Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Σας αγγίζει καθόλου το θέμα της ιστορικότητας του Ιησού;
Ναι θεωρώ καταλυτική τη συγκεκριμένη πληροφορία 153 56,88%
Όχι ,καθώς με ενδιαφέρει αποκλειστικά η διδασκαλία του 57 21,19%
Δε με αφορά το θέμα 59 21,93%
Ψήφισαν: 269. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1071  
Παλιά 19-06-13, 11:42
Bernie Rico Jr Ο χρήστης Bernie Rico Jr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 696
Προεπιλογή

Ποιά νίκη? Εδώ πρόκειται για βαριά ήττα του τμήματος μαρκετινγ των εκκλησιαστικών κύκλων. Κανονικά θα έπρεπε να είχαν βοηθήσει προκειμένου να κλειστεί αίθουσα για την παρουσίαση, να καλέσουν και κόσμο για να μην δείχνει και σαν συγκέντρωση του κκε (που έλεγε και ο χαρρυ κλυν, οι παλαιοί ξέρουν) και να τους αφήσουν να εκτεθούν ελεύθερα.

ΥΓ. θα έπρεπε επίσης σε μια διπλανή αίθουσα, να γίνει συνάντηση εκείνων των αγνωστικιστών που υποστηρίζουν ότι δεν είναι άθεοι. Διότι κανονικά, ο αγνωστικιστής παίζει να είναι και άθεος. Με κεντρικό συντονιστή τον vakryle λοιπόν πιστεύω πως και εδώ η επιτυχία θα ήταν εξασφαλισμένη
Απάντηση με παράθεση
  #1072  
Παλιά 19-06-13, 12:07
Το avatar του χρήστη Vakryle
Vakryle Ο χρήστης Vakryle δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-01-2012
Μηνύματα: 994
Προεπιλογή

Πόσο σίγουρος είσαι ότι η αγέλη των κατηχητικών που θα μαζευόταν εκεί θα καταλάβαινε το περιεχόμενο της συζήτησης; Και, βασικά, πόσο σίγουρος είσαι ότι η γειτόνισσα που καλέστηκε από τον παπά της ενορίας θα καταλαβαίνε τι είναι ο Μυθικισμός. Μάλλον τα κατηχητικά θα εκτείθονταν με την άγνοια που τους δέρνει, παρά οι προσκεκλημένοι...

Στις δικές μου συναντήσεις δε μιλάμε για Θεούς...
Οι Α.Α. μιλάνε για άλλα πράματα...
__________________
"The needs of the many outweigh the needs of the few"
-Mr. Spock, Starfleet's First Officer, 2230 A.D. - 2387 A.D.
Απάντηση με παράθεση
  #1073  
Παλιά 19-06-13, 15:15
Bernie Rico Jr Ο χρήστης Bernie Rico Jr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 696
Προεπιλογή

Θα γινόταν προσπάθεια ενημέρωσης για κάτι το διαφορετικό (ας ξεφύγουμε λίγο από τα στενά όρια παρουσίασης του βιλίου του σκαθαροζούμη και ας πούμε για όλον τον μυθικισμό εν γένει). Και για να σου απαντήσω, δεν είμαι καθόλου σίγουρος πως η κυρα-Κομπρέσα η γειτόνισσα θα καταλάβαινε το τι είναι ο μυθικισμός. Αυτό που εσύ δεν ξέρεις, είναι ότι δεν θα μαζεύονταν μόνο κυράδες του χωριού, αγέλες από κατηχητικά κλπ. Θα μαζεύονταν ενδεχομένως και "προσκυνημένοι" που τα έχουν αρπάξει προκειμένου να θάψουν τη μια θρησκεία ή την άλλη. Θα μαζεύονταν όμως και πιο σοβαροί άνθρωποι οι οποίοι προφανώς θα αποχωρούσαν ξενερωμένοι μουρμουρώντας "μάπα το καρπούζι" (κρίνοντας τουλάχιστον από όσα έχουν γραφτεί εδώ μέσα από τους μυθικιστές). Οπότε αγαπητέ, μη νομίζεις πως θα μαζεύονταν μόνο μυθικιστές ή wanna be μυθικιστές που έχουν ψαχτεί και γνωρίζουν για τον μύθο ή μη της ύπαρξης του Ιησού. Δηλαδή θεωρείς πως θα μαζεύονταν μόνο άνθρωποι τέλειοι σαν κι εσένα? Με college degree που λέγαμε...? Και όλοι θα είχαν παιδεία, μόρφωση, γνώσεις ιστορικής μελέτης κλπ? Δηλαδή, στην παρουσίαση μιας επιστημομικής (μμμμ) θέσης, δικαίωμα ύπαρξης εχουν μόνο οι άθεοι σαν του λόγου σου? Και αν ναι, πως προεξοφλείται πως μόνο οι άθεοι ή οι αγνωστικιστές μπορούν να έχουν άποψη απέναντι σε μια ιστορική θέση? Δηλαδή, ένας χριστιανός μπαϊντιφολτ θα πρέπει να λιποθυμήσει μπροστά στο άκουσμα της υπέροχης θεωρίας του μυθικισμού? Δεν νομίζω.. εγώ προσωπικά παρατηρώ προσεκτικά κάθε τι καινούργιο βγαίνει από τους μυθικιστές και δεν λιποθυμώ.
Απάντηση με παράθεση
  #1074  
Παλιά 19-06-13, 21:02
Το avatar του χρήστη Vakryle
Vakryle Ο χρήστης Vakryle δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-01-2012
Μηνύματα: 994
Προεπιλογή

Εάν μαζευόταν αυτοί οι "προσκυνημένοι" που αναφέρεις, αρπάζοντάς τα εν γνώση του συγγραφέα, τότε ο τελευταίος θα ήταν άξιος της μοίρας του και πιο τιποτένιος από το τίποτα. Αν γνώριζε την ύπαρξη αυτών και δεν πρόβαινε σε καμία κίνηση, τότε θα συνέχιζε να ήταν το απόλυτο μηδενικό. Το πιστεύεις, ή όχι, σε αυτό συμφωνούμε απόλυτα.

Η διαφορά των Μυθικιστών, Αγνωστικιστών, Άθεων και όλων αυτών των "-ιστών" που κάνουν, πρώτα απ' όλα, την δική τους ζωή πιο δύσκολη και μετά των υπολοίπων, είναι ότι εν αντιθέση με τους υποστηρικτές της οποιαδήποτες θρησκείας, πίστεως ή δόγματος, θα είχαν διαφορετική αντιμετώπιση αυτών που άκουσαν ή/και είδαν σε μία τέτοια παρουσίαση/συνάντηση. Οι Μυθικιστές με τους Αγνωστικιστές διαφέρουν έτη φωτός, πάρα ταύτα όμως, είναι και οι δύο σε θέση να ακούσουν οι μεν την άποψη των δε, γιατί εναντιώνονται σε αυτό που πρεσβεύεις εσύ, ακόμη κι αν είσαι ... open mind! Επειδή, ακριβώς, τέτοιες συναντήσεις είναι το αποτέλεσμα έρευνας και μίας συνολικής διεργασίας που απαιτεί χρόνο, κόπο και σκέψη, δε νομίζω ότι ένας καθημερινός Χριστιανός θα μπορούσε να κατανοήσει το περιεχόμενό της, την στιγμή που θεωρεί δεδομένα κάποια πράγματα, εν αντιθέση με τα συνάφια μας που έχουμε μάθει να αμφισβητούμε ακόμη και τη πέτρα που βλέπουμε στο διάβα μας.

Παρεπιπτόντως, μια από τις γειτόνισσες που λέγαμε, δεν έχει college degree, για την ακρίβεια δεν έχει βγάλει καν το δημοτικό κι όμως είναι πιο Αγνωστικίστρια από 'μένα...
__________________
"The needs of the many outweigh the needs of the few"
-Mr. Spock, Starfleet's First Officer, 2230 A.D. - 2387 A.D.
Απάντηση με παράθεση
  #1075  
Παλιά 20-06-13, 11:37
Bernie Rico Jr Ο χρήστης Bernie Rico Jr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 696
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vakryle Εμφάνιση μηνυμάτων
Εάν μαζευόταν αυτοί οι "προσκυνημένοι" που αναφέρεις, αρπάζοντάς τα εν γνώση του συγγραφέα, τότε ο τελευταίος θα ήταν άξιος της μοίρας του και πιο τιποτένιος από το τίποτα. Αν γνώριζε την ύπαρξη αυτών και δεν πρόβαινε σε καμία κίνηση, τότε θα συνέχιζε να ήταν το απόλυτο μηδενικό. Το πιστεύεις, ή όχι, σε αυτό συμφωνούμε απόλυτα.
Συμφωνούμε (και) σε αυτό.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vakryle Εμφάνιση μηνυμάτων
Η διαφορά των Μυθικιστών, Αγνωστικιστών, Άθεων και όλων αυτών των "-ιστών" που κάνουν, πρώτα απ' όλα, την δική τους ζωή πιο δύσκολη και μετά των υπολοίπων, είναι ότι εν αντιθέση με τους υποστηρικτές της οποιαδήποτες θρησκείας, πίστεως ή δόγματος, θα είχαν διαφορετική αντιμετώπιση αυτών που άκουσαν ή/και είδαν σε μία τέτοια παρουσίαση/συνάντηση. Οι Μυθικιστές με τους Αγνωστικιστές διαφέρουν έτη φωτός, πάρα ταύτα όμως, είναι και οι δύο σε θέση να ακούσουν οι μεν την άποψη των δε, γιατί εναντιώνονται σε αυτό που πρεσβεύεις εσύ, ακόμη κι αν είσαι ... open mind! Επειδή, ακριβώς, τέτοιες συναντήσεις είναι το αποτέλεσμα έρευνας και μίας συνολικής διεργασίας που απαιτεί χρόνο, κόπο και σκέψη, δε νομίζω ότι ένας καθημερινός Χριστιανός θα μπορούσε να κατανοήσει το περιεχόμενό της, την στιγμή που θεωρεί δεδομένα κάποια πράγματα, εν αντιθέση με τα συνάφια μας που έχουμε μάθει να αμφισβητούμε ακόμη και τη πέτρα που βλέπουμε στο διάβα μας.
Χμμμ.. επέτρεψέ μου να σου πω πως πάλι γίνεσαι ιδιαίτερα απόλυτος. Αν επιμένεις όμως, μπορώ να σου πω πως και ένας μυθικιστής για παράδειγμα, δεν μπορεί να ακούσει το τι έχει να πει ένας χριστιανός, σε καμία των περιπτώσεων! Πως θα ήταν δυνατόν ένας αρνητής (επί της ουσίας) της ύπαρξης του Χριστού να συνδιαλλαγεί με κάποιον που αποδέχεται την ύπαρξη του, έστω και αν δεν υπάρχουν ντοκουμέντα χειροπιαστά (φωτος, videos κλπ). Και για να προλάβω ορισμένους, ο μυθικιστής επι της ουσίας απορρίπτει τα άπαντα του χριστιανισμού και όχι μόνο την ύπαρξη του Ιησού, αυτός είναι ο λόγος που έχει φτιαχτεί εξάλλου. Το ίδιο ισχύει και για έναν άθεο που απορρίπτει apriori τις οποιεσδήποτε σκέψεις ενός χριστιανού, μουσουλμάνου, ταοιστή κλπ. Επίσης, δεν είναι μόνο ο μυθικιστής ο οποίος έχει κάνει έρευνα στη ζωή του. Ο σωστός χριστιανός για μένα δεν είναι αυτός ο οποίος έμεινε στο αδαμ,ευα->αγαπάτε αλληλους->παράδεισος, αλλά αυτός που συνεχώς μελετά και συγκρίνει.

Άρα, ο κολλημένος δεν είναι πάντα ο έχων μια θρησκεία αλλά και άτομα που ανήκουν στα άλλα ήδη -ιστών που ανέφερες. Το πράγμα γίνεται χειρότερο δε, διαπιστώνοντας πως ένας ψύχραιμος χριστιανός (και όχι η κυρά-μαγδάλω) εκ των πραγμάτων έχει διδαχθεί να δέχεται τον πλησίον του. Έαν απλό πρακτικό παράδειγμα... ένας ορθόδοξος κατά κύριο λόγο, ίσως αρχικά να αισθανθεί περιέργα, αλλά δεν έχει πρόβλημα να μπει σε μια εκκλησία της πεντηκοστής πχ ή να βρεθεί σε ένα χωρό διεξαγωγής μυστηρίου πχ ευαγγελιστών. Οι ευαγγελιστές όμως, κατά κύριο λόγο επίσης, δεν κάνουν το ίδιο. Βάλε και τζαμί, το ίδιο κάνει. Να στο κάνω χειρότερο? Δεδομένα πράγματα θεωρεί κυρίως ένας άθεος. Ο οποίος σύμφωνα και με ψυχολόγους κλπ είναι άνθρωπος με χαμηλή αυτοεκτίμηση, με έλλειψη σοβαρού πατρικού προτύπου, συχνά-πυκνά μηδενιστής κλπ. Άρα πως θα μπορούσε ένας άθεος να συνδιαλλαγεί με έναν χριστινανό? Δηλαδή μόνο ο χριστιανός θεωρεί δεδομένα τα πράματα? Το ίδιο κάνει και ο άθεος τότε. Το αυτό κάνει και ο αγνωστικιστής μιας και είναι εν δυνάμει και άθεος.

Δεν θέλω να σε προσβάλω. Δεν είναι απόλυτα αυτά που αναφέρω. Προσπαθώ απλώς να καταδείξω πως αυτό που είπες, ότι μυθικιστές-αγνωστικιστές-άθεοι συνεννοούνται μεταξύ τους και ο χριστιανός είναι ο προβληματικός, προφανώς δεν ισχύει και θα μπορουσε πάρα πολύ άνετα να ισχύει το αντίθετο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vakryle Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρεπιπτόντως, μια από τις γειτόνισσες που λέγαμε, δεν έχει college degree, για την ακρίβεια δεν έχει βγάλει καν το δημοτικό κι όμως είναι πιο Αγνωστικίστρια από 'μένα...
? Δεν έχει επιδράση ακόμη ο καφές οπότε μου έβαλες δύσκολα εδώ...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bernie Rico Jr : 20-06-13 στις 11:43
Απάντηση με παράθεση
  #1076  
Παλιά 20-06-13, 12:52
mars Ο χρήστης mars δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-06-2007
Μηνύματα: 212
Προεπιλογή

Η ουσία είναι πως αυτοί που έστησαν τον χριστιανισμό και τις άλλες θρησκείες
για να εξασφαλίσουν την εξουσία επί της γης μέσω της πνευματικής διαχείρισης
του ανθρώπου… αυτοί οι ίδιοι θέλουν τώρα να τις καταργήσουν με την νέα τάξη
πραγμάτων.
Έτσι ονόμασαν το νέο μοντέλο εξουσίας και πνευματικής διαχείρισης..
το οποίο δεν αποκλείεται να επιβάλλει μια νέα θρησκεία.
Ίσως, μια στιγνή δικτατορία που προηγούμενη δεν έχει γνωρίσει η ανθρωπότητα.
Μέχρις σημείου που να τίθεται πλέον θέμα ύπαρξης του ανθρώπου επί της γης
ή αυτών.

2.000 χρόνια τους εξυπηρέτησε το μοντέλο των θρησκειών.

Πέρα από το γεγονός πως δεν υπάρχει επίσημη καταγραφή για την ύπαρξη
του χριστού από ιστορικούς της εποχής… ένα ερώτημα με ταλανίζει
για αρκετά χρόνια και όποιος προαιρείται ας μου δώσει μια απάντηση.
Ποια μπορεί να είναι η σχέση των Ελλήνων.. με τους απογόνους του Αβραάμ
και τα τέκνα της σιών;
Απάντηση με παράθεση
  #1077  
Παλιά 20-06-13, 13:07
mars Ο χρήστης mars δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-06-2007
Μηνύματα: 212
Προεπιλογή

Επίσης, θα ήθελα να προσθέσω ένα ακόμη ερώτημα και ας απαντήσει
όποιος θέλει και κυρίως όποιος μπορεί.

Ποια η υποστασιακή ιδιότητα των τέκνων της σιών;
Απάντηση με παράθεση
  #1078  
Παλιά 26-06-13, 16:16
Το avatar του χρήστη SARUMAN
SARUMAN Ο χρήστης SARUMAN δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-06-2013
Περιοχή: ASGARD
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

ΟΙ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΙ ΔΙΔΑΣΚΑΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΗΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΚΑΤΕΚΤΗΣΑΝ ΤΗ ΘΕΩΣΗ ΔΗΛΑΔΗ ΠΡΟΧΩΡΗΣΑΝ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΣΤΑΔΙΟ ΚΑΙ ΕΓΙΝΑΝ ΕΝΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΟ-ΛΟΓΟ.
ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤ ΕΙΚΟΝΑ ΚΑΙ ΟΜΟΙΩΣΗ ΤΟΥ ΘΕΟΥ;;
OXI BEBAIA ΟΜΟΙΩΣΗ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΦΥΣΙΚΟ ΣΩΜΑ ΑΛΛΑ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΟΥΣΙΑ.Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΝΑΙ OXI ΕΝΑΣ ΘΕΟΣ ΑΛΛΑ ΕΝΑΣ ΕΝ ΕΞΕΛΙΞΕΙ ΘΕΟΣ.
Η ΘΕΩΣΗ ΕΙΝΑΙ Η ΕΝΔΕΛΕΧΕΙΑ ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥ ΟΝΤΟΣ.Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΝΑΙ Η ΨΥΧΗ ΚΙ ΟΧΙ ΤΟ ΣΩΜΑ.Η ΨΥΧΗ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΛΑΣΜΕΝΗ ΚΑΤ ΕΙΚΟΝΑ ΚΑΙ ΟΜΟΙΩΣΗ.ΚΑΙ ΔΕ ΦΑΝΤΑΖΩΜΑΙ ΝΑ ΘΕΩΡΕΙΤΕ ΟΤΙ Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΟΠΩΣ ΑΠΕΙΚΟΝΙΖΕΤΑΙ ΣΤΙΣ ΙΕΡΟΓΡΑΦΙΕΣ ΕΝΑΣ ΓΕΡΑΚΟΣ ΜΕ ΑΣΠΡΑ ΜΑΛΛΙΑ ΚΑΙ ΜΟΥΣΙ!!!!!!!!!!!!!!!
ΟΤΑΝ ΛΟΙΠΟΝ ΜΙΑ ΨΥΧΗ ΚΑΤΑΚΤΗΣΕΙ ΤΗΝ ΘΕΩΣΗ Ο ΘΕΟΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΨΥΧΗ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΤΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΤΟΥ ΣΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ .
Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΘΕΟΣ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤ ΟΥΣΙΑ ΜΙΑ ΔΥΝΑΜΙΣ ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΑΝΕΡΩΘΕΙ ΣΤΟΝ ΥΛΙΚΟ ΚΟΣΜΟ.ΟΜΩΣ ΟΙ ΨΥΧΕΣ ΠΟΥ ΚΑΤΕΚΤΗΣΑΝ ΤΗ ΘΕΩΣΗ ΚΑΙ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΕΓΙΝΑΝ ΕΝΑ ΜΕ ΤΗ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΟΥΣΙΑ ΞΑΝΑΕΝΣΑΡΚΩΝΟΝΤΑΙ ΩΣ ΑΝΘΡΩΠΟΙ (ΠΑΡ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΛΕΟΝ ΚΑΜΜΙΑ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ) ΦΟΡΟΥΝ ΠΑΛΙ ΤΟ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΕΝΔΥΜΑ ΠΑΡ ΟΤΙ ΠΛΕΟΝ ΓΙ ΑΥΤΟΥΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΝΔΥΜΑ ΕΙΝΑΙ ΒΑΡΥ ΚΑΙ ΒΡΩΜΕΡΟ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ ΤΟΥΣ ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΤΟΥΣ ΝΑ ΦΘΑΣΟΥΝ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΑΥΤΟΙ ΕΦΘΑΣΑΝ.
ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΙ ΔΙΔΑΣΚΑΛΟΙ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΟΝΟΜΑΖΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΘΕΑΝΘΡΩΠΟΙ.ΟΙ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΙ ΔΙΔΑΣΚΑΛΟΙ Η ΘΕΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΣΕ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΕΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΤΩΡΑ ΕΧΟΥΝ ΕΞΑΦΑΝΙΣΘΕΙ ΚΑΤΕΚΤΗΣΑΝ ΤΗ ΘΕΩΣΗ ΔΗΛΑΔΗ ΕΞΩΜΕΙΩΘΗΚΑΝ ΜΕ ΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ.
Ο ΙΗΣΟΥΣ ΗΤΑΝ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΔΙΔΑΞΕ ΜΙΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΕΠΟΧΗ ΣΕ ΕΝΑΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΤΟΠΟ .Ο ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ ΗΤΑΝ ΑΛΛΟΣ ΕΝΑΣ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΔΙΔΑΞΕ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΕΠΟΧΗ ΣΕ ΕΝΑΝ ΑΛΛΟ ΤΟΠΟ.Ο ΒΟΥΔΑΣ ΗΤΑΝ ΑΛΛΟΣ ΕΝΑΣ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΔΙΔΑΞΕ ΣΕ ΕΝΑΝ ΑΛΛΟ ΤΟΠΟ. Ο ΚΟΜΦΟΥΚΙΟΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ,ΔΙΔΑΞΕ ΣΕ ΕΝΑΝ ΑΛΛΟ ΤΟΠΟ. ΟΛΕΣ ΟΙ ΥΠΑΡΧΟΥΣΕΣ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ ΕΧΟΥΝ ΙΔΡΥΘΕΙ ΑΠΟ ΘΕΙΟΥΣ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΥΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΟΥΣ ΑΠΟ ΘΕΑΝΘΡΩΠΟΥΣ. Ο ΘΕΟΣ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ, ΣΤΕΛΝΕΙ ΤΟΥΣ ΑΠΕΣΤΑΛΜΕΝΟΥΣ ΤΟΥ ΠΑΝΤΟΥ , ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΛΑΟΥΣ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΠΟΧΕΣ.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΥΤΕ ΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΟΥΤΕ ΟΙ ΕΒΡΑΙΟΙ ΟΥΤΕ ΟΙ ΚΙΝΕΖΟΙ ΟΥΤΕ ΟΙ ΙΝΔΟΙ ΟΥΤΕ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ ΛΑΟΣ Ο ΕΚΛΕΚΤΟΣ.Ο ΘΕΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΚΛΕΚΤΟΥΣ ΚΑΙ ΜΗ ΕΚΛΕΚΤΟΥΣ.ΟΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΟΙ ΑΠΕΣΤΑΛΜΕΝΟΙ ΤΟΥ ΣΤΕΛΝΩΝΤΑΙ ΠΑΝΤΟΥ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΠΟΧΕΣ.
Ο ΙΗΣΟΥΣ ΕΙΠΕ «Πριν ο Αβραάμ έρθει σε ύπαρξη, εγώ υπάρχω» ΔΕΝ ΕΝΝΟΟΥΣΕ ΒΕΒΑΙΑ ΟΤΙ ΥΠΗΡΧΕ ΩΣ ΙΗΣΟΥΣ ΟΥΤΕ ΟΤΙ ΥΠΗΡΧΕ ΩΣ ΘΕΟΣ ΕΝΝΟΟΥΣΕ ΟΤΙ ΥΠΗΡΧΕ ΩΣ ΕΝΑΣ ΕΝΣΑΡΚΩΜΕΝΟΣ ΣΤΗ ΓΗ ΘΕΟΣ ΜΕ ΑΛΛΟ ΣΩΜΑ. Ο ΑΓΙΟΣ ΑΥΓΟΥΣΤΙΝΟΣ ΕΙΠΕ "Αυτό που σήμερα αποκαλείται Χριστιανική θρησκεία, υπήρχε ήδη ανάμεσα στους αρχαίους και δεν έλειπε και στις απαρχές της ανθρώπινης φυλής. Όταν ο Χριστός εμφανίστηκε ένσαρκος , η αληθινή θρησκεία που ήδη υπήρχε, έλαβε την ονομασία Χριστιανική"ΧΡΙΣΤΟΣ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟ ΧΡΙΣΜΑ. ΠΟΙΟ ΧΡΙΣΜΑ ΕΧΕΙ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ. ΤΟ ΧΡΙΣΜΑ ΤΟΥ ΘΕΑΝΘΡΩΠΟΥ.Ο ΙΗΣΟΥΣ ΗΤΑΝ ΕΝΑΣ ΧΡΙΣΤΟΣ ,Ο ΒΟΥΔΑΣ ΗΤΑΝ ΕΝΑΣ ΧΡΙΣΤΟΣ ,Ο ΠΥΘΑΓΟΡΑΣ ΗΤΑΝ ΕΝΑΣ ΧΡΙΣΤΟΣ. Ο ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΗΤΑΝ ΕΝΑΣ ΧΡΙΣΤΟΣ.


Συντονιστική παρέμβαση: Θα παραπακλούσα τα επόμενα μηνύματά σου να είναι με μικρά γράμματα. Είναι πολύ κουραστική η γραφή με κεφαλαία!
__________________
Κάθε αρχαία θρησκευτική ή μάλλον φιλοσοφική λατρεία αποτελούνταν από μία εσωτερική ή μυστική διδασκαλία και ένα εξωτερικό ή δημόσιο τυπικό λατρείας

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beetlejuice : 27-06-13 στις 11:03
Απάντηση με παράθεση
  #1079  
Παλιά 27-06-13, 18:18
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε SARUMAN θα μου επιτρέψεις να σου πω, πως έχεις μπλέξει πολλές
θρησκείες και φιλοσόφους και τα έχεις βάλει σε ένα μπλέντερ και να τα
ανακατεύεις.....

Ένας αχταρμάς θρησκειών που μου θυμίζει Παγκόσμια Θρησκεία....

Συγνώμη φίλε μου που είμαι σκληρός αλλά δεν νομίζω πως υπάρχουν
επιχειρήματα σε αυτά που αναφέρεις...
Απλά Θεωρητικά....

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #1080  
Παλιά 27-06-13, 19:25
anastasi Ο χρήστης anastasi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-07-2012
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AVATARGR Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε SARUMAN θα μου επιτρέψεις να σου πω, πως έχεις μπλέξει πολλές
θρησκείες και φιλοσόφους και τα έχεις βάλει σε ένα μπλέντερ και να τα
ανακατεύεις.....

Ένας αχταρμάς θρησκειών που μου θυμίζει Παγκόσμια Θρησκεία....

Συγνώμη φίλε μου που είμαι σκληρός αλλά δεν νομίζω πως υπάρχουν
επιχειρήματα σε αυτά που αναφέρεις...
Απλά Θεωρητικά....

Ευχαριστώ.

Εμένα προς Μανταμ Μπλαβάτσκι (Αποκεκαλυμένη Ισις, κτλ) μου φέρνει φιλε AVATARGR. Και δεν είναι κακή κοσμοθεωρία.


---------------------------------------
__________________

ειμαστε αντηχεια
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.