Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Είναι θαύμα το Άγιο Φως;
Ναι 81 40,30%
Όχι 90 44,78%
Δεν γνωρίζω 30 14,93%
Ψήφισαν: 201. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #101  
Παλιά 14-04-06, 15:42
vagkri Ο χρήστης vagkri δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2006
Περιοχή: αθήνα
Μηνύματα: 284
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από R-b-t3r
Δεν ξέρω Βαγγέλη...
Κατ αρχάς θα πρέπει να αποδειχθεί ότι οφείλεται σε θεϊκή παρέμβαση το γεγονός για να ευσταθούν ως απορίες. για αυτό εξετάζω το τεχνικό κομμάτι πρώτα. Αν μπορεί να αποδειχθεί ότι γίνεται εύκολα και απλά τότε δεν χρειάζεται καν να μπούμε στον κόπο να αρχίχουμε να συζητάμε για τις ερωτήσεις σου....(Δεν υποτιμώ τις ερωτήσεις σου, δεν νομίζω όμως ότι θα έχουν ουσία σε μια τέτοια περίπτωση...)
Μπορεί να έχεις δικιο ανεστη,,αλλά νομίζω ότι το λεγόμενο αγιο φως μόνο αγιο δεν είναι.Φως είναι τα εκατομυρια λαμπάδες, που θα πουληθούν ,τα χιλιάδες μαγαζια που θα δουλεψουν ,τα εκατομύρια που θα εισπραξει η εκκλησία,τα εκατομύρια που θα εισπραξουν οι φαρισσαίοι στους άγιους τοπους και τα τουριστικα γραφεία που θα δουλεψουν στο φουλ.
Και άγιο να μην είναι έπρεπε να γινει. Απλή λογική είναι.Μην τρελαθουμε κιολας.Και να ρωτήσω κάτι:το φώς είναι άγιο και για τους καθολικους και για τους ορθοδοξους και για τους παλαιοημερολογίτες;
Φοβερό φως ,σε παράλληλες χρονικές διαστάσεις και στα μέτρα του καθενος

ξαναλεω σφάχτε αρνια να γιορτάσουμε.Για αυτα το φως ειναι σκοτεινό
καλο πασχα
__________________
( Το παλαιό μου Nickname (Ελληνιστί Ψευδώνυμο) ήταν "VAGKRI"...)
Απάντηση με παράθεση
  #102  
Παλιά 14-04-06, 15:44
Το avatar του χρήστη Antonia
Antonia Ο χρήστης Antonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2004
Μηνύματα: 928
Προεπιλογή

Δε νομίζω πως τα ερωτήματα "Α) ΠΩΣ και ΠΟΤΕ αλλά ΚΑΙ ΥΠΟ ΠΟΙΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΑΝΑΚΑΛΥΦΘΗΚΕ Ο «ΠΑΝΑΓΙΟΣ ΤΑΦΟΣ»?
Β) ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΟΙΟΥΣ ΠΡΩΤΟΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΕ ΤΟ «ΑΓΙΟΝ ΦΩΣ»?
" είναι δόγματος.
Είναι ερωτήματα που μπορώ να κάνω κι εγώ κι οποιοσδήποτε! Δεν καταλαβαίνω την επιμονή σου Ανέστη να αναιρείς κάθε τι που θα πει κάποιος ως δογματικό. Τέλος πάντων. Όπως είπα και πριν, δεν μπορούμε να ξέρουμε τι ακριβώς γίνεται αφού δεν έχουμε αρκετά στοιχεία ακόμα. Πάντως, κάτι "βρωμάει" και είναι εύλογο να απορεί κανείς. Αν οι απλός κόσμος αρχίσει να την "ψάχνει" μάλλον θα λιγοστέψουν κατά πολύ οι πιστοί!
__________________
Εις το επανιδείν...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Antonia : 14-04-06 στις 15:47
Απάντηση με παράθεση
  #103  
Παλιά 14-04-06, 15:48
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
δεν καταλαβαίνω την επιμονή σου να αναιρείς κάθε τι που θα πει κάποιος ως δογματικό
Δεν αναιρώ απολύτως τιποτα Αντωνία. Απλά για εμένα αυτά που ρωτάτε είναι άνευ σημασίας για το θέμα. Άλλο το τί θα πρέπει να κάνει η εκκλησία και τί στάση να τηρεί και άλλο αν το άγιο φώς είναι θαύμα ή όχι.

Και σε ρωτώ αν είναι θαύμα τί στο καλό πρέπει να υποθέσουμε δηλαδή??
Εννοείται ότι αν δεν είναι θαύμα τότε μιλάμε για προπαγάνδα που προσπαθεί να καλύψει τις βρωμιές της εκκλησίας.
Ε λοιπόν ας εξετάσουμε τις απαντήσεις στις ερωτήσεις του Schwabe θεωρώντας ότι είναι θαύμα, να δείς που καταλήγουμε θεολογικά....

ΥΓ @vagkri: εμ για να δεί κάποιος άσπρη μέρα πρέπει να δεί κάποιος μια μαύρη (τα αρνιά δηλαδή μιουμ μιουμ)
Απάντηση με παράθεση
  #104  
Παλιά 14-04-06, 15:54
Το avatar του χρήστη Antonia
Antonia Ο χρήστης Antonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2004
Μηνύματα: 928
Προεπιλογή

Πώς λες ότι δεν έχει σημασία αν τελικά είναι θαύμα; Μα αν είναι, τότε δημιουργούντε άλλα, έξτρα ερωτήματα, σαν αυτά που παρέθεσε ο Βαγγέλης. Γιατί ο θεός να κάνει ένα τέτοιο θαύμα κια όχι κάτι άλλο; Και τελικά, στην ουσία του φαινομένου, τι πραγματικά προσφέρει στην κοινωνία και το χριστιανισμό; Περισσότερες αποδείξεις για τους άπιστους; Ή αύξηση των πιστών;

Δεν ξέρω... Όπως είπα, κάτι δε μου "κολλάει"...
__________________
Εις το επανιδείν...
Απάντηση με παράθεση
  #105  
Παλιά 14-04-06, 15:59
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
πώς λες ότι δεν έχει σημασία αν τελικά είναι θαύμα;
άλλο έγραψα, άλλο κατάλαβες...
ίσα ίσα που λέω ότι είναι πολύ σηματικότερο το ερώτημα αν είναι θαύμα ή όχι και από κει απαντώνται και τα ερωτήματά σας.
Απάντηση με παράθεση
  #106  
Παλιά 14-04-06, 23:31
Παθοκτόνος Ο χρήστης Παθοκτόνος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 452
Smile κλέπτης ην ούτος...

Παράθεση:
αν το άναμα στα κεριά οφείλεται σε θεική παρεμβαση , αναρωτιέμαι :γιατί ο θεός παρεμβαίνει να ανάψει τα κεριά και δεν παρεμβαίνει να σώσει τα παιδάκια που πεθαίνουν καθημερινά;
λοιπόν,εξόχως επιπόλαια η σκέψι σου,αγαπητέ βαγγέλη.θα έλεγα πως ο θάνατος είναι προφανέστατα αναπόφευκτος...πόση σημασία έχει να ζήσει κάποιος(και ιδιαιτέρως υπό άθλιες συνθήκες) 20 ή 40 ή 120 χρόνια παραπάνω.η κατάληξι είναι ίδια.αυτό που θα πρέπει να μας ενδιαφέρει είναι αν είμαστε-ζούμε για πάντα...τώρα,αυτό που λες μάλλον χάνω τον χρόνο μου για να το απαντήσω,διότι το έχω ξαναπράξει:αυτό που συνβαίνει είναι ότι ο θεός αποδεικνύει άνευ ετέρου ποιος έχει την ορθή πίστι,την ορθή δόξα περί του ιησού χριστού,ώστε να συμβεί αυτό για το οποίο μας διασώζεται (ζωηρότατα ως συνήθως)στα ευαγγέλια ότι προσευχήθηκε ο ιησούς"ίνα πάντες εν ώσιν".δηλαδή,για να είναι όσοι πιστεύουν σε αυτόν,ένα,όπως είναι ένα αυτός με τον πατέρα...

Παράθεση:
τι θέλει να δείξει ; δύναμη; , σε ποιούς ; στους πιστούς μάλλον που σκέφτονται ότι αν ανάψουν τα κεριά απο μόνα τους τότε ο θεός που πιστεύουν είναι αληθινός αλλά ξεχνάνε την δυστυχία που ο θεός δεν εξαφανίζει.
ποια δυστυχία ,αγαπητέ μου;δυστυχής αισθάνεται ο απελπισμένος και μακράν του θεού και μόνον.αυτός που είναι κοντά στον θεό,ακόμη κι αν μαρτυρεί και βασανίζεται για την ένσαρκη αλήθεια,νοιώθει μία χαρά μαρτυρική,που θα έλεγε κι ένας μέγας μας ποιητής(ο δροσίνης)κάπου.αν είναι ασθενής,αν πονά σωματικά,αν είναι πεινασμένος,ανάπηρος κ.λπ.,κ.λπ.αλλά είναι ευσεβής αισθάνεται ευτυχία που "το ουδέν αποθυμάει"...σας πληροφορώ επίσης πως αυτός που δεν θέλει να πιστεύσει(επειδή "το παίζει" τυφλός)δεν μπορεί να πεισθεί από θαύματα,όπως αποδεικνύεται ιστορικά και όπως λέγει και στην υπέροχη παραβολή του"πλουσίου και του πτωχού λαζάρου" ...τα "θαύματα"μπορούν να στηρίξουν στην πίστι αυτούς που έχουν ήδη τον έλεγχο αυτών των πραγμάτων των μη βλεπομένων(τους πιστούς),όπως θα έλεγε κι ο παύλος...Ή ακόμη,τους αμφιταλαντευομένους...

Παράθεση:
αν τα κεριά δεν ανάβουν μόνα τους αλλά με κόλπο........ε τότε απλά επιβεβαιώνομαι για την εκκλησία και την θρησκεία.
η έτσι όμως ή αλλιώς το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.ο θεός νοιάζεται μόνο για τα "δικά του παιδιά" .
αγάπη ε;
καλό πάσχα και σφάχτε όσο περισσότερα αρνακια μπορείτε για να γιορτάσετε την γιορτη της "αγάπης"
με...κόλπο;ομιλούμε περί άκρας προκαταλήψεως.κάμετε τον κόπο να ξαναδιαβάστε το θέμα και αν δεν...πεισθείτε,εν τάξει. αγαπητέ,συγγνώμη αν γίνομαι λίγο αυστηρός μαζύ σας,αλλά δεν μπορεί επειδή δεν επιθυμείτε να κόψετε τα πάθη σας,να παριστάνετε τον Οιδίποδα...

Παράθεση:
α) πωσ και ποτε αλλά και υπο ποιεσ συνθηκεσ ανακαλυφθηκε ο «παναγιοσ ταφοσ»?

β) ποτε και απο ποιουσ πρωτοεμφανιστηκε το «αγιον φωσ»?
απαντήστε εσείς βάσει των"πηγών"σας και θα έλθουμε να απαντήσουμε.διότι προβλέπω πως θα είναι ολίγον αναξιόπιστες...όσο για τους υπόλοιπους"προβληματισμούς"σας,έχουν απαντηθεί,αλλά το πιο ανησυχητικό είναι ότι γράφετε σοβαρά,λέγοντας πως σκανδαλίζεσθε από αυτά που αναφέρετε...

Παράθεση:
αν οι απλός κόσμος αρχίσει να την "ψάχνει" μάλλον θα λιγοστέψουν κατά πολύ οι πιστοί!
τι λέτε,αγαπητή μου;..σας υπενθυμίζω πως ο π.μεταλληνός που θεωρείται από τους πλέον μορφωμένους ανθρώπους της εποχής μας,είναι ακ(ε)ραι(ο)φ(α)νής ορθόδοξος(προφανώς...).όπως και πολλοί άλλοι ορθόδοξοι.από την άλλη,οι...σκεπτικιστές κρίνουν (εκ του) μακρόθεν και αναμασώντας(κόβοντας και ράβοντας) ασύστατες θεωρίες...

Παράθεση:
μπορεί να έχεις δικιο ανεστη,,αλλά νομίζω ότι το λεγόμενο αγιο φως μόνο αγιο δεν είναι.φως είναι τα εκατομυρια λαμπάδες, που θα πουληθούν ,τα χιλιάδες μαγαζια που θα δουλεψουν ,τα εκατομύρια που θα εισπραξει η εκκλησία,τα εκατομύρια που θα εισπραξουν οι φαρισσαίοι στους άγιους τοπους και τα τουριστικα γραφεία που θα δουλεψουν στο φουλ.
τέτοια εμπάθεια είναι αναίτια,φίλτατε.όχι μόνον δεν σκέπτεσθε το τι θα γίνουν τα χρήματα που θα εισπράξει η εκκλησία(θα σας το πω εγώ αν δεν το σκεφθείτε),αλλά και ενθυμίζετε τον...πονετικό και φιλόπτωχο ιούδα,που βλέποντας να αλείφει με μύρο τα πόδια του ιησού μία μετανοούσα,έλεγε πως αυτά θα μπορούσαν να δοθούν στους πτωχούς.πόσο...πονόψυχος ήταν...
__________________
"Βουβές ψυχές,θλιμμένες!Και τ'απόβραδο/
Προσμένουν το Χριστό μας από πέρα.....

.....Κ'εκείνος έρχεται...../
με τ'άγιο φως αχνόφεγγο στεφάνι του/
.....με τα θεικά,χαμηλωμένα μάτια....../

του κάμπου τα στρουθιά και τα πετούμενα......
άμα τον δούνε χαμηλώνουν πρόσχαρα......

Και σκύβει στις ψυχές που τον προσμένουν/
Σιγά...
πονετικά"

Από: "Εσπερινός" του Λάμπρου Πορφύρα(1894-1932), "Πας ο επί γης και υπό γην χρυσός αρετής ουκ αντάξιος"-Πλάτων

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Παθοκτόνος : 15-04-06 στις 00:53
Απάντηση με παράθεση
  #107  
Παλιά 15-04-06, 00:11
Το avatar του χρήστη Litsa
Litsa Ο χρήστης Litsa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2006
Περιοχή: ολούθε
Μηνύματα: 2.315
Προεπιλογή

κύριε παθοκτόνε , λυπάμαι αλλά η συλλογιστική σας ομοιάζει
ως μαθητούδια του γυμνασίου στο "έλατε να παίξουμε" και έχουμε
και δύο κενές ώρες ...

μα είναι δυνατόν να πιστευσει λογικός άνθρωπος σήμερα
ότι με τα φωτάκια μας δείχνει ο πανάγιος θεός ποιά εκκλησία
ακολουθεί την σωστή πίστη !!

ελάτε σας παρακαλώ . ας σοβαρευτούμε και λίγο .

τον μύρο τον είχαν σε αλαβάστρινο δοχείο και το έσπασαν
εις την κεφαλή του κυρίου για να εξεχηθεί δεόντως το υγρόν
ως σπάζουν σήμερα τις σαμπάνιες στα ναυπηγεία για να "βαφτίσουν" τα πλοία .

και μάλιστα , όπως λέει και η αγία γραφή , αυτό ήταν ένα
ταφικό έθυμο που εφάρμοσαν στον ολοζώντανο κύριο μια εβδομάς
περίπου πριν την ταφή .
ηταν δικαιολογημένη η κινησις ταύτη ?
Απάντηση με παράθεση
  #108  
Παλιά 15-04-06, 01:26
Schwabe Ο χρήστης Schwabe δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-03-2006
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 89
Προεπιλογή

Παθοκτόνος:
«λοιπόν,εξόχως επιπόλαια η σκέψι σου,αγαπητέ βαγγέλη.θα έλεγα πως ο θάνατος είναι προφανέστατα αναπόφευκτος...πόση σημασία έχει να ζήσει κάποιος(και ιδιαιτέρως υπό άθλιες συνθήκες) 20 ή 40 ή 120 χρόνια παραπάνω…»

Το ότι η ΕΣΧΑΤΟΛΑΓΝΕΙΑ και ο ΑΝΑΧΩΡΗΤΙΣΜΟΣ είναι βασικά συστατικά της Μεσσιανικής προσμονής, είναι γνωστό θα έλεγα φίλτατε. Έτσι, ο ΘΑΝΑΤΟΣ γίνεται «αρετή» για τον κατηχούμενο, καθώς…..τίποτα πλέον δεν τον χωρίζει από τον Κύριο του……

Όμως, την επιπόλαια σκέψη θα πρέπει να την στρέψουμε ΣΤΟΝ ΘΕΟ. Και τούτο διότι ΑΥΤΟΣ είναι υπεύθυνος για ΤΟ ΧΑΛΙ της ανθρωπότητας, ΑΥΤΟΣ χρεώνεται τις εκατοντάδες χιλιάδες ανάπηρων παιδιών που γεννιούνται κάθε χρόνο, ΑΥΤΟΣ χρεώνεται τους λοιμούς και τις ανίατες αρρώστιες, καθώς ΔΕΝ προνόησε ώστε να μην υποφέρει ο άνθρωπος από αυτά και άλλα πολλά.

Έτσι, εκ του αποτελέσματος, η περίφημη «Θεία πρόνοια» καταντά κακό αστείο…..

Παθοκτόνος:
«αυτός που είναι κοντά στον θεό,ακόμη κι αν μαρτυρεί και βασανίζεται για την ένσαρκη αλήθεια,νοιώθει μία χαρά μαρτυρική..»

Με κάτι τέτοιους ΠΑΡΑΛΟΓΙΣΜΟΥΣ έχτισε και ο Φαρισαίος Σαούλ τις οδηγίες προς τους νέους πιστούς της Ρώμης, αλείφοντας βούτυρο στο ψωμί του κεφαλαίου και των κατόχων του. Από τους ιδιώτες ως την εκκλησία.

Θεός που αρέσκεται στο να βλέπει ΠΟΝΟ και ΔΥΣΤΥΧΙΑ, Θεός που χαριεντίζεται να βλέπει «μάρτυρες» (βασανισμένα θύματα και αθώες ψυχές με άλλα λόγια..), καλά κάνει και μένει εκεί που βρίσκεται εδώ και δυο χιλιάδες χρόνια και κάτι ψιλά: στο νεφέλωμα της φαντασίας του ιερατείου που τον δημιούργησε.

Αυτός που φανταστήκατε φίλτατε ως θεό, σε ΤΙ διαφέρει από τον Σατανά….

Παθοκτόνος:
«απαντήστε εσείς βάσει των"πηγών"σας και θα έλθουμε να απαντήσουμε.διότι προβλέπω πως θα είναι ολίγον αναξιόπιστες..»

Παθοκτόνε μάθε επιτέλους στην ζωή σου ΝΑ ΑΠΑΝΤΑΣ όταν σε ρωτάνε.

Το δήθεν «θαύμα», το κληρονομήσατε από τους δυτικούς, και τζάμπα μην χτυπιέσαι. Το δήθεν «θαύμα» σας, για σχεδόν 1000 χρόνια (!) δεν υπήρχε πουθενά! Το δήθεν «θαύμα», που ακολουθεί έναν….γήινο χρόνο και γούστα (!!), εδράζεται σε έναν τόπο που αποκαλείται «Πανάγιος Τάφος», ο οποίος ήταν απλά και μόνο το διαβατήριο της Ελένης, μάνας του άλλου «Άγιου», προκειμένου να αποκτήσει και αυτή το δικό της πέρασμα στην μεγάλη και αστείρευτη πηγή των «Αγίων» της χριστιανοσύνης.

Εάν θέλεις, μπορούμε να πάμε βήμα-βήμα την ιστορική πορεία, ώστε να αντιληφθεί ο κάθε πικραμένος τι εστί θρησκεύομαι και ΚΑΠΗΛΕΥΟΜΑΙ.

Αλήθεια, πόσοι έχουνε αναρωτηθεί για το τι θα πάθει ο Πατριάρχης άπαξ και κρατήσει την φλόγα του «θαύματος» για 10-15 ας πούμε δευτερόλεπτα κάτω από τα γένια του ή στο πρόσωπο του?

Είδε ποτέ κανείς να συμβαίνει αυτό? Όχι. Και ούτε και πρόκειται!

Όχι τίποτα άλλο, αλλά διότι κάτι αφήνουνε να διαρρέει περί μιας «ακαϊας»….

Ε ρε που φτάνει η ανθρώπινη ματαιοδοξία….

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Schwabe : 15-04-06 στις 01:29
Απάντηση με παράθεση
  #109  
Παλιά 15-04-06, 10:24
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Antonia
Δεν καταλαβαίνω αγαπητέ μου Μιχάλη τι ακριβώς περιμένεις; Να σου πούμε αν είναι θαύμα ή όχι; Το θαύμα έχει διαφορετική σημασία και ορισμό για τον καθένα, οπότε, τι κι αν προκαλείται χάρη στην αυτοαναφλεφή, τι ανεξήγητα, ποια η σημασία; Θες να σου πούμε όλοι ότι είναι θαύμα; Ε πες ότι ναι, είναι! Ε και; Πώς θεωρείς δηλαδή ότι θα μπορούσαμε να "αγγίξουμε" αυτό το τόσο ενδιαφέρον θέμα πιο πολύ; Μέσω θρησκευτικής ανάλυσης; Επιστημονικής; Νομίζω έχουν γίνει εν μέρη και οι δύο. Δυστυχώς, δε νομίζω ότι μπορεί να προστεθεί κάτι παραπάνω αφού δεν έχουμε καινούρια στοιχεία, όποια γιορτή κι αν πλησιάζει.

Επίσης, είναι αξιοσημείωτο πως αυτή τη στιγμή οι ψήφοι μοιράζονται! Νομίζω αυτό έχει περισσότερο ενδιαφέρον. Δηλαδή, ένα τέτοιο φαινόμενο πως εκλαμβάνεται από τον κόσμο και τι σημασία έχει.
Πιστεύεις πως ο σκοπός μου είναι να παραδεχτούν όλοι ότι πρόκειται για θαύμα? Μάλλον κάνεις ένα λαθάκι εδώ πέρα. Ποσώς με ενδιαφέρει εάν κάποιοι το θεωρούν θαύμα ή όχι, αφού σωστά αναφέρεις πως το θαύμα ορίζεται τελικά διαφορετικά από τον κάθε άνθρωπο. Η απατεωνιά, όμως, είναι πιο συγκεκριμένη έννοια από το θαύμα και επειδή μιλήσαμε και για αυτή, περιμένω η συγκεκριμένη άποψη να στοιχειοθετηθεί.
Δεν μπορούμε να αμφισβητούμε την ύπαρξη ενός θαύματος μόνο και μόνο επειδή είναι αναπόφευκτο να υπάρχει και μια βιομηχανία κέρδους γύρω από αυτό. Σίγουρα πρέπει αυτό να μας βάζει σε σκέψεις αλλά δεν το θεωρώ ικανό να ανατρέψει την πιθανότητα ενός θαύματος. Και τονίζω τη λέξη "πιθανότητα" αφού για μερικούς δεν είναι βεβαιότητα.
Το ότι το Φως ακολουθεί την κινητή εορτή του Πάσχα, με ποιόν τρόπο αποτελεί ένδειξη απατεωνιάς? Ότι και καλά είναι κατασκευασμένο, για αυτό δεν ανάβει μια συγκεκριμένη ημερομηνία αλλά μόνο όποτε πέφτει κάθε χρόνο το Μεγάλο Σάββατο? Ναι, ίσως για κάποιους αυτό να υπονοεί ένα κόλπο, ένα τρικ αλλά όχι για όλους.
Το πως ερμηνεύει κανείς την αφή του Φωτός είναι μια άλλη μεγάλη συζήτηση, τα έχουμε ξαναπεί. Κάποιοι το θεωρούν ως διαχρονική "απόδειξη" ή υπενθύμιση αν θέλετε του γεγονότος της Ανάστασης του Ιησού, κάποιοι άλλοι θεωρούν πως με αυτό αποδεικνύεται η ορθότητα της Ορθόδοξης πίστης και ο καθένας γενικά το ερμηνεύει όπως θέλει και πιθανώς και όπως τον συμφέρει.
Απάντηση στο πολύ σημαντικό ερώτημα "γιατί ο Θεός προτιμάει να ανάβει ένα φως αντί να παρέμβει να σώσει τους ανθρώπους από τη δυστυχία τους" δεν μπορεί να δοθεί, οπότε ο καθένας μπορεί, φαντάζομαι, να δώσει τη δική του. Αλλά και πάλι, αυτό το ερώτημα, για εμένα τουλάχιστον, δεν μπορεί να αναιρέσει την ύπαρξη των θαυμάτων, αφού δε νομίζω πως είναι ικανή η λογική των ανθρώπων να ερμηνεύσει τις πράξεις ή την απραξία ενός Θεού, εάν δεχτούμε πως αυτός υπάρχει και ασχολείται με τον κόσμο.
Για αυτό, Αντωνία, θεωρώ "ασφαλέστερη" την απάντηση "δεν γνωρίζω" σε μια τέτοια δημοσκόπηση.
Απάντηση με παράθεση
  #110  
Παλιά 15-04-06, 15:56
Το avatar του χρήστη Antonia
Antonia Ο χρήστης Antonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2004
Μηνύματα: 928
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μιχάλης
Για αυτό, Αντωνία, θεωρώ "ασφαλέστερη" την απάντηση "δεν γνωρίζω" σε μια τέτοια δημοσκόπηση.
Αυτό είπα κι εγώ αγαπητέ μου Μιχάλη. Το "δε γνωρίζω" είναι ασφαλές και δε χρειάζεται δικαιολόγηση.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μιχάλης
Αλλά και πάλι, αυτό το ερώτημα, για εμένα τουλάχιστον, δεν μπορεί να αναιρέσει την ύπαρξη των θαυμάτων
Μα εδώ δε μιλάμε γενικώς για τα θαύματα, αλλά για το άγιο φως.

Σήμερα είδα στο Κανάλι 9 την εκπομπή του Σπύρου Καρατζαφέρη και είχε καλεσμένο τον κ. Καλόπουλο (σύνδεση με studio στη Θεσ/νίκη) και το θεολόγο κ. Μουστάκη. Όταν ρωτήθηκε ο τελευταίος για το τι πιστεύει είπε χαρακτηριστικά ότι του αρέσει ο συμβολισμός του φωτός από το Θεό, και στην ερώτηση για το αν τελικά πρόκειται για θαύμα, απέφυγε να απαντήσει! Αυτό που κατάλαβα από αυτό το σύντομο διάλογο (ο οποίος ΔΕΝ οδήγησε σε αντιπαράθεση, αφού ο θεολόγος δε διαφώνησε σε τίποτα με τον ιστορικό κ. Καλόπουλο) είναι πως όχι μόνο δεν πρόκειται να πει κάποιος συνειδητοποιημένος πως πρόκειται για θαύμα, αλλά (ευτυχώς) έχουν αρχίσει να παραδέχονται οι άνθρωποι της εκκλησίας πως μάλλον το φαινόμενο δεν είναι όπως ακριβώς παρουσιάζεται. Κάτι άλλο αξιοσημείωτο που άκουσα είναι πως το φως δεν εμφανίζεται πρώτα στον πατριάρχη αλλά μέρες πριν το παίρνουν πρώτοι οι Αρμένιοι.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Antonia
αν οι απλός κόσμος αρχίσει να την "ψάχνει" μάλλον θα λιγοστέψουν κατά πολύ οι πιστοί!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Παθοκτόνος
τι λέτε,αγαπητή μου;..σας υπενθυμίζω πως ο π.μεταλληνός που θεωρείται από τους πλέον μορφωμένους ανθρώπους της εποχής μας,είναι ακ(ε)ραι(ο)φ(α)νής ορθόδοξος(προφανώς...).όπως και πολλοί άλλοι ορθόδοξοι.από την άλλη,οι...σκεπτικιστές κρίνουν (εκ του) μακρόθεν και αναμασώντας(κόβοντας και ράβοντας) ασύστατες θεωρίες...
Πού κολλάει αυτό με αυτό που λέω εγώ; Και από ποιους θεωρείται μορφωμένος ο Μεταλληνός; Από εσάς και τους συν-ακόλουθούς σας; Τέλος πάντων, αυτό που λέω εγώ δεν μπορείτε να το αμφισβητείσετε ούτε να αποδείξετε το αντίθετο, αφού καθημερινά αποδεικνύεται πως όποτε "ξυπνούν" οι Έλληνες, έχουμε αλλαγές και αναταράξεις! Αν καθόταν η μάνα μου δηλαδή και έβλεπε μια τέτοια κουβέντα ίσως να άλλαζε η άποψή της για το άγιο φως. Δε λέω ότι θα άλλαζε η πίστη της, δε θέλω κάτι τέτοιο εξάλλου, αλλά καλό θα ήταν να έβλεπε την αλήθεια πίσω απ' αυτό το πανηγυράκι! Γιατί πέρα απ' τη Eurovision, υπάρχουν κι άλλα τέτοια πανηγυράκια που τρώνε μάλιστα πολύ περισσότερα λεφτά απ' τους ανθρώπους...
__________________
Εις το επανιδείν...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Antonia : 15-04-06 στις 16:01
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.