Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Αρχαία Ελλάδα – Ιστορία –Πολιτισμός

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-10-07, 23:33
Y1annis Ο χρήστης Y1annis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-04-2007
Μηνύματα: 171
Προεπιλογή Να τη και η παρέλαση...

Καλησπέρα φίλοι συνΈλληνες και μη,

"Βάζει ο Ντούτσε την στολή του..."
Λέει η Βέμπο στο γνωστότατο άσμα του 40 και πλέον η 28 Οκτωβρίου του 2007 συματοδοτεί 67 χρόνια από την έναρξη του τελευταίου μεγάλου πολέμου.

Ως συνήθως όμως σε ένα μικρό χωριό στην νοτιοανατολική άκρη της Ευρώπης δεν έχουμε ξεκαθαρίσει ακόμα μερικά αστεία θέματα και πραγματικά γινόμαστε ελαφρώς ρεζίλι.

Λοιπόν δύο ερωτήματα
1. Το παλιό: Πρέπει οι Αλβανοί, αλλά και άλλοι αλλοεθνείς να κρατάνε την ελληνική σημαία ως σημαιοφόροι στην παρέλαση? Τι σημαίνει σημαία για εσάς?

2. Το καινούργιο: Αν κάποιος δεν θέλει να παρελάσει μπορεί, ή είναι κάτι υποχρεωτικό?

Η άποψη μου στο 1 είναι πως ναι αλλά υπό προυποθέσεις. Γενικά για εμένα σημαία σημαίνει έθνος και όχι κράτος, αλλά αφού το κράτος την έχει θεσμοθετήσει ως έπαθλο, θα πρέπει η αξιολόγηση να μην μένει απλά στους βαθμούς, αλλά και σε άλλα ποιοτικά στοιχεία. Πχ ο χαρακτήρας του σημαιοφόρου, οι απόψεις του για θέματα που καίνε, αλλά και η άποψη που έχουν τα παιδιά για τους πιθανούς σημαιοφόρους.

Στο 2 η θέση μου είναι πως ίσως πρέπει οι παρελάσεις να καταργηθούν, αλλά αν συνεχιστούν θα πρέπει ίσως να αλλάξουν παρουσία και λόγω ύπαρξης, αφού σε κάθε περίπτωση κανένα παιδί δεν καταλαβαίνει πραγματικά τον λόγω συνέχισης τους και ως εκ τούτου τα περισσότερα συμμετέχουν για να γλυτώσουν μαθήματα.

Λοιπόν τι λέτε λοιπόν?
  #2  
Παλιά 18-10-07, 23:58
Το avatar του χρήστη Litsa
Litsa Ο χρήστης Litsa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2006
Περιοχή: ολούθε
Μηνύματα: 2.315
Προεπιλογή

Για το 1

Να την παίρνουν και να την παραπαίρνουν.

Και αν, λέω αν ρε παιδάκι μου , δίνουν πανελλαδικά την σημαία σε χ αριθμό αλβανών

μαθητών και μαθητριών και αυτοί απαντάνε ως εξής

"δεν δεχόμαστε να σηκώσουμε την σημαία σας γιατί εμείς είμαστε περήφανοι Αλβανοί

και δε γουστάρουμε τα σύμβολά σας"


θα ήταν καλύτερα έτσι ; Θα σας άρεσε μια τέτοια αντίδραση από μέρους των αλλοδαπών;

Αυτή η υποθετική απάντηση, θα ήταν οκ να σου πετάγαν το πανί στα μούτρα

και να γελάγανε υποτιμητικά ; Δε νομίζω !

Το να δέχεται ο αλλοδαπός να σηκώνει την σημαία σου είναι ένδειξη αποδοχής και ως ένα

βαθμό υιοθεσίας της κουλτούρας σου.



Σκέψου εσύ ας πούμε να είσαι μετανάστης σε κάποιο κράτος, ας πούμε Νορβηγία,

και σηκώνεις μια μέρα τη σημαία, στην εμπιστεύονται οι Νορβηγοί. . . για σκέψου λοιπόν μετά

τι δεσμούς θα είχες με το σύμβολο αυτό και με ότι αυτό κατ επέκταση συμβολίζει.



Για το 2 , αν δεν θέλει ας πάρει απουσία κανονική και τιμωρία και ας μην πάει.

Με το στανιό δεν γίνεται βέβαια, όπως δεν μπορείς να επιλέγεις ποιά μαθήματα γουστάρεις

άμα δε σαρέσει το μάθημα δε πας σχολείο και παίρνεις απουσία.


Στο σχολείο υπάρχει κάποιος που "ξέρει" (ο δάσκαλος), κάποιος που δεν ξέρει και πάει

να μάθει (ο μαθητής) και η γνώση που περιμένει υπομονετικά στα βιβλία για να

μπει στο κεφάλι των μαθητών και να "αναπαραχθεί".


Η θεμελιώδης αρχή του σχολείου είναι ότι οι μαθητές πάνε για να μάθουν.

Στο επίκεντρο ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ οι μαθητές αλλά η μάθηση.


Μάθηση δεν είναι μόνο το 45λεπτο μάθημα αλλά και οι εκδηλώσεις που γίνονται.

Η παρέλαση ΕΦΟΣΟΝ έτσι αποφάσισε η αρχή που καθορίζει τα μαθήματα, είναι μια

εκδήλωση και ο μαθητής ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ δικαίωμα να λέει αν επιθυμεί ή όχι.

Αν ήταν έτσι θα επέλεγαν και ποιά ύλη επιθυμούν να διδάσκονται, θα απεύφευγαν

τα δύσκολα μαθήματα που δεν τους άρεσαν και καθώς καταλαβαίνεται αυτά είναι

η παρακμή του σχολείου και της κοινωνίας κατ επέκταση.

Υποχρεωτικύη παρέλαση λοιπόν και όποιος δε θέλει να υποστεί τις συνέπειες ή ας φύγει απ το σχολείο

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Litsa : 19-10-07 στις 00:00
  #3  
Παλιά 19-10-07, 00:16
Y1annis Ο χρήστης Y1annis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-04-2007
Μηνύματα: 171
Προεπιλογή

Λίτσα γενικά συμφωνώ μαζί σου στο 1ο, αλλά αν στην θέση της Νορβηγίας έβαζες την Τουρκία πιθανά τα πράγματα να ήταν διαφορετικά.

Ίσως εκεί η σημαία να ήταν και λάφυρο...

Για το 2ο πραγματικά έμεινα άναυδος. Γενικά θεωρώ πως θα ίσουν πιο ανοιχτή στην δυνατότητα επιλογής.

Ιδιαίτερα μου κάνει εντύπωση το γεγονός πως στο σχολείο τα παιδιά πηγαίνουν για να μάθουν. Ναι συμφωνώ γενικά, αλλά ειδικά με την παρέλαση τι ακριβώς μαθαίνουν? Ασκήσεις πυκνής τάξεως?

Δεν θα ήταν καλύτερη την ίδια στιγμή αντί για παρέλαση να είχαμε μία ανοιχτή συζήτηση σε κάθε σχολείο σχετικά με το τι έγινε τότε, γιατί και πως?
  #4  
Παλιά 19-10-07, 01:08
Το avatar του χρήστη Litsa
Litsa Ο χρήστης Litsa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2006
Περιοχή: ολούθε
Μηνύματα: 2.315
Προεπιλογή

Για το 1, θα ήθελες λοιπόν οι πιτσιρικάδες αλλοδαποί να αισθάνονται για την ελλάδα και την σημαία και

ότι αυτή συμβολίζει, ότι αισθάνεσαι εσύ για την Τουρκία και τούρκικη σημαία;

Δε νομίζω ! Δε ξέρω αν τώρα βλέπεις πιο ξεκάθαρα την διαφορά.

Επίτηδες έβαλα μια εντελώς ουδέτερη σημαία όπως η Νορβηγία για να προκαλέσω αυτόν τον συνειρμό.

Για το 2.
Τι πάει να πει "δυνατότητα επιλογής" στο σχολείο;
Σκέψου να έλεγαν οι μαθητές ότι δεν τους αρέσει η παρέλαση η οργανική χημεία και
τα μαθηματικά κατεύθυνσης και να έπρεπε μετά ο Λυκειάρχης να συζητήσει με τα
παιδιά τι θα επιθυμούσαν να κάνουν αυτές τις ώρες και τα παιδιά να έλεγαν τι
γουστάρουν. Σε μια βδομάδα θα είχαν καταρρεύσει τα σχολεία όλα. Έτσι δεν είναι ;


Λοιπόν, θα πω κάτι ακραίο. Το σχολείο δεν είναι χώρος για δημοκρατικές διαδικασίες.
Ο ΔΑΣΚΑΛΟΣ είναι η αρχή και οι μαθητές ακούνε.
Ο μαθητής είτε το θέλουμε είτε όχι ΔΕΝ είναι ακομα πολίτης ΔΕΝ έχει δικαίωμα να
συνδικαλίζεται, βρίσκεται σε μια διαδικασία που "μαθαίνει". Αυτή είναι η δουλειά του.

Δυστυχώς επειδή στην ελλάδα στα σχολεία εισήγαγαν τον σχολικό συνδικαλισμό
χωρίς να είναι τα δεκατετράχρονα έτοιμα για τέτοιες ευθύνες, και επειδή δεν
επιβραβεύει το σχολείο την ποιότητα και την προσπάθεια των "καλών μαθητών"
το αποτέλεσμα είναι να έχουμε γεμίσει κακομαθημένα και αυριανούς συνδικαλιστές
που δεν διεκδικούν αλλά εκβιάζουν και που δεν παράγουν αλλά βολεύονται και απαιτούν.

Επαναλαμβάνω, οι μαθητές πρέπει να κάνουν ότι λέει το πρόγραμμά τους.
Αν λεει παρέλαση τότε παρέλαση.

Παράθεση:
Ναι συμφωνώ γενικά, αλλά ειδικά με την παρέλαση τι ακριβώς μαθαίνουν? Ασκήσεις πυκνής τάξεως?
Κατ αρχάς αν υπάρχει διαφωνία στο θέμα του τι μαθαίνουν τα παιδιά αυτό έχει να
κάνει με το υπουργείο και τους φορείς που καταρτίζουν την ύλη και το πρόγραμμα.
Όχι με τους μαθητές.

Τι μαθαίνουν ; Μαθαίνουν να περπατάνε , έχεις δει πόσο ανίκανα είναι τα σημερινά
παιδιά να περπατήσουν όμορφα όλα μαζί ;

Πρόσεξε, δεν είμαι καμιά μιλιταρίστρια που γουστάρω παρελάσεις και τέτοια.
Δηλαδή δεν μπορούμε να έχουμε και μια ανοικτή συζήτηση και μια παρέλαση ;
Είναι θέμα προγράμματος καθαρά. Αν το σχολείο λέει ότι αυτό πρέπει στο μαθητή δεν πέφτει λόγος.
Δεν είναι θέμα "δημοκρατικών διαδικασιών" να ψηφίσουν οι μαθητές

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Litsa : 19-10-07 στις 01:11
  #5  
Παλιά 19-10-07, 02:57
Το avatar του χρήστη tsilof
tsilof Ο χρήστης tsilof δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2005
Περιοχή: Κάτω από το βουνό των Θεών
Μηνύματα: 730
Προεπιλογή

Σημαντικό και επίκαιρο (λόγω των ημερών) το θέμα αυτό και παρόλο που αυτός ο κύκλος συζητήσεων μου φαίνεται πως "διάσπαρτα" έχει ξαναγίνει στην κοινότητα, ωστόσο ,μιας και ο Γιάννης έθεσε συγκεκριμένα ερωτήματα-σκέψεις προς συζήτηση, ας μείνει σε πρώτη φάση το thread αυτο "ασυγχώνευτο"

Σχετικά με τη σημαία, ως σύμβολο κλπ κλπ να θυμίσω πως ήδη υπάρχει ενδιαφέρουσα κουβέντα εδώ
__________________
Quid tibi opus est, ut sis bonus? Velle!


blog:
mantri


blog:
adioristos


radio station
dRadio


Τα καλύτερα έρχονται ! ! !
  #6  
Παλιά 19-10-07, 09:20
Y1annis Ο χρήστης Y1annis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-04-2007
Μηνύματα: 171
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Litsa
Για το 1, θα ήθελες λοιπόν οι πιτσιρικάδες αλλοδαποί να αισθάνονται για την ελλάδα και την σημαία και

ότι αυτή συμβολίζει, ότι αισθάνεσαι εσύ για την Τουρκία και τούρκικη σημαία;

Δε νομίζω !

Λίτσα δεν θέλω να το πιστεύω πως θα ένοιθαν κάτι τέτοιο, αλλά φοβάμαι πως μπορεί κάποιοι και να το κάνουν.

Θυμάμαι αυτό το "κακόμοιρο" αλβανάκι τον Οδυσσέα, ο οποίος με την επίφαση του καλού παιδιού και του πρώτου μαθητή για δύο χρόνια θα έπρεπε να σηκώσει την σημαία. Δυστυχώς γι' αυτόν όμως ήταν από τους πρώτους που δημιουργήθηκε το θέμα και τελικά δεν τα κατάφερε. Εκείνη την στιγμή μάλλον τον έβλεπα με συμπάθεια.

Σήμερα ο Οδυσσέας είναι σε ένα αμερικάνικο πανεπιστήμιο και σε μία συνέντευξη του είχε πει πως δεν ένοιωθε τίποτα για την σημαία, απλά ήταν μία επιβράβευση των κόπων του.

Για εμένα σε μία περίοδο που ο λόγος που σηκώνεις την σημαία είναι η θυσία των προγόνων σου για να είσαι εσύ ελεύθερος, θα ήθελα αυτός που την σηκώνει να νοιώθει θετικά προς αυτήν είτε είναι Έλληνας είτε αλλοδαπός.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Y1annis : 19-10-07 στις 09:21
  #7  
Παλιά 19-10-07, 09:33
Το avatar του χρήστη evripidis
evripidis Ο χρήστης evripidis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη - Μακεδονία
Μηνύματα: 175
Προεπιλογή

Παράθεση:
1. Το παλιό: Πρέπει οι Αλβανοί, αλλά και άλλοι αλλοεθνείς να κρατάνε την ελληνική σημαία ως σημαιοφόροι στην παρέλαση?
Όχι, όχι, και όχι (τονίζω το "και οι άλλοι")



Για το 2ο όπως είπε η Litsa (και συμφωνώ)

Παράθεση:
Το σχολείο δεν είναι χώρος για δημοκρατικές διαδικασίες.
Ο ΔΑΣΚΑΛΟΣ είναι η αρχή και οι μαθητές ακούνε.
Ο μαθητής είτε το θέλουμε είτε όχι ΔΕΝ είναι ακομα πολίτης ΔΕΝ έχει δικαίωμα να
συνδικαλίζεται, βρίσκεται σε μια διαδικασία που "μαθαίνει". Αυτή είναι η δουλειά του.
Πάντα έτσι ήταν το σχολείο και πάντα θα είναι. Δεν νομίζω να μπορεί διαφορετικά (αλλά αυτό είναι ένα άλλο θέμα off topic).

Επίσης να συμπληρώσω σε αυτά που αναφέρει ο Y1annis στο προηγούμενο, ότι ο Οδυσσέας είχε υποστηρίξει δημόσια σε συνεντεύξεις ότι σε περίπτωση πολέμου, φυσικά και θα υποστηρίξει την Αλβανία. Καλώς και να το κάνει...

Εγώ γιατι να του δώσω την σημαία;
__________________
.:::Είθε το μάτι της Thundera να είναι πάντα δίπλα σου...

http://eye-of-thundera.blogspot.com/


"Όταν μάθουμε να ελέγχουμε τον εγκέφαλό μας, θα απαντήσουμε πολλά ερωτήματα..."
  #8  
Παλιά 19-10-07, 09:54
ελληνας Ο χρήστης ελληνας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-04-2007
Περιοχή: ΑΝΑΤΟΛΙΚΗ ΑΤΤΙΚΗ
Μηνύματα: 163
Προεπιλογή

Για το θεμα της σημαιας αντι να καθομαστε να το συζηταμε υπαρχει μια πιο καλη λυση
Να δωσουμε στα παιδια μας να καταλαβουν και να τα βαλουμε στο φιλοτιμο να διαβασουν περισσοτερο απο τους αλλοδαπους για να παρουν αυτα τη σημαια και οχι οι αλλοδαποι
Για το 2 θεμα απο εμας ξεκιναει τους γονεις
Οταν το παιδι ακουει στο σπιτι κουβεντες εναντια στις παρελασεις εναντιον του φασιστα Μεταξα οτι ολα αυτα ειναι φασιστικα καταλοιπα οτι ειναι εθνικιστικα φυσικο ειναι οταν το ρωτησει ο δασκαλος θα του πει οτι δεν θελει να κανει παρελαση
Οταν αφηνω εγω το κοριτσι μου να παει στη παρελαση τιγκα στο κοκκιναδι και στο ρουζ οταν την αφηνω να παει με τη φουστα να την εχει κανει μπλουζα και τα καναλια εστιαζουν στα ποδια των κοριτσιων και το αγορι το ακουω να λεει παμε να κανουμε χαβαλε να πεταξει ρυζια στραγαλια και οτι αλλο βρουν τι περιμενουμε να γινει καποτε
Κια μια ερωτηση προς ολους
Ποσοι απο εσας που μιλατε πατε στην παρελαση να δειτε απλως τη σημαια να κανει παρελαση ?Απο εκει ξεκιναει το ολο θεμα
Απο εμας τους ιδιους
Και κατι ακομα για το πρωτο θεμα Εχετε καταλαβει οτι μιλαμε για ενα θεμα που συνανταμε σε μερικα σχολεια που μετριουνται στα δαχτυλα των δυο χεριων
Μια ζωη δημιουργουμε θεματα απο εκει που δεν υπαρχουν η ειναι μικρης κλιμακας
__________________
Άιντε θυμα,άιντε ψώνιο,άιντε σύμβολο αιώνιο,αν ξυπνήσεις μονομιάς,θα 'ρθει ανάποδα ο ντουνιάς.
  #9  
Παλιά 19-10-07, 09:59
Το avatar του χρήστη Dawnbringer
Dawnbringer Ο χρήστης Dawnbringer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Περιοχή: Neverland
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Παράθεση:
Λοιπόν, θα πω κάτι ακραίο. Το σχολείο δεν είναι χώρος για δημοκρατικές διαδικασίες.
Ο ΔΑΣΚΑΛΟΣ είναι η αρχή και οι μαθητές ακούνε.
Ο μαθητής είτε το θέλουμε είτε όχι ΔΕΝ είναι ακομα πολίτης ΔΕΝ έχει δικαίωμα να
συνδικαλίζεται, βρίσκεται σε μια διαδικασία που "μαθαίνει". Αυτή είναι η δουλειά του.
Καλημέρα! Στο ζήτημα της σημαίας και των παρελάσεων δεν θα σχολιάσω κάτι γιατί νομίζω ότι η συζήτηση γύρω από αυτό το θέμα έχει αναλωθεί,κάθε χρόνο τα ίδια.

Σχετικά με το σχολείο ωστόσο και γενικά με την εκπαίδευση στα παιδικά - νεαρά χρόνια κάθε ανθρώπου, απόψεις όπως η παραπάνω είναι που έχουν κάνει την υποχρεωτική εκπαίδευση μια στεγνή, υποκειμενική διαδικασία που νεκρώνει τη φαντασία και την κριτική ικανότητα των μαθητών. Δεν είναι τυχαίο ότι τα περισσότερα κοινωνιολογικά μαθήματα, όταν κάποιος ασχοληθεί σε πανεπιστημιακό επίπεδο με εφάμιλλους τομείς, ανακαλύπτει ότι έλεγαν υποκειμενικές μπαρούφες με σκοπό άγνωστο ( ; ). Εκεί λοιπόν που στα θετικά μαθήματα ο δάσκαλος είναι η πηγή της αντικειμενικής γνώσης κι ο μαθητής καλείται να μελετήσει τα φαινόμενα όπως αυτά του παρουσιάζονται, στα θεωρητικά μαθήματα θα έπρεπε να συμβαίνει το ακριβώς αντίθετο. Ο ρόλος του σχολείου αυτή τη στιγμή, στην Ελλάδα, είναι να δημιουργεί πιστούς, υπάκουους πολίτες κι όχι συνειδητούς, κριτικά σκεπτόμενους ανθρώπους. Σε μια δημοκρατική κοινωνία το σχολείο πρέπει ως φορέας κοινωνικοποίησης να δημιουργεί ένα κλίμα παρόμοιο με αυτό της κοινωνίας, τα παιδιά να είναι ελεύθερα να εκφράσουν τις αντιθέσεις τους,τα θέλω τους και γενικά τις σκέψεις τους. Η άποψη ότι ο μαθητής είναι ένας "κουτός ανθρωπάκος" στον οποίον πρέπει να ενσταλλάξουμε τα δικά μας πιστεύω ανήκει στο παρελθόν εδώ και καιρό. Η νεωτερική ευρωπαική διανόηση έχει τονίσει την ανάγκη για αλλαγή του τρόπου εκπαίδευσης, σκοπός του σχολείου δεν πρέπει να είναι να δείξει τον κόσμο στα παιδιά μετεφρασμένο απ' τα ιδεολογικά πιστεύω κάθε δασκάλου αλλά να τους μάθει τον τρόπο να δουν καθαρά τον κόσμο μέσα απ' τα δικά τους μάτια.
__________________
Think for yourself and question authority...

http://opwspanw-etsikatw.blogspot.com
  #10  
Παλιά 19-10-07, 10:01
Το avatar του χρήστη the_black_planet
the_black_planet Ο χρήστης the_black_planet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-06-2005
Περιοχή: Καλαματα
Μηνύματα: 1.066
Προεπιλογή

Λίτσα μου συμφωνώ απόλυτα μαζί σου όσον αφορά το πρώτο ερώτημα του Γιάννη,δηλαδή πιστεύω και εγώ ότι δεν χρειάζεται και ούτε είναι θεμιτό να νιώθει κάποιος Έλληνας για να σηκώσει τη σημαία,αρκεί το να είναι φιλέλληνας(αυτό ακούγεται σαν βίτσιο αλλά τσπ!),να έχει δεσμούς με το ελληνικό έθνος και από εκεί και πέρα να διατηρεί αυτούσια την ταυτότητα του.Φίλε μου Γιάννη,αυτό που λες για ποιότητα του μαθητή υποψήφιου για να κρατήσει την σημαία μου φαίνεται λίγο άκυρο,τι απόψεις μπορεί να έχει πάνω στα σημαντικά εθνικά και κοινωνικά ζητήματα ένα παιδάκι;;;;Θεωρώ λίγο υπερβολικό να έχουμε τέτοιες απαιτήσεις,τα παιδιά σ'αυτήν την ηλικία διαμορφώνουν χακρακτήρα και είναι στα πρώτα τους βήματα στη ζούγκλα που λέγεται κοινωνία.Κάποτε μπορεί οι νέοι να ωρίμαζαν ή να αναγκάζονταν να ωριμάσουν πιο γρήγορα,σήμερα πρακτικά δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο.Όσον αφορά το 2ο ζήτημα,δεν έχεις άδικο στα πιο πολλά που λες,όσο και αν δεν γουστάρω το κράτος και ό,τι συνεπάγεται αυτό(παιδεία πχ),ομολογώ πως σε αυτή την ηλικία δεν μπορεί να είναι κανείς ώριμος προκειμένου να αποδράσει από αυτό.Αλλά και πάλι υπάρχουν περιπτώσεις που θα πρέπει να δείχνουν κατανόηση η καθηγητές και να επιτρέπουν την απουσία από την παρέλαση.Εγώ πχ όταν ήμουν πιτσιρικάς δεν συμμετείχα στις παρελάσεις και είχα φάει αποβολές,όχι για ιδεολογικούς λόγους αλλά γιατί δεν ένοιωθα καθόλου άνετα μπροστά σε τόσο πλήθος.Οπότε όσο και να με πίεζαν,ό,τι τιμωρία και να μου χρέωναν εγώ δεν υπήρχε περίπτωση να πάω στην παρέλαση.
__________________
Chaos is my life - Exploited
Κλειστό Θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.