Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Είναι θαύμα το Άγιο Φως;
Ναι 81 40,30%
Όχι 90 44,78%
Δεν γνωρίζω 30 14,93%
Ψήφισαν: 201. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #71  
Παλιά 07-01-06, 11:39
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Δεν ξέρω εάν τα θαύματα γίνονται από το Θεό προκειμένου να πειστούμε ή όχι για την ύπαρξή του. Πιθανόν ο καθένας να έχει διαφορετική άποψη για το τι είναι θαύμα και για ποιό σκοπό γίνεται. Δε νομίζω πως ένας Θεός θα έκανε θαύματα για να αποδείξει την ύπαρξή του ή τουλάχιστον εάν ήταν αυτός ο σκοπός του θα μας έδινε ένα τελείως "αφοπλιστικό" θαύμα, μια πέρα από κάθε αμφιβολία, λογική και μη "Θεοφάνεια", για παράδειγμα.
Πριν αναρωτηθούμε όμως για τη φιλοσοφική ή σημειολογική σημασία του συγκεκριμένου θαύματος, έχουμε αποτύχει, από όσο βλέπω, να αποδείξουμε αυτό που είναι το θέμα μας, αν αποτελεί δηλαδή θαύμα ή απάτη η αφή του Φωτός. Προς το παρόν στεκόμαστε σε απόψεις του Κοραή και του Καλόπουλου αλλά πέρα από αυτές δεν βλέπω κάτι άλλο...
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 18-01-06, 19:22
timio Ο χρήστης timio δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-01-2006
Περιοχή: KOZANI
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση σε όσους έχουν κάποιες επιφυλάξεις σχετικά με το εάν πρόκειται για θαύμα ή όχι.Στο παρελθόν μια εκπομπή,συγκεγριμένα το ΜΑΥΡΟ ΚΟΥΤΙ είχε καταφέρει να αποσπάσει πλάνα από την εκκλησία στον τάφο του ΧΡΙΣΤΟΥ.Επειδή αναφέρθηκε και πριν σε άλλα posts το συμβάν,δηλ το πώς διαδιδόταν το ΑΓΙΟ ΦΩΣ από καντήλι σε καντήλι και παρατήρησα πως δεν υπήρξε κάποιος σχολιασμός απλά κάποιες υποθέσεις αναρωτιέμαι τελικά τί είναι θαύμα για μερικούς...Εγώ προσωπικά αποκλείω μέσα σε έναν κλειστό χώρο,σχεδόν σφραγισμένο να μπορεί να διεισδύσει έστω κάποια ακτίνα ηλίου Επίσης με γυμνό τον Πατριάρχη είναι αδύνατο να έχουμε οποιαδήποτε ανθρώπινη ενέργεια με τη βοήθεια κάποιου μηχανικού μέσου.Αρα αποκλείεται ο παράγων συμβατικό και περνάμε στον παράγων ανεξήγητο.Σύν τοις άλλοις ο χώρος όπου μπαίνει ο Πατριάρχης δεν έχει καμία επαφή με το εσωτερικό του ναου όπου μεταδίδεται το ΑΓΙΟ ΦΩΣ στα καντήλια με απίστευτη ταχύτητα.
Για τον κοινό νου αυτό αποτελεί ένα θαύμα.Και ενισχύεται η πεποίθηση αυτή εάν λάβουμε υπόψιν μας και τα μέτρα των εβραίων τα οποία ως στόχο έχουν τον αποκλεισμό οποιασδήποτε χρήσης κάποιου τρικ.
Πραγματικά θέλω να δω ποιά θα είναι τα επιχειρήματα των αμφισβητιών....
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 18-01-06, 19:37
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Αγπητε timio για την εννοια του θαυματος που εθιξες θα σε παραπεμπψω στο http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=330 . Υπαρχει επισης και το αρθρο του κ. Καλοπουλου στο http://www.metafysiko.gr/textview.php?id=71 ως μια πιθανη εκδοχη εξηγησης του.
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 18-01-06, 19:49
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Θα μου επιτρέψεις να πω ότι τα όσα ισχυρίζεται ο εν λόγω συγγραφέας δεν αποτελούν απόδειξη για απάτη με το Άγιο Φως. Η ύπαρξη των αυτοαναφλεγόμενων υλικών είναι μια ομολογουμένως επαρκής για όσους θέλουν να την πιστέψουν θεωρία αλλά όλοι, Πατριάρχης και πιστοί διαθέτουν τέτοια υλικά μόνο και μόνο για να συμμετάσχουν σε μια απάτη? Εξάλλου, η αυτόματη ανάφλεξη κεριών και καντηλιών συμβαίνει, από όσο έχω υπόψη μου σε πολλά μέρη στον ελληνικό και όχι μόνο χώρο και για την αξιοπιστία ορισμένων μαρτύρων που έχουν υποπέσει στην αντίληψή μου μπορώ να εγγυηθώ προσωπικά.
Από την άλλη, θεωρώ ότι δεν υπάρχει καμία απολύτως απόδειξη ότι το θαύμα του φωτός συμβαίνει με το μηχανισμό που προτείνει ο Καλόπουλος και όσο για την επανάληψη θαυμάτων, στην οποία τόσο κολλάει, ε, αυτή συμβαίνει από παλιά, σε άλλα θρησκευτικά συστήματα. Αδιαφορώ, τέλος, πλήρως με το εάν ο Κοραής το θεωρούσε απάτη ή όχι, αφού το διανοητικό ύψος του καθενός για μένα δεν σημαίνει ότι πρέπει αδιαμαρτύρητα να δέχομαι την "αυθεντία" του.
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 18-01-06, 20:01
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Δεν χρησιμοποιησα τυχαια την εκφραση "
Παράθεση:
Υπαρχει επισης και το αρθρο του κ. Καλοπουλου στο http://www.metafysiko.gr/textview.php?id=71 ως μια πιθανη εκδοχη εξηγησης του
. Ουδεποτε υποστηριξα οτι αυτο που υποστηριζει ο Καλοπουλος ειναι η απολυτη αληθεια. Αλλωστε και ο ιδιος ακριβως την ιδια αποψη ασπαζεται. Μια πιθανη εκδοχη. Θεωρω οτι για το θεμα μας μπορει κανεις να βγαλει πολυτιμα συμπερασματα μελετωντας περισσοτερο το ιστορικο κομματι του θαυματος. (ποτε πρωτοεμφανιστηκε, ποτε αλλαξε ημερομηνια, ποιοι ειχαν τον ελεγχο της πολης οταν γινονταν αυτες οι αλλαγες, που βρισκεται ο συγκεκριμενος τοπος, τι υποτιθεται πως συμβολιζει, πως ανακαλυφθηκε κ.ο.κ).
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 18-01-06, 20:06
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Δε νομίζω πως παραθέτει μια πιθανή εκδοχή αλλά την απόλυτη (κατ' εκείνον)ερμηνεία. Διαφορετικά δεν θα ισχυριζόταν ότι πρόκειται για απάτη και δεν θα χρησιμοποιούσε παρεμφερείς εκφράσεις.
Με το ποστ μου φυσικά και δεν έκανα επίθεση στο άτομό σου αλλά στους δήθεν ισχυρισμούς του άρθρου του συγκεκριμένου συγγραφέα. Το θέμα για το Άγιο Φως και την πιθανή κατ' ορισμένους απάτη του είναι, όπως ξέρεις πολύ μεγάλο και "μπλέκει" και με το ερώτημα σχετικά με το τι είναι θαύμα, γιατί γίνεται, πως γίνεται και για ποιό λόγο συμβαίνει.
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 19-01-06, 00:01
timio Ο χρήστης timio δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-01-2006
Περιοχή: KOZANI
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Διαβάζοντας ξανά και ξανά το άρθρο του κ.Καλόπουλου παρατηρώ πως ξεφεύγει
επιδέξια από ορισμένα κομβικά σημεία.Π.χ αναφέρει πως -Απλά, εάν ο φωσφόρος που συνήθως φυλάγεται κάτω από νερό για να μην αναφλεγεί, διαλυθεί σε κάποιο κατάλληλο οργανικό διαλύτη και μετά ένα πανί ή κερί βουτηγμένο στο διάλυμα αυτό εκτεθεί στον ατμοσφαιρικό αέρα, η αυτοανάφλεξη δεν γίνεται αμέσως αλλά καθυστερεί εως ότου εξατμιστεί σχεδόν τελείως ο διαλύτης. Στη συνέχεια το υλικό αρχίζει πρώτα να καπνίζει και τέλος αναφλέγεται,με ζωηρή φλόγα-.Συμφωνώ πως η αυτόματη ανάφλεξη είναι μια διάτρητη απόδειξη θαύματος αλλά θεωρώ πως θα ήταν αφέλεια να σκεφτούμε πως οι εκπρόσωποι των υπόλοιπων αιρέσεων και κυρίως οι εβραίοι δεν θα έλεγχαν ή ακόμα καλύτερα δεν θα άλλαζαν τα κεριά και τα καντήλια του ναού με δικά τους ελεγμένα.Προσωπικά δεν το θεωρώ πιθανό αλλά σίγουρο...
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 19-01-06, 09:50
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Αγαπητε timio δυστυχως ο κοσμος μας δεν ειναι αθωος. Βλεπεις οταν το χρημα και τα συμφεροντα μπαινουν στη μεση μπορουν να γινουν....θαυματα!

Οταν ο Ειρηναιος ξεπουλησε ολη την περιουσια του πατριαρχειου στους Εβραιους, οταν μεσω ρασοφορων πρακτορες της Mossad αλωνιζαν στα υπουργεια μας, οταν το παραδικαστικο κυκλωμα εμπλεκεται με το εκκλησιαστικο...

Ειναι δυνατον αυτος ο θεος να αναβει καθε χρονο τη λαμπαδα του Ειρηναιου;

Παράθεση:
Δε νομίζω πως παραθέτει μια πιθανή εκδοχή αλλά την απόλυτη (κατ' εκείνον)ερμηνεία.
Μιχαλη επιμενω στην αποψη μου οτι το θεωρει ως πιθανη εκδοχη. Εχω συζητησει προσωπικα μαζι του. Απατη το θεωρει βασει ολων των στοιχειων (ιστορικων και λοιπων) που εχει συγκεντρωσει.Συμφωνω με τα οσα αναφερεις περι θαυματος γιαυτο και φροντισα να δωσω το λινκ προς το τοπικ στην κατηγορια Θρησκειολογια Μυθολογιες
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 19-01-06, 10:33
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Δεν ξέρω τι σου έχει πει προσωπικά αλλά το πλασσάρει ως μια απάτη, άσχετα με την πιθανή εξήγησή του. Συμφωνώ για τις εμπορικές εκμεταλλεύσεις και τα συναφή αλλά δεν πρέπει αυτά και μόνο να μας κάνουν να νομίζουμε ότι είναι απάτη και τίποτε άλλο. Συμφωνώ και για τον Ειρηναίο αλλά και πάλι, εάν πρόκειται περί θαύματος, είμαι σίγουρος πως δεν γίνεται για το χατήρι του κάθε Ειρηναίου.
Έχω μιλήσει με ανθρώπους που βρέθηκαν στο Ναό της Αναστάσεως, έχω μιλήσει με μάρτυρες αυτόματης ανάφλεξης κεριών και καντηλιών και που ποτέ δεν βγήκαν να το κάνουν θέμα αποσκοπώντας σε εμπορική εκμετάλλευση ή διαφήμιση. Το τι αποδεικνύει τώρα για τους ανθρώπους η αφή του Αγίου Φωτός είναι μια άλλη ιστορία. Κάποιοι το βλέπουν ως την απόδειξη της ανάστασης του Χριστού, άλλοι ως την απόδειξη για την ύπαρξη του Θεού και της μετά θάνατον ζωής, κάποιοι άλλοι θεωρούν ότι παίρνουν ελπίδα για τους δικούς τους λόγους ο καθένας.
Και, ως γνωστόν, όταν ασχολιόμαστε με τις ελπίδες των ανθρώπων, πρέπει να είμαστε ιδιαίτερα προσεκτικοί, είτε είμαστε ταγοί της εκκλησίας είτε ερευνητές...
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 21-01-06, 19:41
Το avatar του χρήστη mrpv
mrpv Ο χρήστης mrpv δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-12-2003
Μηνύματα: 389
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Παθοκτόνος
Εδώ δε αναφερόμαστε ούτε καν σε περιτομή(που κάποιοι...ειδικοί είπαν πως επηρεάζει δραστικώς τον ψυχισμό των Ιουδαιστών και Μουσουλμάνων).Δεν νομίζω πως μας επηρεάζει καθ'όλου.Πολύ δραματικά μας τα παρουσιάζετε.Και δεν είναι.Και στην περίπτωση της ρίψεως και της ανευρέσεως του Σταύρου τα Θεοφάνεια,απ'όσο γνωρίζω,ουδείς,ποτέ δεν έπαθε τίποτα...
Εφέτος πέθαναν δύο, ένας την ώρα που έπεσε στα παγωμένα νερά και άλλος ένας κτυπημένος που υπέκυψε αργότερα στο νοσοκομείο. Όπως και πολλοί άλλοι ανά τα χρόνια που έχουν περάσει. Αυτά που αναφέρω υπήρχαν στο κεντρικό δελτίο ειδήσεων σε όλα τα κανάλια.

Πίστη δεν συμαίνει βλακεία Παθοκτόνε!!!!
Για να προσέχουμε λίγο τι λέμε
__________________
Mr PV
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.