Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Σας αγγίζει καθόλου το θέμα της ιστορικότητας του Ιησού;
Ναι θεωρώ καταλυτική τη συγκεκριμένη πληροφορία 153 56,88%
Όχι ,καθώς με ενδιαφέρει αποκλειστικά η διδασκαλία του 57 21,19%
Δε με αφορά το θέμα 59 21,93%
Ψήφισαν: 269. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 23-03-06, 19:59
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Παράθεση:
Θα διαφωνήσω με το καλούπι, διότι στις μέρες μας κανείς δεν στο επιβάλλει.
Καποιος το επεβαλε ομως καποτε και το εφτιαξε δημιουργωντας ενα ολοκληρο κατεστημενο, πτυχες του οποιου βλεπουμε καθημερινα (απο το παραδικαστικο κυκλωμα, τα ακαδημαϊκα γλυψιματα και τη διαπλοκη στις μεγαλουπολεις ως τα μεγαλα συμφεροντα και τους προυχοντες των μικροτερων πολεων και χωριων στην επαρχεια).

Παράθεση:
Επειδή κατανοώ "που το πας", (...)
Απο τα οσα ειπες στη συνεχεια μαλλον δεν καταλαβες που το παω. Μιλησα πουθενα για επιβολη της αρχαιας ελληνικης θρησκειας; Θα ηταν τουλαχιστον υποκριτικο απο μερους μου. Το οτι πιστευω οτι η Ελλαδα σταματησε καποτε να παραγει πολιτισμο, ψυγματα του οποιου μπορουν να καλλιεργηθουν σημερα καταλληλως για να προχωρησουμε μπροστα, δε σημαινει οτι ειμαι υπερμαχος της επιβολης του τοτε θρησκευτικου συστηματος στο σημερα, ασχετως εαν το συμπαθω ή οχι. Ειμαι κατα της υπαρξης οποιουδηποτε οργανωμενου ιερατειου και υπερ της ελευθερης πνευματικης αναζητησης καθε ανθρωπου με σκοπο να προσεγγισει το θειο.
Ασχετο αλλα ουτε ο Δαυλος, ουτε ο Καλοπουλος θα ισοπεδωναν χριστιανικους ναους. Αυτο καταδεικνυει το οτι μαλλον δεν εχεις διαβασει τις αποψεις τους και αυτοματα τους τοποθετεις ως το αντιπαλον δεος ενος στρατοπεδου που εχει ηδη "κατουρημενη"(sic) τη φωλια του.Κανεις επισης αλλο ενα λαθακι. Ο ανθρωπος εχει αναγκη το Θειο, οχι τη θρησκεια.

Προς τον αγαπητο Παθοκτονο, περασε ο καιρος...Ε, δεν αντεχω αλλο..πρεπει να σε ρωτησω ευθεως εαν εχεις σχεση με την ΟΟΔΕ(δεν εξηγουνται αλλιως τοσα και τοσα που εχουν δει τα ματακια μου!).

Οπως εχω ξαναπει, στη θεωρια περι ρωμαϊκης καταβολης του χριστιανισμου οδηγηθηκα μετα απο καθαρα προσωπικη ερευνα. Δε φανταζεσαι τη χαρα μου μολις διαπιστωσα οτι πολλοι ικανοι ξενοι συγγραφεις την εχουν αναπτυξει και τεκμηριωσει με απτα ιστορικα στοιχεια.

Παράθεση:
Είπε κανείς εξ αυτών"Εγώ είμαι η οδός ,η
αλήθεια και η ζωή";
Σε αυτο κολλας τωρα; Η ιστορια "εγραψε" ( ; ) πως ειπε μια κουβεντα παραπανω! Ξερεις ποσοι θαυματοποιοι γυρνουσαν τη Γαλιλαια εκεινη την εποχη που εκαναν μαλιστα απειρως εντυπωσιακοτερα "θαυματα" απο τον Ιησου, μυημενοι στα αιγυπτιακα κολπα, υποστηριζοντας παραλληλα πως επροκειτο για τους μεσσιες;(η λεξη ηταν της μοδας φαινεται, κατι που αναφερει και ο αγαπημενος σου Κελσος!) Ο Ιησους φερθηκε εξυπνα στα ευαγγελια και εκανε τη μαγκια να δηλωσει πως ολοι εκτος απο αυτον ειναι "τσαρλατανοι" !(τι θρασσος!)

Οι αποψεις που παρεθεσα δεν ειναι καθολου στημενες. Εαν κρινεις οτι τα κειμενα που εδωσα απο τους μετα θανατου (προσοχη δε το ξεχναμε!) ιστορικους ειναι πλαστα, σε καλω να μας φερεις τα αυθεντικα να τα σχολιασουμε.

Παράθεση:
Ακόμη,υπάρχει κείμενο (-επιστολή,όπως αυτή του Ιησού προς Άβγαρον)του Ποντίου Πιλάτου προς τον
Τιβέριο,αν δεν κάμνω λάθος που σώζεται από
μεταγενεστέρους...
Οσο για το παραπανω, μαλλον ξεχνας την επιστημονικα -πλεον και με τη βουλα- αποδεδειγμενη καταρριψη του που ειχα σημειωσει στην 9η σελιδα του τοπικ αυτου (θα καταλαβεις αμεσως τωρα τη γκαφα σου) λεγοντας πως:

Η ιστορια γραφεται απο τους νικητες.. Και δεν ειναι η πρωτη φορα που οι χριστιανοι παραχαρασσουν την ιστορια (ή προσπαθουν να το κανουν) για να επιτυχουν αυτα που θελουν. Μια χαρακτηριστικη περιπτωση (δε θυμαμαι αν την εχω αναφερει), ειναι η προσπαθεια τους να αποδειξουν την ιστορικοτητα του Ιησου τα πρωτα χρονια που ο χριστιανισμος εγινε η επισημη θρησκεια των Βυζαντινων. Πριν γινει αυτο, οι χριστιανοι πιστευαν πως η αληθεια κρυβεται στη Ρωμη, και πιο συγκεκριμενα στις "Πραξεις του Πιλατου".Μια αναφορα του τοτε κυβερνητη της Ιουδαιας για τον Ιησου θα ηταν σιγουρα η υψιστη αποδειξη του οτι πραγματι υπηρξε.Οι χριστιανοι απολογητες Ιουστινος και Τερτυλλιανος βεβαιωναν πως αυτες οι αποδειξεις βρισκονταν στα αρχεια της Ρωμης. Οταν ο χριστιανισμος ανακυρηχθηκε ως επισημη θρησκεια πηγαν, εψαξαν αλλα δεν βρηκαν τιποτα!
Τη "λυση" εδωσαν οι χριστιανοι του 4ου αιωνα οι οποιοι προσπαθησαν να πλαστογραφησουν μια τετοια αναφορα.. Η "θεια" δικη ομως τους τιμωρησε καθοτι προδωθηκαν απο την ιδια τους τη βλακεια .Η πλαστη αναφορα (που παρουσιαζε τον Πιλατο να ενημερωνει τον αυτοκρατορα για τη δραση του Ιησου στην περιοχη του) δεν απευθυνοταν στον αυτοκρατορα Τιβεριο που κυβερνουσε στα χρονια που υποτιθεται οτι εζησε ο Ιησους, αλλα στον Κλαυδιο που κυβερνησε απο το 41-54!!
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beetlejuice : 23-03-06 στις 20:08
Απάντηση με παράθεση
 

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.