Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 07-03-07, 15:33
Το avatar του χρήστη dragoness_crysta
dragoness_crysta Ο χρήστης dragoness_crysta δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-12-2006
Περιοχή: Athens, Glyfada
Μηνύματα: 272
Προεπιλογή

Βασικα το ολο θεμα της παναγιας ειναι δανεικο απο την αιγυπτιακη θρησκεια.
Παρακολουθωντας ενα ντοκυμαντερ της σειρας του βηματος με τα αποκρυφα μυστηρια (συγκεκριμενα λεγεται "οι ανταγωνιστες του ιησου"...

ελεγε οτι σε παλαιοτερη θρησκεια οπως της αιγυπτιακης βλεπουμε την θεα Ισιδα να κραταει στην αγκαλια της το νεαρο Ωρο.

Μετα το θανατο του Χριστου που η διδασκαλια του εξαπλωνοταν (με μεθοδευμενο τροπο) και στην Ρωμαικη αυτοκρατορια, εκεινη την εποχη, ειχαν ανθισει και αλλες θρησκειες οπως αυτη της θεας Ισιδας στη Ρωμη αλλα και παρομοιες με αυτες του Ιησου...
Για να μην τα πολυλογω, η λατρεια του θηλυκου ενοχλουσε τους αντρες οπως ελεγε το ντοκυμανταιρ γιατι, πολλες φορες οι γυναικες δεν ηθελαν να εκπληρωνουν τα συζυγικα τους καθηκοντα (γνωριζετε πολυ καλα τι εννοω) και να αφιερωνουν περισσοτερο χρονο στις τελετες της θεας και στις τασεις για παρθενια...
πιστευω οτι ενας απο αυτους τους λογους που εδιωξαν αυτη τη θρησκεια ηταν και αυτος...(λιγο κουλο....αλλα θα μπορουσε να ειναι...)....

επιπλεον, ας μην ξεχναμε οτι μια νεα θρησκεια βασιζεται παντοτε σε θεμελια μιας παλαιοτερης.
Αλλα ειδικα για τον χριστιανισμο, εδραιωθηκε με μεγαλη μεθοδευση, εξαφανιζοντας απο το προσκηνιο αλλη θρησκεια που ειτε πηγαινε προς τη λατρεια του θηλυκου, ειτε προσπαθουσε να μιμηθει τον τροπο του Ιησου Χριστου.
__________________
Some of us fall...some of us fly...most of us live to try...
'till the edge of forever....
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-03-07, 16:53
Το avatar του χρήστη Drymonia
Drymonia Ο χρήστης Drymonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2005
Μηνύματα: 817
Προεπιλογή

Παράθεση:
Θέλησα απλώς να πω ότι τη φράση αυτή την ερμηνεύεις έτσι, εγώ αλλιώς και κάποιος άλλος διαφορετικά. Ελικρινά, δεν θεωρώ πως σημαίνει αυτό που λες, ούτε στο σημείο που την αναφέρεις ξανά (περί των δαιμονίων). Τα δαιμόνια παρακάλεσαν τον Ιησού, δεν τον έβρισαν, ή τουλάχιστον έτσι αντιλαμβάνομαι εγώ τη φράση αυτή, περίπου ως εξής. "μην τα βάζεις μαζί μας εσύ που είσαι ισχυρότερος, σε παρακαλούμε να μη μας βασανίσεις". Αλλά αυτό είναι δική μου ερμηνεία, το ξαναλέω και μπορεί να είναι εντελώς λανθασμένη...

Μιχάλη, πολύ σωστά το ερμηνεύεις! Αν τον έβριζαν δεν θα τον παρακαλούσαν κιόλας. Το αντίθετο θα έλεγα. Τον αναγνώρίζουν ως υιό θεού με απόλυτη δύναμη επάνω τους να τους βασανίσει.
Όποιο λεξικό της Αρχαίας Ελληνικής και να ανοίξεις, πουθενά δεν θα βρείς την συγκεκριμένη έκφραση ή 1 από της λέξεις της να αποτελούν βρισιά.

Τώρα όσον αφορά την απόκριση του Χριστού στην Παναγία., μια καλόπιστη εξήγηση. Η Παναγία, γεννά τον Χριστό αλλά δεν εξισσώνεται μαζί του, εκείνος είναι υιός θεού και εκείνος γνωρίζει πότε και τί θα κάνει. Είναι με άλλα λόγια ο μόνος υπεύθυνος. Όταν λοιπόν του κάνει η μητέρα του σύσταση εκείνος με τα διάσημα πλέον λόγια της δίνει να καταλάβει ότι υπάρχει λόγος που δεν έχει αντιδράσει ακόμη, διότι δεν είναι ακόμη η ώρα για να γίνει αυτό. Και την στιγμή αυτή κανείς άλλος δεν την γνωρίζει και δεν την ορίζει, ούτε η μητέρα του, παρά μονάχα ο ίδιος.
__________________
Για τα λεφτά τα κάνεις όλα..[?]

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Drymonia : 07-03-07 στις 16:54
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 07-03-07, 21:18
Το avatar του χρήστη Litsa
Litsa Ο χρήστης Litsa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2006
Περιοχή: ολούθε
Μηνύματα: 2.315
Προεπιλογή

Επειδή η Λίτσα ΟΤΙ λέει δεν το λέει έτσι αστήριχτα, σας είπα ότι το «τι εμοί και σοί,»
είναι μια περιφρονητική πρόταση που δεν θα δικαιολογούσε να την απευθύνει ένας καθώς πρέπει
και υποδειγματικός Ιησούς σε δημόσιο χώρο προς την μητέρα του. Σε ελεύθερη μετάφραση θα λέγαμε
«τι σχέση έχεις εσύ με μας», δηλαδή «τι ανακατεύεσαι στις δουλειές μου» δηλαδή «α παράτα μας». (Ντροπή, τα καλά παιδιά δε μιλάνε έτσι)

Φυσικά Μιχάλη ο καθένας μπορεί να το ερμηνεύει όπως θέλει αλλά για να έχει ισχύ μια ερμηνεία
πρέπει να μπορεί ικανοποιητικά να απαντά και να καταρρίπτει άλλες ανταγωνιστικές ερμηνείες
όπως η δικιά μου. Δεν μπορεί να ισχύουν και οι δύο . ε ; μπορεί ; (μπορεί !)

Παράθεση:
Αποκλείεται, δηλαδή να μην πρόκειται για προπαγάνδα, αλλά πραγματικά να εκτιμούσαν το ρόλο της γυναίκας;
Αποκλείεται δηλαδή να υπάρχουν παλαιότερα στρώματα αφηγήσεων, πολύ παλαιότερα από την τελική επεξεργασία
των κειμένων των ευαγγελίων, όπου έχουν μείνει αναλλοίωτες οι πολύ αρχικές επιδιώξεις και αντιλήψεις των ιεραρχών ;
Φυσικά και δεν αποκλείεται και εκεί πρέπει να στρέψουμε τα βλέματα και όχι
σε συμψηφισμούς , δηλαδή έχει 10 υπέρ της γυναίκας και ένα κατά
οπότε κερδίζει η "γυναίκα-μισογυνισμός" 10-1. Δε ξέρω αν με "πιάνεις" ;

Παράθεση:
Ας μην ξεχνάμε litsούλα ότι η παναγίτσα δεν ήταν μανούλα του χριστούλη, αλλά ένα μέσο για να ενσαρκωθεί, άλλωστε εκείνος ήταν 100% άνθρωπος, αλλά και 100% Θεός
Ας μην ξεχνάμε excellentούλη όμως ότι, θεός ξεθεός, είχε πάει σε γάμο δηλαδή σε κοινωνική εκδήλωση σαν άνθρωπος με την
μαμά του. Θα έπρεπε να ήταν πιο προσεκτικός. Έτσι τον είδαν οι υπόλοιποι. Και ο κόσμος που τον έβλεπε θα τον έκρινε από το πώς της συμπεριφέρθηκε.
Άμα εμένα αύριο μεθαύριο στείλω τον γιο μου σε κατηχητικό και γυρίσει σπίτι και μου πει «τι εμοί και σοί»
θα είναι μια αγένεια.

Παράθεση:
Αγαπητή μου Litsa, με όλη την καλή διάθεση που έχω απέναντί σου πιστεύω ότι είναι άστοχο να κατηγορείται ο Ιησούς και για μισογυνισμό.
Πιστεύεις. . . και γω πιστεύω . . . μπορείς να το αποδείξεις ; Δεν κατηγορούμε τον Ιησού για μισογυνισμό
αλλά αυτόν που εμπνεύστηκε και έγραψε αυτό το εδάφιο για ανάγωγο και ότι αντανακλά περίεργες απόψεις
περί γυναικών.

Μιχάλη , εξετάζουμε τον Χριστιανισμό γιατί ζούμε σε μια Χριστιανική χώρα και από δω έχουμε τις περισσότερες παραστάσεις.
Εγώ σε κατηχητικό πήγα, δε πήγα στο Θιβέτ να μάθω για τους Βουδιστές. Τι να κάνουμε ;

Λοιπόν, επιστρέφουμε στο θέμα μας
Τι σημαίνει «τι εμοί και σοί» Τι θα μπορούσε να έλεγε στον θεό ένα δαιμόνιο την ώρα που το εξολοθρεύει ;
Μάλλον βρισιές και υποτιμητικά λόγια . Όχι παρακάλια πάντως

Ας δούμε πάλι που αλλού αναφέρεται η επίμαχη φράση

Κριταί Κεφ ΙΑ
Αυτό το κεφάλαιο περιγράφει συνομιλίες μεταξύ των πρεσβευτών του Ιεφθάε και στον βασιλιά των γιων Αμμών.
Ο Ιεφθάε είναι ισχυρός σε δύναμη αλλά γιος πόρνης και εξ'αιτίας της πόρνης μητέρας χάνει την κληρονομιά του,
πηγαίνει στην γη Τωβ όπου συγκεντρώνει εκεί την σάρα και την μάρα Αργότερα αυτοί που του στέρησαν την
κληρονομιά επειδή είναι σε δύσκολη θέση με πόλεμο που έχουν με τους γιους Αμμών , τον παρακαλούν να τους
βοηθήσει υποσχόμενοι να του επιστρέψουν την κληρονομιά του Αυτός δέχεται , ακολουθούν διπλωματικές
συνομιλίες , εκεί σε ώρα οργής και περιφρόνησης λέγεται το ΤΙ ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙΣ ΕΣΥ ΜΕ ΜΑΣ , να μη σας
τα πολυλογώ , ακολουθεί ένας πόλεμος τρικούβερτος και σφαγή και και και , ξέρετε , αυτά που στην ΠΔ
είναι ψωμοτύρι . Με την βοήθεια του Κυρίου φυσικά ΠΑΝΤΑ κατασφάζονται οι αντίπαλοι. και
πιστέψτε εσείς πως το «τι εμοί και σοί» είναι φυσιολογική φράση που μπορεί να την λέει ο Ιησούς δημόσια
στη μαμά του .


1
ΚΡΙΤΑΙ ΚΕΦΑΛΑΙΟΝ ΙΑ
10 και είπαν οι πρεσβύτεροι Γαλαάδ προς Ιεφθάε· Κύριος έστω ακούων ανά μέσον ημών,
ει μη κατά το ρήμά σου ούτω ποιήσομεν. 11 και επορεύθη Ιεφθάε μετά των πρεσβυτέρων
Γαλαάδ, και έθηκαν αυτόν ο λαός επ ‘ αυτούς εις κεφαλήν και εις αρχηγόν. και ελάλησεν
Ιεφθάε πάντας τους λόγους αυτού ενώπιον Κυρίου εν Μασσηφά.
12 Και απέστειλεν Ιεφθάε αγγέλους προς βασιλέα υιών Αμμών λέγων· τι εμοί και σοί, ότι
ήλθες προς με του παρατάξασθαι εν τη γη μου; 13 και είπε βασιλεύς υιών Αμμών προς τους
αγγέλους Ιεφθάε· ότι έλαβεν Ισραήλ την γην μου εν τω αναβαίνειν αυτόν εξ Αιγύπτου από
Αρνών έως Ιαβόκ και έως του Ιορδάνου· και νυν επίστρεψον αυτάς εν ειρήνη, και πορεύσομαι.
14 και προσέθηκεν έτι Ιεφθάε και απέστειλεν αγγέλους προς βασιλέα υιών Αμμών.
15 και είπεν αυτω· ούτω λέγει Ιεφθάε· ουκ έλαβεν Ισραήλ την γην Μωάβ και την γην υιών Αμμώ
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 08-03-07, 10:50
teoilio Ο χρήστης teoilio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 346
Προεπιλογή

Ας υποθέσουμε πως όντως η επίμαχη φράση δεν είναι απαξιωτική και μπορεί να λεγχθεί από κάποιον προς στη μάνα του....ας υποθέσουμε δηλαδή πως δεν έχει δίκιο η Λίτσα και πως η φράση αυτή σημαίνει "Μην ανακατεύεσαι στις δουλειές μου " ή "Ποια είσαι εσύ που θα πεις σε ένα Θεό τι να κάνει" όπως διάβασα σε κάποιες ερμηνείες. Ας υποθέσουμε ακόμα πως η Παναγία δεν αποτελούσε τίποτα άλλο παρά το "μέσο" της ενσάρκωσης του Θεού στο κόσμο των γήινων. Ρωτώ λοιπόν, δεν βρίσκετε λίγο περίεργο το γεγονός ότι ο Θεός που ενανθρωπίστηκε για να γλυτώσει τους ανθρώπους από τις αμαρτίες τους, να εξισώσει όλους τους ανθρώπους απέναντι στο Θεό και να καταργήσει κάθε μορφή ανισότητας και εκμετάλευσης, πρώτα να εκμεταλεύτηκε μια παρθένα γυναίκα, μια αμόλυντη και αγαθή ύπαρξη (άλλωστε γι αυτό επιλέχτηκε κιόλας) για να τον γεννήσει και μετά αφού τον μεγάλωσε και τον ανέστησε και τον έκανε κοτζάμ παλικάρι να την απαξιώνει μπροστά σε τόσο κόσμο ακόμα και με μία έκφραση που υποθετικά δεν είναι απαξιωτική...αλλα αν μη τι άλλο είναι προσβλητική...που πήγε δηλαδή η ισότητα την οποία δίδασκε ως τότε...το όλοι είμαστε ίσοι ενώπιον του Θεού? Πιστεύω πως όποιος γίνεται δάσκαλος και διδάσκει πρώτος αυτός δείνει το καλό παράδειγμα ειδάλως "Δάσκαλε που δίδακες....". Άρα ή τα λεγόμενα του Ιησού προς τη μάνα του είναι εμβόλιμα σκοπίμως ή όντως τα είπε οπότε για ποια ισότητα μιλάμε μέσα στη χριστιανική θρησκεία αφού ο πρώτος διδάξας, η κεφαλή ανισώνει την γυναίκα μάνα του ή ακόμα ακόμα την γυναίκα άνθρωπο....και στις δύο περιπτώσεις μου φαίνεται άτοπο.
__________________
" Αν κάποτε νοιώσεις άχρηστος, ανίκανος και εντελώς καταβεβλημμένος, τότε σκέψου πως κάποτε ήσουν το το πιο γρήγορο και δυνατό σπερματοζωάριο ανάμεσα σε εκατομμύρια άλλα"
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 08-03-07, 11:29
Το avatar του χρήστη Litsa
Litsa Ο χρήστης Litsa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2006
Περιοχή: ολούθε
Μηνύματα: 2.315
Προεπιλογή

Επειδή νομίζω πως δεν έχετε πεισθεί όλοι σας πως το "τι εμοί και σοί"
είναι κομματάκι βαριά κουβέντα να την λέει ο γιός στην μαμά, θα φέρω άλλο ένα
διαφωτιστικό εδάφιο απ την ΠΔ με τον Προφήτη Ηλία.

Ο Ηλίας, που λέτε, ήταν μια φορά στον ποταμό Χερίθ, εκεί που του φέρνανε τα κοράκια φαγητό,
τελικά φεύγει μόλις ξεράθηκε ο ποταμός και πάει παρακάτου, συναντά μια χήρα
(μη πάει το μυαλό σας στο πονηρό) η οποία ζούσε πολύ φτωχικά και πείναγε με το παιδάκι της,
εκεί ο Ηλίας της ζήτησε ψωμάκι από τα χεράκια της αυτή στην αρχή του κλάφτηκε πως δεν έχω
και κάτι τέτοια χαζά, αλλά μετά ο Ηλίας έκανε το θαύμα του και ως δια μαγείας γέμιζε κάθε μέρα
τα δοχεία λάδι και αλεύρι, έζησαν λίγες ευτυχισμένες μέρες όλοι μαζί,τρώγοντας πιτούλες
και διάφορα άλλα γλυκίσματα, ο Ηλίας είχε εγκατασταθεί μόνιμα στον πρώτο όροφο της
φτωχικής οικίας της κυρίας χήρας παρακαλώ,.... ώσπου μια μέρα το παιδάκι της χήρας πεθαίνει ....

Τα παίρνει στο κρανίο η χήρα και του την λέει του Ηλία
Του λέει δηλαδή το περίφημο : Τι έχεις μαζί μου άνθρωπε του θεού ( τι εμοί και σοί, )
και μπήκες μεσ στο σπίτι μου και μου θύμισες της ανομίες μου
(ξαναλέω , μην πάει το μυαλό σας στο πονηρό... δεν εννοεί τις ανομίες που νομίζεται , αυτά δεν
συμβαίνουν ποτέ στην ΠΔ και ποτέ των ποτών με προφήτες τέτοιου διαμετρήματος ,μόνο οι
ειδωλολάτρες τα έκαναν που έκαναν και ανθρωποθυσίες)

Που είχαμε μείνει ? Α ναι , "και μου θύμισες τις ανομίες μου και θανάτωσες τον γιο μου ?? "
(Καλά ρε παιδάκι μου, τι ανομίες είχες κάνει και συ ;; εξώλης και προώλης ήσουνα που λένε,
τα μάτια σου είχες βγάλει; αμάν, με τίποτα δε μπορώ να σε καλύψω ,ρεζίλι μας έκανες ...)

Μια και δυο ο προφήτης Ηλίας που λέτε ,παίρνει το παιδί και αναγνωρίζοντας ότι κάπου έχει
μια τόση δα ευθύνη και αυτός κάνει το αναστάσιμο θαύμαααα .
Και ζήσαν αυτοί καλά και μεις καλύτεραααα ….. αυτά .
Το κλου της ιστορίας είναι πως ΚΑΙ ΠΑΛΙ το τι εμοί και σοί,είναι λέξη οργής που το λέει
η μάνα σε αυτόν που βλέποντας μπροστά της τον θεωρεί υπεύθυνο για τον θάνατο του γιου της .

(Τέτοια παραμύθια λέγαν οι γιαγιάδες στα εγγονάκια τους στα αρχαία χρόνια στο Ισραήλ )

Να και το εδάφιο.


3
ΓΆ ΒΑΣΙΛΕΙΩΝ ΚΕΦΑΛΑΙΟΝ ΙΖ
15 και επορεύθη η γυνή, και εποίησε· και ήσθιεν αυτή και αυτός και τα τέκνα αυτής.
16 και η υδρία του αλεύρου ουκ εξέλιπε και ο καψάκης του ελαίου ουκ ηλαττονήθη κατά
το ρήμα Κυρίου, ό ελάλησεν εν χειρί ‘Ηλιού. 17 και εγένετο μετά ταύτα και ηρρώστησεν
ο υιος της γυναικός της κυρίας του οίκου, και ην η αρρωστία αυτού κραταιά σφόδρα,
έως ουχ υπελείφθη εν αυτω πνεύμα. 18 και είπε προς ‘Ηλιού· τι εμοί και σοί, άνθρωπε του Θεού;
εισήλθες προς με του αναμνήσαι αδικίας μου και θανατώσαι τον υιόν μου; 19 και είπεν
‘Ηλιού προς την γυναίκα· δος μοι τον υιόν σου. και έλαβεν αυτόν εκ του κόλπου αυτής
και ανήνεγκεν αυτόν εις το υπερωον, εν ω αυτός εκάθητο εκεί, και εκοίμισεν αυτόν
επί της κλίνης. 20 και ανεβόησεν ‘Ηλιού, και είπεν· οίμοι, Κύριε, ο μάρτυς της χήρας,
μεθ ‘ ης εγώ κατοικώ μετ ‘ αυτής, συ κεκάκωκας του θανατώσαι τον υιόν αυτής.
21 και ενεφύσησε τω παιδαρίω τρίς και επεκαλέσατο τον Κύριον και είπε· Κύριε ο Θεός μου,
επιστραφήτω


Αυτά

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Litsa : 08-03-07 στις 11:33
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 08-03-07, 18:18
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Litsa
Μιχάλη , εξετάζουμε τον Χριστιανισμό γιατί ζούμε σε μια Χριστιανική χώρα και από δω έχουμε τις περισσότερες παραστάσεις.
Εγώ σε κατηχητικό πήγα, δε πήγα στο Θιβέτ να μάθω για τους Βουδιστές. Τι να κάνουμε ;
Μια γρήγορη απάντηση, επειδή πιέζομαι από το χρόνο. Είναι μια άποψη και αυτή που λες, αλλά υπάρχει και μια άλλη. Εκείνη που θέλει ορισμένους να ασχολούνται με τέτοια ζητήματα, όχι επειδή τους νοιάζει η έρευνα ή τους ενδιαφέρει το θέμα, αλλά επειδή το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι να τα χώσουν στο χριστιανισμό, για τους δικούς τους λόγους. Επειδή θέλουν να προπαγανδίσουν (κάτι για το οποίο κατηγορούν μόνο το χριστιανισμό, τρομάρα τους) επειδή θέλουν να βγάλουν τα απωθημένα τους και για ένα σωρό άλλους λόγους. Και μη μου πεις πως δεν υπάρχουν τέτοιοι...γεμάτος ο τόπος εντός και εκτός φόρουμ. Είναι μόδα, βλέπεις και την ακολουθούν.
Επιμένω στο ότι εάν θέλετε να εξετάσουμε τη θέση της γυναίκας στις θρησκείες, θα πρέπει να ξεκολλήσει το μυαλό από το χριστιανισμό και μόνο, για τον οποίο σαφώς και γνωρίζουμε περισσότερα από ότι για τις υπόλοιπες θρησκείες, αλλά η σύγκριση της θέσης της γυναίκας σε διαφορετικά θρησκευτικά συστήματα θα μας βοηθήσει να βγάλουμε πολλά και χρήσιμα συμπεράσματα, ακόμα και για τον ίδιο το χριστιανισμό.
Η παράθεση των στοιχείων που έκανα, φαντάστηκα πως θα κάλυπτε μερικούς, αλλά αυτή τη "ζυγαριά" ορισμένοι επίσης τη χρησιμοποιούν όπου και όποτε τους συμφέρει.
Η επεξήγηση της φράσης στα διάφορα χωρία που παραθέτεις μπορεί να ερμηνευθεί επίσης με διαφορετικούς τρόπους και να είναι εξίσου σωστή. Κοινώς, λυπάμαι, αλλά δεν με αποστομώνει, όσο και αν δεν το θεωρώ ιδιαίτερα σημαντικό να σταθούμε σε αυτό...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 09-03-07, 10:14
Το avatar του χρήστη Drymonia
Drymonia Ο χρήστης Drymonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2005
Μηνύματα: 817
Προεπιλογή

Παράθεση:
Η επεξήγηση της φράσης στα διάφορα χωρία που παραθέτεις μπορεί να ερμηνευθεί επίσης με διαφορετικούς τρόπους και να είναι εξίσου σωστή. Κοινώς, λυπάμαι, αλλά δεν με αποστομώνει, όσο και αν δεν το θεωρώ ιδιαίτερα σημαντικό να σταθούμε σε αυτό...
Συμφωνώ.

Παράθεση:
Επειδή νομίζω πως δεν έχετε πεισθεί όλοι σας
Όχι και ούτε πρόκειται, διότι γνωρίζοντας λίγα αρχαία Ελληνικά, μπορούμε να καταλάβουμε τί σημαίνει. Όποιο λεξικών αρχαίων και να ανοίξεις πουθενά η έκφραση δεν λαμβάνεται ως βρισιά ή ότι είναι "βαριά".

Τέλος να συμφωνήσω με τον Μιχάλη ότι για άλλη μια φορά καταστρέφεται ένα ωραίο θέμα, χωρίς κανείς να παρεμβαίνει.

Μα, γιατί δεν ανοίγετε ένα δικό σας θέμα και πείτε ό,τι θέλετε εκεί μέσα, αφήνοντας τα υπόλοιπα να αναπτυχθούν σε όλη τους την έκταση για να φτάσουμε στον τελικό μας σκοπό, να λάβουμε γνώσεις κι όχι μίσος!


__________________
Για τα λεφτά τα κάνεις όλα..[?]
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 09-03-07, 10:47
Το avatar του χρήστη Litsa
Litsa Ο χρήστης Litsa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2006
Περιοχή: ολούθε
Μηνύματα: 2.315
Προεπιλογή

Τι εννοείς "δικό μας" θέμα ;
Αν ανοίξω "δικό μου" θέμα πρέπει να βάλουμε και "όρια" επικοινωνίας
δηλαδή δεν μπαίνεις στα "δικά" μου δεν μπαίνω στα "δικά" σου και
δεν νομίζω πως πραγματικά αυτό θες να πετύχεις.

Mε την συμπεριφορά μου δεν κατέστρεψα κανένα θέμα αλλά επιδιώκω
να βάζω την δική μου πινελιά. Τι να κάνουμε, αυτά πιστεύω αυτά λέω.

Αν οι διαχειριστές πιστεύουν ότι "εμποδίζω" φυσιολογική ανάπτυξη
στα θέματα δεν έχουν παρά να μου κάνουν υποδείξεις αλλά πρόσεξε,
"ανάπτυξη σε όλη τους την έκταση" δε σημαίνει "προκαθορισμός"
στο μέχρι που και πόσο θα αναπτυχθεί και ποιοι θα ή δεν θα ενοχληθούν
από αυτήν την ανάπτυξη.


Στο περίφημο "τι εμοί και σοί"
Είναι φράση που την λένε τα δαιμόνια την ώρα που εξολοθρεύονται
Είναι φράση που την λένε μονομάχοι πριν μονομαχήσουν και αλληλοεξοντοθούν
Είναι φράση που την λέει μάνα σε αυτόν που θεωρεί υπεύθυνο για
τον άδικο θάνατο του γιού της.
Την λέει και ο Ιησούς στην μητάρα του.

Σε όσα λεξικά και να πας, για παράδειγμα την λέξη "παρατάω"
δεν θα την βρεις για κακή. Η λέξη "παράτα με" από μόνη της δεν
είναι κακιά. Είναι "βαριά" αν την λες στους γονείς σου.

Δώσε Drymonia μια ελεύθερη μετάφαρση στο τι θα έλεγε στα
συγκεκριμένα χωρία το δαιμόνιο στον Ιησού, η χήρα στον Ηλία
ο Ιαφθέε στους Αμωνίτες , και τέλος πάντων , ψάξε αν βρεις
πουθενά αυτή η έκφραση να μην την λένε σε κακιά ώρα αλλά σε
καλή , π.χ. ο πατέρας στον γιό ή η μάνα στην κόρη για να δούμε
αν είναι ή όχι βαρια
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 12-03-07, 17:11
Το avatar του χρήστη Drymonia
Drymonia Ο χρήστης Drymonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2005
Μηνύματα: 817
Προεπιλογή

Στα αρχαία χρόνια συναντάμε την λατρεία της Σελήνης και της τρισυπόστατης φύσης της, δηλ. της γέμισης, της Πανσελήνου και της φθίνουσας πορείας της μέχρι να κλείσει ο κύκλος και να αρχίσει ξανά.

Στην αστρολογία κάθε φάση της διακρίνεται από κάποια χαρακτηριστικά, και όσοι γεννούνται σε μία από αυτές αντιπροσωπεύονται αρχετυπικά από μια θεά και τα χαρακτηριστικά της.
Την Σελήνη στο πάνθεον εκπροσωπεί η θεά Εκάτη, άλλοτε τρισυπόστατη [όπως εμφανίζεται στην εικόνα], ή άλλοτε [σε άλλη βιβλιογραφία] μαζί με άλλες θεές καθεμιά από τις οποίες συμβολίζουν μία από τις καταστάσεις της Σελήνης.



άλλα σύμβολα είναι τα εξής..



Αυτά τα 3 πρόσωπα της θεάς της Σελήνης αντιπροσωπεύουν τους κύκλους της φύσης [γέννηση/παρθενία - ωριμότητα/μητρότητα - γήρας/σοφία] και όλες οι μεγάλες θρησκείες περιέχουν με την μία ή την άλλη μορφή, στοιχεία αυτής της θηλικής τριάδας.
Οι παρθένες θεές που λατρεύτικαν από τους αρχαίους πολιτισμούς συμπεριλάμβαν της Περσεφόνη, την Αλ-Άζα, την Αθηνά, την Μινέρβα και την Αρτεμιδα ή Νταιάνα.
Μητέρες θεές της δημιουργίας και της Πανσελήνου ήταν η Αστάρτη, η Δήμητρα, η Κέρες, η Αλ Λατ, η Σελήνη, η Χάθορ και η Ίσις.
Στην ομάδα των "σκοτεινών" θεών/οντοτήτων εντάσσουμε την Κάλι, την Σκάντι, την Εκάτη, την Κίρκη, την Χάθορ, την Λίλιθ και την Μέδουσα.

Άρα οι δυνάμεις της Σελήνης χαρακτηρίζονται από τρία στάδια [που συμβολίζονται από πρόσωπα] και ενσωματώνουν τις δυνάμεις της αλλαγής μέσα από τις διαδικασίες της γέννησης, της ανάπτυξης και της παρακμής.

Ερχόμενοι στον Χριστιανισμό και την θυλική αρχή του την Παναγία, ας κάνουμε τον κόπο να δούμε ποιές είναι οι 3 μεγαλύτερες γιορτές αφιερωμένες στην Παναγία [Παν Γαία] και τί συμβολίζουν...

8 Σεπτεμβρίου "Η Γέννηση της Υπεραγίας Θεοτόκου Μαρίας"
25 Μαρτίου "Ο Ευαγγελισμός της Θεοτόκου"
15 Αυγουστου "Κοίμηση της Θεοτόκου"

Βλέπουμε ότι η ιερή σεληνιακή τριάδα βρίσκεται κωδικοποιημένη και στον Χριστιανισμό, τουλάχιστον στην Ορθόδοξη πίστη, διότι δεν γνωρίζω τί γιορτάζουν οι καθολικοί. Σίγουρα κατά τη γνώμη μου δεν είναι τυχαίο καθώς οι ομοιότητες είναι εμφανείς.
__________________
Για τα λεφτά τα κάνεις όλα..[?]
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 19-03-07, 19:05
serafim Ο χρήστης serafim δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2007
Μηνύματα: 1
Προεπιλογή Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΣΤΟΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟ

Θά ήταν ενδιαφέρον νά δουμε τι αποψεις υπάρχουν σχετικά με την απαγόρευση της προσέλευσης των γυναικων στην Θ. Κοινωνία κατα την εμμηνη ρηση ή κατα την περίοδο της λοχίας. Ποιές διατάξεις προβλέπουν κάτι τέτοιο καί πως ερμηνεύεται η απαγόρευση αυτή;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.