Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Είναι θαύμα το Άγιο Φως;
Ναι 81 40,30%
Όχι 90 44,78%
Δεν γνωρίζω 30 14,93%
Ψήφισαν: 201. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #351  
Παλιά 13-05-07, 09:21
Το avatar του χρήστη Miltos01
Miltos01 Ο χρήστης Miltos01 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-12-2006
Μηνύματα: 291
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Panos_ole
Εγω προσωπικα ποτε δεν το ειδα να αναφερεται μεσα στην εκταση της Αγιας Γραφης, και ως εκ τουτου δεν το θεωρω συμφωνο με το υφος της Γραφης...Το σεβομαι σαν ενα φαινομενο-σημειο...

Ετσι και βαδιζω μεχρι τωρα παρατηρωντας και συγκρινοντας τι απο αυτα που ο κοσμος και οι τασεις μου σερβιρουν, τι απο ολα αυτα συμφωνει με την Αγια Γραφη.
Και εγώ το σέβομαι...όμως όχι μόνο -Panos_ole- το Άγιο Φως δεν αναφέρεται μέσα στην Αγία Γραφή, αλλά το αγνοούν και αυτοί οι Άγιοι Πατέρες για την οποία "Φωτοφάνεια" ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΛΟΓΟ ΚΑΝΕΙΣ, πράγμα αξιοπερίεργο!

Πάω ένα βήμα παρακάτω για να πώ ότι ιστορικά ο πρώτος που κάνει λόγο για το "σημείο" όπως το ονόμασες, είναι ο Δυτικός μισιονάριος Βενάρδος το 870 μ.Χ.

Πολλές διαφωτιστικές πληροφορίες για το φαινόμενο μας δίνει ο Αδαμάντιος Κοραής αλλά υπάρχει καταγεγραμμένη νομίζω και η μαρτυρία του Πατριάρχη Ιεροσολύμων Εφραίμ ο οποίος στηριζόμενος και στην δική του εμπειρία το χαρακτήρισε σαν «χειροποίητον μηχανουργίαν».

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Panos_ole
Ετσι και βαδιζω μεχρι τωρα παρατηρωντας και συγκρινοντας τι απο αυτα που ο κοσμος και οι τασεις μου σερβιρουν, τι απο ολα αυτα συμφωνει με την Αγια Γραφη.
Ενδεχομένως και τίποτε, έχουν περάσει απο τότε αρκετοί αιώνες...και μην βγάζουμε τους εαυτούς μας απέξω...δεν είμαστε ΜΟΝΟ παθητικοί δέκτες -αλλά έστω και κατα ελάχιστο- διαμορφωτές αυτών των τάσεων και αντιλήψεων.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Miltos01 : 13-05-07 στις 09:29
Απάντηση με παράθεση
  #352  
Παλιά 13-05-07, 22:02
Το avatar του χρήστη DespaiR
DespaiR Ο χρήστης DespaiR δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-04-2007
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή Ο παλιός είναι αλλιώς αλλά ο νέος είναι ωραίος

Γεια σε όλους. Έχει περάσει ένας μήνας από τότε που ανακάλυψα αυτό το φόρουμ αλλά μόλις σήμερα αποφάσισα να γράψω και εγώ.

Αρχικά να πω ότι ενώ ήμουν έτοιμος να ψηφίσω ότι η αφή του αγίου φωτός είναι θαύμα τελικά αποφάσισα να διαβάσω πρώτα και τις 36 σελίδες. Μετά από όσα διάβασα τελικά ψήφισα δεν ξέρω το οποίο και νομίζω ότι είναι το σωστότερο για όλους εμάς που δεν έχουμε δει το φαινόμενο ιδίοις όμασι.

Θα ήθελα να παραθέσω μια άποψη που άκουσα από κάποιον θεολόγο.
Ο εν λόγω κύριος μου είπε ότι η φλόγα δεν σε καίει μόνο αν πιστεύεις αληθινά
Ειδάλλως γίνεσαι ψητός.

Δεν ξέρω αλλά εμένα αυτό μου φαίνεται σαν αυθυποβολή. Δηλαδή κάτι παρόμοιο με αυτό που λέει και η Λιτσα.

Όσο για τα βίντεο που βλέπουμε μερικούς να δοκιμάζουν την ακαΐα του φωτός εύλογα γεννάται το ερώτημα γιατί δεν κρατάνε την φλόγα σταθερή. Μήπως γιατί το φως δεν και καίει παρά μόνο για μερικά δέκατα του δευτερολέπτου? Όπως δηλαδή και η κανονική φλόγα.
__________________
πόλεμος ένδοξος,ειρήνης αισχράς, αιρετώτερος

Δημοσθένης

DespaiR=Απόγνωση
Απάντηση με παράθεση
  #353  
Παλιά 14-05-07, 00:55
Το avatar του χρήστη θωμάς
θωμάς Ο χρήστης θωμάς δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Ο θεολογος ειναι παρα πολυ λαθος ενημερομενος... σε ολους το ιδιο ειναι! Εγω ειμαι της γνωμης πρωτα να δουνε αυτοι που δεν πιστευουν και μετα να εκφερουν καποια γνωμη.... βτηκα μια σελιδα που λεει για το Αγιον Φως.. τωρα την κοιταω και εγω... http://users.otenet.gr/~styliant/HolyLight/
και απ'οτι ξερω το φως δεν καιει για μερικα λεπτα...
αλλα ειναι και πιστοι μεσα στο Ναο που τα κερια αναβουν απο μονα τους...
ας θυμομαστε: εν ονοματι τινος γινονται τα θαυματα? στο ονομα του Χριστου δεν γινονται? αλλα οπως και τοτε που τους πειραζε που ο Χριστος εκανε θαυματα ετσι και τωρα.... τους πειραζει και εχουν μονο μια γνωμη : δεν με πειθεις ακομα και αν με πεισεις....
και κατι τελευταιο... ειχα δει σε εναν τοιχο ενα συνθημα:αν υπαρχει Θεος... την βαψαμε!
Απάντηση με παράθεση
  #354  
Παλιά 14-05-07, 10:52
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Παράθεση:
αλλα οπως και τοτε που τους πειραζε που ο Χριστος εκανε θαυματα ετσι και τωρα.... τους πειραζει
Θωμα εδω κανεις ενα σημαντικο λαθος. Τα θαυματα του Ιησου αναφερονται μονο μεσα στα κειμενα των χριστιανων, δηλαδη στα ευαγγελια, γραμμενα και γω δε ξερω ποσες δεκαετιες αργοτερα και πουθενα αλλου. Κοινως, ειναι κειμενα πιστεως. Το θεμα του "φωτος των Ιεροσολυμων" ειναι κατι εντελως διαφορετικο, κατι πολυ πιο απτο το οποιο εμφανιζεται συγκεκριμενη χρονικη στιγμη στο προσκηνιο και εχει ενα ιστορικο το οποιο αναλυεται διεξοδικα στις 36 προηγουμενες σελιδες συνοδευομενο απο πολλες ενδιαφερουσες λεπτομερειες. Στον Ιησου λοιπον ειναι υποχρεωμενος να πιστεψει ενας Χριστιανος. Ο ιδιος ανθρωπος ομως, δεν ειναι αναγκασμενος να πιστευει αναγκαστικα και στο "θαυμα" του φωτος και αυτο αποδεικνυεται περιτρανα απο τη σταση θεολογων, ακομη και ιερεων ( ! ) της εποχης μας.
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)
Απάντηση με παράθεση
  #355  
Παλιά 14-05-07, 21:36
Melhisedek Ο χρήστης Melhisedek δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-02-2007
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

Μακάρι να δω έναν άνθρωπο να αμφισβητήσει τον Βούδα,τον Δαλάι Λάμα,αυτά γιατί δε τα σχολιάζει κανένας?Μανία με το Άγιο Φως ή Το κατά πόσο ήταν θεόπνευστο ή κατά πόσο υπήρχε ο Θεάνθρωπος Ιησούς Χριστός?
Απάντηση με παράθεση
  #356  
Παλιά 15-05-07, 05:29
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Μελχισεδεκ η απαντηση στον προβληματισμο που θετεις ειναι πολυ απλη. Εαν βρισκομασταν σε καποια αλλη γωνια του κοσμου (εχοντας παντα την ελευθερια της εκφρασης στο διαδικτυο) σιγουρα θα μιλουσαμε πολυ λιγο για τον Ιησου, ενω το πιο πιθανο θα ηταν να μη γνωριζαμε καν για το φως των Ιεροσολυμων. Κατα τα αλλα η παρατηρηση μου νομιζω πως ηταν ουσιαστικη ως προς τον τροπο με τον οποιο προσπαθει να επιχειρηματολογησει ο Θωμας στο συγκεκριμενο θεμα.
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)
Απάντηση με παράθεση
  #357  
Παλιά 15-05-07, 13:04
Το avatar του χρήστη θωμάς
θωμάς Ο χρήστης θωμάς δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Παιδια εγω εδω μεσα δεν κανω κυρηγμα... και οσο για το Ευαγγελιο που ειπα.... δεν σας λεω να το διαβασετε με το ζορι... απλα, καποιος που ψαχνει να δει ποιος ειναι αυτος που στο ονομα του γινεται αυτο το θαυμα, και τοσα αλλα, τι λεει και τι διδασκει? αν εγω θελω να μαθω ποιος εβγαλε τα μαθηματικα δεν θα ψαξω στα βιβλια των μαθηματικων? αν δεν διαβασω θα λεω: γιατι 5+5=10 και οχι 5?

Προσπαθουμε να πλησιασουμε τον Θεο με την λογικη και οχι με την καρδια... αυτο ειναι το προβλημα μας... γιατι πισω απο την ολοι συζητηση μας, για το Αγιο Φως ,καποιοι προσπαθουν να πουν πως δεν υπαρχει Θεος...
Απάντηση με παράθεση
  #358  
Παλιά 15-05-07, 13:07
Melhisedek Ο χρήστης Melhisedek δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-02-2007
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 103
Cool

Υπάρχουν τόσοι πολλοί δρόμοι που οδηγούν στην αλήθεια,όσες και οι ανάσες των υιών της γης!!!
Απάντηση με παράθεση
  #359  
Παλιά 15-05-07, 13:18
Το avatar του χρήστη θωμάς
θωμάς Ο χρήστης θωμάς δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Και κατι που ξεχασα να πω για τους Ιερεις και τους Θεολογους..... υπαρχουν ανθρωποι που δεν ειχαν τι να κανουν στην ζωη τους και χειροτονηθικαν ιερεις μονο και μονο για τα λεφτα... οπως και υαπρχουν και Θεολογοι που ειναι αθεοι... το γιατι δεν ειναι το θεμα μας..... αλλα ετσι ειναι τα πραγματα!!
Αλλα εμεις τι κανουμε? Ειναι ο παπας κλεφτης? Α και εγω να κλεψω γιατι κλεβει ο παπας!! Οτι στραβο δουμε να κανουν... να δικαιολογησουμε τον εαυτο μας και να το κανουμε και εμεις.. μιας και το κανουν αυτοι γιατι να μην το κανουμε και εμεις?? Ασε ο Θεος τι λεει!!! Το κανει ο Παπας? θα το κανω και εγω!!
Πριν λιγο καιρο χειρουργηθικε η μητερα μου... βαρια κατασταση.... ο Ιατρος ζητησε 300 ευρο φακελακι.. αλλιως βρητε αλλου να πατε (ετσι μας ειπε) ο υποκρατης τι λεει? να πληρωνονται η ιατροι? οχι!!! οποτε αφου αυτος τα πηρε ειναι ολοι το ιδιο? η θα πρεπει εγω να φερθω το ιδιο σε καποιον που θελει την βοηθεια μου? αφου το εκανε καποιος μορφομενος γιατι να μην το κανω και εγω?
αλλα αφου ειναι ετσι οι Ιατροι.. εγω δεν θα παω ποτε στο νοσοκομειο...
Απάντηση με παράθεση
  #360  
Παλιά 15-05-07, 16:46
Melhisedek Ο χρήστης Melhisedek δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-02-2007
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 103
Angry

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από θωμάς
Και κατι που ξεχασα να πω για τους Ιερεις και τους Θεολογους..... υπαρχουν ανθρωποι που δεν ειχαν τι να κανουν στην ζωη τους και χειροτονηθικαν ιερεις μονο και μονο για τα λεφτα... οπως και υαπρχουν και Θεολογοι που ειναι αθεοι... το γιατι δεν ειναι το θεμα μας..... αλλα ετσι ειναι τα πραγματα!!
Αλλα εμεις τι κανουμε? Ειναι ο παπας κλεφτης? Α και εγω να κλεψω γιατι κλεβει ο παπας!! Οτι στραβο δουμε να κανουν... να δικαιολογησουμε τον εαυτο μας και να το κανουμε και εμεις.. μιας και το κανουν αυτοι γιατι να μην το κανουμε και εμεις?? Ασε ο Θεος τι λεει!!! Το κανει ο Παπας? θα το κανω και εγω!!
Πριν λιγο καιρο χειρουργηθικε η μητερα μου... βαρια κατασταση.... ο Ιατρος ζητησε 300 ευρο φακελακι.. αλλιως βρητε αλλου να πατε (ετσι μας ειπε) ο υποκρατης τι λεει? να πληρωνονται η ιατροι? οχι!!! οποτε αφου αυτος τα πηρε ειναι ολοι το ιδιο? η θα πρεπει εγω να φερθω το ιδιο σε καποιον που θελει την βοηθεια μου? αφου το εκανε καποιος μορφομενος γιατι να μην το κανω και εγω?
αλλα αφου ειναι ετσι οι Ιατροι.. εγω δεν θα παω ποτε στο νοσοκομειο...
Έχεις δίκιο Θωμά.Ότι όταν ένα μέρος του ασθενούς νοσεί,τότε θεραπεύουμε τον ασθενή,δεν τον νεκρώνουμε.Αρκέτά άτομα στο φόρουμ ακολουθούν τον δικό τους δρόμο,που αντανακλάται από τις απόψεις τους.Σεβαστό.Αν νομίζεις ότι κάνουν κάποιο λάθος,του το τονίζεις.Αν δεν σε ακούν,εσύ το έκανες αυτό που έπρεπε είναι υπόλογοι των πράξεών τους.Τότε κοίτα τον εαυτό σου.Αρκετοί καταλογίζουν όλα αυτό που συμβαίνουν στο διοικητικό σώμα της εκκλησίας στο Θεό ή γενικά στο Χριστιανισμό.Για το μέρος δηλαδή ευθύνεται το όλον.Λες και δεν ισχύει η αυθαιρεσία΄και η αδικία παγκοσμίως.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.