Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Σας αγγίζει καθόλου το θέμα της ιστορικότητας του Ιησού;
Ναι θεωρώ καταλυτική τη συγκεκριμένη πληροφορία 153 56,88%
Όχι ,καθώς με ενδιαφέρει αποκλειστικά η διδασκαλία του 57 21,19%
Δε με αφορά το θέμα 59 21,93%
Ψήφισαν: 269. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1371  
Παλιά 17-07-16, 00:15
Το avatar του χρήστη Litsa
Litsa Ο χρήστης Litsa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2006
Περιοχή: ολούθε
Μηνύματα: 2.315
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Litsa Εμφάνιση μηνυμάτων
Πραξ. 28,14 Εκεί δε ευρήκαμεν αδελφούς Χριστιανούς, παρηγορηθήκαμεν και ενισχυθήκαμεν από την επικοινωνίαν με αυτούς, ώστε εμείναμεν μαζή των επτά ημέρας.
Και έτσι εφθάσαμεν εις την Ρωμην.

Λοιπόνε, στους Πιτιόλους λέει, βρίσκει Χριστιανούς. Χριστός κι Απόστολος
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από libero Εμφάνιση μηνυμάτων
Για χριστιανούς, γράφει η συγκεκριμένη απόδοση στην νεοελληνική, στο πρωτότυπο γράφει μόνο για "αδελφούς".
Σε μια πολυπολιτισμική αυτοκρατορία, ως "αδελφούς" μπορεί να εννοεί τους ομόγλωσσους ή ομόθρησκους. Τα έχουμε ξαναπεί αυτά πριν 4 χρόνια, θυμάσαι;
[/quote]

Λοιπόνε, θα παραδεχώ ότι εδώ έχω κάνει το μοναδικό σφάλμα σε ότι σας έχω γράψει.
Βιαστικά είδα την μετάφραση και όχι το πρωτότυπο.
Ναι, αυτό όμως ενισχύει την αρχικη μου ένσταση. Ο Σαούλ, κάνει ταξίδια και συναντά, ΟΧΙ Χριστιανούς αλλά κοινωνικές ομάδες "κλαμπ" που είναι
έτοιμοι να ασπαστούν μια "θρησκεία" και μαθαίνουν για αναστάσεις και σταυρώσεις ΟΧΙ από κάποια ενημέρωση αλλά από διαδόσεις και προπαγάνδες.

Εδειξα εδάφο απ τους Φιλιππισίους όπου ο Σαούλ αποκαλύπτει πως τα ταξίδια τα κάνει ως περιφερόμενος ζητουλας, και στην Ρώμη πάει ως κατηγορούμενος
οι άλλοι πάνε φυλακή, αυτός πάει σε κατ οίκον περιορισμο, σε οικία που του παραχώρησε κάποιος, από εδάφιο ή από Πράξεις ή από επιστολή προς Ρωμαίους
το οποίο εδάφιο είχα εντοπίσει πριν χρόνια και δεν μπορώ να θυμηθώ τώρα που, και εκεί έλεγε κάτι περίεργα ο Σαούλ που άφηνε σοβαρότατες ενδείξεις
του πως είχε αναγάγει την τράκα και την ζητιανιά σε επιστήμη. Όταν παραγινεται τσιμπούρι, τους γράφει και ένα ο θεός θα σας τα επιστρέψει και ότι κάτσει.

Παράθεση:
.. και τα παιδιά, μην ξεχάμε τα παιδάκια!

άλλωστε και αυτά τα δέχτηκε ο Ιησούς
Δε κολλάει αυτό πουθενά εκτός αν ακούτε και φωνές.

υγ
Σε παραπάνω μήνυμα χρησιμοποίησα λάθος λέξη "βασκανία" αντί της λέξης επαιτεία, βασκανία είναι άλλο .

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Litsa : 17-07-16 στις 00:20
Απάντηση με παράθεση
  #1372  
Παλιά 17-07-16, 20:02
cHrIsToS8 Ο χρήστης cHrIsToS8 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-08-2013
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Μετὰ δὲ ταῦτα χωρισθεὶς ὁ Παῦλος ἐκ τῶν Ἀθηνῶν ἦλθεν εἰς Κόρινθον·
καὶ εὑρών τινα Ἰουδαῖον ὀνόματι Ἀκύλαν, Ποντικὸν τῷ γένει, προσφάτως ἐληλυθότα ἀπὸ τῆς Ἰταλίας, καὶ Πρίσκιλλαν γυναῖκα αὐτοῦ, διὰ τὸ διατεταχέναι Κλαύδιον χωρίζεσθαι πάντας τοὺς Ἰουδαίους ἀπὸ τῆς Ῥώμης, προσῆλθεν αὐτοῖς,
καὶ διὰ τὸ ὁμότεχνον εἶναι ἔμεινε παρ᾿ αὐτοῖς καὶ εἰργάζετο· ἦσαν γὰρ σκηνοποιοὶ τῇ τέχνῃ.
διελέγετο δὲ ἐν τῇ συναγωγῇ κατὰ πᾶν σάββατον, ἔπειθέ τε Ἰουδαίους καὶ Ἕλληνας.



Σε μία τόσα δα μικρούλα παραγραφο απαντώνται όλες οι διαστρεβλώσεις σου
__________________
... ἕως τοῦ θανάτου ἀγώνισαι περὶ τῆς ἀληθείας...
Απάντηση με παράθεση
  #1373  
Παλιά 18-07-16, 11:55
Bernie Rico Jr Ο χρήστης Bernie Rico Jr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 696
Προεπιλογή

Τελικά οι χριστιανοί εμφανίστηκαν αιώνες μετά ή οι χριστιανοί δεν εμφανίστηκαν αιώνες μετά? Ρωτάω γιατί προσπαθώ να κατανοήσω τι υποστηρίζει η Λίτσα. Τρομερό κομφούζιο..
Απάντηση με παράθεση
  #1374  
Παλιά 18-07-16, 12:24
Pholarchos Ο χρήστης Pholarchos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Λοιπόνε, θα παραδεχώ ότι εδώ έχω κάνει το μοναδικό σφάλμα σε ότι σας έχω γράψει.
Βιαστικά είδα την μετάφραση και όχι το πρωτότυπο.
... .[/QUOTE]Και όπου υπάρχει ένα που παραδέχεσαι μπορεί θαυμάσια να υπάρχει και άλλο που δεν παραδέχεσαι ή άλλα πολλά. Όπως και συμβαίνει. Χαλάρωσε και αντί να κυνηγάς 'ιεχωβάδες' να τους δείξεις τα 'λάθη' τους κοίτα λίγο τα δικά σου, εξέτασε τις (άχρηστες κατά βάση) 'πηγές' των επιχειρημάτων σου και τα λέμε ξανά. Όπως είναι τώρα είναι σα να μιλάμε με άνθρωπο που θέλει να μας δείξει ότι η γη είναι επίπεδη.
Απάντηση με παράθεση
  #1375  
Παλιά 18-07-16, 12:56
Το avatar του χρήστη Litsa
Litsa Ο χρήστης Litsa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2006
Περιοχή: ολούθε
Μηνύματα: 2.315
Προεπιλογή

@ cHrIsToS8
Φίλε Χρίστο, με κατηγορείς άδικα όταν λες ότι "διαστρεβλώνω".
Δεν διαστρεβλώνω απολύτως τίποτα.
Τα κείμενα παρέχουν μια σειρά από πληροφορίες και διαβάζοντάς τα βγάζω συμπεράσματα.

Το εδάφιο που παρέθεσες, επιβεβαιώνει τις αρχικές μου θέσεις.
Ο Σαούλ είναι ένας κοινός και ταπεινός ζήτουλας τρακαδόρος.

Στην Μακεδονία "εισπράτει" βοήθεια από τους Φιλιππισίους, ο τρόπος που ξεπληρώνει
την βοήθεια, είναι παροιμιώδης. Βγάζει και μια κακιούλα για τους άλλους που δεν του έδωσαν.

Μετά, πάει στην Ρώμη, εκεί αντί να πάει σε φυλακή όπως όλος ο κόσμος, βρίσκει οικία
και μένει σε κατ'οίκον περιορισμό.
Στην Κόρινθο που δεν βρίσκει και δεν έχει αποτέλεσμα η ταακτική του ζήτουλα τρακαδόρου,
αναγκάζεται να δουλέψει για να ζήσει, δηλαδή, ΔΕΝ έχει λεφτά ή λίρες ο ίδιος, δεν έχει πουλήσει
κανένα οικόπεδο στην Παλαιστήνη για να έχει να ξοδεύει.
Μας αφήνει μια υποψία για το πως την έβγαζε στην Μακεδονία.
Μας αφήνει ερωτηματικά για το πως πέρασε τόσο καλά και δεν πείνασε στην Ρώμη.

ε, τι άλλο θέλουμε ?

Ενας απόστολος του θεού που κάνει θαύματα στην Μάλτα και εντυπωσιάζει τους ανθρωπους,
θα μπορούσε να κηρύσει περί θεού με λίιιγο παραπάνω αξιοπρέπεια και να μην είναι τρακαδόρος ψωμοζητης.


@ Bernie Rico Jr
Γράφεις
«Τελικά οι χριστιανοί εμφανίστηκαν αιώνες μετά ή οι χριστιανοί δεν εμφανίστηκαν αιώνες μετά? Ρωτάω γιατί προσπαθώ να κατανοήσω τι υποστηρίζει η Λίτσα. Τρομερό κομφούζιο.. »
Αυτό έχει να κάνει σχέση με το θέμα ιστορικότητας.
Λένε πως τόσοι χριστιανοί πίστεψαν επειδή είδαν και πληροφορήθηκαν για την σταύρωση ανάσταση από πρώτο χέρι.

Εδώ λοιπόν εμφανίζεται πως, υπάρχουν κοινότητες, εκεί ο Σαούλ μπορεί να βρει πρόσφορο έδαφος για να πει αυτά που θέλει
και να τον πιστεψουν, δεν υπάρχουν "χριστιανοί, υπάρχουν κάποια άλλα "κλαμπ" που είναι εύκολη η μετατροπή τους σε μια ακόμη νέα θρησκεία.
Αυτό προκύπτει και από την ανάγνωση των "ιερών" κειμένων τα οποία από ιστορικής απόψεως πρέπει να τα διαβάζουμε με πάσα επιφύλλαξη.


@ Pholarchos
«Και όπου υπάρχει ένα που παραδέχεσαι μπορεί θαυμάσια να υπάρχει και άλλο που δεν παραδέχεσαι ή άλλα πολλά.»
Όλα αυτά που λες είναι πολύ μηδενιστικά και πρόχειρα.
Έχω γράψει 100 πράγματα, μέσα σε αυτά ένα λάθος διαβάζοντας μόνο την μετάφραση και όχι το πρωτότυπο.
Το πρωτότυπο επιβεβαιώνει όμως τις θέσεις μου.

Είμαι αρκετά κουλ και αναγνωρίζω τα λάθη μου, αν νομίζεις πως υπάρχουν και άλλα, δείξε μού τα.
Απάντηση με παράθεση
  #1376  
Παλιά 18-07-16, 13:41
nikodhmos Ο χρήστης nikodhmos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2014
Μηνύματα: 681
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pholarchos Εμφάνιση μηνυμάτων
Όπως είναι τώρα είναι σα να μιλάμε με άνθρωπο που θέλει να μας δείξει ότι η γη είναι επίπεδη.
Ιιιιιι μην το ξαναπείς αυτό εδώ μέσα! Ο Χρίστος Ελ είναι δύο θέματα πιο δίπλα
Απάντηση με παράθεση
  #1377  
Παλιά 18-07-16, 19:03
SocratesYourNightmare Ο χρήστης SocratesYourNightmare δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-07-2016
Μηνύματα: 116
Προεπιλογή

Ρε παιδιά αφήστε την λίτσα να υποθέσει ο,τι θέλει, προκυμενου να αρνηθεί τον Χριστό διαστρεβλώνει τα νοήματα, και τα ερμηνευει όπως θέλει, είτε να βγάλει τον Χριστό ανύπαρκτο, είτε τον Παύλο μαφιόζο. Συνομοσιολογοντας πάντα, χωρίς αποδείξεις.
Απάντηση με παράθεση
  #1378  
Παλιά 19-07-16, 14:25
Bernie Rico Jr Ο χρήστης Bernie Rico Jr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 696
Προεπιλογή

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι, γιατί ορισμένοι αρνητές της ιστορικής ύπαρξης του Ιησού κρύβουν την αρχαιολαγνεία τους. Ας δηλώσουν την έντονη αυτή "συμπάθειά" και κατόπιν, αφού δεν θα ντρέπονται για αυτό ας αμφισβητήσουν το οτιδήποτε. Νταξ, δεν είναι κακό νομίζω, το να κρύβεσαι πίσω από το δάχτυλό σου αντιθέτως είναι...

ΥΓ. Να εξηγηθώ: θεωρώ ότι πρόκειται περί λαγνείας και όχι για έναν υγιή θαυμασμό. Εάν απλώς θαύμαζαν τον αρχαιοελληνικό πολιτισμό, όπως όλοι μας πιστεύω, δεν θα είχαν πρόβλημα με την ιστορική ύπαρξη του Ιησού. Η λαγνεία-μανία όμως τους επιβάλλει μάλλον κάτι τέτοιο. Η άλλη εξήγηση είναι η δημιουργία οφέλους (χρηματικού) από μια τέτοια επιδίωξη, νταξ δεν είναι κακό ούτε το τέλος του κόσμου. Πέρα από τα παραπάνω, είναι να μένει κανείς με το στόμα ανοικτό σαν χάνος, τη στιγμή μάλιστα που για το θέμα γελάνε και ιστορικοί που είναι πχ αγνωστικιστές κλπ.
Απάντηση με παράθεση
  #1379  
Παλιά 19-07-16, 14:42
Logical Faith Ο χρήστης Logical Faith δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2016
Μηνύματα: 764
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikodhmos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ιιιιιι μην το ξαναπείς αυτό εδώ μέσα! Ο Χρίστος Ελ είναι δύο θέματα πιο δίπλα
Πρέπει να ξαναπάς στο δημοτικό. Δεν μπορώ να πιστέψω πως είναι δυνατόν να διαστρεβλώνονται έτσι οι λόγοι κάποιου. Μόνο ένα παιδί θα μπορούσε να το κάνει αυτό.

Το θέμα ήταν επιστημονική απόδειξη περί ανυπαρξίας περιστροφής/περιφοράς όχι το σχήμα.

Δεν επιτρέπω τέτοια δυσφήμιση και σωρεία ψεμμάτων. Ξέρετε τί σημαίνει εντιμότητα?
Απάντηση με παράθεση
  #1380  
Παλιά 19-07-16, 14:45
Logical Faith Ο χρήστης Logical Faith δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2016
Μηνύματα: 764
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SocratesYourNightmare Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε παιδιά αφήστε την λίτσα να υποθέσει ο,τι θέλει, προκυμενου να αρνηθεί τον Χριστό διαστρεβλώνει τα νοήματα, και τα ερμηνευει όπως θέλει, είτε να βγάλει τον Χριστό ανύπαρκτο, είτε τον Παύλο μαφιόζο. Συνομοσιολογοντας πάντα, χωρίς αποδείξεις.
Και εσύ όμως την ακολουθείς, αφού διαστρεβλώνεις τους λόγους μου θεωρώντας τους αντιχριστιανικούς/ρατσιστικούς, ενώ παράλληλα υποστηρίζεις εξέλιξη και ρατσισμό.

Εγώ αρνούμαι εξέλιξη και ρατσισμό και είμαι δημιουργιστής, όχι κολλημένος ορθόδοδοξος ή μάρτυρας του Ιεχωβά που θέλει να πάει με το ρεύμα της εποχής του.

Η άρνηση του ερχομού Χριστού σε πείραξε? Εδώ πέρα αρνείσαι την Δημιουργία.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.