Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Είναι θαύμα το Άγιο Φως;
Ναι 81 40,30%
Όχι 90 44,78%
Δεν γνωρίζω 30 14,93%
Ψήφισαν: 201. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #51  
Παλιά 06-12-05, 14:06
Το avatar του χρήστη the_black_planet
the_black_planet Ο χρήστης the_black_planet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-06-2005
Περιοχή: Καλαματα
Μηνύματα: 1.066
Προεπιλογή

Εγω παντως θα συμφωνησω στα περισσοτερα που ειπε ο αγαπητος Γιωργος εκτος απο το θεμα της ειδωλολατρειας,αγαπητε Γιωργο πρεπει να καταλαβεις την εννοια του συμβολισμου,ειναι το ιδιο αδικο οσο αδικο ηταν κ οι χριστιανοι που αποκαλουσαν τους Ελληνες ειδωλολατρες.Τωρα αν θελετε ειλικρινα τη γνωμη μου,εγω θα θεωρουσα θαυμα κ ενδειξη της υπαρξης του Θεου αν ξαφνικα ο Αγιο Φως σταματουσε να αναβει,αν δλδ ο Θεος δεν επετρεπε στη γνωστη κλικα κ σε ατομα οπως ο Ειρηναιος να εκμεταλευονται το ονομα του...
__________________
Chaos is my life - Exploited
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 06-12-05, 19:16
Το avatar του χρήστη agaliarep
agaliarep Ο χρήστης agaliarep δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-08-2005
Περιοχή: Mandri
Μηνύματα: 1.621
Προεπιλογή

Καλά όλα αυτά που είπες φίλε Γιώργο και καλά κάνεις και δεν τα πιστεύεις αλλά το οτι κάποιοι εκμεταλλεύονται κάποιοες καταστάσεις δεν σημαίνει ότι το γεγονός δεν είναι Θαύμα. Ο Γιούνγκ έλεγε μια ιστορία ότι κάποτε άρχισε να αναβλύζει το νερό της γνώσης από μια πηγή και δινόταν άπλετα σε όλο τον κόσμο. Κάποιοι άρχισαν να εκμεταλλεύονται την πηγή να την διεκδικούν και να κόβουν εισιτήριο. Ξαφνικά η πηγή σταμάτησε να ρέει το νερό της αλήθειας, αυτοί όμως ήταν τόσο απασχολημένοι από την διαμάχη τους που ούτε το πρόσεξαν. Μετά το νερό άρχισε να αναβλύζει κάπου αλλού μέχρι που βρέθηκαν κάποιοι άλλοι άνθρωποι που προσπάθησαν να το εκμεταλλευθούν… κοκ. Το νερό συνέχεια αναβλύζει κάπου αλλού αλλά πρέπει να είσαι ικανός να το βρεις. Το θαύμα δεν είναι που ανάβει η φλόγα στην τελική, αλλά αυτό που συμβολίζει. Ήδη ποιο πάνω ανάφερα με κάποιους στίχους το πώς κατάντησαν την Θρησκεία αλλά αυτό ξέρεις είναι χαρακτηριστικό των ανθρώπων να ξεφτιλίζουν οτιδήποτε αρκεί να έχουν κέρδος. Όσο για αυτό που είπες ότι δεν πιστεύεις στα θαύματα κοιτάξου στον καθρέφτη αυτό που θα δεις είναι ένα θαύμα από μόνο του. Γιατί η ζωή είναι ένα θαύμα από μόνη της. Ίσως αν είχες την τύχη να γνωρίσεις τον Παΐσιο να μην μιλούσες έτσι.
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 08-12-05, 11:14
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Θα ήθελα να κάνω και μια γενικότερη παρατήρηση πάνω σε ποστ ορισμένων φίλων. Συμφωνούμε νομίζω όλοι ότι αποτελεί αίσχος η εμπορευματοποίηση των ιερών τόπων και των θαυμάτων, σε όποια περιοχή γίνονται και σε οποιαδήποτε θρησκεία. Όμως, δεν πρέπει να είμαστε καταπέλτες μόνο στην οικονομική εκμετάλλευση του χριστιανισμού. Πόσοι δεν εκμεταλλεύονται την αγάπη των ελλήνων για την αρχαιότητά τους και την έμφυτη τάση που έχουν ΟΛΟΙ οι άνθρωποι στην αναζήτηση του παράξενου και βγάζουν πακτωλούς χρημάτων πουλώντας ψεύτικες θεωρίες και ευφάνταστα σενάρια, πυροδοτώντας διαμάχες μεταξύ χριστιανικοφρόνων και αρχαιοελληνοφρόνων (τι όροι είναι αυτοί, πως μου 'ρθαν ενώ κλείνουν με νόημα το μάτι κοιτάζοντας τις τραπεζικές τους καταθέσεις; Να αρχίσω να ονομάζω τώρα;
Προσωπικά, όλους εκείνους ποσώς τους ενδιαφέρει εάν είναι όντως θαύμα ή όχι το Άγιο Φως, αρκεί που...φωτίζει το προσωπάκι τους όταν εξαργυρώνουν τις επιταγές.
Ακόμα περιμένω όμως να μας εξηγήσει κάποιος με επιχειρήματα γιατί δεν είναι θαύμα η αφή του Φωτός...
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 08-12-05, 11:56
Το avatar του χρήστη tsilof
tsilof Ο χρήστης tsilof δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2005
Περιοχή: Κάτω από το βουνό των Θεών
Μηνύματα: 730
Question

Παράθεση:
...Συμφωνούμε νομίζω όλοι ότι αποτελεί αίσχος η εμπορευματοποίηση των ιερών τόπων και των θαυμάτων, σε όποια περιοχή γίνονται και σε οποιαδήποτε θρησκεία...
Κατι που γινόταν ανέκαθεν στην Ιστορία.Από τα αρχαία χρόνια..
Παράθεση:
Πόσοι δεν εκμεταλλεύονται την αγάπη των ελλήνων για την αρχαιότητά τους και την έμφυτη τάση που έχουν ΟΛΟΙ οι άνθρωποι στην αναζήτηση του παράξενου και βγάζουν πακτωλούς χρημάτων πουλώντας ψεύτικες θεωρίες και ευφάνταστα σενάρια, πυροδοτώντας διαμάχες μεταξύ χριστιανικοφρόνων και αρχαιοελληνοφρόνων (τι όροι είναι αυτοί, πως μου 'ρθαν ενώ κλείνουν με νόημα το μάτι κοιτάζοντας τις τραπεζικές τους καταθέσεις; Να αρχίσω να ονομάζω τώρα;
Δε χρειάζονται ονόματα, απλά ένα zapping τις μεσημεριανές ώρες στα "μικρά" κανάλια(ιδίως της Θεσσαλονίκης...Εκεί οι -..όπουλοι- σφάζονται στην κυριολεξία!!!)

Παράθεση:
Ακόμα περιμένω όμως να μας εξηγήσει κάποιος με επιχειρήματα γιατί δεν είναι θαύμα η αφή του Φωτός..
Δε το χει κάνει κανείς για τον απλό λόγο ότι δε μπόρεσαν ακόμη να το εξηγήσουν σα φαινόμενο.Αλλο πράγμα οι θεωρείες και άλλο οι αποδείξεις.Και πιστεύω,(το χω ξαναπεί εδώ),πως αν ήταν κάτι που μπορούσαν να το τεκμηριώσουν, εννοείται ότι θα το δημοσιοποιούσαν, μιας και οι πολέμιοι του Χριστιανισμού είναι πάμπολλοι και αρκετά ισχυροί..Και η απόδειξη ότι το Αγιο Φως είναι "μούφα" θα ενίσχυε στο έπακρο ΌΛΕΣ τις θεωρίες τους κατά της Ορθοδοξίας.Απλά είναι τα πράγματα...(Οπως όλα βέβαια. Πολύπλοκα είναι τα πολλά απλά προβλήματα μαζί!!!)
__________________
Quid tibi opus est, ut sis bonus? Velle!


blog:
mantri


blog:
adioristos


radio station
dRadio


Τα καλύτερα έρχονται ! ! !
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 08-12-05, 16:39
goddess Ο χρήστης goddess δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2005
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Καταρχήν να πω ένα καλησπέρα σε όλους και να απολογηθώ για μια άποψη χωρίς επιχειρήματα. Απλά κάποια πράγματα μου φαίνονται εξωφρενικά.Προσωπικά δεν πιστεύω στην ύπαρξη του λεγόμενου "Αγίου φωτός" και κατά πόσο μάλλον ότι πρόκειται για ένα θαύμα.Ποιός μπορεί να μου αποδείξει ότι όντως το΄"Αγιο Φως" εμφανίζεται εξαιτίας μιας ανώτερης δύναμης και δεν αποτελεί ένα παιχνίδι που εξυπηρετεί συμφέροντα και μόνο?Και τι να πιστέψω δηλαδή, ότι το άναμμα ενός φωτός αποτελεί θαύμα?Η ίδια η ζωή και ο αγώνας που δίνουμε καθημερινά τι είναι?Μήπως έχει χαθεί λίγο το νόημα?Δεν ξέρω ίσως και να είμαι παράλογη, αλλά μου φαίνεται αδιανόητο να ασχολούμαι με το αν το "Άγιο Φως" ανάβει με τον ορθόδοξο Πατριάρχη ή τον Πάπα, ενώ γνωρίζω πολύ καλά ότι αυτοί δεν πρόκειται να ασχοληθούν ποτέ με εμένα και τον καθένα μας και με τα προβλήματά που τυχόν αντιμετωπίζουμε.

όσο ζεις και δεν πεθαίνεις, τόσο πιο πολλά μαθαίνεις
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 08-12-05, 17:30
Το avatar του χρήστη tsilof
tsilof Ο χρήστης tsilof δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2005
Περιοχή: Κάτω από το βουνό των Θεών
Μηνύματα: 730
Προεπιλογή

[
Παράθεση:
...Προσωπικά δεν πιστεύω στην ύπαρξη του λεγόμενου "Αγίου φωτός" και κατά πόσο μάλλον ότι πρόκειται για ένα θαύμα.Ποιός μπορεί να μου αποδείξει ότι όντως το΄"Αγιο Φως" εμφανίζεται εξαιτίας μιας ανώτερης δύναμης και δεν αποτελεί ένα παιχνίδι που εξυπηρετεί συμφέροντα και μόνο?Και τι να πιστέψω δηλαδή, ότι το άναμμα ενός φωτός αποτελεί θαύμα?
Το να μη πιστεύεις κάτι είναι απόλυτα κατανοητό.Αλλά αυτό που θα σε ρωτήσω Θεά ,είναι το εξής.Ποια έννοια έχει για σένα το "θαύμα";Για μένα πχ είναι ότι δε μπορεί να εξηγηθεί απ'τους επιστήμονες και τους "όρους" τους.Και με το Αγιο Φως κάτι αντίστοιχο συμβαίνει..
Δεν αποκλείω τίποτα, απλά μιλάμε για τα δεδομένα που έχουμε.
Πιθανότατα σήμερα, αύριο, ,,κάποτε,, απόδειχθεί ότι ήταν στημένη και σικέ η όλη διαδικασία με τον Πατριάρχη, την αφή κλπ..Δεκτόν!!Μέχρι τότε όμως (και ενώ ήδη περάσαν κάποιοι αιώνες!!!), είναι ένα θαύμα.
Παράθεση:
Η ίδια η ζωή και ο αγώνας που δίνουμε καθημερινά τι είναι?Μήπως έχει χαθεί λίγο το νόημα?Δεν ξέρω ίσως και να είμαι παράλογη, αλλά μου φαίνεται αδιανόητο να ασχολούμαι με το αν το "Άγιο Φως" ανάβει με τον ορθόδοξο Πατριάρχη ή τον Πάπα, ενώ γνωρίζω πολύ καλά ότι αυτοί δεν πρόκειται να ασχοληθούν ποτέ με εμένα και τον καθένα μας και με τα προβλήματά που τυχόν αντιμετωπίζουμε...:
Σ'αυτό δε θα διαφωνήσω.Απλά ανοίχτηκε ένα θέμα για το Αγιο Φως και ο καθένας καταθέτει τι πιστεύει πάνω σ'αυτό..Απλά πράγματα..
__________________
Quid tibi opus est, ut sis bonus? Velle!


blog:
mantri


blog:
adioristos


radio station
dRadio


Τα καλύτερα έρχονται ! ! !
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 08-12-05, 18:04
Παθοκτόνος Ο χρήστης Παθοκτόνος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 452
Προεπιλογή Ολίγα τινά θαυμαστά...

Πολύ-καλήν εσπέρα σε όλους!!Κατ'αρχάς να πούμε πως το αληθινό"πρόβλημα" είναι το"υπαρξιακό"...Πόθεν ήλθαμε,πού πηγαίνουμε,γιατί ζούμε,πώς πρέπει να ζούμε.Σ'αυτά τα ερωτήματα απαντάει(εμμέσως) και το αν το θεωρούμενο ως το μεγαλύτερο Θείο Θαύμα όλων των εποχών είναι όντως θεόθεν ή είναι κατασκεύασμα κάποιων κακών και αγυρτών ανθρώπων για να "βγάλουν"(αθεμίτως) χρήματα...Αυτό που διαπιστώνω και με θλίβει είναι η τραγικότητα των ανθρώπων,που δεν θέλουν,όπως αναφέρεται τόσο εύγλωττα στην παραβολή του"πλουσίου και του πτωχού Λαζάρου",να κοιτάξουν την απολυτρωτική Αλήθεια...
Έκανα μία μικρή έρευνα πάνω στο θέμα μας και οφείλω να παραθέσω πέντε απλά πράγματα τα οποία ανακάλυψα:Τα παρατηρούμενα φαινόμενα δεν είναι σταθερά κάθε έτος.Πρόκειται για ένα εν τω συνόλω του φαινόμενο πολύ εντυπωσιακό που χρωματίζει ανεξίτηλα τις ψυχές των ανθρώπων που το έχουν παρατηρήσει(και στους οποίους-τους παρατηρητές- δεν ανήκει ο κ.Καλόπουλος,αλλά ούτε και ο-δικαίως αποκαλούμενος δυτικόπληκτος-μεγάλος διαφωτιστής μας Αδ.Κοραής).Τα αμετάβλητα στοιχεία είναι:1)είναι ένα γαλαζόλευκο διαυγές φως,μεταβλητής μορφής(-ων)που ανάβει πάντα το καντήλι επί του Παναγίου Τάφου(αλλά και τις δεσμίδες των 33άδων λευκών κεριών που έχει μαζύ του ο Ορθόδοξος Πατριάρχης),
2)ανάβουν λαμπάδες του πλήθους σποραδικά(θα λέγαμε "τυχαία",αν το εξετάζαμε επιφανειακά),έστω κι αν οι άνθρωποι που τις κρατούν βρίσκονται σε μεγάλη απόσταση από τον ναό της Αναστάσεως,3)γαλαζόλευκες αστραπές καταυγάζουν(=καταλάμπουν) τον αέρα,επιφέρουσες την γνωστή κατάνυξη(=βαθειά συγκίνηση)της θεικής Παρουσίας,4)υπάρχει"ακαία"τα πρώτα λεπτά μετά το άναμμά του Αγίου φωτός.
Τα φαινόμενα που έχουν καταγραφεί από προσκυνητές είναι πως οι φλόγες που παρατηρούνται και ακολουθούν ένα μικρό"κάπνισμα"("κεραυνός εν αιθρία",όπως λέμε) των κεριών φθάνουν και το ένα μέτρο ύψος!..Πως σε κάποιες περιπτώσεις το Φως εκβαίνει του Παναγίου Τάφου σε μορφή πυρινών σφαιρών οι οποίες στο πέρασμα των ανάπτουν τα κεριά των εμβρόντήτων πιστών και μη.Ο μακαριστός π.Μητροφάνης,φρουρός του Παναγίου Τάφου(που το είδε"κρυφά"αφού κατάστρωσε σχετικό σχέδιο)περιγράφει πως το Άγιο Φως που ανάβει μετά από τις σχετικές ευχές του Ορθοδόξου Πατριάρχη,ξεκινάει να εμφανίζεται ως ένα Γαλάζιο Φως που δημιουργεί έναν ήχο σαν το συριγμό που κά(μ)νει μία λεπτή αύρα πνέοντος ανέμου και κατόπιν γίνεται ολόλευκο(μία χρονιά που αυτός το είδε)όπως το εν όρει Θαβώρ,κατά την μεταμόρφωση του Ιησού Χριστού...Κατόπιν,κατά την περιγραφή του,έγινε ένας πάμφωτος δίσκος που έμεινε για λίγο επάνω από το κεφάλι του Ορθόδοξου.
Να σημειώσουμε,τέλος,πως σύμφωνα με την"αρχή των προνομίων",πάντοτε ο Ορθόδοξος Πατριάρχης το παραλαμβάνει και μετά το δίδει στους εισερχομένους εντός του Αγίου Κουβουκλίου αιρετικούς,πρώτα στον Αρμένιο(Κόπτη)και μετά στον"Λατίνο".Το θαύμα που ανέφερα,όταν επιχειρήθηκε οι Αρμένιοι να πάρουν το Άγιο Φως αντί για τους Ορθοδόξους είχε ως αποτέλεσμα μία ραγισμένη κολόνα στην είσοδο του Ναού της Αναστάσεως(μέχρι σήμερα ορατό) και συνέβη επί Σελίμ Β'(έτη 1517 κ.ε.).Σας συνιστώ να διενεργήσετε,καλοί μου φίλοι,μία μικρή έρευνα στο διαδίκτυο με τη βοήθεια μίας μηχανής αναζητήσεως και θα βρείτε πολλά,τεκμηριωμένα και πολύ διαφωτιστικά...
__________________
"Βουβές ψυχές,θλιμμένες!Και τ'απόβραδο/
Προσμένουν το Χριστό μας από πέρα.....

.....Κ'εκείνος έρχεται...../
με τ'άγιο φως αχνόφεγγο στεφάνι του/
.....με τα θεικά,χαμηλωμένα μάτια....../

του κάμπου τα στρουθιά και τα πετούμενα......
άμα τον δούνε χαμηλώνουν πρόσχαρα......

Και σκύβει στις ψυχές που τον προσμένουν/
Σιγά...
πονετικά"

Από: "Εσπερινός" του Λάμπρου Πορφύρα(1894-1932), "Πας ο επί γης και υπό γην χρυσός αρετής ουκ αντάξιος"-Πλάτων

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Παθοκτόνος : 09-12-05 στις 12:57
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 09-12-05, 09:10
Το avatar του χρήστη agaliarep
agaliarep Ο χρήστης agaliarep δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-08-2005
Περιοχή: Mandri
Μηνύματα: 1.621
Προεπιλογή

Ποιός μπορεί να μου αποδείξει ότι όντως το΄"Αγιο Φως" εμφανίζεται εξαιτίας μιας ανώτερης δύναμης και δεν αποτελεί ένα παιχνίδι που εξυπηρετεί συμφέροντα και μόνο?

Δεν θα σχολιάσω όλα αυτά που ανέφερε ο Παθοκτόνος και αυτό όχι γιατί δεν είναι άξια αλλά δεν νομίζω ότι μπορώ να συμπληρώσω οτιδήποτε.
Μπορείς όμως να μου αποδείξεις το αντίθετο; Όχι. Δεν ξέρω αν είναι τέχνασμα δεν ξέρω αν όντως βγήκε ποτέ το φως έξω από τον τάφο στην προσπάθεια του άλλου κόπτη ή μη Παπά να πάρει την φλόγα. Όπως είπα και πιο πάνω τελικά το θαύμα δεν ξέρω καν αν είναι ότι η φλόγα ανάβει από μόνη της.
Η φλόγα που ανάβει στην Ολυμπία δεν το θεωρούμε θαύμα αλλά ο συμβολισμός της είναι τόσο σημαντικός που σβήνει όλα τα άλλα. Πολλοί θα έχουν προσπαθήσει να εξηγήσουν το φαινόμενο και πολλοί θα έχουν προσπαθήσει να αποδείξουν ότι είναι απάτη. Δεν έχουν καταφέρει μέχρι τώρα. Αυτό από μόνο του νομίζω ότι δείχνει κάτι.
Αν όχι το θαύμα ότι ανάβει μόνο του το φως, αλλά ότι είναι από τα λίγες «απάτες» που γίνεται τόσα χρόνια και έχει τόσους επικριτές, που δεν έχουν βρει ένα στοιχείο για το ότι δεν είναι θαύμα.
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 11-12-05, 22:37
xalias Ο χρήστης xalias δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-12-2005
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Καταθέτω την εξής ερώτηση:

Το Φως ανάβει με Θεική παρέμβαση, του Θεού κατά το χριστιανικό δόγμα.
Του δόγματος αυτού βέβαια όλοι γνωρίζουμε τις διδαχές. Αρετή, Αγαθότητα, Καλωσύνη.....
Υπήρξαν και Πατριάρχες κάθε άλλο παρά αγαθοί, πάντα κατά την Χριστιανική διδασκαλία. Παράδειγμα ο Ειρηναίος. Θα υπήρξαν , υποθέτω, μέχρι και πλήρως αμαρτωλοί. Εκφυλοι ή σάτυροι ή άρπαγες φιλοχρήματοι.
Πως ο Πανάγαθος Θεός του Χριστιανικού δόγματος, ανάβει την ιερή φλόγα και σε αυτούς τους αμαρτωλούς;
Γιατί βεβαίως το φως ανάβει μετά από κοπιώδη προσευχή του Πατριάρχη που κρατά ώρες.
Δεν θάπρεπε, όπως παρουσιάζεται ότι έκανε στην Παλαιά Διαθήκη, να τιμωρήσει τον αμαρτωλό, ρίχνοντάς του μιαν αστραπή και να άναβε το φως μόνο μέσω των Αγαθών ιερέων;
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 11-12-05, 23:32
Το avatar του χρήστη tsilof
tsilof Ο χρήστης tsilof δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2005
Περιοχή: Κάτω από το βουνό των Θεών
Μηνύματα: 730
Arrow

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xalias
..Υπήρξαν και Πατριάρχες κάθε άλλο παρά αγαθοί, πάντα κατά την Χριστιανική διδασκαλία. Παράδειγμα ο Ειρηναίος. Θα υπήρξαν , υποθέτω, μέχρι και πλήρως αμαρτωλοί. Εκφυλοι ή σάτυροι ή άρπαγες φιλοχρήματοι.
Πως ο Πανάγαθος Θεός του Χριστιανικού δόγματος, ανάβει την ιερή φλόγα και σε αυτούς τους αμαρτωλούς;
Σύμφωνοι για αυτό που λες.Έτσι είναι και ιδιαίτερα στο χώρο της εκκλησίας, άλλωστε πριν λίγους μήνες βγήκαν (και καλά έκαναν) πολλά άπλυτα στη φόρα...

Θεωρώ όμως πως είναι διαφορετικό πράγμα η ιδιωτική ζωή με ενδεχόμενη διαστροφή, με το μυστήριο-λειτούργημα σε ορισμένη χρονική στιγμή και διαδικασία..Τι εννοώ; Μου' ναι πιο εύκολο να το πω με παραδείγματα.

Δεν μας έτυχε ποτέ να ξέρουμε (προσωπικά) πράγματα αρνητικά για κάποιον πχ ιερέα;Αυτό δεν έχει να κάνει με το μυστήριο της Θ.Λειτουργίας.Αν είναι να μεταλάβεις, θα μεταλάβεις άσχετα με το ποιόν του παππά. Εννοείται πωε εκείνη τη στιγμή "μετράει" η ευχή και το μυστήριο που συντελείται.Κάτι ανάλογο γίνεται σ'όλα τα μυστήρια,γάμο, βαπτίσεις ,Άγιο Φως κλπ.Εκείνη τη στιγμή είναι ο "Πατριάρχης" και όχι ο Ειρηναίος.

Μπορώ να φέρω και άλλα παραδείγματα,(για εκπαιδευτικούς-το συνάφη μου-, για γιατρούς κ.α.) πιστεύω όμως να κατάλαβες την άποψή μου τουλάχιστο.
__________________
Quid tibi opus est, ut sis bonus? Velle!


blog:
mantri


blog:
adioristos


radio station
dRadio


Τα καλύτερα έρχονται ! ! !
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.