Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #181  
Παλιά 12-07-13, 17:34
Vassilis_1 Ο χρήστης Vassilis_1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2013
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vassilis_1
Ναι σίγουρα συμβαίνει κάτι άλλο. Για αυτό υπάρχουν οι εγκεκριμένες από την Ορθόδοξη Εκκλησία ερμηνείες της Αγίας Γραφής, οι οποίες μας ενημερώνουν για τα αλληγορικά και μη σημεία.
Στα παραπάνω απαντάς:
Παράθεση:
Αρχική δημοσίευση από PUCK
Άρα, είναι άλλο πράγμα το να φτιάχτηκε η Ανθρωπότητα από κάποιον Θεό και άλλο το να ξεκίνησε
η Ανθρωπότητα από 2 ανθρώπους που αναπαράχθηκαν με τα παιδιά τους, και αυτά μεταξύ τους.
Η Αγία Γραφή είναι σαφέστατη:
Γεν. 1,27
«καὶ ἐποίησεν ὁ Θεὸς τὸν ἄνθρωπον, κατ᾿ εἰκόνα Θεοῦ ἐποίησεν
αὐτόν, ἄρσεν καὶ θῆλυ ἐποίησεν αὐτούς.»

Ερμηνεία:
«Και πράγματι ο απειροτέλειος Θεός εδημιούργησε τον άνθρωπον, τον
οποίον επροίκισε με ιδικά του χαρακτηριστικά γνωρίσματα, ώστε να
είναι με αυτά εικών του Θεού. Εδημιούργησεν απ' αρχής άνδρα και
γυναίκα.»

Γεν. 1,28
«καὶ εὐλόγησεν αὐτοὺς ὁ Θεός, λέγων· αὐξάνεσθε καὶ πληθύνεσθε
καὶ πληρώσατε τὴν γῆν καὶ κατακυριεύσατε αὐτῆς καὶ ἄρχετε τῶν
ἰχθύων τῆς θαλάσσης καὶ τῶν πετεινῶν τοῦ οὐρανοῦ καὶ πάντων
τῶν κτηνῶν καὶ πάσης τῆς γῆς καὶ πάντων τῶν ἑρπετῶν τῶν
ἑρπόντων ἐπὶ τῆς γῆς.»
Ερμηνεία:
«Και ευλόγησεν αυτούς ο Θεός λέγων• “αυξάνεσθε και πληθύνεσθε,
γεμίσατε όλην την γην και γενήτε κύριοι αυτής• σας δίδω την δύναμιν
να είσθε κύριοι και εξουσιασταί των ιχθύων της θαλάσσης και των
πτηνών του ουρανού, όλων των κτηνών και όλης της γης και όλων όσα,
ως ερπετά, σύρονται επάνω εις την επιφάνειαν της γης”.»

Συμπερασματικά: Ο Θεός έπλασε δύο ανθρώπους τους οποίους ευλόγησε λέγοντας:
«αυξάνεσθε και πληθύνεσθε», με συνέπεια, από αυτούς τους δύο ανθρώπους να ξεκινήσει η ανθρωπότητα.
Παράθεση:
Αρχική δημοσίευση από PUCK
Έχει απαντηθεί με την αυθαίρετη ερμηνεία που δίνεις εσύ, σύμφωνα με τα πιστεύω σου.
Παράθεση:
Όλη η ζωντανή ύπαρξη (με εξαίρεση τον άνθρωπο) με κοινό γνώρισμα, μιας χαμηλής στάθμης διανόησης και επικοινωνίας.
Ένα ΜΟΝΟ ον με εξέχοντα προσόντα (διανοητικά και επικοινωνίας) = ο άνθρωπος!!!
Όχι φίλε PUCK, τα παραπάνω δεν είναι πιστεύω μου. Είναι ΓΕΓΟΝΟΣ, το οποίο βλέπουμε με τα ίδια μας τα μάτια.
Και συμβαίνει, αυτό ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ, να αποδεικνύει πλήρως την περιγραφή της Αγίας Γραφής.
Παράθεση:
Αρχική δημοσίευση από PUCK
Τι γράφει η βιολόγος;
"Η βιολόγος αόρατη μελάνη (σ.σ. ψευδώνυμο), σε μια συνέντευξή της στα Νέα, στο ερώτημα
- Ο κόσμος πώς δημιουργήθηκε;
είχε απαντήσει:
- Δεν ξέρω και προτιμώ να περιμένω για να μάθω, παρά να πιστεύω σε μύθους.

Η παραδοχή της άγνοιας είναι σοφία. Η εμμονή επινόησης "απαντήσεων" εν μέσω άγνοιας είναι μωρία.
Και ο εμπαιγμός όσων παραδέχονται την άγνοιά τους είναι ανοησία. Με το συμπάθιο κιόλας."

Έκανες προσπάθεια να αντιληφθείς τι σου λέει;
Από ότι καταλαβαίνω, νομίζεις, ότι δεν έχω αντιληφθεί τι μου λέει.
Ας κάνουμε λοιπόν μια ανάλυση των όσων μου λέει η βιολόγος:

1) Τι εννοεί όταν λέει: «Η παραδοχή της άγνοιας είναι σοφία.»

Εξήγηση:
Θέλει να δικαιολογήσει την απαντητική άγνοιά της = «Δεν ξέρω», στο ερώτημα, «Ο κόσμος πώς δημιουργήθηκε;»

2) Τι εννοεί όταν λέει: «Η εμμονή επινόησης "απαντήσεων" εν μέσω άγνοιας είναι μωρία.»

Εξήγηση:
Πάλι θέλει να δικαιολογήσει την προηγούμενη απαντητική άγνοιά της, και όχι μόνο. Και αυτό θα γίνει σαφές στην συνέχεια.

3) Τι εννοεί όταν λέει: «Και ο εμπαιγμός όσων παραδέχονται την άγνοιά τους είναι ανοησία. Με το συμπάθιο κιόλας.»

Εξήγηση:
Τα παραπάνω έχουν δύο αποδέκτες. Εμένα και τον εαυτό της.
Να επισημάνω, στο προηγούμενο σχόλιό μου εδώ
είχα γράψει τα εξής:
"Με ικανοποιεί το γεγονός ότι η βιολόγος AoratiMelani, δεν περιφρόνησε τον προβληματισμό που έχει τεθεί, στον οποίο απάντησε ως εξής:
«Ε αυτό είναι το ωραίο, ότι υπάρχουν ακόμη αναπάντητα ερωτήματα για να τα διερευνήσει η επιστήμη.»

Τώρα, επειδή καταλαβαίνω τη δεινή θέση αυτών που αδυνατούν να απαντήσουν, θα διευκολυνθούν όμως, αν προσέξουν ένα σχόλιό μου, εδώ. http://forum.atheia.gr/viewtopic.php...art=60#p106888" Όπου PUCK, υπάρχει το της εξέλιξης, εμπαικτικό μου σχόλιο, ανάλογο του οποίου, είχα παραπέμψει και εσένα εδώ
[/URL]Άρα όταν η βιολόγος, με το που λέει: «Και ο εμπαιγμός όσων παραδέχονται την άγνοιά τους» = «Βασίλη, ο εμπαιγμός που επιχείρησες,
όσων παραδέχονται την άγνοιά τους, όπως εγώ η AoratiMelani» = Παραδέχεται άγνοια απάντησης, και, στο ερώτημά μου που της είχε τεθεί εδώ, Ελέγχοντάς με συγχρόνως,
για τον εμπαιγμό που επιχείρησα,
με τα υπόλοιπα: = «είναι ανοησία. Με το συμπάθιο κιόλας.»

Βεβαίως, για την «μπηχτή» που μου εκτόξευσε, πήρε την πρέπουσα απάντηση εδώ =
"Φυσικά, τα υπονοούμενά σου δεν με αγγίζουν για το εξής απλούστατο λόγο:
Όταν απαντά στο προβληματισμό μου, η σοφή, δια της αγνοίας της, AoratiMelani
δηλώνοντας ουσιαστικά άγνοια ( = Ε αυτό είναι το ωραίο, ότι υπάρχουν ακόμη
αναπάντητα ερωτήματα…), δεν σημαίνει, ότι ο προβληματισμός μου είναι συνετός;
Διότι αν δεν ήταν, θα μου απαντούσες κάπως έτσι: «Βασίλη, ποιον προβληματισμό?
Αν είχα διαβάσει κάναν της προκοπής θα έμπαινα και στον κόπο.»(Language_of_Reality).

Συμπερασματικά: Αφού δηλώνετε άγνοια σε ένα κεφαλαιώδες θέμα,
δεν νομίζετε ότι ήλθε ο καιρός να μαζέψετε το παραμύθι της εξελικτικής θεωρίας;"
Απάντηση με παράθεση
  #182  
Παλιά 12-07-13, 18:07
Το avatar του χρήστη Vakryle
Vakryle Ο χρήστης Vakryle δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-01-2012
Μηνύματα: 994
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vassilis_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμπερασματικά: Ο Θεός έπλασε δύο ανθρώπους τους οποίους ευλόγησε λέγοντας:
«αυξάνεσθε και πληθύνεσθε», με συνέπεια, από αυτούς τους δύο ανθρώπους να ξεκινήσει η ανθρωπότητα.
Ο Αδάμ και η Εύα, εκτός του Καίν και του Άβελ, έκαναν και κορίτσια; Γιατί στην Βίβλο δεν αναφέρει κάτι τέτοιο...

Μήπως τα Σόδομα και τα Γόμορα ήταν ο Κήπος της Εδέμ;
__________________
"The needs of the many outweigh the needs of the few"
-Mr. Spock, Starfleet's First Officer, 2230 A.D. - 2387 A.D.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vakryle : 12-07-13 στις 18:08
Απάντηση με παράθεση
  #183  
Παλιά 12-07-13, 18:30
Το avatar του χρήστη Vakryle
Vakryle Ο χρήστης Vakryle δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-01-2012
Μηνύματα: 994
Προεπιλογή

Επίσης, ο ίδιος ο Δαρβίνος είχε καταθέσει την άποψη πως ο θάνατος κάποιων από τα παιδιά του, ήταν λόγω της συγγένειας που είχε με την γυναίκα του (ήταν ξαδέρφια). Και εγγένετω η γενετική διασταύρωση...

Αν αυτές οι μεταλλάξεις γίνοταν στο παρελθόν, γίνονται στο παρόν, γιατί να μην γινόταν και εν αρχήν; Πως ο Θεός της Βίβλου σου διακρίνει την ξανθομαλλούσα Εύα από την Αγγλίδα Έμμα;

Και γιατί περνάνε οι τέσσερις σήραγγες της Αποκάλυψης κάτω από το γήπεδο Καραϊσκάκη; Και τι σχέση έχουν όλα αυτά με τα κοιτάσματα μεθανίου και κλανίου που βρέθηκαν στον ανατολικό Καύκασο;
__________________
"The needs of the many outweigh the needs of the few"
-Mr. Spock, Starfleet's First Officer, 2230 A.D. - 2387 A.D.
Απάντηση με παράθεση
  #184  
Παλιά 12-07-13, 18:39
Το avatar του χρήστη Voel
Voel Ο χρήστης Voel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-07-2004
Περιοχή: Queensland, Australia
Μηνύματα: 1.008
Προεπιλογή

Ο καιρος γαρ εγγυς που ελεγε και ο παστιτσιος.....και να θυμασαι vakryle κατι σαν και σενα εχουν τα κολλυβα δεμενα στο ζωναρι τους......
__________________
"And you shall know the truth, and the truth shall make you free."
"καὶ γνώσεσθε τὴν ἀλήθειαν καὶ ἡ ἀλήθεια ἐλευθερώσει ὑμᾶς."
John 8:32
Απάντηση με παράθεση
  #185  
Παλιά 12-07-13, 19:00
Το avatar του χρήστη anna.
anna. Ο χρήστης anna. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-01-2013
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

[QUOTE=Vassilis_1;104802]Στα παραπάνω απαντάς:

Η Αγία Γραφή είναι σαφέστατη:
Γεν. 1,27
«καὶ ἐποίησεν ὁ Θεὸς τὸν ἄνθρωπον, κατ᾿ εἰκόνα Θεοῦ ἐποίησεν
αὐτόν, ἄρσεν καὶ θῆλυ ἐποίησεν αὐτούς.»

Ερμηνεία:
«Και πράγματι ο απειροτέλειος Θεός εδημιούργησε τον άνθρωπον, τον
οποίον επροίκισε με ιδικά του χαρακτηριστικά γνωρίσματα, ώστε να
είναι με αυτά εικών του Θεού. Εδημιούργησεν απ' αρχής άνδρα και
γυναίκα.»

Γεν. 1,28
«καὶ εὐλόγησεν αὐτοὺς ὁ Θεός, λέγων· αὐξάνεσθε καὶ πληθύνεσθε
καὶ πληρώσατε τὴν γῆν καὶ κατακυριεύσατε αὐτῆς καὶ ἄρχετε τῶν
ἰχθύων τῆς θαλάσσης καὶ τῶν πετεινῶν τοῦ οὐρανοῦ καὶ πάντων
τῶν κτηνῶν καὶ πάσης τῆς γῆς καὶ πάντων τῶν ἑρπετῶν τῶν
ἑρπόντων ἐπὶ τῆς γῆς.»
Ερμηνεία:
«Και ευλόγησεν αυτούς ο Θεός λέγων• “αυξάνεσθε και πληθύνεσθε,
γεμίσατε όλην την γην και γενήτε κύριοι αυτής• σας δίδω την δύναμιν
να είσθε κύριοι και εξουσιασταί των ιχθύων της θαλάσσης και των
πτηνών του ουρανού, όλων των κτηνών και όλης της γης και όλων όσα,
ως ερπετά, σύρονται επάνω εις την επιφάνειαν της γης”.»

Συμπερασματικά: Ο Θεός έπλασε δύο ανθρώπους τους οποίους ευλόγησε λέγοντας:
«αυξάνεσθε και πληθύνεσθε», με συνέπεια, από αυτούς τους δύο ανθρώπους να ξεκινήσει η ανθρωπότητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη anna. : 19-08-13 στις 19:25
Απάντηση με παράθεση
  #186  
Παλιά 12-07-13, 20:07
Το avatar του χρήστη PUCK
PUCK Ο χρήστης PUCK δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2005
Περιοχή: Ονειροπολία
Μηνύματα: 744
Προεπιλογή

Vassilis_1, ανακυκλωνόμαστε στα ίδια και τα ίδια με αποτέλεσμα να μην προχωράει η συζήτηση και να γίνεται κουραστική.

Ως προς αυτό :

Παράθεση:
Όχι φίλε PUCK, τα παραπάνω δεν είναι πιστεύω μου. Είναι ΓΕΓΟΝΟΣ, το οποίο βλέπουμε με τα ίδια μας τα μάτια.
Και συμβαίνει, αυτό ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ, να αποδεικνύει πλήρως την περιγραφή της Αγίας Γραφής.
Δεν αμφισβήτησα κάποιο γεγονός, αλλά την ερμηνεία που δίνεις εσύ. Ναι, υπάρχει η εξέλιξη, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι προήλθε από "Θεία χέρια". Η ερμηνεία σου
βγαίνει βάσει των πιστεύω σου, και ο καθένας μπορεί να κάνει το ίδιο. Στο θέμα Τι ειναι αυτο?????, είχα γράψει μια άλλη θεώρηση από κάποιους άλλους :

Παράθεση:
"Ευθύς εξ αρχής ας διευκρινίσουμε ότι για την Ελληνική Γραμμή ούτε υπάρχει Θεός εκτός του Κόσμου, άτομο πρωταρχικό, ποιητής, καθ' οιονδήποτε τρόπο ή έστω συντηρητής του Κόσμου, ούτε υπάρχει Κόσμος άλλος, άϋλος, κατασκευασμένος από μια άλλη ουσία, πνεύμα ή οτιδήποτε άλλο. Για την Ελληνική Γραμμή υπάρχει μόνο η ύλη. Εκφράσεις δε όπως "ανώτεροι πνευματικοί κόσμοι", "πνευματικές καταστάσεις, κοκ, δεν δηλώνουν τίποτε άλλο παρά μόνο αφ' ενός μεν λεπτοφυείς ηλεκτρομαγνητικές μορφές ύλης (η λέξη ύλη εδώ χρησιμοποιείται υπό γενική έννοια, όχι υπό την περιορισμένη της κλασσικής φυσικής όπου η ύλη αντιτίθεται προς το ενεργειακό κύμα) και αφ' ετέρου υψηλές νοητικές καταστάσεις. Θεωρεί η Ελληνική Γραμμή ότι οι "πνευματικές" εν γένει καταστάσεις αποτελούν προϊόντα της εξελίξεως και αναπτύσσονται σε ύστερα στάδια της κοσμογονίας. Στη γλώσσα της φιλοσοφίας η Ελληνική άποψη καλείται : Υλιστικός μονισμός."
Απόψεις πολλές, αποδείξεις που να ισχύουν για όλους ανύπαρκτες.

Ίσως θα ήταν καλύτερο να τελειώσει εδώ η παρούσα συζήτηση και να παρουσιάσεις τις απόψεις σου
σχετικά με την ύπαρξη Θεού, τη φύση και το σχέδιό του σε κάποιο άλλο θέμα.

Με τα υπόλοιπα -της είπα, μου είπε, της ξαναείπα, μου ξαναείπε- δεν μπορώ να ασχοληθώ.
Υπάρχει μια θεωρία με τις αποδείξεις και τα κενά της και τέλος.

Οι ατάκες της είναι σοβαρότατες, αλλά τα δογματικά σου φίλτρα δεν σε αφήνουν να το αντιληφθείς.

«Η παραδοχή της άγνοιας είναι σοφία.» Απλό, ή το κατανοείς ή είσαι ξερόλας με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

«Η εμμονή επινόησης "απαντήσεων" εν μέσω άγνοιας είναι μωρία.» Απλό, ή έχω απαντήσεις με αποδείξεις,
ή τα βγάζω απ' το μυαλό μου και καλώ τους υπόλοιπους να μου δείξουν εμπιστοσύνη.

«Και ο εμπαιγμός όσων παραδέχονται την άγνοιά τους είναι ανοησία.» Απλό, όταν είσαι ξερόλας -και μάλιστα χωρίς αποδείξεις-
και χλευάζεις τους άλλους, θα έρθει η ώρα που οι άλλοι θα βγάλουν καινούργιο συκώτι απ' τα γέλια με την πάρτη σου.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Voel Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο καιρος γαρ εγγυς που ελεγε και ο παστιτσιος.....
Απλώς να διαχωρίσω τη θέση μου στο ότι δεν θέλω να κοροϊδεύω κάποιους ανθρώπους που αφιέρωσαν τη ζωή τους σε μία πίστη
-είτε συμφωνώ, είτε διαφωνώ με αυτή- και μάλιστα βοήθησαν συνανθρώπους τους χωρίς χρηματικό τίμημα.

Δεν είναι όλοι ίδιοι και δεν με εκφράζει το "παστίτσιος".
Απάντηση με παράθεση
  #187  
Παλιά 13-07-13, 16:38
Vassilis_1 Ο χρήστης Vassilis_1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2013
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική δημοσίευση από PUCK
Οι ατάκες της είναι σοβαρότατες…
Και βέβαια φίλε PUCK είναι σοβαρότατες. Το παρακάτω δείγμα το επιβεβαιώνει:
«Και ο εμπαιγμός όσων παραδέχονται την άγνοιά τους (= όπως εγώ, η βιολόγος AoratiMelani) είναι ανοησία. Με το συμπάθιο κιόλας.»
Ο εμπαιγμός (φυσικό είναι, να εμπαίζεις αυτούς που θέλουν τάχα να σου πουλήσουν γνώσεις, και αγνοούν να σου δώσουν απάντηση σε υψίστης σημασίας ερώτημα) προήλθε από αυτόν που είχε παραπέμψει (στο προηγούμενο σχόλιο) τη βιολόγο και τους λοιπούς «συγγενείς» = ομοϊδεάτες της, εδώ.
Επαναλαμβάνω, όσον αφορά για την μπηχτή της βιολόγου που εκτόξευσε, πήρε την πρέπουσα απάντηση εδώ.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ;
Αυτοί που έχουν αναγάγει σε επιστημονική σοφία την άγνοια, δηλαδή το σκοταδισμό, δεν μπορούν να μας φωτίσουν με γνώση.
Το μόνο που κατορθώνουν είναι, να μας διασκεδάζουν με τις απεριόριστες
σκοταδιστικές εξελικτικές και αποδεδειγμένες αρλουμπολογίες τους.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vassilis_1 : 13-07-13 στις 16:39
Απάντηση με παράθεση
  #188  
Παλιά 13-07-13, 16:48
Το avatar του χρήστη anna.
anna. Ο χρήστης anna. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-01-2013
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ;
Αυτοί που έχουν αναγάγει σε επιστημονική σοφία την άγνοια, δηλαδή το σκοταδισμό, δεν μπορούν να μας φωτίσουν με γνώση.
Το μόνο που κατορθώνουν είναι, να μας διασκεδάζουν με τις απεριόριστες
σκοταδιστικές εξελικτικές και αποδεδειγμένες αρλουμπολογίες τους.[/QUOTE]




Ακριβως το ίδιο πιστεύουμε και μεις για σένα... Τι περίεργο...
Απάντηση με παράθεση
  #189  
Παλιά 13-07-13, 17:16
Vassilis_1 Ο χρήστης Vassilis_1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2013
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από anna. Εμφάνιση μηνυμάτων
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ;
Αυτοί που έχουν αναγάγει σε επιστημονική σοφία την άγνοια, δηλαδή το σκοταδισμό, δεν μπορούν να μας φωτίσουν με γνώση.
Το μόνο που κατορθώνουν είναι, να μας διασκεδάζουν με τις απεριόριστες
σκοταδιστικές εξελικτικές και αποδεδειγμένες αρλουμπολογίες τους.



Ακριβως το ίδιο πιστεύουμε και μεις για σένα... Τι περίεργο...[/QUOTE]

Η διαφορά μας είναι η εξής:
Η δική μας (= των Χριστιανών) επιχειρηματολογία, αυτούς που ανήκουν στην ορισμένη επιστημονική κοινότητα της εξελικτικής αερολογίας,
οι οποίοι σας δουλεύουν ψιλό γαζί, ΤΟΥΣ ΞΕΤΙΝΑΖΕΙ.
Απάντηση με παράθεση
  #190  
Παλιά 13-07-13, 18:16
Το avatar του χρήστη PUCK
PUCK Ο χρήστης PUCK δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2005
Περιοχή: Ονειροπολία
Μηνύματα: 744
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vassilis_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και βέβαια φίλε PUCK είναι σοβαρότατες.
Ναι, είναι σοβαρές, αφού σου λέει πως είναι σοφό να παραδέχεσαι πως δεν γνωρίζεις κάποιο θέμα (πράγμα που δεν κάνεις εσύ, με τη θεωρία της εξέλιξης), είναι ανόητο να έχεις άποψη για ένα θέμα όταν έχεις πλήρη άγνοια επ' αυτού (πράγμα που δεν κάνεις εσύ, με τη θεωρία της εξέλιξης), ενώ, το να κοροϊδεύεις όσους παραδέχονται πως δεν είναι ξερόλες, θεωρώντας πως εσύ έχεις τη σωστή άποψη για θέμα που δεν γνωρίζεις, είναι εξίσου ανόητο.

Σου ξαναέδειξα τις φράσεις ως γενικό και όχι ως ειδικό σημείο. Δεν το κατάλαβες.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vassilis_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η δική μας (= των Χριστιανών) επιχειρηματολογία, αυτούς που ανήκουν στην ορισμένη επιστημονική κοινότητα της εξελικτικής αερολογίας, οι οποίοι σας δουλεύουν ψιλό γαζί, ΤΟΥΣ ΞΕΤΙΝΑΖΕΙ.
Θα χαρώ πολύ να δω τις τελεσίδικες και αναμφισβήτητες αποδείξεις σου σχετικά με την ύπαρξη του συγκεκριμένου Θεού, του συγκεκριμένου σχεδίου του
και της συγκεκριμένης παρουσίας του στο χώρο και το χρόνο, έτσι όπως αυτά παρουσιάζονται μέσω της Αγίας Γραφής.

Θα ήθελα, επίσης, να δώσεις απαντήσεις στα παρακάτω ερωτήματα που σου τέθηκαν στο φόρουμ στο οποίο μας παραπέμπεις συνεχώς (αν το έκανες εκεί, δώσε link) :

Παράθεση:
1ον, θεωρείς ότι ο θεός μας έπλασε με σοφία, σωστά; Ποιος είναι ο ρόλος όλων των υπόλοιπων πλασμάτων λοιπόν στον κόσμο; Οι ιοί και τα παράσιτα ας πούμε γιατί δημιουργήθηκαν; Τα λιοντάρια και οι καρχαρίες; Δεν θα μπορούσε να φτιάξει μόνο αγελάδες και κότες να έχουμε να τρώμε όσο θέλουμε;

2ον, σύμφωνα με τη θρησκεία η γη υπάρχει πολύ λιγότερα χρόνια από ό,τι τελικά υπολόγισαν οι επιστήμονες ότι υπάρχει. Αυτή την ασυμφωνία πως την δικαιολογείς; Τα πλάσματα που υπήρχαν τα χρόνια που δεν υπολογίζει η βίβλος ποιος τα έφτιαξε; Και γιατί εξαφανίστηκαν, δεν τα αγαπούσε αρκετά ο θεός; Και βασικά αφού όλα έγιναν για τον άνθρωπο, αυτά τα πλάσματα γιατί υπήρξαν;

3ον, έχεις διαβάσει την θεωρία της εξέλιξης; Έχεις ασχοληθεί καθόλου με αυτή; Κι όταν λέω ασχοληθεί εννοώ μέσα από την σύγχρονη επιστημονική κοινότητα, όχι μέσα από sites που είχαν σκοπό να τη θάψουν ή από ημιμαθή άτομα και κατευθυνόμενα άρθρα.
Τέλος, θα ήθελα την άποψή σου για τη σχέση του σχεδίου του Θεού με την καταστροφή της Γης και του Ανθρώπου,
κατά τη φάση του "ερυθρού γίγαντα" στην οποία θα εισέλθει ο Ήλιος σε κάποια δις χρόνια από σήμερα.

Χαρακτηριστικά αναφέρω από wiki :

Παράθεση:
Σε περίπου 1,1 δισεκατομμύρια χρόνια, η ηλιακή φωτεινότητα θα είναι 10% υψηλότερη από ό, τι σήμερα. Αυτό θα προκαλέσει την ατμόσφαιρα να γίνει ένα «υγρό θερμοκήπιο», με αποτέλεσμα την εξάτμιση των ωκεανών. Ως πιθανή συνέπεια, η τεκτονική των πλακών θα σταματήσει.[12] Μετά από αυτό το γεγονός, το μαγνητικό δυναμό του πλανήτη θα εξαφανιστεί, με αποτέλεσμα η φθορά της μαγνητόσφαιρας να οδηγήσει σε μια ταχεία απώλεια των πτητικών ουσιών από την εξωτερική ατμόσφαιρα. Σε τέσσερα δισεκατομμύρια χρόνια από τώρα, η αύξηση της θερμοκρασίας στην επιφάνεια της Γης θα προκαλέσει ένα ανεξέλεγκτο φαινόμενο του θερμοκηπίου. Από εκείνο το σημείο, οι περισσότεροι, αν όχι όλοι οι οργανισμοί στην επιφάνεια θα έχουν εξαφανιστεί.[13] Η πιο πιθανή μοίρα του πλανήτη είναι η απορρόφηση από τον Ήλιο σε περίπου 7,5 δισεκατομμύρια χρόνια, όταν το αστέρι έχει εισέλθει στη φάση του ερυθρού γίγαντα και επεκταθεί τόσο ώστε να «καταπιεί» την τροχιά του πλανήτη, μαζί τον πλανήτη, με αποτέλεσμα την καταστροφή του.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη PUCK : 13-07-13 στις 18:18
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.