνοντας μερικές μηνύσεις για συκοφαντική δυσφήμιση.Όσο για την εικόνα που παραθέτετε,μιλά από μόνη της για σας...
Το περιοδικό"Δαυλός"το εκτιμούμε για την στάση του σε κάποια πράγματα και για το ότι είναι εγγράμματοι αρκούντως,σε κάποια μόνον θέματα οι συντάκτες του,αλλά έχει ευτελιστεί τελείως για την αδικαιολόγητα μεροληπτική,εχθρική του στάση προς την Ελληνορθοδοξία,μέσω προκλητικής άγνοιας,επιπολαιότητας,τυφλού εθνικισμού(π.χ. μη αναγνώριση των εγκλημάτων κάποιων αναξίων διαδόχων του Μ.Αλεξάνδρου που προκάλεσαν σχετικό παρέμβλητο χωρίο στις προφητείες του Ζαχαρίου),στρέβλωσης των πηγών(όπως τ'αναφέρει ο...λίαν αγαπητός στους συντάκτες του περιοδικού π.Γ.Δ.Μεταλληνός στο σχετικό του βιβλίο)κ.λπ.Εξ άλλου,η στάση του αυτή ισοδυναμεί μεάρνηση των πατρίων,καλλιέργεια πνευματικής αχλύος γύρω από τα θέματα αυτά,εθνικής διασπάσεως κ.λπ.Έχει προφανώς καταστήσει την χριστιανομαχία βασικό σκοπό του και οι επ'αυτού θέσεις του απευθύνονται είτε σε αφελή θύματα,είτε σε φανατικούς...
Voel,αγαπητέ μου φίλε,δεν μου είπατε τις πηγές σας...Πρέπει να γνωρίζουμε πως (όπως γράφει ο Παπαρρηγόπουλος)υπήρχαν εκείνη την εποχή δωδεκαθειστές ιστορικοί οι οποίοι μέσα σε άκρατη,αλόγιστη κακότητα,κατασυκοφάντησαν τους Αγίους αυτοκράτορες...Ο αρχαίος κόσμος πέθανε (μάλλον) ως από θανατηφόρου οργανικού νοσήματος,όχι από βολές έξωθεν καταφερόμενες,όπως λέει πάλι ο μέγας Ιστορικός...
Πλανήτη,λυπούμαι διότι δεν έχετε βασικές ιστορικές γνώσεις...Σαφέστατα,αφιονισμένοι ειδωλολατρικοί όχλοι έκαναν στυγερότατα εγκλήματα κατά των χριστιανών...Όσο για τον Ιουλιανό,είχε απαγορεύσει την ελληνική παιδεία στους χριστιανόπαιδες...Είχε υποσχεθεί την ανοικοδόμηση του Ναού του Σολωμώντος,αλλά...μάλλον δεν πρόλαβε(τι σου είναι αυτή η τύχη).
Είναι δικαίωμα αναφαίρετο του καθενός να εθελοτυφλεί εν σχέσει με την ύπαρξη των δαιμόνων("τους πλανταγμένους νιους γελούνε/τ'αερικά,τ'ανεμικά").Ο Θεός μ'αξίωσε να γνωρίζω πολλά επ'αυτού,τόσα που η μη αποδοχή της ύπαρξής τους θα ισοδυναμούσε μάλλον με παραφροσύνη(=τρέλλα).Βεβαίως,σε όλους δίνονται τέτοια τεκμήρια.Δεν θά'θελα να εκφραστώ με αυστηρότητα,όμως,ανταποδίδοντας το κακό...
__________________
"Βουβές ψυχές,θλιμμένες!Και τ'απόβραδο/
Προσμένουν το Χριστό μας από πέρα.....

.....Κ'εκείνος έρχεται...../
με τ'άγιο φως αχνόφεγγο στεφάνι του/
.....με τα θεικά,χαμηλωμένα μάτια....../

του κάμπου τα στρουθιά και τα πετούμενα......
άμα τον δούνε χαμηλώνουν πρόσχαρα......

Και σκύβει στις ψυχές που τον προσμένουν/
Σιγά...
πονετικά"

Από: "Εσπερινός" του Λάμπρου Πορφύρα(1894-1932), "Πας ο επί γης και υπό γην χρυσός αρετής ουκ αντάξιος"-Πλάτων
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 30-11-05, 21:46
Το avatar του χρήστη the_black_planet
the_black_planet Ο χρήστης the_black_planet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-06-2005
Περιοχή: Καλαματα
Μηνύματα: 1.066
Προεπιλογή

Πρεπει να παραδεχτω οτι δεν εχω καθολου ιστορικες γνωσεις.Βλεπεις τωρα απο εσενα εμαθα ο κακομοιρος οτι τις ιστορικες γνωσεις τις αποκτας στο κατηχητικο κ οτι ολα τα ιστορικα βιβλια κ οι επιστημονες ιστορικοι ειναι ψευτες κ πληρωμενοι εχθροι του χριστιανισμου.Ακομα κ ο Παπαρηγοπουλος που κ αυτος ριχνει λασπη στους αγιους αυτοκρατορες κ παραδεχετε τα εγκληματα τους.Να τον καψουμε κ αυτον(τα βιβλια του).Περα απο την πλακα,η περιπτωση σου φιλε μου ειναι πολυ σοβαρη.Απορω αν εχεις διαβασει ποτε βιβλιο περα απο αυτα που γραφονται απο παπαδες.Εχεις κοινως τις γνωσεις 10χρονου παιδιου που παει στο κατηχητικο.Μιλαμε για πληρη μεσανυχτα απο ιστορια.Σου προτεινω να αρχισεις την διαπαιδαγωγηση σου διαβαζοντας ΜΑξ κ Πεντχαουζ,μετα να προχωρησεις στα πιο βαθια διαβαζοντας καμια αθλητικη εφημεριδα κ σε μερικα χρονακια θα εισαι σε θεση να διαβασεις κανονικα βιβλια,περιοδικα κ εφημεριδες.Ποτε δεν ειναι αργα φιλε μου!

Αυτο που λες ειδικα οτι ο Ελληνικος πολιτισμος πεθανε με φυσικο τροπο ειναι το μεγαλυτερο ονειρο των ανα τον κοσμο χριστιανων αλλα δυστυχως ειναι κατι εντελως ανιστορητο.Τα εχουμε γραψει κ στο θεμα που σου προτεινα να μελετησεις "Πως δεχτηκαν οι Ελληνες φιλοσοφοι τον Χριστιανισμο" αλλα εσυ με εγραψες.Δε θελω να επαναλαμβανομαι,το μονο που θα πω ειναι οτι οταν οι Ελληνες διαισθανθηκαν τον επικειμενο αφελληνισμο τους απο τους χριστιανους αυτοκρατορες αντεδρασαν με παθος,οντως το εθνικο κ θρησκευτικο τους φρονημα βρισκοταν σε μια αδρανεια τοτε αλλα οταν αντιμετωπισαν τον αφανισμο λειτουργησε εκρηκτικα το ενστικτο της επιβιωσης.Μεγιστη ηρωικη στιγμη που δειχνει τη φοβερη συσπειρωση κ παθος που ειχαν εκεινα τα χρονια οι Ελληνες ειναι η υπερασπιση της Σπαρτης απο τους βαρβαρους χριστιανους του Αλλαριχου...

Ειναι λυπηρο φιλε μου οτι ο θρησκευτικος σου φανατισμος σε εχει φτασει στο σημειο να συκοφαντεις τους ιδιους σου τους προγονους.Μαθε λοιπον οτι ειναι περα για περα ψευδες αλλα κ ασυμβιβαστο με την Ελληνικη φυση το να εκαναν βανδαλισμους κατα των χριστιανων.Αυτο ειναι περα για περα χαρακτηριστικο των Βαρβαρων και δεν υπαρχει ουτε ενα ιστορικο γεγονος που να δειχνει τετοια συμπεριφορα απο Ελληνες,αν εξερεσουμε καποιες καταστροφες πολεων που γιναν σε εμφυλιους οπως η καταστροφη της Μηλου απο τους Αθηναιους ή η ισοπεδωση της Θηβας απο τον Μεγα Αλεξανδρο.Αυτα ομως συνεβησαν μονο σε περιοδους πολεμου.Οι Ελληνες ηταν ανθρωποι με παιδεια,σε αντιθεση με τους χριστιανους κ δεν επεδειξαν τετοια συμπεριφορα ουδεποτε ιστορικα.
__________________
Chaos is my life - Exploited

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Trithemius : 03-11-10 στις 20:06
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 30-11-05, 22:41
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Εαν η συγκρουση μεταξυ Χριστιανισμου και Επιστημης ειναι μυθευμα αγαπητε Παθοκτονε, τοτε σαφως η ανθρωποτητα δεν θα ειχε αναγκη απο το να κανει διαφωτισμο. Οπου υπαρχει καπνος υπαρχει και φωτια... Εκατομυρρια ανθρωποι σε ολο τον κοσμο παλεψαν (και παλευουν ακομη παγκοσμιως) για να αποτιναξουν απο πανω τους τη θρησκευτικη δεισιδαιμονια και να επαναφερουν τον ελληνικο Λογο, Λογικη και Επιστημη στο προσκηνιο. Η χαρακτηριστικοτερη διαμαχη Χριστιανων και Επιστημονων ειναι χωρις αμφιβολια η "δαρβινικη" διαμαχη...
Τωρα για τον κ. Λιακοπουλο τι να πω... Ειλικρινα ειστε ο πρωτος ανθρωπος που υποστηριζετε εναν τετοιον ελλαδεμπορα-φρουτεμπορα-προφητη (γεροντα και Πουτιν ευλογησον) που καταφερε μεσω της ευφυϊας του (ή του δολου του οπως θα ελεγε ο Καλοπουλος) να πλουτισει κοροϊδευοντας τον κοσμακη και εκμεταλλευομενος την πιστη του σε ενα καλυτερο αυριο.
Περα απο ολες τις απατεωνιες του (σας προτεινω ανεπιφυλακτα το εκπληκτικο http://funel.blogspot.com) ο ανθρωπος αυτος δεν αγαπαει το βιβλιο. Οποιος αντιμετωπιζει τα βιβλια ως πακετα και τα χτυπα δυνατα πανω στο τραπεζι τα αντιμετωπιζει σαν αψυχα αντικειμενα. Ισως γελασετε με το παραπανω ομως σκεφτειτε το καλυτερα...

Παντως το ζητημα της ιστορικοτητας του Ιησου δεν το εχουμε θιξει ακομη! Εαν ως τεκμηριο υπαρχουν μονο τα βιβλια των εκδοσεων Λιακοπουλου (!!) τοτε μαλλον πρεπει να αισθανομαι δικαιωμενος που ανοιξα το θεμα αυτο. Εχει πολυ ψωμι...
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.