Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #651  
Παλιά 24-10-14, 16:53
Pholarchos Ο χρήστης Pholarchos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vassilis_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ας δούμε ...Πάντως οφείλω να ομολογήσω ότι έκανες φιλότιμες προσπάθειες, μπας και προσφέρεις κάποιο χρονολογικό δεκανίκι στην εσαεί σωριασμένη «επιστήμη», αλλά αυτό όπως αντιλαμβάνεσαι έσπασε. Κάνε και άλλες προσπάθειες μπας και της δώσεις κάποιο άλλο δεκανίκι, σχετικά με τα άλλα θέματα του ερωτηματολογίου, που ξέρεις; Μπορεί να την ανορθώσεις την καημένη.
Δεν κάνω προσπάθεια για κανένα δεκανίκι - θέλω να βρω το σωστό. Και το επιχείρημά σου πάσχει.

Το απόσπασμα του 3ου κανόνα απλά δίνει μια ημερομηνία σύμφωνα με τη συμβατική χρονολόγηση που ήδη ήταν σε χρήση από την αυτοκρατορία

Δες τι λέει:
Παράθεση:
καὶ*μέχρι*τῆς*πεντεκαιδεκάτης*τοῦ*διελθόντος*Ἰανου αρίου*μηνός,*τῆς*παρελθούσης*τετάρτης*Ἰνδικτιῶνος, *ἔτους*ἐξακισχιλιοστοῦ*ἐκατοστοῦ*ἐννάτου,*
Αυτό είναι το 6109 (κι όχι το 6119)

Δεν δογματίζει για την κτίση του κόσμου, περιστασιακά αναφέρει τη χρονολογία και καθόλου το 5508 (που είναι 5509 μεταξύ Ιανουαρίου- Αυγούστου κάθε χρόνου και 5508 από 1η Σεπτ.)
Απάντηση με παράθεση
  #652  
Παλιά 24-10-14, 16:54
nikodhmos Ο χρήστης nikodhmos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2014
Μηνύματα: 681
Προεπιλογή

Το παραλήρημα που μόλις διάβασα μού προκάλεσε θρησκευτική εμπειρία. Ήμουν εγκεφαλικά νεκρός, είδα ένα φωτεινό τούνελ, άκουσα τη φωνή της νεκρής γιαγιάς μου που ζει, και στις πύλες του παραδείσου ο Πέτρος μού είπε «We need to go deeper».

Όταν ξύπνησα, κοιμόμουν δίπλα στον Ρίτσαρντ Ντόκινς και ονειρευόμουν ότι ξύπναγα, αλλά το σώμα μου είχε παραλύσει από τη μόρα. Ο Ντόκινς ούρλιαζε επαναλαμβανόμενα στο 7ο τσάκρα μου «Argument from ignorance! Argument from ignorance! Argument from ignorance! Argument from ignorance! Argument from ignorance! Argument from ignorance! Argument from ignorance!» οκτώ φορές.

Την ένατη φορά το σώμα μου διεστάλει εκθετικά, έγινε τα όρια του σύμπαντος. Και πέρα από τα όρια, καθρεφτιζόταν το πρόσωπό μου, αλλά αγνό, καθαρό... Σκέφτηκα «Εγώ είμαι ο Θεός... εγώ με έφτιαξα από εμένα για να βλέπω τη δική μου χάρη, εγώ μου με έδωσα και εγώ θα μου με πάρω μακριά από μένα...» Σε κάθε σκέψη που ζωγράφιζα φωναχτά απο μέσα μου, το σύμπαν δονείτο στα 528 Hz. Μία δεκάδα εκατοντάδων χιλιάδων μυριάδων από αργυρές κλωστές ξεκίναγαν από τα χέρια μου προς κάθε γωνιά του κόσμου. Τις τράβηξα απαλά και όλες οι ψυχές ήρθαν πίσω σε μένα, έγιναν ένα με μένα, έγινα μηδέν με αυτές.

Ξύπνησα! Ο Καρλ Σαγκάν μου κρατούσε το χέρι. «If you wish to make an apple pie from scratch...», ξεκίνησε να λέει. Τα λόγια κύλησαν από τα βάθη της καρδιάς μου, αγνά, αστείρευτα, αμόλυντα, ανεξέλεγκτα, καλά: «...you must first invent the universe», λέω. Με κοιτά με τρυφερότητα και λέει «Είσαι έτοιμος να γυρίσεις. May the Force be with you.»

Ξύπνησα! There is no spoon.
Απάντηση με παράθεση
  #653  
Παλιά 24-10-14, 17:18
Vassilis_1 Ο χρήστης Vassilis_1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2013
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PUCK Εμφάνιση μηνυμάτων
[FONT="Lucida Sans Unicode"][COLOR="Indigo"]... μεγάλη έκρηξη (αν ισχύει)...
Καλά, αντιμετωπίζεις το ενδεχόμενο φίλε PUCK, ότι μπορεί να ισχύει το «επιστημονικό» παραμύθι περί της μεγάλης έκρηξης;
Ακόμα δεν πήρες μυρωδιά το ψιλό γαζί με το οποίο σας δουλεύει η «επιστήμη»;
Λοιπόν επειδή έκανα προσπάθεια, η οποία αποτυπώθηκε εδώ, εδώ και εδώ, δράξε την ευκαιρία, πρόσεξε, και θα διαπιστώσεις ότι η «επιστήμη» έχει γίνει συντρίμμια.
Πάψε πλέον να επηρεάζεσαι από αυτήν.
Απάντηση με παράθεση
  #654  
Παλιά 24-10-14, 17:24
Vassilis_1 Ο χρήστης Vassilis_1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2013
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Φίλε Pholarchos, αυτά που έγραψα εδώ, είναι αρκετά κατατοπιστικά, και ο νοών νοείτω.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vassilis_1 : 24-10-14 στις 17:25
Απάντηση με παράθεση
  #655  
Παλιά 24-10-14, 17:25
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pholarchos Εμφάνιση μηνυμάτων
οκ μια και δείχνεις να το έχεις΄ψάξει κάπως.
Πριν τη μεγάλη έκρηξη (αν ισχύει) δεν υπάρχει τίποτα - ούτε χώρος, ούτε ύλη, ούτε χρόνος. Και η πριν τη μεγάλη έκρηξη είναι κάτι μια φυσαλίδα που προβάλει από το πουθενά και περιέχει και το χώρο και ότι έγινε η "ύλη". Αν το καταλαβαίνω καλά. Σωστά ως εδώ;
Όχι Pholarchos, δεν το κατάλαβες καλά. Το "τίποτα" υφίσταται στην πολύ στενή ανθρωποκεντρική οπτική γωνία. Γεννήθηκα υγιής, άρα δεν είμαι καθυστερημένος, άρα συνειδητοποιώ το Είναι μου, άρα υπάρχω. Cogito ergo sum.
Κάποτε θα πεθάνω (γμτ), μπορεί να πάω στο παράδεισο (εσύ), μπορεί να μετενσαρκωθώ (εγώ), μπορεί και να πάψω οριστικώς (άλλος), οπότε, τουλάχιστον το παρόν σώμα μου καταλήγει στο τίποτα.

Η συνείδηση που έχεις/έχουμε (επί του παρόντος) είναι δέσμια της υπόστασης του μικρόκοσμου που ζεις, και φυσικά αντιλαμβάνεται την γέννηση και την ανυπαρξία από την προβολή της διάστασης του χρόνου επάνω της. Όταν δεν υπάρχει χώρος και χρόνος με αυτήν την υπόσταση που ξέρουμε, τότε δεν υπάρχει το "κάτι" και το "τίποτα", δεν υφίστανται αυτές οι έννοιες.

Πιο γήινα, το δρώμενο του big bang μπορεί να "συνέβη" σε κάποιο μετα-χώρο ή μετα-σύμπαν, για το οποίο δεν γνωρίζουμε τίποτα πέραν της δημιουργίας του σύμπαντος μας "μέσα" σε αυτό. Υπάρχουν θεωρίες που προκύπτουν απο τα υπάρχοντα δεδομένα, στις οποίες μέσα σε αυτό ή αυτό το ίδιο, υφίσταται ως ενέργεια, μια ενεργειακή στάθμη μάλλον (μην την ταυτίσεις με τις γνωστές μας ενέργειες, αυτές είναι παράγωγά της) το μηδενικό σημείο (zero point energy). Στο οποίο μια τυχαία διακύμανση, ένας κυματισμός, γέννησε αυτό που ξέρουμε. Ο γνωστός χώρος, χρόνος, ύλη, αντιύλη και οι τέσσερις θεμελιώδεις δυνάμεις είναι παράγωγα αυτής της ενέργειας και ότι άλλο ξέρουμε ή θα μάθουμε προσεχώς, μέχρι νεωτέρας.

Ενδεχομένως να "γεννάει" άπειρα άλλα την "στιγμή" που γράφω και εσύ διαβάζεις, αλλά δεν είναι εκεί το θέμα, για την ώρα όλα αυτά είναι ανθρωποκεντρικές αλλά λογικές επιστημονικές εικασίες. Αυτό που δεν είναι λογική ούτε καν λογικοφανής εικασία είναι να θέλουν κάποιοι να μας πείσουν ότι το σύμπαν "υπάρχει" με την ανθρώπινη έννοια, όπου "κάποιος" έκατσε "μια μέρα" και έφτιαξε αυτό που ζούμε για "κάποιους λόγους" (πχ αγάπη), και μια μέρα θα κρίνει δίκαιους και άδικους, όλα αυτά επειδή κάποιοι πανούργοι άνθρωποι έκατσαν και σκαρφίστηκαν κάποιο παραμυθάκι για να φτιάξουν «πιστούς» και αυτό έγινε μυθιστορία.

Και αυτό στο λέω με την υπογραφή ενός βαθιά μεταφυσικού, ενός ανθρώπου δηλαδή που αντιμετωπίζει την υπόστασή του και την πραγματικότητα που ζει με ακραία μεταφυσική οπτική, πως έχει κληρονομημένη την βαθιά πίστη (εκ γενετής) ότι υφίσταται κάτι το απώτερο και υπερβατικό. Απλά βλέπει την πλάνη της προσπάθειας ερμηνείας, εν έτη 2014 C.E, της πραγματικότητας με ιστορίες αντίστοιχες του "Κλέφτη της Βαγδάτης". Δεν διαφέρουν σχεδόν καθόλου. Και αυτός, θαύματα έκανε. Ήσουν εκεί και τον είδες;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη heretic : 24-10-14 στις 18:21
Απάντηση με παράθεση
  #656  
Παλιά 24-10-14, 17:45
Ευσταθια Ο χρήστης Ευσταθια δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-08-2013
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από heretic Εμφάνιση μηνυμάτων
Και αυτό στο λέω με την υπογραφή ενός βαθιά μεταφυσικού, ενός ανθρώπου δηλαδή που αντιμετωπίζει την υπόστασή του και την πραγματικότητα που ζει με ακραία μεταφυσική οπτική, πως έχει κληρονομημένη την βαθιά πίστη (εκ γενετής) ότι υφίσταται κάτι το απώτερο και υπερβατικό.


//...το σύμπαν "υπάρχει" με την ανθρώπινη έννοια, όπου "κάποιος" έκατσε "μια μέρα" και έφτιαξε αυτό που ζούμε για "κάποιους λόγους" (πχ αγάπη), και μια μέρα θα κρίνει δίκαιους και άδικους,όλα αυτά επειδή κάποιοι πανούργοι άνθρωποι έκατσαν και σκαρφίστηκαν κάποιο παραμυθάκι για να φτιάξουν «πιστούς» και αυτό έγινε μυθιστορία.//


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ευσταθια : 24-10-14 στις 17:47
Απάντηση με παράθεση
  #657  
Παλιά 24-10-14, 18:10
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή Tίποτα δεν είναι αλήθεια, τα πάντα επιτρέπονται

...και μια που βλέπω ότι η συνάδελφος Ευσταθία, ερευνήτρια του μεταφυσικού (όπως κι εγώ) επέστρεψε στα γήινα από την υπερβατική περιπλάνηση στο ακασικό πεδίο, και μάλιστα την διασκεδάζω, θα κάνω μια απόπειρα συμφιλίωσης. Θα της αφιερώσω, όπως και σε όλους σας, τις παρακάτω γραμμές του Βλαδιμίρ Μπάρτολ, από το γνωστό Αλαμούτ, δια στόματος του Χασάν ιμπν Σαμπάχ, του τρομερού "Γέρου του Βουνού".

Ο αγώνας ενάντια στον Σουλτάνο των Σελτζούκων Τούρκων έχει πια ολοκληρωθεί μετά απο άπειρες μηχανορραφίες και τις δολοφονίες των αδίστακτων Ασασίνων. Η Περσική επικράτεια είναι πλέον ελεύθερη και ανεξάρτητη και ο Χασάν, απόλυτα κυρίαρχος του παιχνιδιου και καθιερωμένος θρησκευτικός ηγέτης, μονολογεί και ταυτόχρονα εξομολογείται στους δυο υπαρχηγούς και παιδικούς του φίλους. Πάρτε το, φρεσκοσκαναρισμένο:


«Αυτό λοιπόν ήταν το πέμπτο και τελευταίο κεφάλαιο του δράματός μας», είπε ο Χασάν στους δύο μεγάλους άρχοντες χαμογελώντας σχεδόν θλιμμένα. «Τώρα πια δεν έχουμε κανένα πάνω απ’ τα κεφάλια μας, εκτός από τον Αλλάχ και τον αινιγματικό ουρανό του. Ούτε για τον ένα ούτε για τον άλλο δεν γνωρίζουμε σχεδόν τίποτα, κι ούτε θα μάθουμε ποτέ ας κλείσουμε λοιπόν μια για πάντα το μεγάλο βιβλίο με τις αναπάντητες ερωτήσεις. Στο εξής, θα αρκεστώ σ’ αυτόν εδώ τον κόσμο, όπως είναι. Η μετριότητά του μου υπαγορεύει τη μόνη συμπεριφορά που μπορώ να υιοθετήσω απέναντι του: να επινοώ μύθους, όσο πιο γλαφυρούς γίνεται, τους οποίους θα διοχετεύουμε στους πιστούς μας που είναι εύπιστοι σαν παιδιά στο μεταξύ, θα περιμένω σε αυτό το καταφύγιο τη λύση του υπέρτατου αινίγματος.

Είναι επιτρεπτό για ένα γέρο που γνωρίζει τον κόσμο να απευθύνεται στους ανθρώπους μέσα από μύθους και παραβολές. Έχω πολλή δουλειά ακόμη εμπρός μου! Για τους κοινούς πιστούς, πρέπει να επινοήσω χίλιες δυο ιστορίες για τη γένεση του κόσμου, για τον παράδεισο και την κόλαση, τους προφήτες, τον Μωάμεθ, τον Αλί, τον Αλ-Μαχντί. Λίγο πάνω από το κοπάδι βρίσκονται οι πιστοί μαχητές: αυτοί έχουν δικαίωμα να καταλάβουν το πώς και το γιατί των κανόνων και των απαγορεύσεων που μας κυβερνούν θα ετοιμάσω λοιπόν για λογαριασμό τους έναν κώδικα, μια μεταφορική κατήχηση. Όσο για τους φενταγίν, αυτοί θα έχουν πρόσβαση στην απόκρυφη γνώση: θα τους διδάξω ότι το Κοράνι είναι ένα αινιγματικό βιβλίο το οποίο πρέπει να ερμηνεύεται με τη βοήθεια ενός κλειδιού. Αλλά στους άρχοντες θα διδάξουμε ότι το Κοράνι αυτό καθαυτό δεν περιέχει τα ανώτερα μυστήρια. Κι αν αποδειχθούν άξιοι να φτάσουν στην τελευταία βαθμίδα, τότε θα τους αποκαλύψουμε το τρομερό αξίωμα που κυβερνά όλο το οικοδόμημά μας: τίποτα δεν είναι αλήθεια, τα πάντα επιτρέπονται. Όσο για εμάς που κινούμε τα νήματα αυτής της μηχανορραφίας, θα κρατήσουμε για τους εαυτούς μας τις στερνές μας σκέψεις».

«Κρίμα που σκοπεύεις να τα κρατήσεις μυστικά από τον κόσμο», είπε λυπημένος ο Μπουζρούκ Ουμίντ. «Τη στιγμή ακριβώς που φτάνεις στην ανώτατη βαθμίδα...»
«Ο άνθρωπος που επιτέλεσε μια σημαντική αποστολή αρχίζει να ζει μετά το θάνατό του. Προπάντων ένας προφήτης. Έκανα ό,τι είχα να κάνω, τώρα είναι καιρός να σκεφτώ λιγάκι τον εαυτό μου. Θα πεθάνω για τους ανθρώπους ώστε να ξαναγεννηθώ μέσα απ’ τα έργα μου.
Δεν γνωρίζω άλλο τρόπο να επιβιώσω. Φαντάζομαι ότι σκέφτεστε όπως κι εγώ.
»Αλλά αν θέλετε να μάθετε το λόγο αυτής της πράξης και σε τι χρησιμεύει, δεν ξέρω να σας απαντήσω», συνέχισε ο Χασάν. «Μεγαλώνουμε επειδή υπάρχει μέσα μας μια δύναμη που μας ωθεί να μεγαλώσουμε. Όπως ο σπόρος που φυτρώνει μες στο χώμα και βγαίνει από το έδαφος για ν’ ανθίσει και να δώσει καρπούς. Ξάφνου βρισκόμαστε εδώ και ξάφνου δεν υπάρχουμε πια...


(πιστεύω πως δεν είναι spoiler, αλλά αν κάποιος έχει πρόβλημα επειδή μπορεί κάποτε να το διαβάσει, το έγραψα με λευκό font. To μαρκάρετε με το ποντίκι για να το διαβάσετε).

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη heretic : 24-10-14 στις 18:30
Απάντηση με παράθεση
  #658  
Παλιά 24-10-14, 19:03
Ευσταθια Ο χρήστης Ευσταθια δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-08-2013
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Συγχωρεεμεεεενοοοος Αμηηηηηην !
Κυριε λεησον ! κυριε λεησον !.........
Απάντηση με παράθεση
  #659  
Παλιά 25-10-14, 13:59
Vassilis_1 Ο χρήστης Vassilis_1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2013
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από heretic Εμφάνιση μηνυμάτων
...το δρώμενο του big bang μπορεί να "συνέβη" σε κάποιο μετα-χώρο ή μετα-σύμπαν, για το οποίο δεν γνωρίζουμε τίποτα… όλα αυτά είναι ανθρωποκεντρικές αλλά λογικές επιστημονικές εικασίες...
Φίλε heretic, με τα «μπορεί» «σε κάποιο» «δεν γνωρίζουμε τίποτα», όπως αντιλαμβάνεσαι δεν μπορούμε να μιλάμε σοβαρά, αλλά μόνο για εκρηκτικά αστεία.
Αλλά το εκπληκτικό είναι η λέξη που χρησιμοποίησες: «επιστημονικές», μάλιστα, χωρίς να την βάλεις σε εισαγωγικά!!!
Αλλά τι τα θες τι τα γυρεύεις η «επιστήμη» σχετικά με την εξιχνίαση των μεγάλων θεμάτων, μόνο με εικασίες μπορεί να μιλάει, ήτοι: «μπορεί» «σε κάποιο» «δεν γνωρίζουμε τίποτα», μιλάμε δηλαδή για αδιάσειστα επιχειρήματα. Να μου πεις χρειάζονται και αυτά, είναι ένα μέσο να διασκεδάζουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #660  
Παλιά 25-10-14, 16:09
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Αγαπητέ Βασίλη, εν μέρει συμφωνώ! Η επιστήμη όμως δεν στηρίζεται σε εικασίες, εξάγει εικασίες απο αξιωματικούς ορισμούς. Δηλαδή στο μοντέλο του "κβαντικού πεδίου" η φυσική έφτασε απο την κβαντομηχανική, η οποία κατάγεται απο την κυμματική θεωρία του Max Planck, η οποία ιστορικά κατάγεται απ όλο το γραπτό λογικό οικοδόμημα των φυσικών επιστημών: αστρονομία, οπτική, μηχανική, άλγεβρα και γεωμετρία, από την Αρχαία Ελλάδα και άλλους ακόμα προγενέστερους πολιτισμούς (Βαβυλώνιοι, Αιγύπτιοι κτλ).
Αυτά που υποστηρίζεις εσυ, ο Χρίστος Ελ, και μερικοί άλλοι, εν έτη 2014 (πια), στηρίζονται στηρίζονται σε διάφορα μυθεύματα που έγραψαν κάποιοι σαν κι εσάς (όμοια σκεπτόμενοι αλλα πανούργοι), πριν απο δυο-τρεις χιλιετίες, έως μερικούς αιώνες πριν, χωρίς καμία αρχική τεκμηρίωση και λογική συνέπεια στη συνέχεια.
Στο αν τα πιστεύεις εσύ και οι υπόλοιποι δεν έχει καμία σημασία, μιας και ο κόσμος γύρω σου λειτουργεί και προοδεύει με βάση αυτή την ανθρώπινη γραπτή νοητική παράδοση που λέγεται επιστήμη και όχι τα δικά σας πιστεύω.

Αυτα που υποστηρίζεις εσύ σαν Αλήθεια, και εγω σαν Παραμύθια, δυστυχώς δεν αποδείχτηκαν ποτε, αλλά αν ο "Θεός" που περιγράφετε εντός θέλει να μας τα υπενθυμίσει, μπορεί ακόμα και εν έτη 2014 να έρθει να μας καταπλήξει με κάποια νέα Ευαγγέλια που θα έρθουν να τεκμηριωθούν με ενα τρόπο αδιαμφισβήτητο πέρα απο κάθε επιστημονική θεωρία.
Οσο σιωπά, τότε εγώ θα κάνω δυο υποθέσεις, "εικασίες" που λες, αλλά αρκετά τεκμηριωμένες. Αν υφίσταται ανωτέρα αρχή, τότε αυτή δεν είναι έτσι όπως την περιγράφουν οι "'αγιοι πατέρες" σας (το πιθανό για εμένα) ή δεν υπάρχει καμία τέτοια αρχή γενικά.
Σε κάθε περίπτωση φαίνεται πως τις "άγιες γραφές" σας τις έφτιαξαν για τους λόγους που αναφέρω παραπάνω, άνθρωποι σαν τον Χασάν ιμπν Σαμπάχ (πραγματικό πρόσωπο) στο μυθιστόρημα που παρέθεσα. Οσο και να το ψάξεις, σε αυτές τις δύο επιλογές θα καταλλήξεις. Αν δεν θέλεις να το ψάξεις παραπάνω, είναι δικαίωμα σου, πρέπει όμως να καταλάβεις οτι είναι κουραστικό και μονότονο να επαναλαμβάνετε τα ίδια και τα ίδια συνέχεια. Νομίζω οτι αυτό που θέλετε να πείτε, έχει γίνει κατανοητό εδω και αιώνες. Αποδεκτό όμως δεν θα γίνει με αυτόν το τρόπο, ούτε με κανέναν άλλο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη heretic : 25-10-14 στις 17:00
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.