Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Σας αγγίζει καθόλου το θέμα της ιστορικότητας του Ιησού;
Ναι θεωρώ καταλυτική τη συγκεκριμένη πληροφορία 153 56,88%
Όχι ,καθώς με ενδιαφέρει αποκλειστικά η διδασκαλία του 57 21,19%
Δε με αφορά το θέμα 59 21,93%
Ψήφισαν: 269. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #571  
Παλιά 21-11-08, 22:04
Bernie Rico Jr Ο χρήστης Bernie Rico Jr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 696
Προεπιλογή

Μα ο Ιώσηπος δεν έγραψε τα όσα έγραψε 300 χρόνια μετά τη γέννηση του Χριστού αλλα πολύ νωρίτερα. Όσον αφορά την προσθήκη για την οποία έγινε λόγος αυτή αφορά το σημείο που τονίζεται η θεική υπόσταση αν θέλεις του Ιησού. Αλλά και πάλι πρόκειται για μια υπόθεση η οποία κανέις δεν ξέρει αν είναι αλήθεια ή λαθος. Η ύπαρξή του ως ιστορικό πρόσωπο δεν αμφισβητείται από κανέναν που να είναι impartial αναφορικά με τα συγκεκριμένα σημεία των κειμένων του Ιώσηπου! Το αποτέλεσμα μετά την αφαίρεση ακόμη και των αμφισβητούμενων σημείων έχει ως εξής (c-p):

Γίνεται δε κατα τουτον τον χρόνον Ιησους σοφος ανήρ. ην γηρ παραδόξων εργων ποιητής, διδάσκαλος ανθρώπων των ηδονη ταληθη δεχομένων, και πολλους μεν ιουδαίους, πολλους δε και του ελληνικου επηγάγετο· και αυτον ενδείξει των πρώτων ανδρων παρ' ημιν σταυρω επιτετιμηκότος Πιλάτου ουκ επαύσαντο οι το πρωτον αγαπήσαντες. εις ετι τε νυν των Χριστιανων απο τουδε ωνομασμένον ουκ επέλιπε το φυλον.

Οπότε γινεται λόγος για την ιστορική ύπαρξη του Ιησού, για την παρουσία του ως διδασκάλου, μιλάει για ύπαρξη ιουδαίων και μη που τουλάχιστον μέχρι τη συγγραφή του έργου δεν είχαν σταματήσει να πιστεύουν σε εκείνον και αναφέρεται στην καταδική του από τον Πιλάτο και τον σταυρικό θάνατό του. Βεβαίως, εκτός από τις δύο κυρίαρχες απόψεις, μερίδα ερευνητών αμφισβητεί ολόκληρο το απόσπασμα ως εμβόλιμο. Πέρα από τη «φλαβιανή μαρτυρία», ο Ιώσηπος, επίσης στην «Ιουδαϊκή Αρχαιολογία» του (XΧ, 9, 1) αναφέρει: "Ό Άνανος […] καθίζει συνέδριον κριτών και παραγαγών είς αυτό τον αδελφόν Ίησού του λεγομένου Χριστού, Ιάκωβος όνομα αύτω και τινας ετέρους…" Το κομμάτι αυτό κάνει μια έμμεση αναφορά στον Ιησού ενώ μαρτυρεί και την ιστορική ύπαρξη του "Αδελφόθεου Ιακώβου".

Επίσης, ο Τάκιτος δεν έγραψε μετά από 300 χρόνια. Ο ίδιος γεννήθηκε το 56 μ.Χ και οι εκτιμήσεις σχετικά με τον χρόνο γραφής των σχετικών αναφορών είναι το πολύ το 115μ.Χ. Το ίδιο και οι πρώτες αναφορές από το ταλμούδ δεν ξεπερνούν τα τέλη του 1ου αιώνα. Επίσης, ο Πλίνιος Κεκίλιος Σεκούνδος ο Νεότερος (61-113μ.Χ) του οποίου έχουν διασωθεί 19 επιστολές και αμναφέρουν σαφέστατα ότι οι χριστιανοί υμνούσαν τον Χριστό. Όλοι οι ιστορικοί λοιπόν δέχονται ότι ο Πλίνιος ίσως να μην αναφερόταν στον Ιησού ως μια θεική οντότητα υποστηρίζουν επίσης όμως ότι ο Πλίνιος αναφερόταν σε ένα πραγματικό πρόσωπο και όχι σε κάποιο φανταστικό. Παρόμοιες αναφορές υπάρχουν και από τον Ρωμαίο ιστορικό Γάιο Σουητώνιο Τρανκίλλιο 70-160μ.Χ. Υπάρχουν βέβαια και άλλες αποδείξεις αλλά δεν υπάρχει ο κατάλληλος χρόνος.

Άρα συζήτηση ίσως έχει νόημα να γίνει αναφορικά με την θεική υπόσταση του Ιησού και όχι την ύπαρξη του ως ιστορικό πρόσωπο. Κατ' εμέ βέβαια δεν έχει νόημα ούτε αυτό μιας και με καλύπτει τόσο αυτό που είπες φίλε σκαθαροζούμη σχετικά με τα εσωτερικά πιστεύω του καθενός όσο και τα λεγόμενα του φίλου no slave.
Απάντηση με παράθεση
  #572  
Παλιά 21-11-08, 22:34
Συνοδινός Ο χρήστης Συνοδινός δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2007
Μηνύματα: 210
Προεπιλογή

Παράθεση:
εγω,λογω του οτι μεγαλωσα στην ελλαδα(χριστιανικη χωρα)ζητησα την βοηθεια αυτη απο τον χριστο και την ελαβα
Αυτό δεν λέει τίποτα!
Εκατομμύρια άλλοι άνθρωποι από άλλες χώρες, λαμβάνουν βοήθεια από εκατοντάδες άλλους θεούς και μάγους.
Με την δική σου λογική, όλοι αυτοί οι Θεοί είναι υπαρκτοί!

Παράθεση:
στην παρουσα φαση δεν χρειαζεται να σκεφτω αλλες εκδοχες οσον αφορα το ποιος η το τι με βοηθησε.ξερω πολυ απλα οτι ζητησα την βοηθεια απο καποιον... Χριστο και την ελαβα.
Και πολύ καλά κάνεις! Αυτό είναι και το καλύτερο για σένα και δεν χρειάζεται να σκεφτείς τίποτα άλλο.
Άλλοι άνθρωποι πάλι, ζητούν την βοήθεια άλλων Θεών και την έχουν με το παραπάνω. Ούτε και αυτοί σκέφτονται άλλες εκδοχές και καλά κάνουν.
Ο κάθε άνθρωπος έχει τον δικό του Θεό, ο οποίος του συμπαραστέκεται όταν ζητά την βοήθειά του. Κατά κανόνα τυγχάνει να είναι ίδιοι Θεοί που κληρονομούν από τους Πατέρες τους.

Παράθεση:
αφου λοιπον αποδειχτηκε(για μενα παντα)η υπαρξη του χριστου σαν θεος, απο κει και περα ειναι λογικο να πιστευω στην ιστορικοτητα Του.
Αν σκεφτούμε όλοι όπως εσύ, τότε θα πρέπει να αποδεχτούμε την ύπαρξη δεκάδων Θεών σε ολόκληρο τον κόσμο. Αφού, μαρτυρίες σαν τις δικές σου, έχει κάθε πιστός, κάθε θρησκείας.
Άν πάρουμε στα σοβαρά την μαρτυρία την δική σου, θα πρέπει να πάρουμε το ίδιο σοβαρά και τις μαρτυρίες των πιστών κάθε θρησκείας.
Τότε θα έχει αποδειχτεί, ότι οι "Θεοί" αφθονούν σε αυτόν τον κόσμο. Κάτι που μοιάζει και πιο ρεαλιστικό κατά την γνώμη μου.
Γιατί, μπορεί κάποτε, κάποιοι αρχαίοι, να σκέφτηκαν πρακτικά (από την στιγμή που δεν έχουμε δεί κανένα Θεό, τότε υπάρχει τουλάχιστον ένας) αλλά με τόσες μαρτυρίες προσωπικών Θεών σε όλο τον κόσμο, μοιάζει πολύ δύσκολο να είναι και το αληθινό σενάριο.

Παράθεση:
πολλες φορες οι 5 μας αισθησεις δεν φτανουν για να αντιληφθουμε τα παντα γυρω μας.εγω χρησιμοποιησα μια εκτη αισθηση,
Κι εγώ χρησιμοποιώ με άνεση την έκτη αίσθηση, αλλά έχω τελείως διαφορετικές αποδείξεις: Την ατέλεια αυτού του κόσμου και την απουσία κάποιου Θεού.
Και τέλος, δεν έχω ακούσει επιστήμονα ή φιλόσοφο που να αποδέχεται τον "Θεάνθρωπο Χριστό" ως αληθινή ιστορία.


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Συνοδινός : 21-11-08 στις 23:02
Απάντηση με παράθεση
  #573  
Παλιά 22-11-08, 01:51
Bernie Rico Jr Ο χρήστης Bernie Rico Jr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 696
Προεπιλογή

Μόνο που το ερώτημα είναι εαν ο Χριστός αποτελεί ιστορικό πρόσωπο...
Απάντηση με παράθεση
  #574  
Παλιά 22-11-08, 13:09
Συνοδινός Ο χρήστης Συνοδινός δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2007
Μηνύματα: 210
Προεπιλογή


Κι εγώ πάνω σ΄αυτό απάντησα.
Η πίστη στον Χριστό από τους Χριστιανούς και γενικότερα η πίστη σε Θεούς, προέρχεται από προσωπικές εμπειρίες και όχι από ανάλυση ιστορικών ντοκουμέντων.
Αυτό που είπε και ο
no slave...
"...ξερω πολυ απλα οτι ζητησα την βοηθεια απο καποιον Χριστο και την ελαβα. Αφου λοιπον αποδειχτηκε (για μενα παντα) η υπαρξη του χριστου σαν θεος, απο κει και περα ειναι λογικο να πιστευω στην ιστορικοτητα Του..."
Εάν οι πιστοί ζητούσαν πρώτα απ΄όλα, ιστορικά στοιχεία για να πιστέψουν στον Χριστό, τότε η Βίβλος, θα ήταν ήδη μυθολογία για τους σημερινούς πιστούς.

Παράθεση:
Μόνο που το ερώτημα είναι εαν ο Χριστός αποτελεί ιστορικό πρόσωπο...
Ποιός Χριστός (Γιεζουά) όμως;
Την εποχή εκείνη, υπήρχαν πολλοί με αυτό το όνομα.
Δεν υπάρχει κανένας σύγχρονος ιστορικός που να αποδέχεται ότι ο Θεάνθρωπος Χριστός υπήρξε ιστορικό πρόσωπο.
Εάν εννοείς έναν μη Θεάνθρωπο Χριστό, αλλά έναν επαναστάτη ή απόγονο βασιλικής οικογένειας ή αντιγραφή προσώπου άλλων παραδόσεων και που εξελίχθηκε στον Χριστό της Βίβλου, αυτό είναι κάτι που δεν συγκινεί κανέναν.


Απάντηση με παράθεση
  #575  
Παλιά 22-11-08, 15:31
Το avatar του χρήστη paul
paul Ο χρήστης paul δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-10-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 719
Προεπιλογή

Αγαπητοί φίλοι,

Θα ήθελα να τοποθετηθώ αναλυτικά μα δυστυχώς θα είναι πολύ σύντομος. Αρχικά, δεν διάβασα όλες τις απαντήσεις οπότε ίσως να επαναλάβω κάτι που ήδη ειπώθηκε.

Κατά τους Χριστιανούς, η ζωή είναι ο δρόμος για τη Θέωση. Την ομοίωση με το πατέρα. Ζούνε στον υλικό κόσμο ώστε να εκπαιδευτούν ως ικανοί Θεοί για τον κόσμο τους (για όσους τα καταφέρουν ενώ για όσους προσπάθησαν και δεν τα κατάφεραν περνάν ως υπάρξεις που δοξάζουν τον υπάρχοντα Θεό – Πατέρα… το γιατί είναι πολύ μεγάλη ιστορία δεχθείτε το ότι είναι απλά η άποψή μου οπότε).

Ο Ιησούς Χριστός, ήταν ένας άνθρωπος όπως όλοι μας μεν, αλλά διέθετε τη Θέωση που επιζητεί κάθε Χριστιανός. Σύμφωνα με τους Χριστιανούς, ο Ιησούς Χριστός, ΔΕΝ προσπάθησε να Θεωθεί αλλά ήταν ήδη Θεός. Για αυτό και τον αποκαλούν οι άνθρωποι ως Υιό του Θεού.

Ο Ιησούς Χριστός μας δίδαξε κάποια πράγματα (είμαι Χριστιανός) ώστε να επιτύχουμε τη Θέωση ευκολότερα, ώστε να μας δείξει το δρόμο προς το Πατέρα. Και μάλιστα στο Ορθόδοξο ευαγγέλιο γράφεται :

Στο κατά Ιωάννη ευαγγέλιο (το περισσότερο φιλοσοφικό) στο εδάφιο 14 στοίχο 6 έως 8, μεταφράζονται τα λόγια του Ιησού Χριστού : « Εγώ είμαι η οδός και η αλήθεια και η ζωή, κανείς δεν έρχεται εις το Πατέρα παρά δι εμού. Εάν με ηξέρατε, θα ηξέρατε και το Πατέρα μου. Από τώρα τον ξέρετε και τον έχετε ιδή (δει)».

Παρακάτω στο στοίχο 11 έως 12 μεταφράζονται πάλι τα λόγια του Ιησού Χριστού : «[…] Πιστεύετέ με, ότι εγώ είμαι εν τω Πατρί και ο Πατέρα είναι εν εμοί […]».

Τη Θέωση που περιγράφω εδώ, οι Χριστιανοί την περιέγραφαν ως Ουράνια Βασιλεία. Άλλωστε πως μπορούσε κάποιος να περιγράψει τον κόσμο πέρα από τον κόσμο μας, σε ανθρώπους 2000 χρόνων πριν. Εδώ στους σημερινούς και δεν το κατανοούν.

Φυσικά το σημαντικότερο στοιχείο σχετικά με τη κουβέντα που κάνουμε, βρίσκεται στο εδάφιο 12 στοίχος 44 έως 50 (κατά Ιωάννη ευαγγέλιο)

Για να μη μακρυγορώ άδικα. Όταν ένας Χριστιανός λέει ότι πιστεύει στον Ιησού Χριστό, εννοεί 1.Ότι πιστεύει στις διδασκαλίες του ως αληθινές και τις ακολουθεί, 2. Ότι πιστεύει στις υποσχέσεις του και τις ζητά (υποσχέσεις όπως η πραγματοποίηση των προσευχών από το Πατέρα και πολλά άλλα), 3.Ότι πιστεύει πως ο Ιησούς Χριστός ήταν πραγματικός και αληθινός οπότε τον αποδέχεται ως πρότυπο για το πνευματικό του εαυτό.

Να σημειώσω ότι 1. το κατ’ εικόνα αναφέρεται στο πνευματικό μας μέρος και το κατ’ ομοίωση στη διαδικασία αυτό το κατ’ εικόνα να τελειοποιηθεί, 2. ο Ιησούς Χριστός είπε στους μαθητές του όταν τους μιλούσε για «τη πίστη», ότι αν ακούσουν και ακολουθήσουν τα λόγια του (τον πιστέψουν πραγματικά) θα είναι ικανοί να κάνουν όσα κι αυτός και ακόμα περισσότερα θαύματα, ενώ σε άλλο σημείο πάλι για την αρετή της πίστης έλεγε ότι αν είχαν πίστη όσο ένα σπόρος (σιναπιού) θα μπορούσαν να διατάξουν ένα βουνό να κινηθεί και θα το έκανε ή ένα δέντρο ομοίως κτλ.

Επειδή ήδη είπα πάρα πολλά και σας κούρασα, η ουσία βρίσκεται στο ότι ΔΕΝ πιστεύουμε στον άνθρωπο ή στο όνομα, αλλά στις διδασκαλίες, στην κοσμολογία και στις ιδιότητες.

Τα παραπάνω ΔΕΝ είναι προσωπικές μου απόψεις, υπάρχουν άπειρες αναφορές στα ευαγγέλια, στις επιστολές και πράξεις των αποστόλων και στα πατερικά κείμενα. Ωστόσο αυτά για να τα κατανοήσει κάποιος πρέπει να περπατήσει το δρόμο προς το Πατέρα, για αυτό οι ρηχοί Χριστιανοί αγνοούν τα περισσότερα από αυτά και για αυτό δεν τα καταλαβαίνουμε όταν τα ακούμε στην εκκλησία.
__________________
Memento Mori
«Θυμηθείτε το θάνατο»
Απάντηση με παράθεση
  #576  
Παλιά 22-11-08, 16:35
Το avatar του χρήστη no slave
no slave Ο χρήστης no slave δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2008
Περιοχή: βριλησσια
Μηνύματα: 700
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Συνοδινός
Αυτό δεν λέει τίποτα!
Εκατομμύρια άλλοι άνθρωποι από άλλες χώρες, λαμβάνουν βοήθεια από εκατοντάδες άλλους θεούς και μάγους.
Με την δική σου λογική, όλοι αυτοί οι Θεοί είναι υπαρκτοί!

δεν γνωριζω αν αλλοι ανθρωποι εχουν λαβει βοηθεια απο αλλους θεους.γιαυτο λοιπον δεν το υιοθετω κοιλας.οπως αλλωστε δεν εχω την απαιτηση να υιοθετησει κανεις την δικη μου εμπειρια.

Και πολύ καλά κάνεις! Αυτό είναι και το καλύτερο για σένα και δεν χρειάζεται να σκεφτείς τίποτα άλλο.
Άλλοι άνθρωποι πάλι, ζητούν την βοήθεια άλλων Θεών και την έχουν με το παραπάνω. Ούτε και αυτοί σκέφτονται άλλες εκδοχές και καλά κάνουν.
Ο κάθε άνθρωπος έχει τον δικό του Θεό, ο οποίος του συμπαραστέκεται όταν ζητά την βοήθειά του. Κατά κανόνα τυγχάνει να είναι ίδιοι Θεοί που κληρονομούν από τους Πατέρες τους.

εχω την λογικη να σκεφτω διαφορες εκδοχες για την εμπειρια μου.η πιο απλη εξηγηση που θα μπορουσα να δωσω ειναι οτι...ετυχε!!το θεωρω ομως ασεβεια,διοτι μεσα μου, εχω πιστεψει σε Αυτον που με βοηθησε.ειναι καθαρα υποκειμενικο το θεμα


Αν σκεφτούμε όλοι όπως εσύ, τότε θα πρέπει να αποδεχτούμε την ύπαρξη δεκάδων Θεών σε ολόκληρο τον κόσμο. Αφού, μαρτυρίες σαν τις δικές σου, έχει κάθε πιστός, κάθε θρησκείας.
Άν πάρουμε στα σοβαρά την μαρτυρία την δική σου, θα πρέπει να πάρουμε το ίδιο σοβαρά και τις μαρτυρίες των πιστών κάθε θρησκείας.
Τότε θα έχει αποδειχτεί, ότι οι "Θεοί" αφθονούν σε αυτόν τον κόσμο. Κάτι που μοιάζει και πιο ρεαλιστικό κατά την γνώμη μου.
Γιατί, μπορεί κάποτε, κάποιοι αρχαίοι, να σκέφτηκαν πρακτικά (από την στιγμή που δεν έχουμε δεί κανένα Θεό, τότε υπάρχει τουλάχιστον ένας) αλλά με τόσες μαρτυρίες προσωπικών Θεών σε όλο τον κόσμο, μοιάζει πολύ δύσκολο να είναι και το αληθινό σενάριο.

σε παραπεμπω στην πρωτη μου εξηγηση


Κι εγώ χρησιμοποιώ με άνεση την έκτη αίσθηση, αλλά έχω τελείως διαφορετικές αποδείξεις: Την ατέλεια αυτού του κόσμου και την απουσία κάποιου Θεού.
Και τέλος, δεν έχω ακούσει επιστήμονα ή φιλόσοφο που να αποδέχεται τον "Θεάνθρωπο Χριστό" ως αληθινή ιστορία.

η εκτη σου αισθηση δεν αποτελει γενικη αποδειξη,οπως φυσικα και η δικη μου.ο κοσμος ειναι ατελης,αλλα αυτο δεν αποδεικνυει την απουσια του θεου.μια χριστιανικη απαντηση θα ηταν οτι αποδεικνυει την παρουσια του διαβολου.αν σου κανει,εχω ακουσει εγω αποψεις επιστημονων οι οποιοι δεχονται την υπαρξη του χριστου,οχι μονο ως ανθρωπο αλλα και ως θεο.για αλλη μια φορα,οι αποψεις διαφερουν
__________________
Αλλαι μεν βουλαί ανθρώπων,
άλλα δε Θεός κελεύει.
Απάντηση με παράθεση
  #577  
Παλιά 22-11-08, 16:44
Το avatar του χρήστη LuX
LuX Ο χρήστης LuX δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Μηνύματα: 1.811
Προεπιλογή

Αγαπητοί φίλοι,

ολοι καλα τα λετε και συμφωνω με ολους

προσωπικα για εμενα το θεμα της υπαρξης του Χριστου ως φυσικο προσωπο δε με επιρεαζει καθολου

πιστευω πως ο Χριστος και εν γενει η διασκαλια Του η ακομη ο καθε χρισμενος απο τις θρησκειες λειτουργησαν σαν αντιβιοτικα εναντια στη κοινωνικη συψη σε καθε εποχη

συνηθως οι χρισμενοι οπως και τα αντιβιοτικα εχουν χρονοκαθορισμενη δραση και ο μοναδικος τους σκοπος ειναι να μας γιατρεψουν ...

στη περιπτωση μια αρρωστιας θα μπορουσαμε να παραληλησουμε τον γιατρο με τον Θεο και το φαρμακο με τον Χριστο ....
ποσοι απο εμας οταν παιρνουμε ενα φαρμακο που μας δινει ο γιατρος κοιταμε τη χημικη του συσταση και το απορριπτουμε ;
συνηθως το μονο που μπορει να διαβασουμε ειναι η δοσολογια η οι παρενεργειες ....
δε κοιταμε τιποτα αλλο διοτι εχουμε εμπιστοσυνη στο γιατρο

ιαση πολλες φορες ομως επιτυγχανεται και με σκευασματα placebo !
απο εκει και περα νομιζω πως το προβλημα που εχει τεθει αφορα και μονο το πολεμο των φαρμακοβιομηχανων (εννοω αυτους που εχουν οικονομικο συμφερον απο το θρησκευτικο θεμα) και οχι εμας (τους αρρωστους)

τελος το ιδιο ακριβως συμβαινει και με τη φυση διοτι και η φυση αρρωσταινει και επειδη πιο πανω εγινε θεμα απ τον νο σλεϊβ για τον αλεγκρο και τα ..ταρια τα οποια παρεπιπτοντως θεωρουνται τα αντιβιοτικα της φυσης και θελοντας να γινω πιο ξεκαθαρος τονιζω πως θεωρω τον Χριστο συνεχεια της φυσης δηλαδη παιδι της δηλαδη μια φυσικη οντοτητα δηλαδη ενα φυσικο φαρμακο Μας.
αυτοι που τον αντιλαμβανονται ως σκευασμα ειναι λογικο να βαζουν ημερομηνια παραγωγης και ληξης .


παραθετω ενα βιντεο λοιπον

http://www.youtube.com/watch?v=XI5frPV58tY

που αν μη τι αλλο εχει να πει πολλα για τους τροπους ιασης που δεν ανηκουν στις περιπτωσεις placebo και ελπιζω να βρεθουν 1-2 που να το παρακολουθησουν μεχρι τελους ...

αυτη τη μικρη παρενθεση ηθελα να κανω διοτι το παρον θεμα νομιζω πως σκιαζεται απο σκοπιμοτητες και οχι απο ουσιωδη προβληματισμο


@
__________________
προσωπικη σελιδα - http://ΩΚΥΑΛΟΣ & ΟΡΕΙΘΥΙΟΣ.com
Απάντηση με παράθεση
  #578  
Παλιά 22-11-08, 17:38
Το avatar του χρήστη no slave
no slave Ο χρήστης no slave δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2008
Περιοχή: βριλησσια
Μηνύματα: 700
Προεπιλογή

φιλε Lux

εγω προσωπικα δεν εχω καμια σκοπιμοτητα,ουτε και οφελος να αποδειξω την υπαρξη του χριστου.οπως φαινεται και απο τα προηγουμενα ποστ μου,προσπαθω να σας πω καθαρα την ΔΙΚΗ ΜΟΥ αληθεια και οχι να σας πεισω για κατι

ξερεις οτι τον alegro,εσυ μου τον εκανες γνωστο,οπως και τα μανιταρια.δεν γνωριζω πολλα για τα μανιταρια,οποτε θα δεχτω τις οποιες ιδιοτητες τους μεχρι νεωτερας .απλα οσα αναφερονται απο τον alegro,για μενα ειναι η μιση αληθεια-αν ειναι αληθεια-.το τονιζω...ΓΙΑ ΜΕΝΑ.

Δεν ξερω επισης,αν καποιοι απο τα υπολοιπα παιδια που γραφουν,εχουν καποιου ειδους σκοπιμοτητες.δεν θελω να το πιστευω αυτο.ελπιζω πως οχι.

τελος θελω να σου θυμισω αυτο που σου ειχα πει και σε ενα αλλο νημα.τα σημερινα θαυματα(αν θελετε να τα ονομασω ετσι)συμβαινουν με η χωρις μανιταρια.εγω το εζησα χωρις να φαω τιποτε

φιλικα
__________________
Αλλαι μεν βουλαί ανθρώπων,
άλλα δε Θεός κελεύει.
Απάντηση με παράθεση
  #579  
Παλιά 22-11-08, 17:45
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Exclamation

Στο thread που ξεκινησε πριν 3 χρονια, εβαλα επιτηδες μια ψηφοφορια η οποια τοσο καιρο μετα εχει να μας πει καποια πραγματα. Εχει να μας πει οτι ναι μεν ενα 20% δεν ενδιαφερεται και τοσο για την ουσια του θεματος, αλλα για τη διδασκαλια του "προσωπου" Ιησους, ομως υπαρχει ενα σεβαστο 62,5% των συμμετεχοντων σε αυτη, που θεωρουν πολυ σημαντικη την πληροφορια που σχετιζεται με την πιθανη ιστορικοτητα του. Το πιο σημαντικο βεβαια ειναι οτι απο την παραπανω προταση απορρει οτι το ιδιο σημαντικη για αυτους ειναι και η πληροφορια που σχετιζεται με την πιθανοτητα του να μην υπηρξε ο Ιησους ως ιστορικο προσωπο.
Αυτο το τεραστιο ενδιαφερον, το "παιχνιδι" του διαλογου και οι κοντρες για στοιχεια, ευρηματα ή και πλαστογραφιες μεσα σε 60 σελιδες ,καταδεικνυουν και το ποσο σημαντικη ειναι η ερευνα οταν μιλαμε σε ιστορικα πλαισια.
Οποτε εγω τις σκοπιμοτητες τις βλεπω οταν προσπαθουμε να βγουμε offtopic πηγαινοντας το θεμα εκει που μας βολευει ή επιθυμουμε ...

Υπενθυμιζω οτι threads σχετικα με την διδασκαλια του Ιησου, ή το κατα ποσο υπηρξε Θεανθρωπος και σωτηρας μεσα απο τα κειμενα, ή αλλα threads σχετικα με τη θρησκευτικοτητα και το ρολο που παιζει στη ζωη μας, υπαρχουν διασπαρτα στην ιδια κατηγορια.
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beetlejuice : 22-11-08 στις 17:53
Απάντηση με παράθεση
  #580  
Παλιά 22-11-08, 18:14
Το avatar του χρήστη LuX
LuX Ο χρήστης LuX δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Μηνύματα: 1.811
Προεπιλογή

να τονισω πως μιλαω γενικα και οχι ειδικα ...

τα ποσοστα δε μου λενε τιποτα οπως δε μου λεει και ο καθ αυτος προβληματισμος για το θεμα υπαρξης του Χριστου αφου δε στεκομαι στην επιδερμιδα αλλα στο βαθος δηλαδη την ουσια ....

αν θεσεις το ιδιο ερωτημα σε τροφιμους του Δαφνιου η σε καποια συνοικιακη ταβερνα θα εχεις προφανως και εκει καποιο μεγαλο ποσοστο της μιας η της αλλης αποψης ....

αλλωστε εχω την υπονοια οτι τα μεγαλα ποσοστα δεν αποτελουν αποδειξη αλλα ισως το αντιθετο αφου μπορουν με διαφορους τροπους να διασκευαστουν η να προκαλεσθουν , επισης οταν μιλησα για σκοπιμοτητες ξεκαθαρισα πως μιλω για τους "φαρμακοβιομηχανους" των θρησκειων και οχι για εμας

τα υπολοιπα τα σβηνω και στα στελνω με πιεμ για να μη βγω εκτος ....



@
__________________
προσωπικη σελιδα - http://ΩΚΥΑΛΟΣ & ΟΡΕΙΘΥΙΟΣ.com
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.