Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #841  
Παλιά 10-11-14, 22:57
rados Ο χρήστης rados δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2009
Μηνύματα: 381
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από libero Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο θεός δεν αλλάζει ηθική, οι θεότητες όμως των ανθρώπων αλλάζουν στον χώρο και στον χρόνο (όπως και οι ηθική).
Αλλά από την στιγμή συζητάς με τον Χρίστο, ρώτα Τον γιατί ο Θεός έδωσε στον Μωυσή τις προσταγές που αράδιασες.
Τι έλεγε σε Εκείνον, ο Πατέρας Του; Μέσω διαλογισμού γινόταν η συζήτηση;
Άρα οι "Θεότητες των ανθρώπων" θεωρείς ότι δεν περιγράφουν τον Θεό (υποθέτοντας ότι υπάρχει). Δεκτό. Δεν είπα κάτι διαφορετικό.
Δεν διεκδικώ κάποια αποκλειστικότητα, μπορείς να ρωτήσεις και εσύ. Αν και υποψιάζομαι ότι ο "Δάσκαλος" σου έχει ήδη απαντήσει.....

Αλλά το πολύ ενδιαφέρον θέμα του Μωυσή, νομίζω ότι δεν αφορά το νήμα. Και αν θυμάμαι καλά έχει κάπου συζητηθεί στο φόρουμ.

Εγώ το ανέφερα μόνο και μόνο, για να δείξω ότι η αμφισβήτηση προς τις υπερβατικές εμπειρίες μου που ταυτίζονται με τις επιστημονικά παγκοσμίως αποδεκτές απόψεις, είναι αδικαιολόγητο να μην συνοδεύονται με εντονότερη αμφισβήτηση μιας υπερβατικής εμπειρίας που καλεί σε γενοκτονία και σκλαβοπάζαρο παρθένων. Εάν σε αυτό έχεις αντίρρηση ευχαρίστως να την διαβάσω.
Απάντηση με παράθεση
  #842  
Παλιά 11-11-14, 05:34
Το avatar του χρήστη xtabay
xtabay Ο χρήστης xtabay δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2012
Μηνύματα: 615
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MrHandsome Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασικά διαβάζοντας τα λεγόμενα του Vassilis1 και xtabay, νιώθω ότι διαβάζω δυο άτομα με το ίδιο ψυχολογικό προφίλ. Δυο απόλυτους ανθρώπους. Και οι δυο δεν επιχειρηματολογείτε, παρά αμύνεσθε των θέσεων σας.
Δεν χρειάζεται να σου επιβεβαιώσω οτι έχεις μπεί μόνος σου στην μαύρη λίστα μετά από αυτό...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MrHandsome Εμφάνιση μηνυμάτων
xtaray θεωρώ ότι η απιστήμη και ο εσωτερισμός μπορούν να συμβαδίσουν, καθώς μιλάνε με άλλη γλώσσα για τα ίδια πράματα.
Σοβαρολογείς; Η επιστήμη λέει οτι είναι αδύνατον να εξελιχθεί ένα χαρακτηριστικό σε κάποια βιολογική οντότητα απο την στιγμή που δεν υπάρχει η ανάγκη αυτό να χρησιμοποιηθεί ενώ ο εσωτερισμός λέει οτι υπάρχουν άνθρωποι με λανθάνουσες ικανότητες τηλεπάθειας, τηλεκίνησης , τηλεοτιδήποτε τέλοσπάντων. Για συμβίβασέ τα...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MrHandsome Εμφάνιση μηνυμάτων
Το θέμα φίλε μου έιναι ότι αντίθετα με τι θεωρείς, ο άνθρωπος στην πλειοψηφεία της ύπαρξης του, δρα και αντιδρά μηχανικά, και όχι συνειδητά.
Οι δε σκέψεις του είναι αποτέλεσμα συναισθημάτων και ερεθισμάτων της καθημερινότητας. Η συνείδηση δεν έχει να κάνει με συναισθήματα και ερεθίσματα. Είναι ας πούμε, ο χειριστής πίσω από το μηχάνημα που επεξεργάζεται τις πληροφορίες, και την περισσότερη ώρα το έχει στο auto.
Ο λόγος που δεν μπορείς να τον δεις, είναι ακριβώς ο ίδιος που αν ήσουν ήρωας ηλεκτρονικού παιχνιδιού δεν θα μπορούσες να δεις αυτόν που κρατάει το τηλεχειρηστήριο. Θα καταλάβαινες μόνο τα κουμπάκια που πατάει.
Ακόμα, η συνείδηση, (αν και αυτό είναι δύσκολο να το κατανοήσουμε, αλλά ας το πούμε), δεν είναι ατομική αλλά κατά βάση συλλογική. Οταν δηλαδή σου περιέγραψα αυτόν που κρατάει το τηλεχειριστήριο, η περιγραφή μου είναι μάλλον ελλιπής και λανθασμένη, και έγινε χάριν παραδείγματος.
Βασικά δεν καταλαβαίνω τι εννοεις. Διαχωρίζεις την συνείδηση απο τον εγκέφαλο; Θεωρείς οτι είμαστε ετερόφωτα άστρα; Άμα σου αφαιρέσω ένα κομμάτι από τον εγκέφαλό σου ή άμα σε ποτίσω lsd η συνείδησή σου θα παραμείνει αλώβητη;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από heretic Εμφάνιση μηνυμάτων
Να σου υπενθυμίσω όμως ότι εγώ δεν είμαι Βασίλης, δεν δέχομαι κανένα θρησκευτικό κείμενο και επεκτείνοντας κανένα μυστικιστικό και αποκρυφιστικό κείμενο σαν απόλυτη αλήθεια.
Εγώ δεν σε είπα Βασίλη , όπως είπαν εμένα κάποιοι άλλοι...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από heretic Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν θέλεις επεκτείνω αυτό το θέμα, αλλά σε άλλο νήμα.
Θέλω. Επέκτεινέ το γιατί έχουμε ξεφύγει και από το θέμα του παρόντος.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από heretic Εμφάνιση μηνυμάτων
Στηρίζομαι σε δεδομένα που παίρνω από τα εσωτερικά μου πεδία, τους δίνω συμβατικές ταυτότητες που δανείζομαι από τον καθιερωμένη εσωτερική ορολογία και βάση αυτών εργάζομαι με αυτά.
Τα εσωτερικά σου πεδία = υποκειμενικά πεδία. Η ύπαρξη της ορολογίας απο μόνη της δεν σημαίνει τίποτα. Η εσωτερική ορολογία αμφισβητείται και δεν αποτελεί πραγματικότητα όπως η ιατρική ορολογία πχ

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από heretic Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή εσύ δεν μπορείς να το κάνεις, είτε επειδή δεν μπορείς να επικοινωνήσεις, είτε επειδή έχεις κατεβάσει ρολά, είτε επειδή σου λείπει κάτι που όλοι αυτοί που το κάνουν διαθέτουν, αυτό δεν σημαίνει ότι κάτι τέτοιο δεν υφίσταται, είτε εκείνοι είναι τρελοί, ούτε ότι δεν ασπάζονται την επιστήμη, ούτε ότι δεν είναι επιστήμονες οι ίδιοι σε διάφορα πεδία. Άλλο το ένα, άλλο το άλλο. Διαφορετικά πράγματα.
Το θέμα είναι οτι δεν είμαι μόνο εγώ. Εσύ αντιδράς λες και σου είπα οτι η Γή είναι επίπεδη. Επιπλέον, η επιστήμη οφείλει να είναι η ίδια για όλους , παντού και πάντοτε και κάπως έτσι καθορίζεται η πραγματικότητα. Επιχειρήματα του τύπου "Άμα κάτι δεν το βλέπουμε , αυτό δεν σημαίνει πως δεν υπάρχει" δεν έχουν θέση σε μια επιστημονική έρευνα νομίζω.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από heretic Εμφάνιση μηνυμάτων
Να σου συμπληρώσω μόνο ότι ο άνθρωπος χρησιμοποιεί καθημερινά τις ιδιότητες που αναφέρεις.
Δεν γνωρίζω αν εσύ συναναστρέφεσαι με τους Εκδικητές αλλά εγώ ποτέ στην ζωή μου δεν έχω συναντήσει κανέναν που να έχει εκδηλώσει έστω και την παραμικρή υποψία των ιδιοτήτων που αναφέρω.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από heretic Εμφάνιση μηνυμάτων
Ομοίως μπορώ να σου βρω επιστημονικές μελέτες όπου ισχυρισμοί της αστρολογίας φαίνεται να έχουν βάση.
Να τις φέρεις , να τις δώ και να μην πιστεύω στα μάτια μου

Καταλαβαίνω οτι η μεταφυσική είναι σαγηνευτική για κάποιους, όμως είναι και επικίνδυνη. Και να αναφέρω και ένα απόσπασμα από τις ιδέες του Πόπερ που με παρέπεμψες: "Ο μεγαλύτερος εχθρός μιας ανοιχτής κοινωνίας είναι οι μεταφυσικές προτάσεις, εκείνες που δεν μπορούν να κριθούν από την πραγματικότητα. Αν αυτές, μάλιστα, γίνουν πλειοψηφικές τότε οδηγούμαστε στον ολοκληρωτισμό. Δεν υπάρχει επιχείρημα ανατροπής τους. Και ο δρόμος προς τη δουλεία έχει πάρει ιστορικά πολλές μορφές, αλλά πάντα είχε ένα αποτέλεσμα." . Είναι μια πιο κομψή εκδοχή της γνωστής φράσης του Μάρξ "Η θρησκεία είναι το όπιο του λαού". Τα υπόλοιπα στο νήμα που θα ανοίξεις...
Απάντηση με παράθεση
  #843  
Παλιά 11-11-14, 09:05
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

xtabay, είναι θέμα κατεβασμένων ρολών τελικά. Δεν μιλάω για φαντασίες και υποκειμενισμό, μιλάω για χειροπιαστά πράγματα. Δες την μετάφραση της μελέτης που δημοσίευσα. Πιο επιστημονική δεν γίνεται. Και όμως συμβαίνει το ακόλουθο: Αν εξαιρέσουμε τις περιπτώσεις όπου κάποιος ψάχνεται να καταρρίψει κάποιον με οτι διαθέσιμο εργαλείο υπάρχει, βρίσκει αυτήν ακριβώς τη μέθοδο που αποδεικνύει οτι ο άλλος κάνει λάθος, ακόμα κι αν η μέθοδος του δεν είναι η mainstream τακτική. Αλλα δεν θα μείνω εκεί.

Τα τελευταία χρόνια εχει προκύψει οτι τις ίδιες έρευνες, με την ίδια μεθοδολογία, αν πραγματοποιηθούν απο επιστήμονα που ασπάζεται τις πεποιθήσεις του προσδοκώμενου συμπεράσματος, αυτό προκύπτει και από την στατιστική ανάλυση των δεδομένων του πειράματος. Αν ο ερευνητής εργάζεται για την κατάρριψη μιας θεωρίας, κάνοντας ακριβώς τα ίδια βήματα, μιλάμε ακόμα και τους ίδιους ανθρώπους να χρησιμοποιήσουν σαν δείγματα, η στατιστική ανάλυση δεν δείχνει τίποτα. Δεν τίθεται θέμα μαγειρέματος φυσικά, confirmation bias, ή ότι άλλη κομπίνα σκεφτεί κανείς.

Συμβαίνει περίπου το εξής: οι προθέσεις του πειραματιστή-παρατηρητή μεταβάλλουν τα δεδομένα του πειράματος. Ενδιαφέρον αυτό, έτσι; Αλλά δεν θα συνεχίσω εδω γιατί δεν αφορά το παρόν νήμα. Θα συνεχίσω σε σχετικό τόπικ, όταν θέλω εγώ, όποτε θέλω εγώ, και επειδή θέλω εγώ και όχι επειδή θα με "σύρει" κάποιος, ο οποίος δεν πρόκειται να δεχτεί οτιδήποτε απο αυτά, αφού ο μόνος λόγος που βρισκεται εδω μέσα είναι η κατάρριψη και όχι η δημιουργική συμμετοχή σε οτιδήποτε.

Και εκεί θα καταλήξω τελικά και θα το πω στην γλώσσα της πιάτσας: Ρε μάγκες, αφού δεν πιστεύετε σε τίποτα τελικά, τότε τι ακριβώς κάνετε εδώ μέσα; Γιατί δεν πάτε σε ενα επιστημονικό φόρουμ να συζητάτε με τους επιστήμονες και κάθεστε με εμάς τους μάμπο τζάμπο και χάνετε την ώρα σας;
Εγώ τώρα το ομολογώ οτι χάνω την ώρα μου μαζί σας . Εσείς γιατί την χάνετε; Δεν θέλουμε τα φώτα σας, ευχαριστούμε. Τα είπατε μία, δύο, πέντε δέκα φορρες, φτάνει.

Ότι μελέτες και να σου φέρω, εσύ θα ξεσκαλίσεις τον όποιο αντίλογο, εγω θα σου φέρω τον αντίλογο του αντίλογου και η κολοκυθιά θα συνεχίζεται για πάντα, στον απόηχο αυτών που έγραψαν τελικά άλλοι. Δεν τα πιστεύεις αυτά; Πρόβλημά σου. Εγω δεν έχω έρθει να πείσω εσένα, δεν με ενδιαφέρει να πείσω κανέναν βασικά, έχω έρθει να συζητήσω με ανθρώπους όπου ασπάζονται όμοιες θέσεις.

Για εσάς υπάρχουν και επιστημονικά φόρουμ, πηγαίνετε εκεί να τα λέτε, προσέξτε μόνο το γνωστό "φαινόμενο του Σούπερμαν" που προκύπτει. Στον Κρύπτον που λες xtabay, o Clark Kent είναι ένας απλός άνθρωπος χωρίς υπερδυνάμεις, αλλά εδώ στην Γη είναι υπεράνθρωπος. Μήπως νομίζετε οτι κυκλοφορώντας εδω μέσα κάνετε κάποιο κατόρθωμα, κάποιο υπερ-έργο και καλά, ρίχνοντας φόλες αριστερά δεξιά; Μήπως μεταξύ συζητητών για επιστημονικά θέματα, απλά δεν έχεις να πεις το οτιδήποτε, γιατί οι γνώσεις σου είναι επιφανειακές στο οτιδήποτε, οπότε αυτό το κουστουμι του σκεπτικιστή, σου δίνει την βολική επιχειρηματολογία για ατέλειωτες αντιπαραθέσεις αποκλειστικά εδώ μέσα;

Εγω δεν έχω να πω κάτι άλλο. Δεν με ενδιαφέρουν οι απόψεις σου, μου είναι πολύ γνωστές (από παιδάκι) και κατανοητές όσο δεν φαντάζεσαι, αλλά δεν μπορώ να χάνω και τον χρόνο μου προσπαθώντας να πείσω τους αρνητές των πάντων.
Απάντηση με παράθεση
  #844  
Παλιά 11-11-14, 10:20
Το avatar του χρήστη libero
libero Ο χρήστης libero δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-06-2008
Περιοχή: ...πολη
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rados Εμφάνιση μηνυμάτων
Άρα οι "Θεότητες των ανθρώπων" θεωρείς ότι δεν περιγράφουν τον Θεό (υποθέτοντας ότι υπάρχει). Δεκτό. Δεν είπα κάτι διαφορετικό.
Ε;
Είπα πως οι άνθρωποι (όχι οι «Θεότητες των ανθρώπων»), περιγράφουν διαφορετικά τον Θεό, σε διαφορετικές γεωγραφικές περιοχές και διαφορετικές χρονικές περιόδους. Και σου λέω, αφού μιλάς με τον Υιό του Θεού, ρώτα τον ίδιο, αν άλλαξε ηθική ο Πατέρας Του.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rados Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ το ανέφερα μόνο και μόνο, για να δείξω ότι η αμφισβήτηση προς τις υπερβατικές εμπειρίες μου που ταυτίζονται με τις επιστημονικά παγκοσμίως αποδεκτές απόψεις, είναι αδικαιολόγητο να μην συνοδεύονται με εντονότερη αμφισβήτηση μιας υπερβατικής εμπειρίας που καλεί σε γενοκτονία και σκλαβοπάζαρο παρθένων.
Για ποιο λόγο να συνοδεύονται με τις εμπειρίες του Μωυσή, του Μπους ή του Σαμαρά; Εσένα έχω "μπροστά μου", εσένα ρωτάω. Από την στιγμή όμως που δεν μπορείς να αποδείξεις (μ’ αρέσει που παρέδιδες και μαθήματα λογικής προηγουμένως) ότι αυτός με τον οποίον συνομιλείς είναι ο Χριστός, που το περίεργο να σε αμφισβητούν;
_________________________________________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από heretic Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν θέλεις επεκτείνω αυτό το θέμα, αλλά σε άλλο νήμα.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xtabay Εμφάνιση μηνυμάτων
Θέλω. Επέκτεινέ το γιατί έχουμε ξεφύγει και από το θέμα του παρόντος.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από heretic Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα συνεχίσω σε σχετικό τόπικ, όταν θέλω εγώ, όποτε θέλω εγώ, και επειδή θέλω εγώ και όχι επειδή θα με "σύρει" κάποιος
Θα χαζέψω εδώ μέσα...
__________________
Ubi Dubium, Ibi Libertas
Απάντηση με παράθεση
  #845  
Παλιά 11-11-14, 10:37
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xtabay Εμφάνιση μηνυμάτων

Καταλαβαίνω οτι η μεταφυσική είναι σαγηνευτική για κάποιους, όμως είναι και επικίνδυνη. Και να αναφέρω και ένα απόσπασμα από τις ιδέες του Πόπερ που με παρέπεμψες: "Ο μεγαλύτερος εχθρός μιας ανοιχτής κοινωνίας είναι οι μεταφυσικές προτάσεις, εκείνες που δεν μπορούν να κριθούν από την πραγματικότητα. Αν αυτές, μάλιστα, γίνουν πλειοψηφικές τότε οδηγούμαστε στον ολοκληρωτισμό. Δεν υπάρχει επιχείρημα ανατροπής τους. Και ο δρόμος προς τη δουλεία έχει πάρει ιστορικά πολλές μορφές, αλλά πάντα είχε ένα αποτέλεσμα." . Είναι μια πιο κομψή εκδοχή της γνωστής φράσης του Μάρξ "Η θρησκεία είναι το όπιο του λαού". Τα υπόλοιπα στο νήμα που θα ανοίξεις...
Και να προσθέσω την άποψη μου γι αυτό που παρέθεσες. Αυτές οι δογματικές θέσεις - θέσφατα, συγγενείς με την δική σου κοσμοθεωρία, είναι η αιτία του τέλματος που βρίσκεται σήμερα η επιστήμη, περίπου έναν αιώνα μετά τις πρωτοποριακές θεωρίες της σχετικότητας, της κβαντομηχανικής και της θεωρίας του χάους. Είναι προφανές οτι χωρίς αλλαγή οπτικής δεν θα υπάρξει καμιά νέα θεωρία, γιατί ο ορίζοντας της ανθρώπινης διανόησης έχει καταληφθεί-κορεσθεί απο το μίγμα των απομειναρίων του διαλεκτικού υλισμού και την σύγχρονη μορφή πολιτικής δουλείας, την παγκοσμιοποιημένη χούντα των πολυεθνικών. Την αιτία της πνευματικής χρεοκοπίας όλης της δύσης, που οδήγησε τελικά και στην οικονομκή χρεοκοπία της.

Όπου οποιαδήποτε μορφή επιστημονικής θεωρίας και έρευνας δεν μπορεί να γίνει προιόν για ιδωτική κερδοσκοπία, είτε κάποιο κρατικά επιδοτούμενο συμβόλαιο (βλ οπλικά συστήματα), θα σαμποτάρεται συστηματικά απο τους "στρατευμένο" επιστημονικό δυναμικό, στην ουσία τους υπαλλήλους των πολυεθνικών. Και δεν μιλάω για την έρευνα του Ψ, αυτή είναι η γραφική πλευρά του θέματος. Μιλάω για την mainstream έρευνα, είτε στην φαρμακολογία, είτε στην θεωρητική φυσική, είτε στην έρευνα του διαστήματος. Ο Πόπερ είναι απλά το άλλοθι. Τα πράγματα όμως αλλάζουν ήδη, γι αυτό και οι κραυγές αγωνίας ενός κατεστημένου που βουλιάζει.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη heretic : 11-11-14 στις 11:01
Απάντηση με παράθεση
  #846  
Παλιά 11-11-14, 13:15
Vassilis_1 Ο χρήστης Vassilis_1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2013
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rados Εμφάνιση μηνυμάτων
...Αν υποθέσουμε ότι η ζωή ξεκίνησε με την επέμβαση… Θεού, επόμενο ήταν να δίνει ζωή ο Θεός και τώρα...
Αγαπητέ rados, ως φαίνεται αγνοείς ορισμένες λεπτομέρειες:
Παράθεση:
«καὶ ἐποίησεν ὁ Θεὸς τὸν ἄνθρωπον... ἄρσεν καὶ θῆλυ ἐποίησεν αὐτούς.» (Γεν. 1,27)
«καὶ εὐλόγησεν αὐτοὺς ὁ Θεός, λέγων· αὐξάνεσθε καὶ πληθύνεσθε καὶ πληρώσατε τὴν γῆν καὶ κατακυριεύσατε αὐτῆς καὶ ἄρχετε τῶν ἰχθύων τῆς θαλάσσης καὶ τῶν πετεινῶν τοῦ οὐρανοῦ καὶ πάντων τῶν κτηνῶν καὶ πάσης τῆς γῆς καὶ πάντων τῶν ἑρπετῶν τῶν ἑρπόντων ἐπὶ τῆς γῆς.» (Γεν. 1,28)
Κατάλαβες τώρα; Αφού ο Θεός δημιούργησε τους δύο πρώτους ανθρώπους, τους ευλόγησε λέγοντάς τους να αυξάνονται και να πληθύνονται, με τον τώρα γνωστό σε εμάς πολλαπλασιαστικό τρόπο. Οπότε δεν υπάρχει αντίφαση στις περιγραφές της Αγίας Γραφής.
Με φυσική συνέπεια η επιστημονική μέθοδος να βγάλει το ακόλουθο αποδεικτικό συμπέρασμα:
Παράθεση:
η αρχική πρόταση = της Ορθόδοξης Χριστιανικής Αποδοχής που εξαγγέλλει βάσει των περιγραφών της Αγίας Γραφής, για το πώς, και πριν πόσο χρόνο, ο χωρίς αρχή και τέλος Θεός, δημιούργησε τη ζωή καθώς και τα πάντα, είναι αληθής
Απάντηση με παράθεση
  #847  
Παλιά 11-11-14, 13:24
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Και μετά η αιμομιξία πήγε σύννεφο. Πότε σταμάτησε να γίνεται; Στις γενναιές δεκατέσσερις;
Απάντηση με παράθεση
  #848  
Παλιά 11-11-14, 14:34
esmike Ο χρήστης esmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2013
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από heretic Εμφάνιση μηνυμάτων



Και εκεί θα καταλήξω τελικά και θα το πω στην γλώσσα της πιάτσας: Ρε μάγκες, αφού δεν πιστεύετε σε τίποτα τελικά, τότε τι ακριβώς κάνετε εδώ μέσα; Γιατί δεν πάτε σε ενα επιστημονικό φόρουμ να συζητάτε με τους επιστήμονες και κάθεστε με εμάς τους μάμπο τζάμπο και χάνετε την ώρα σας;
Εγώ τώρα το ομολογώ οτι χάνω την ώρα μου μαζί σας . Εσείς γιατί την χάνετε; Δεν θέλουμε τα φώτα σας, ευχαριστούμε. Τα είπατε μία, δύο, πέντε δέκα φορρες, φτάνει.



.
Αφου heretic απο αυτα που διαβαζω στις δημοσιευσεις σου, το φορουμ αυτο αποτελει ψυχικη φθορα για σενα , γιατι το συνεχιζεις ;
Μοιαζεις με καποιον μανιακο (χωρις να εισαι) που προσπαθει να επιβαλει τους κανονες του παιχνιδιου με το ετσι θελω.
Μοιαζει σαν να υπαρχει μια αρρωστημενη κατασταση που οποιος διαφωνει μαζι σου, ειναι αυτοματα ορκισμενος εχθρος.
Η αντιδραση σου φαινεται να ειναι εντελως υστερικη και παραβιαζει τους κανονες ευπρεπιας.
Προσπαθεις διαρκως να θεσεις τα ορια της αντιληψης μας και μας χαρακτηριζεις ως¨"κατα φαντασια επιστημονες" , ενω εσυ την ιδια στιγμη διεκδικεις το επιστημονικο , μεταφυσικο, φιλοσοφικο , βιωματικο,

ΑΛΑΝΘΑΣΤΟ.

Οι συγχρονες νευροπεπιστημονικες μελετες για την υπαρξη μετα θανατον και ανεξαρτητης νoημοσυνης απο το σωμα που ειναι η φυσικη πηγη, λενε αλλα. Τα τελευταια δεδομενα του 2013 και 2014 στον τομεα των εξωσωματικων εμπειριων ατομων κοντα στο οριο θανατου, καταρριπτουν τις επιθυμιες ως φαντασιωση.

Ολα τα συμπτωματα της εξωσωματικης εμπειριας κοντα στο οριο θανατου, μπορουν να αναπαραχθουν με την ενδοφλεβια χορηγηση της χημικης ουσιας Κεταμινη.

http://www.stamkoul.com/411696142

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη esmike : 11-11-14 στις 15:06
Απάντηση με παράθεση
  #849  
Παλιά 11-11-14, 15:21
Pholarchos Ο χρήστης Pholarchos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από heretic Εμφάνιση μηνυμάτων
Και μετά η αιμομιξία πήγε σύννεφο. Πότε σταμάτησε να γίνεται; Στις γενναιές δεκατέσσερις;
Πάντως δεν σταμάτησε στους "δώδεκα" "θεούς"
Απάντηση με παράθεση
  #850  
Παλιά 11-11-14, 16:00
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από esmike Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφου heretic απο αυτα που διαβαζω στις δημοσιευσεις σου, το φορουμ αυτο αποτελει ψυχικη φθορα για σενα , γιατι το συνεχιζεις ;
Μοιαζεις με καποιον μανιακο (χωρις να εισαι) που προσπαθει να επιβαλει τους κανονες του παιχνιδιου με το ετσι θελω.
Μοιαζει σαν να υπαρχει μια αρρωστημενη κατασταση που οποιος διαφωνει μαζι σου, ειναι αυτοματα ορκισμενος εχθρος.
Η αντιδραση σου φαινεται να ειναι εντελως υστερικη και παραβιαζει τους κανονες ευπρεπιας.
Προσπαθεις διαρκως να θεσεις τα ορια της αντιληψης μας και μας χαρακτηριζεις ως¨"κατα φαντασια επιστημονες" , ενω εσυ την ιδια στιγμη διεκδικεις το επιστημονικο , μεταφυσικο, φιλοσοφικο , βιωματικο,

ΑΛΑΝΘΑΣΤΟ.

Οι συγχρονες νευροπεπιστημονικες μελετες για την υπαρξη μετα θανατον και ανεξαρτητης νoημοσυνης απο το σωμα που ειναι η φυσικη πηγη, λενε αλλα. Τα τελευταια δεδομενα του 2013 και 2014 στον τομεα των εξωσωματικων εμπειριων ατομων κοντα στο οριο θανατου, καταρριπτουν τις επιθυμιες ως φαντασιωση.

Ολα τα συμπτωματα της εξωσωματικης εμπειριας κοντα στο οριο θανατου, μπορουν να αναπαραχθουν με την ενδοφλεβια χορηγηση της χημικης ουσιας Κεταμινη.

http://www.stamkoul.com/411696142
esmike, έλα ρε φίλε! Πως πάει, όλα καλά; Επιστρέψαμε απο το υπερδιάστημα της σπόντας, της ειρωνείας και της προσβολής; Τώρα περάσαμε στο "άκου φίλε... δεν είσαι καλά, για το καλό σου το λέω..."; Εγω λέω να μείνω για λίγο ακόμα εκεί, γιατί μου αρέσει!

Λοιπόν άκου... σε κάτι έχεις δίκιο. Εχω δαπανήσει αρκετό χρόνο και φαιά ουσία να αποκρούω τις επιθέσεις των "ήθελα να τελειώσω το σχολείο αλλά δεν με άφησε η κακούργα η κενωνία", στους "σπούδασα ρε γμτ αλλά και πάλι δεν κατάφερα τίποτα", στους "αφού αισθάνομαι ένα τίποτα πρέπει να πάω να την πέσω κάπου" και στους "καλός στόχος είναι οι βαρεμένοι με τα μεταφυσικά". Να μην παραλείψω τους αξιότιμους ιερομόναχους, δόκιμους και μη του διαδικτύου.

Γι αυτό θα φορέσω την ρόμπα του Obi-Wan Kenobi για ένα διάστημα, γιατί με καλεί η Δύναμη, και θα δραπετεύσω με το σκάφος μου στο υπερδιάστημα. Λίγο πριν αποχωρήσω θα δώσω μια τελευταία ξιφασκία με τους ανεμόμυλους, γιατί το χούι είναι ανίκητο βλέπεις. Πάμε λοιπόν:

1) Τι έγινε ρε φίλε με την μάγισσα με τα κουκιά; Με έχει φάει η επιθυμία να μάθω πως τα αιτιολογείς αυτά που έγραψες τότε. Scripta manent

2) Φανταστικό! Οι επιστήμονες (κατά την γνώμη σου *) ανακάλυψαν οτι οι έχοντες NDE και συγκεκριμένα ΟΒΕ, είχαν κοπανήσει πριν ΟΛΟΙ τους μια γερή δόση κεταμίνης. Φυσικά γι αυτούς που έχουν OBE χωρίς NDE θα ισχύει το "μην παίρνετε ναρκωτικά δεν φτάνουν για όλους", έτσι;

3) Δεν μου είπες το ακαδημαϊκό σου πεδίο, όπως και την μεταφυσική σου οπτική γωνία να ξέρω τέλος πάντων σε ποιόν απευθύνομαι. Γιατί έχω την αίσθηση οτι μιλάω σε κάποιον της εκκλησίας που απλά παρεξηγήθηκε από αυτά που γράφω και ψάχνει βλακωδώς και μασκαρεμένος να με θίξει;

4) Δεν παραβιάζω τους "κανονες ευπρεπιας", εσύ παραβιάζεις την νοημοσύνη μου, κάνοντας μου διάφορα υποτιμητικά σχόλια, έμμεσα κι άμεσα.

5) Εγω αλάνθαστος;;;!!! Ουδείς άσφαλτος esmike, για να το καταλάβεις ακόμα κι εσύ.

* Εδω δεν έβγαλαν άκρη αυτοί, έβγαλες εσύ;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη heretic : 11-11-14 στις 16:12
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.