Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Σας αγγίζει καθόλου το θέμα της ιστορικότητας του Ιησού;
Ναι θεωρώ καταλυτική τη συγκεκριμένη πληροφορία 153 56,88%
Όχι ,καθώς με ενδιαφέρει αποκλειστικά η διδασκαλία του 57 21,19%
Δε με αφορά το θέμα 59 21,93%
Ψήφισαν: 269. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1251  
Παλιά 30-06-16, 12:09
Pholarchos Ο χρήστης Pholarchos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikodhmos Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι τύχη, ο κύριος είναι θεολόγος. Οπότε δεν θα έχετε πρόβλημα να με καταρρίψετε.....
Οι ασυναρτησίες δεν χρειάζονται κατάρριψης. Αυτοκαταρρίπτονται.
Αν θέλεις προσπάθησε να γράψεις με κάποια συνοχή.
Απάντηση με παράθεση
  #1252  
Παλιά 30-06-16, 12:17
Bernie Rico Jr Ο χρήστης Bernie Rico Jr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 696
Προεπιλογή

Συνοχή? ποιά συνοχή? Εδώ χρησιμοποιεί ως πηγή τη wikipedia.. επιχειρηματολογία από τα lidl...
Απάντηση με παράθεση
  #1253  
Παλιά 30-06-16, 15:29
nikodhmos Ο χρήστης nikodhmos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2014
Μηνύματα: 681
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bernie Rico Jr Εμφάνιση μηνυμάτων
Εδώ χρησιμοποιεί ως πηγή τη wikipedia.
Ωχ, κι άλλος ακαδημαϊκός. Το σχέδιό μου έγινε στάχτη. Ρίκο αν το 1+1=2 δεν το εκλαμβάνεις ως συνοχή δεν μπορώ να στο κάνω πιο νιανιά. Αν διαφωνείς με το γεγονός ότι ο χριστιανισμός είναι η επικρατούσα θρησκεία και είσαι μάγκας, θα επαναληφθώ: Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα να με καταρρίψεις. Ο άλλος δόκτωρ ήδη έβγαλε την ουρά του «οι ασυναρτησίες αυτοκαταρρίπτονται», λέει. Πάω στοίχημα ότι αν ήθελε δεν θα μπορούσε να δείξει αν και γιατί έχω άδικο, γι' αυτό καταφεύγει σε εξυπνάδες. Όσο δεν δείχνετε ότι έχω άδικο, τόσο έχω δίκιο.
Απάντηση με παράθεση
  #1254  
Παλιά 30-06-16, 15:34
Pholarchos Ο χρήστης Pholarchos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikodhmos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωχ, κι άλλος ακαδημαϊκός. Το σχέδιό μου έγινε στάχτη. Ρίκο αν το 1+1=2 δεν το εκλαμβάνεις ως συνοχή δεν μπορώ να στο κάνω πιο νιανιά. Αν διαφωνείς με το γεγονός ότι ο χριστιανισμός είναι η επικρατούσα θρησκεία και είσαι μάγκας, θα επαναληφθώ: Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα να με καταρρίψεις. Ο άλλος δόκτωρ ήδη έβγαλε την ουρά του «οι ασυναρτησίες αυτοκαταρρίπτονται», λέει. Πάω στοίχημα ότι αν ήθελε δεν θα μπορούσε να δείξει αν και γιατί έχω άδικο, γι' αυτό καταφεύγει σε εξυπνάδες. Όσο δεν δείχνετε ότι έχω άδικο, τόσο έχω δίκιο.
To 'χασες το στοίχημα
Απάντηση με παράθεση
  #1255  
Παλιά 30-06-16, 15:55
Το avatar του χρήστη Litsa
Litsa Ο χρήστης Litsa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2006
Περιοχή: ολούθε
Μηνύματα: 2.315
Προεπιλογή

Χμμμ, εγώ πιστεύω πως ο nikodhmos δεν έχασε κανένα στοίχημα και η μπάλα είναι στο γήπεδο


Αλλο

Αυτό το νήμα έχει πάνω από 10 χρόνια ιστορία και 1200 περίπου απαντήσεις, κάποιοι έχουν ιδρώσει για να γράψουν (και γω μια απ αυτο΄θς πριν πολλά χρόνια, χαράς στο κουράγιο μου τότενες, νιάτα και τα λοιπά)
Ας σεβαστούμε την ιστορία του. Go on fellows

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Litsa : 30-06-16 στις 16:05
Απάντηση με παράθεση
  #1256  
Παλιά 30-06-16, 16:15
Bernie Rico Jr Ο χρήστης Bernie Rico Jr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 696
Προεπιλογή

Είναι προφανές ότι έχει χάσει τόσο το στοίχημα όσο και τη μπάλα η οποία μάλιστα βρίσκεται και εκτός γηπέδου. Στο μήνυμα 1241 δεν υπάρχει καμία συνοχή και καμία συνάφεια με το θέμα της ιστορικότητας-κάνει λόγο για το φίδι και την εύα που έκανε τοπλες. Ο χριστιανός χρησιμοποιεί την wikipedia ως πηγή (άσχετα αν τελικά μπορεί να έχει δίκιο στη θέση του)... ήμαρτον... Ερωτώ ξανά, έχει άμεση σχέση η ιστορικότητα με το "ποιός την έχει πιο μεγάλη"? Δηλαδή, εάν ο χριστιανισμός έρχεται πχ 2ος με 100.000 πιστούς λιγότερους, αλλάζει κάτι στο εν λόγω θέμα?
Απάντηση με παράθεση
  #1257  
Παλιά 30-06-16, 17:07
nikodhmos Ο χρήστης nikodhmos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2014
Μηνύματα: 681
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bernie Rico Jr Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι προφανές ότι έχει χάσει τόσο το στοίχημα όσο και τη μπάλα η οποία μάλιστα βρίσκεται και εκτός γηπέδου. Στο μήνυμα 1241 δεν υπάρχει καμία συνοχή και καμία συνάφεια με το θέμα της ιστορικότητας-κάνει λόγο για το φίδι και την εύα που έκανε τοπλες. Ο χριστιανός χρησιμοποιεί την wikipedia ως πηγή (άσχετα αν τελικά μπορεί να έχει δίκιο στη θέση του)... ήμαρτον... Ερωτώ ξανά, έχει άμεση σχέση η ιστορικότητα με το "ποιός την έχει πιο μεγάλη"? Δηλαδή, εάν ο χριστιανισμός έρχεται πχ 2ος με 100.000 πιστούς λιγότερους, αλλάζει κάτι στο εν λόγω θέμα?
Ρίκο πιάσε την κλωστή και πάμε μαζί.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pholarchos Εμφάνιση μηνυμάτων
τα ευαγγέλια είναι γραμμένα από πιστούς χριστιανούς που θα ήταν πολύ βλάκες να κάτσουν να τους δέρνουν επειδή λέγανε οτι ο Ιησούς αναστήθηκε - αν δεν είχε αναστηθεί.
Ας αναλύσουμε το παραπάνω επιχείρημα-διαμάντι:
1. Αν οι χριστιανοί έγραφαν για την ανάσταση του Ιησού χωρίς αυτή να είναι γεγονός, θα ήταν βλάκες και ο κόσμος θα τους έδερνε.
2. ????
3. Άρα η ανάσταση του Ιησού είναι γεγονός.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikodhmos Εμφάνιση μηνυμάτων
Θες να πεις ότι οι χριστιανοί δεν θα έπαιρναν ποτέ πάνω τους το βάρος του διωγμού από όλον τον υπόλοιπο κόσμο επειδή είπαν/έκαναν μια χαζομάρα που δεν βγάζει νόημα; [...]
Σε αυτό το μήνυμα εξηγώ στον νικητή-επειδή-το-είπε Pholarcho ότι όχι μόνο δεν είναι απίθανο να έγραψαν ψέμματα επίτηδες και η ανάσταση να μην είναι τελικά γεγονός, αλλά αυτή ακριβώς η αυτοθυματοποίηση και το φετίχ καταδίωξης είναι χαρακτηριστικά των χριστιανών σε όλο το μήκος της ιστορίας του χριστιανισμού. Τόσο πολύ δε που ακόμα και σήμερα που είστε οι περισσότεροι, ακόμα κλαίγεστε για τους διωγμούς που φαντάζεστε ότι υφίστασθε. Απόδειξη για το τελευταίο είσαι εσύ ο ίδιος Ρίκο.
Παράθεση:
Ο χριστιανός χρησιμοποιεί την wikipedia ως πηγή (άσχετα αν τελικά μπορεί να έχει δίκιο στη θέση του)
Τόσο πολύ κρατιέσαι από τη wikipedia για να μην παραδεχτείς ότι έχω δίκιο, που αν διάβαζες στη wikipedia ότι ο ήλιος καίει δεν θα το δεχόσουν, αν δεν ήταν προς το συμφέρον σου. Μιλάμε για χοντρό κόμπλεξ. Άλλο να δείχνω στη wikipedia για αμφιλεγόμενα ζητήματα (που δεν το έκανα ποτέ) και άλλο για αυτονόητα. Ένα κι ένα κάνουν δύο. [citation needed?]

Παράθεση:
εάν ο χριστιανισμός έρχεται πχ 2ος με 100.000 πιστούς λιγότερους, αλλάζει κάτι στο εν λόγω θέμα?
Ναι, φέρε στο μυαλό σου θρησκείες που ήταν κάποτε επικρατούσες και εξέλειψαν. Ο μύθος γύρω από αυτές τις θρησκείες ήταν κάποτε κοινά αποδεκτός ως γεγονός, αλλά όχι πια.

Και κάπως έτσι φτάσαμε στο «ποιος την έχει πιο μεγάλη». Όπως βλέπεις είναι απολύτως σχετικό με το θέμα, αντίθετα με τις δικές σου συνδρομές. Όσοι σεβόμαστε την πορεία του θέματος περιμένουμε από σένα α. πηγή που να αμφισβητεί ότι ο χριστιανισμός είναι η επικρατούσα θρησκεία ή β. την αποχώρησή σου.
Απάντηση με παράθεση
  #1258  
Παλιά 30-06-16, 17:07
Pholarchos Ο χρήστης Pholarchos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Litsa Εμφάνιση μηνυμάτων
Χμμμ, εγώ πιστεύω πως ο nikodhmos δεν έχασε κανένα στοίχημα και η μπάλα είναι στο γήπεδο...
Για την ώρα δεν έχει ρίξει κάτι που αξίζει κατάρριψης
Απάντηση με παράθεση
  #1259  
Παλιά 30-06-16, 17:19
nikodhmos Ο χρήστης nikodhmos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2014
Μηνύματα: 681
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikodhmos Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάω στοίχημα ότι αν ήθελε δεν θα μπορούσε να δείξει αν και γιατί έχω άδικο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pholarchos Εμφάνιση μηνυμάτων
To 'χασες το στοίχημα
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pholarchos Εμφάνιση μηνυμάτων
Για την ώρα δεν έχει ρίξει κάτι που αξίζει κατάρριψης
Πολύ κλουκλου κι αυγό τίποτα.
Απάντηση με παράθεση
  #1260  
Παλιά 30-06-16, 18:42
Το avatar του χρήστη Litsa
Litsa Ο χρήστης Litsa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2006
Περιοχή: ολούθε
Μηνύματα: 2.315
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pholarchos Εμφάνιση μηνυμάτων
Για την ώρα δεν έχει ρίξει κάτι που αξίζει κατάρριψης
Νομίζω πως βιάζεσθε, είσθε άδικος, αδικείτε τους συνομιλητας σας.
Κάνετε ότι έκανε και ο Κύριος Ιησούς Χριστός όταν τον ρώτησε ο Πιλάτος τι εστί αλήθεια.

Διακρίνω απ τον γραπτό λόγο του φίλου nikodhmos πως έχουμε έναν πεπειραμένο και μελετημένο αδελφό στους κόλπους αυτού του αχανές φόρουμ.


υγ
οτι σταλθηκε χαθηκε πριν το δω, επανάληψη

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Litsa : 30-06-16 στις 18:50 Αιτία: συμπλήρωμα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.