Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Σας αγγίζει καθόλου το θέμα της ιστορικότητας του Ιησού;
Ναι θεωρώ καταλυτική τη συγκεκριμένη πληροφορία 153 56,88%
Όχι ,καθώς με ενδιαφέρει αποκλειστικά η διδασκαλία του 57 21,19%
Δε με αφορά το θέμα 59 21,93%
Ψήφισαν: 269. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #51  
Παλιά 03-12-05, 16:15
Παθοκτόνος Ο χρήστης Παθοκτόνος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 452
Προεπιλογή κατ'επίφασιν δαδούχοι...

Ο Χριστός...Εβραίος εθνικιστής;;;Μα οι Εβραίοι εθνικιστές(=Φαρισαίοι)τον απέρριψαν...Ο Διεθνής Σιωνισμός σήμερα τον πολεμά λυσσαλέα...Ξέρετε,οι Εβραίοι τον κατηγορούν(όπως και τον Άγιο Ιωάννη τον Χρυσόστομο)για...αντιιουδαισμό,αντισημιτισμό...Και πράγματι,αν διαβάσετε και λίγο-απροκατάληπτα-τα 4 Ευαγγέλια,είναι προφανέστατο ότι στράφηκε εναντίον τους(όχι συλλήβδην,ως φυλή,όμως)...Αυτός ήταν που είχε πει στους Εβραίους της εποχής Του:"Ει τέκνα του Αβραάμ εστέ,τα έργα του πατρός υμών εποίειτε αν.Υμείς γαρ εκ του πατρός του Διαβόλου εστέ..."(περίπου έτσι,το γράφω από μνήμης)Ή κατηγορεί στην "Επί του Όρους ομιλία"τους Έβραίους για προφητοκτόνους και επαινετές ψευδοπροφητών...Το ίδιο κάμνει και ο πρωτομάρτυρας Στέφανος ενώπιον του Ιουδαικού συνεδρίου.Τους ασκεί σκληρό έλεγχο...(αναφέρεται στις"Πράξεις των Αποστόλων")Αν θέλετε,παραθέσατε τα "επιχειρήματα"των συνελλήνων του "Δαυλού",για να τα συζητήσωμεν...Ευχαριστώ...Ειλικρινά.
__________________
"Βουβές ψυχές,θλιμμένες!Και τ'απόβραδο/
Προσμένουν το Χριστό μας από πέρα.....

.....Κ'εκείνος έρχεται...../
με τ'άγιο φως αχνόφεγγο στεφάνι του/
.....με τα θεικά,χαμηλωμένα μάτια....../

του κάμπου τα στρουθιά και τα πετούμενα......
άμα τον δούνε χαμηλώνουν πρόσχαρα......

Και σκύβει στις ψυχές που τον προσμένουν/
Σιγά...
πονετικά"

Από: "Εσπερινός" του Λάμπρου Πορφύρα(1894-1932), "Πας ο επί γης και υπό γην χρυσός αρετής ουκ αντάξιος"-Πλάτων
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 03-12-05, 16:33
Το avatar του χρήστη the_black_planet
the_black_planet Ο χρήστης the_black_planet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-06-2005
Περιοχή: Καλαματα
Μηνύματα: 1.066
Προεπιλογή

Σε ευχαριστω για την απαντηση σου φιλε μου.Θα σου παραθεσω σιγα σιγα ορισμενα απο τα παραδειγματα που χρησιμοποιει ο Δαυλος προκειμενου να διεξαχθει πιο ομαλα ο διαλογος.Ενα απο αυτα ειναι το οτι το πασιγνωστο "αγαπατε αλληλους ως εαυτον",δεν το ειπε ο Χριστος αναφερομενος στον καθε ανθρωπο αλλα στους μαθητες του μονο αναμεταξυ τους.Ενα αλλο στοιχειο που χρησιμοποιουν ειναι μια ρηση του Χριστου οτι "οποιος δεν ειναι μαζι μου ειναι εναντιον μου".Επισης μια αλλη ρηση του οτι "οι μισουντες την Σιων,αισχυνθητε απο του Κυριου,ως χορτος γαρ εσεσθαι απεξηραμμενοι".Επισης υποστηριζουν οτι τα κειμενα βρυθουν χαρακτηρισμων οπως "ο βασιλεας του Ισραηλ" κ παρομοιους ενω υποτειθεται οτι ο Χριστος εχει ερθει για ολη την ανθρωποτητα.Βεβαια οταν μελετας αποσπασματικα κατι δεν μπορεις να προσεγγισεις το νοημα του,γι'αυτο δε θελω εγω να βγαλω συμπερασματα αλλα τα παραθετω σε σενα που εχεις μελετησει πολυ περισσοτερο απο εμενα την Αγια Γραφη για να μας πεις τα συμπερασματα σου.Ειναι κ πολλα ακομα,θα παρακαλουσα κ τον αγαπητο Μηνα να συμμετεχει γιατι εχει πιο πολλα τευχη του Δαυλου απο εμενα,που ο Δαυλος ασκει εντονη κριτικη στην διδασκαλια του Χριστου προσπαθοντας να αποδειξουν οτι ο Χριστος δεν ηταν κυρηκας ανθρωπισμου.Θα σου παραθεσω κυριως αποσπασματα απο το Τριωδειο αλλα κ απο αυτα που ψαλλονται κατα την Πεντηκοστη.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Παθοκτονος
Και πράγματι,αν διαβάσετε και λίγο-απροκατάληπτα-τα 4 Ευαγγέλια,είναι προφανέστατο ότι στράφηκε εναντίον τους(όχι συλλήβδην,ως φυλή,όμως)...
Αυτο εννοειτε,αν στρεφοταν εναντιον τους ως φυλη τοτε θα ηταν ρατσιστης.
Επισης μια απο τις πιο γνωστες περιπτωσεις που αναφερονται στην Αγια Γραφη κ χρησιμοποιουν κατα κορον οι πολεμιοι του Χριστιανισμου ειναι η παρακατω:οταν μια Ελληνιδα πηγε στον Ιησου κατα τη διαρκεια ενος συμποσιου και του ζητησε να της δωσει λιγο φαι για τα παιδια της,αυτος λενε οτι της απαντησε οτι δεν ειναι σωστο να στερησω το φαι απο τους γιους του Ισραηλ κ να το δωσω στα σκυλια.Αν κ τελικα βοηθησε ο Χριστος την εν λογω γυναικα.Αυτο ειδικα φιλε μου Παθοκτονε ειναι το κομματι που θα ηθελα να επικεντρωσεις την προσοχη σου.Επισης οσον αφορα το γνωστο κομματι που ο Χριστος συναντησε καποιους Ελληνες κ τους ειπε οτι "ηρθε η ωρα να δοξαστει ο υιος του Ανθρωπου",ο Δαυλος υποστηριζει οτι αυτοι δεν ηταν Ελληνες στο αιμα αλλα εξελληνισμενοι Ιουδαιοι,κ εδω μαλλον εχουν δικιο καθως τα συγκεκριμενα ατομα ειχαν παει εκει για να γιορτασουν το Πασχα κ φυσικα καποιος Ελληνας δε θα ειχε κανενα λογο να παει εκει.Αυτο βασικα δεν ειναι ιδιαιτερης σημασιας απλα το βαζω κ αυτο στο τραπεζι.Επισης μιας κ πιασαμε γενικα το θεμα της ζωης κ της προσωπικοτητας του Χριστου,θα ηθελα να θεσω επι ταπητος για οποιους ενδιαφερονται κ το θεμα της Ελληνικης καταγωγης του.Εγω προσωπικα δεν το εχω ψαξει αλλα ενας φιλος μου που εχει διαβασει καποια πραγματα σχετικα υποστηριζει οτι η Μαρια ηταν Γαλιλαια.Για οσους δεν γνωριζουν οι Γαλιλαιοι ηταν Φιλισταιοι-Μινωιτες που τους ειχαν κατακτησει οι Ιουδαιοι κατα το παρελθον κ σιγα σιγα εξιουδαιστηκαν.Αν ομως ισχυει αυτο που υποστηριζει ο φιλος μου,αυτο ερχετε σε αντιθεση με τη γενεολογια που μας παραθετουν τα ευαγγελια που συμφωνα με αυτη ο Χριστος προερχετε απο το γενος του Δαβιδ.Πιστευω οτι εθεσα αρκετα ενδιαφεροντα θεματα αδερφια κ περιμενω με ενδιαφερον τις αποψεις σας,τοσο εσενα αγαπητε φιλε Παθοκτονε οσο κ των υπολοιπων παιδιων!
__________________
Chaos is my life - Exploited

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Trithemius : 03-11-10 στις 20:16
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 04-12-05, 15:51
Παθοκτόνος Ο χρήστης Παθοκτόνος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 452
Προεπιλογή ολίγες τινές επεξηγήσεις :)

Αγαπητέ μου φίλε,να προσπαθήσω να σας εξηγήσω κάποια πράγματα.
Σχετικά με την "μισαλλοδοξία"που από ό,τι κατάλαβα αποδίδεται στον Χριστό από τους αγαπητούς συνέλληνες του"Δαυλού".Η ρήση Του είναι η εξής:"ο μη ων μετ'εμου κατ' εμού εστί"(Ματθ.,12.30)Δηλαδή,είναι πολέμιός μου,με πολεμά,όχι "τον πολεμώ"...Δεύτερον,αναφορικά με τα σκυλάκια και το ψωμί.Το περιστατικό περιγράφεται στο Κατά Ματθαίον Ευαγγέλιον(15.21-28).Εκεί μία γυναίκα εξ εθνών(Χαναναία) έρχεται να παρακαλέσει τον Ιησού(ν)να θεραπεύσει την διαμονιζομένη θυγατέρα της.Αυτός της λέγει πως είναι σταλμένος μόνον στα πρόβατα τα "απολωλότα του οίκου Ισραήλ".Οι απόστολοι και ιδιαίτερα ο Παύλος είναι αυτός που θα μεταλαμπαδεύσει μετά την Ανάληψη του Χριστού και την Πεντηκοστή το Ευαγγέλιο("πορευθέντες μαθητεύσατε πάντα τα έθνη")της Βασιλείας.
Σχετικά με την έλευση των Ελλήνων να δουν τον Χριστό(ν):ήσαν,όπως λέει ο ειδήμων επί των ζητημάτων αυτών π.Γ.Μεταλληνός εθνικοί του ελληνιστικού χώρου,προσήλυτοι στον Ιουδαισμό,δεν ήσαν Έλληνες"τω αίματι".Άρα,δεν έχουμε εδώ αίνο των Ελλήνων στο γένος.Ο Χριστός όντως ήλθε για όλη την ανθρωπότητα(είναι"σωτήρ πάντων ανθρώπων"),γι'αυτό και η Εκκλησία στο Σύμβολο της Πίστεως λέγεται και Καθολική."Βασιλεύς του Ισραήλ"ήταν η(αστεία) κατηγορία που του πρόσαψαν για να Τον θανατώσουν και αυτό ήταν γραμμένο επί του Σταυρού Του.Ο Χριστός στον Πόντιο Πιλάτο απαντά"η βασιλεία η εμή ουκ εστί εκ του κόσμου τούτου",όταν τον ρωτά επ'αυτού...
Δεν νομίζω ότι έχει σημασία να αποδείξουμε τι εθνικότητος ήταν η Παναγία.Ο π.Μεταλληνός υποστηρίζει πως είναι πέραν πάσης αμφισβητήσεως ότι δεν θα αποδειχτεί ποτέ ότι δεν ήταν Εβραία η Αειπάρθενος Μαρία,εκτός κι αν βιαστούν οι σχετικές πηγές...Να επισημάνω,επίσης,πως το γενεαλογικό δένδρο που ξεκινά από τον Αδάμ φθάνει μέχρι τον Ιωσήφ,ενώ ο Ιησούς γεννήθηκε μέσω παρθενογενέσεως,ως γνωστόν...Δεν έχει λοιπόν σχέση με την καταγωγή της Μαρίας το γενεαλογικό δένδρο που αναφέρετε...
__________________
"Βουβές ψυχές,θλιμμένες!Και τ'απόβραδο/
Προσμένουν το Χριστό μας από πέρα.....

.....Κ'εκείνος έρχεται...../
με τ'άγιο φως αχνόφεγγο στεφάνι του/
.....με τα θεικά,χαμηλωμένα μάτια....../

του κάμπου τα στρουθιά και τα πετούμενα......
άμα τον δούνε χαμηλώνουν πρόσχαρα......

Και σκύβει στις ψυχές που τον προσμένουν/
Σιγά...
πονετικά"

Από: "Εσπερινός" του Λάμπρου Πορφύρα(1894-1932), "Πας ο επί γης και υπό γην χρυσός αρετής ουκ αντάξιος"-Πλάτων
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 04-12-05, 16:21
Το avatar του χρήστη the_black_planet
the_black_planet Ο χρήστης the_black_planet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-06-2005
Περιοχή: Καλαματα
Μηνύματα: 1.066
Προεπιλογή

Φιλε μου κατ'αρχην σε ευχαριστω για τις απαντησεις σου,εχω ακομα πολλα να σου γραψω γι'αυτο το θεμα.Ομως δεν πιστευεις οτι αυτοαναιρεισαι οταν λες οτι ο Χριστος ηρθε για ολα τα εθνη,ενω παραδεχεσε αυτο που ειπε στην Χαναναια γυναικα;Αληθεια σου λεω,δεν μου "εκατσε" καλα αυτη η απαντηση του.Αυτο που καταλαβα εγω ειναι οτι η οικουμενικοτητα του Χριστιανισμου οφειλετε στους αποστολους κ στον Παυλο κ οχι στον Χριστο.Πως ο υιος του ενος Θεου ερχετε μονο για τα χαμενα προβατα του Ισραηλ;Τι αγαπη τελικα ειναι αυτη που εχει για τους Εβραιους σε σημειο να κανει διακρισεις;Εσενα ως μη Εβραιο δε σε ενοχλει αυτο;Γνωριζω οτι ο Χριστος ενδιαφεροταν κυριως γαι το να προσελκυσει τους αμαρτωλους στη βασιλεια των ουρανων,κ ισως γι'αυτο να εδειχνε μια προτιμιση στους ΕΒραιους που ηταν τα "κακα" παιδια του,καθως δεν ηταν λαος που διακρινοταν για την πιστη του κ την ηθικη του.Χαρακτηριστικο παραδειγμα ειναι αυτο που αν δεν κανω λαθος ειχε πει ο Ισαακ στην παλαια διαθηκη,οτι για να σε τιμησω Θεε μου πρεπει να με βοηθας κ να μου προσφερεις αγαθα,καπως ετσι το ειχε πει,δε θυμαμαι κ εγω καλα...Αν κανω καποιο λαθος περιμενω να με διορθωσεις.
__________________
Chaos is my life - Exploited
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 04-12-05, 18:45
Παθοκτόνος Ο χρήστης Παθοκτόνος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 452
Προεπιλογή

Φίλε μου,ο Χριστός ήταν αυτός που είπε το"πορευθέντες μαθητεύσατε πάντα τα έθνη".Απλώς,απευθυνόταν μάλλον κατά την διάρκεια της δικής Του ζωής ίσως περισσότερο στους Ισραηλινούς,αν και δεν γνωρίζω την φυλετική σύσταση του πληθυσμού στις περιοχές που δίδασκε,στην Ιουδαία,στην Γαλιλαία(των εθνών) κ.λπ.Αυτός ώρισε ώστε να έλθουν έτσι τα πράγματα.Άλλη του ρήση είναι:"ο υιος του ανθρώπου δεν ήλθε να καλέσει τους δικαίους,αλλά τους αμαρτωλούς(γι'αυτό και συναναστρεφόταν τους τελώνες κ.λπ.) σε μετάνοια".Και όντως,ο λαός του Ισραήλ δεν διακρινόταν για το ήθος του και την πίστη του κ.λπ.Ο Ίδιος είχε προφητεύσει ότι προ του τέλους του αιώνος"το ευαγγέλιο της Βασιλείας θα κηρυχθεί σε όλον τον κόσμο"εις μαρτύριον"πάσι τοις έθνεσι"(ώστε όλοι να το γνωρίσουν).Επίσης,στην Κ.Δ.αναφέρεται κάπου ότι κατά την περίοδο που ήταν το πνεύμα Του εκλιπόν από αυτον τον κόσμο πήγε να διδάξει τους "εν τοις κατωτάτοις της Γης(=Άδη)".Είναι σαφές ότι οι Απόστολοι δεν έκανα"του κεφαλιού τους",επίσης.Δεν νομίζω ότι έδειξε ιδιαίτερη εύνοια στους Εβραίους.Αυτό,κατά την άποψη μου,είναι επιπόλαια προσέγγιση.Δεν πρέπει να ξέχναμε ότι δεν δόθηκαν σε όλους τα ίδια,όπως αναφέρεται σε μία άλλη παραβολή με κάποιους δούλους και και τον ξενιτεύομενο κύριό τους."Nothing is for free",αγαπητέ μου,όπως έλεγε και στο"Phantom of the Opera" στην κοπέλα που επιλέχθηκε από το "the spirit of music",το Φάντασμα δηλ.η δασκάλα της...

Να σημειώσω κάτι πάνω στην Ιστορικότητα του Ιησού:μετά από μία μικρή έρευνα ανακάλυψα πως έχει κυκλοφορήσει ένα βιβλίο ειδικά γι'αυτό το ζήτημα από τον γνωστό εκ των τηλεοπτικών του εκπομπών κ.Κωνσταντίνο Σιαμάκη με τίτλο"Εξωχριστιανικές μαρτύριες για τον Χριστό και τους χριστιανούς" από τις εκδόσεις "Άθως"...Δεν το έχω διαβάσει ακόμα,βεβαίως,αλλά είναι άξιο μνείας ως γεγονός.Επίσης,και τα προ μερικών ετών ευρεθέντα "Χειρόγραφα της Νεκράς Θαλάσσης"(Κουμραν,νομίζω λέγονται αλλοιως)αφορούν το ζήτημα της ιστορικότητος του Ιησού,έστω και εμμέσως.
__________________
"Βουβές ψυχές,θλιμμένες!Και τ'απόβραδο/
Προσμένουν το Χριστό μας από πέρα.....

.....Κ'εκείνος έρχεται...../
με τ'άγιο φως αχνόφεγγο στεφάνι του/
.....με τα θεικά,χαμηλωμένα μάτια....../

του κάμπου τα στρουθιά και τα πετούμενα......
άμα τον δούνε χαμηλώνουν πρόσχαρα......

Και σκύβει στις ψυχές που τον προσμένουν/
Σιγά...
πονετικά"

Από: "Εσπερινός" του Λάμπρου Πορφύρα(1894-1932), "Πας ο επί γης και υπό γην χρυσός αρετής ουκ αντάξιος"-Πλάτων

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Trithemius : 03-11-10 στις 20:18
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 04-12-05, 18:58
Το avatar του χρήστη agaliarep
agaliarep Ο χρήστης agaliarep δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-08-2005
Περιοχή: Mandri
Μηνύματα: 1.621
Προεπιλογή

Ίσως να πήγε στους Ευραίους και να απευθυνόταν σ' αυτούς και μόνο σ΄αυτούς γιατί ήταν οι μόνοι ίσως, που θα Τον σταύρωναν. Αν ερχόταν στους Έλληνες το πολύ πολύ θα τον εξωστράκιζαν... Άσε που μπορεί να μην έδειναν σημασία...
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 04-12-05, 19:16
Το avatar του χρήστη agaliarep
agaliarep Ο χρήστης agaliarep δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-08-2005
Περιοχή: Mandri
Μηνύματα: 1.621
Προεπιλογή My God

Oh people –what have you done-
locked Him in His golden cage.
Made Him bend to your religion –
Him resurrected from the grave.
He is the god of nothing –
if that’s all you can see.
You are the god of everything
He’s inside you and me.
So lean upon Him gently
and don’t call on Him to save you
from your social graces
and sins you used waive.
The bloody Church of England (και όχι μόνο)
in chains of history –
requests your early presence at
the vicarage for tea.
And the graven image you-know-who-
with His plastic crucifix-
he’s got him fixed-
Confuses me as to who and where and why-
as to how he gets his kicks.
confessing to the endless sin-
the endless whining sounds.
you’ll be praying till next Thursday (Sunday) to
all the gods that you can count…
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 04-12-05, 21:30
cHrIsToS1 Ο χρήστης cHrIsToS1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2005
Περιοχή: Άργος
Μηνύματα: 324
Προεπιλογή

Η ιστορικοτητα του Ιησου δεν αμφισβητειται απο εμενα, ειτε φυσικα,ειτε πολυ περισσοτερο ''μεταφυσικα'', αυτο που δυναται να αμφισβητησω ειναι ο σκοπος της υπαρξεως του, της υπαρξεως του ως ιστορικο προσωπο.
οπως μας λεει ο Παθοκτονος και με τα χειρογραφα της νεκρας θαλασσας (ο θεος να την κανει θαλασσα) εμμεσως ''αποδεικνυουν'' την ιστορικοτητα αν οχι του ''Ιησου Χριστου'' ενος ανθρωπου με ιδιαιτερη βαρυτητα.
Ιδιαιτερη βαρυτητα προπαντων για τους Εσσαιους( ο''λεων της δικαιοσυνης;;; ο ιερεας της δικαιοσυνης;;; καπως ετσι δεν θυμαμαι συγνωμη(το συγνωμη ειναι οχι γιατι δεν θυμαμαι αλλα γιατι αναφερω κατι που δεν θυμαμαι) αλλα και ως απογονος βασιλικης γεννεας και για ολους τους Εβραιους.
Μιας βασιλικης γεννεας ομως που οι ευαγγελιστες................. διαφωνουν μεταξυ τους αγαπητε Παθοκτονε νομιζω ετσι;;Διαφωνουν στα περι καταγωγης οχι στο οτι ηταν απο βασιλικης οντως γεννια, αυτο ηταν αποδεκτο, και γι αυτο δημιουργησε τοσο μεγαλη φασαρια στους τοτες κυκλους, ειτε των Φαρισσαιων, που αν γινοτανε βασιλιας του Ισραηλ αυτοι θα εχαναν τα προνομια που ειχαν, ειτε για τους Ρωμαιους που που ως κατακτητες λαων, θα εβλεπαν εναν απο τους κατακτημενους αυτους λαους να συγκεντρωνονταν γυρω απο ενα ατομο, τον βασιλια τους.
Ιδιαιτερη ευνοια στους Εβραιους οντως δεν νομιζω ουτε και εγω οτι εδειξε, το αντιθετο μαλιστα, ηταν ιδιαιτερα επικριτικος απεναντι τους.
Απεναντι σε αυτους που ειχαν δεχτει τους κατακτητες Ρωμαιους και χαρις σε αυτην την κατακτηση κιολας απολαμβαναν προνομια εναντι των συν-Εβραιων τους.
ιδιατερη ευνοια εδειξε στους μαθητες του ομως, τοση υπερβολικη ευνοια που την μητερα του και τους αδερφους του δεν τους δεχτηκε και δεν τους αναγνωρισε ως τετοιους.
Μητερα και αδερφια του ηταν πλεον οι ακολουθουντες αυτον,.. και εδω δεν ειναι κατι εξαιρετικα περιεργο;;; Να μην ειναι μαθητες και ακολουθοι του η μητερα του;;; Και τα αλλα παιδια αυτης;;και αν εχεις αντιρησεις για την υπαρξη αλλων τεκνων απο την μητερα του μην κολλησεις σε αυτο, ή και να κολλησει καποιος ας απαντηση καποιος στην μη πιστη της μητερας του σε αυτον και στο εργο του.
Ενα εργο που κατα το τελος της ζωης του πηρε τον μεταφυσικο δρομο, γιατι μεχρι τοτε ειχε εναν καθαρα φυσικο εργο να επιτελεσει.
Την απελευθερωση του Ισραηλ απο τους κατακτητες Ρωμαιους.
Οπως μας λεει και η πινακιδα στον σταυρο του, που δεν ηταν μια αστεια κατηγορια αλλα ο λογος της καταδιακστικης του αποφασης.Για πιο λογο ηταν αστεια δηλαδη;; ΗΤΑΝ απο βασιλικη γεννεα δεν ηταν;;
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 04-12-05, 23:22
Παθοκτόνος Ο χρήστης Παθοκτόνος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 452
Προεπιλογή Ο Ιησούς από βασιλική γενιά;

Χαίρε αγαπητέ μου Χρίστε,πρέπει να πω αρχικώς πως η μητέρα του Ιησού η Υπεραγία(αγίων μείζων=μεγαλύτερη)Θεοτόκος και υπερθαυματουργή ανά τους αιώνας δεν είχε(άλλα)παιδιά.Αν θυμάμαι καλά,αυτή είναι πάλι άποψη(αστήρικτη βεβαίως,αλλά...what does it matter?)του "Δαυλού"...Αυτός που είχε παιδιά(από προηγούμενους "γάμους") ήταν ο "πατήρ"του Ιησού,ο Ιωσήφ,ο καταγόμενος από τον Αβραάμ κ.λπ.
Τι εννοείτε όταν λέτε πως ήταν από βασιλική γενεά;Αυτή την στιγμή δεν ενθυμούμαι κάτι τέτοιο...Οι Ευαγγελιστές έχουν όντως μικροδιαφορές στις διηγήσεις τους και λαθάκια,μην λησμονούμε ότι ήταν ένα είδος απομνημονευμάτων τα Ευαγγέλια,ο Ιησούς εργαζόταν,πάντως,μέχρι τα 30 έτη της ηλικίας Του στο επάγγελμα του "πατρός"Του,αν θυμάμαι καλά.Πριν,δεν μπορούσε να διδάξει,λόγω του ορίου ηλικίας που υπήρχε δια νόμου...Έτσι,έδωσε το παράδειγμα που πρέπει εμείς να ακολουθούμε(αφού είναι η Οδός)εν σχέσει με την εργασία.Γίνετε,παρακαλώ,πιο σαφής,αγαπητέ μου και θα το συζητήσουμε,θα μας βοηθούσε να μας παραθέσετε τις πηγές σας,τις προκείμενες προτάσεις του εν λόγω συμπεράσματος/επιχειρήματος...
Ο Ιησούς,ως γνωστόν,έχει διδάξει ότι είναι ανάξιος αυτός που αγαπάει τους γονείς και την/τον σύζυγό του υπέρ Αυτού.Σ'αυτό το πνεύμα "αγνόησε"τους"αδελφούς" Του και την μητέρα Του,για να διδάξει το Λόγο του Θεού(=την αλήθεια)...Αν διαβάσετε και λίγο βίους Αγίων,θα δείτε ότι πολλοί Άγιοι πειθαρχούσαν μάλλον στον Θεό παρά στους ανθρώπους και,ειδικότερα,στους γονείς τους που αντετίθεντο σ'αυτήν τους την Πίστη(όπως και η σήμερον τιμώμενη Αγία Βαρβάρα την οποία θανάτωσε ο ίδιος ο 12θειστής πατήρ της...)Εξ άλλου τό'χε πει ότι ήλθε να βάλει μάχαιρα και όχι ειρήνη στη Γη και(δηλαδή)να χωρίσει τους ανθρώπους,ακόμη και τα παιδιά από τους γονείς.
Αυτά προς το παρόν,περιμένω τις τοποθετήσεις σας,για να τα συζητήσουμε.Ευχαριστώ...
__________________
"Βουβές ψυχές,θλιμμένες!Και τ'απόβραδο/
Προσμένουν το Χριστό μας από πέρα.....

.....Κ'εκείνος έρχεται...../
με τ'άγιο φως αχνόφεγγο στεφάνι του/
.....με τα θεικά,χαμηλωμένα μάτια....../

του κάμπου τα στρουθιά και τα πετούμενα......
άμα τον δούνε χαμηλώνουν πρόσχαρα......

Και σκύβει στις ψυχές που τον προσμένουν/
Σιγά...
πονετικά"

Από: "Εσπερινός" του Λάμπρου Πορφύρα(1894-1932), "Πας ο επί γης και υπό γην χρυσός αρετής ουκ αντάξιος"-Πλάτων
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 04-12-05, 23:47
Το avatar του χρήστη the_black_planet
the_black_planet Ο χρήστης the_black_planet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-06-2005
Περιοχή: Καλαματα
Μηνύματα: 1.066
Προεπιλογή

Α ρε παιδια τι μου θυμησατε τωρα...ο Δαυλος ελεγε οχι απλα οτι η Παναγια ειχε κανει κ αλλα παιδια αλλα κ μαλιστα ειχε παιδια με 2 διαφορετικους αντρες!Αλλα δε θυμαμαι καθολου τι πηγες χρησιμοποιουσε,ισως να μπορει ο Μηνας να μας διαφωτισει πανω σ'αυτο...Για να μην αναφερω την αποψη που υποστηριζει ο Κελοσς στον αληθη λογο ή ο Πορφυριος στο κατα Χριστιανων,δε θυμαμαι που το ειχα διαβασει,οτι ο Χριστος ηταν γιος της Μαριας κ ενος Ρωμαιου στρατιωτη με το ονομα Πανθηρας.Αν δεν κανω λαθος αθτη η αποψη αναγραφετε κ στο Ταλμουδ.Αυτη την αποψη υιοθετησε κ υποστηριξε αργοτερα κ ο Βαγκνερ για να αποδειξει οτι ο Χριστος ηταν Αρειος.Οσον αφορα την Αγια Βαρβαρα,ειλικρινα λυπαμε γι'αυτο που συνεβη,ο συγκεκριμενος ανθρωπος(ο πατερας της) ντροπιαζει ολους εμας τους παγανιστες κ τους Ελληνες.Βεβαια για να ειμαστε απολυτα ειλικρινεις,εμεις οι Ελληνες εχουμε κανει κ καποια λαθη κ εχουμε παρασυρθει καποιες φορες,οπως στην καταδικη του Σωκρατη ή στον διωγμο του Αναξαγορα.Αυτο βεβαια συνεβει γιατι οι Ελληνες ηταν,οπως ειναι κ τωρα υπερ το δεον θρησκευομενα ατομα κ φοβοντουσαν σε περιπτωσεις που αμφισβητειτω η πιστη τους οτι κινδυνευει η θρησκευτικη κ εθνικη τους ταυτοτητα.Ομως στα μετα Χριστιανικα χρονια ουδεποτε αναφερθησαν τετοιες συμπεριφορες απο Ελληνες.
__________________
Chaos is my life - Exploited
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.