Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Σας αγγίζει καθόλου το θέμα της ιστορικότητας του Ιησού;
Ναι θεωρώ καταλυτική τη συγκεκριμένη πληροφορία 153 56,88%
Όχι ,καθώς με ενδιαφέρει αποκλειστικά η διδασκαλία του 57 21,19%
Δε με αφορά το θέμα 59 21,93%
Ψήφισαν: 269. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1241  
Παλιά 29-06-16, 16:13
nikodhmos Ο χρήστης nikodhmos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2014
Μηνύματα: 681
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pholarchos Εμφάνιση μηνυμάτων
τα ευαγγέλια είναι γραμμένα από πιστούς χριστιανούς που θα ήταν πολύ βλάκες να κάτσουν να τους δέρνουν επειδή λέγανε οτι ο Ιησούς αναστήθηκε - αν δεν είχε αναστηθεί.
Θες να πεις ότι οι χριστιανοί δεν θα έπαιρναν ποτέ πάνω τους το βάρος του διωγμού από όλον τον υπόλοιπο κόσμο επειδή είπαν/έκαναν μια χαζομάρα που δεν βγάζει νόημα; Τι μου θυμίζει, τι μου θυμίζει. A ναι, κάποιος Ιησούς δεν ήταν που υποτίθεται πήρε πάνω του το βάρος της αμαρτίας όλης της ανθρωπότητας και θυσιάστηκε (ο διωγμός); Αμαρτία που ξεκίνησε όταν ένα φίδι με φωνή έπεισε μια γυναίκα να φάει ένα φρούτο (η χαζομάρα); Και βρίσκεις παράλογο οι οπαδοί αυτού ακριβώς του τύπου να ακολουθήσουν το παράδειγμά του παίζοντας τα θύματα για δύο χιλιάδες χρόνια, επειδή τυχαίνει κάποιοι να μην τρώνε το παραμύθι τους. Αντιθέτως, ανά τους αιώνες ήταν τόσο «ιν» να είσαι διωκόμενος χριστιανός που το κουσούρι δεν έχει φύγει ακόμα, και σήμερα που μετά απο σταυροφορίες και ιερές εξετάσεις ο χριστιανισμός είναι η επικρατούσα θρησκεία, το μόνο που ακούγεται είναι η κλάψα των πολλών που νομίζουν ότι διώκονται από τους λίγους.
Απάντηση με παράθεση
  #1242  
Παλιά 29-06-16, 16:21
Bernie Rico Jr Ο χρήστης Bernie Rico Jr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 696
Προεπιλογή

Ο χριστιανισμός είναι η επικρατούσα θρησκεία? Τι θέλει να πει ο ποιητής?
Απάντηση με παράθεση
  #1243  
Παλιά 29-06-16, 16:24
Το avatar του χρήστη Litsa
Litsa Ο χρήστης Litsa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2006
Περιοχή: ολούθε
Μηνύματα: 2.315
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bernie Rico Jr Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο χριστιανισμός είναι η επικρατούσα θρησκεία? Τι θέλει να πει ο ποιητής?
επικρατούσα ? Αν βάλουμε και τους καθολικούς προτεστάντες και κάθε λογής αιρετικό, μπορεί, άσε που νομίζω ότι οι Βουδιστές είναι πιο πολλοί
Απάντηση με παράθεση
  #1244  
Παλιά 29-06-16, 16:26
Bernie Rico Jr Ο χρήστης Bernie Rico Jr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 696
Προεπιλογή

Δεν κατάλαβα πως φτάσαμε από την ιστορικότητα του Ιησού στο "ποιός την έχει πιο μεγάλη"... τραγικό
Απάντηση με παράθεση
  #1245  
Παλιά 29-06-16, 16:30
Το avatar του χρήστη Litsa
Litsa Ο χρήστης Litsa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2006
Περιοχή: ολούθε
Μηνύματα: 2.315
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bernie Rico Jr Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν κατάλαβα πως φτάσαμε από την ιστορικότητα του Ιησού στο "ποιός την έχει πιο μεγάλη"... τραγικό
Μα κύριε Μπέρνιε Ρικο, εσείς θέσατε το θέμα της "επικρατούσας" πρώτος
Απάντηση με παράθεση
  #1246  
Παλιά 29-06-16, 16:35
Bernie Rico Jr Ο χρήστης Bernie Rico Jr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 696
Προεπιλογή

Μήπως παρεξηγήθηκα? Εγώ νομίζω ότι το ανέφερε πρώτος ο nikodhmos.
Απάντηση με παράθεση
  #1247  
Παλιά 29-06-16, 18:00
nikodhmos Ο χρήστης nikodhmos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2014
Μηνύματα: 681
Προεπιλογή

1 + 1 = 2.

Υποθέτοντας ότι είστε χριστιανοί, η έκπληξή σας ότι ο χριστιανισμός είναι η επικρατούσα θρησκεία σήμερα αν μη τι άλλο επιβεβαιώνει το κόμπλεξ που αναφέρω στο προηγούμενο μήνυμα. «Εμείς καλέ είμαστε η μεγαλύτερη θρησκεία; Εμείς τα ταπεινά χαμομηλάκια;» Εκτός αν το πηγαίνατε στο «χριστιανισμός είναι μόνο η ορθοδοξία», στην οποία περίπτωση δεν ξέρω τι να απαντήσω, αλλά είμαι σίγουρος ότι εκατομμύρια άλλοι χριστιανοί θα είχαν διαφορετική άποψη.
Απάντηση με παράθεση
  #1248  
Παλιά 30-06-16, 10:16
Pholarchos Ο χρήστης Pholarchos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikodhmos Εμφάνιση μηνυμάτων
Θες να πεις ότι οι χριστιανοί δεν θα έπαιρναν ποτέ πάνω τους το βάρος του διωγμού από όλον τον υπόλοιπο κόσμο επειδή είπαν/έκαναν μια χαζομάρα που δεν βγάζει νόημα; Τι μου θυμίζει, τι μου θυμίζει. A ναι, κάποιος Ιησούς δεν ήταν που υποτίθεται πήρε πάνω του το βάρος της αμαρτίας όλης της ανθρωπότητας και θυσιάστηκε (ο διωγμός); Αμαρτία που ξεκίνησε όταν ένα φίδι με φωνή έπεισε μια γυναίκα να φάει ένα φρούτο (η χαζομάρα); Και βρίσκεις παράλογο οι οπαδοί αυτού ακριβώς του τύπου να ακολουθήσουν το παράδειγμά του παίζοντας τα θύματα για δύο χιλιάδες χρόνια, επειδή τυχαίνει κάποιοι να μην τρώνε το παραμύθι τους. Αντιθέτως, ανά τους αιώνες ήταν τόσο «ιν» να είσαι διωκόμενος χριστιανός που το κουσούρι δεν έχει φύγει ακόμα, και σήμερα που μετά απο σταυροφορίες και ιερές εξετάσεις ο χριστιανισμός είναι η επικρατούσα θρησκεία, το μόνο που ακούγεται είναι η κλάψα των πολλών που νομίζουν ότι διώκονται από τους λίγους.
Καλά από θεολογία δεν "τόχεις"
Απάντηση με παράθεση
  #1249  
Παλιά 30-06-16, 10:52
Bernie Rico Jr Ο χρήστης Bernie Rico Jr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 696
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikodhmos Εμφάνιση μηνυμάτων
1 + 1 = 2.

Υποθέτοντας ότι είστε χριστιανοί, η έκπληξή σας ότι ο χριστιανισμός είναι η επικρατούσα θρησκεία σήμερα αν μη τι άλλο επιβεβαιώνει το κόμπλεξ που αναφέρω στο προηγούμενο μήνυμα. «Εμείς καλέ είμαστε η μεγαλύτερη θρησκεία; Εμείς τα ταπεινά χαμομηλάκια;» Εκτός αν το πηγαίνατε στο «χριστιανισμός είναι μόνο η ορθοδοξία», στην οποία περίπτωση δεν ξέρω τι να απαντήσω, αλλά είμαι σίγουρος ότι εκατομμύρια άλλοι χριστιανοί θα είχαν διαφορετική άποψη.
Ότι να 'ναι! Κάτι άσχετο: να διαγράψεις το ιστορικό στον υπολογιστή σου μόλις τελειώσεις την περιήγησή σου στο διαδίκτυο γιατί ελοχεύει ο κίνδυνος να το ερευνήσει ο μπαμπάς κατόπιν.
Απάντηση με παράθεση
  #1250  
Παλιά 30-06-16, 11:45
nikodhmos Ο χρήστης nikodhmos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2014
Μηνύματα: 681
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pholarchos Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλά από θεολογία δεν "τόχεις"
Τι τύχη, ο κύριος είναι θεολόγος. Οπότε δεν θα έχετε πρόβλημα να με καταρρίψετε.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bernie Rico Jr Εμφάνιση μηνυμάτων
Ότι να 'ναι! Κάτι άσχετο: να διαγράψεις το ιστορικό στον υπολογιστή σου μόλις τελειώσεις την περιήγησή σου στο διαδίκτυο γιατί ελοχεύει ο κίνδυνος να το ερευνήσει ο μπαμπάς κατόπιν.
Βρες πιο edgy comeback και ξαναπροσπάθησε.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.