Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Είναι θαύμα το Άγιο Φως;
Ναι 81 40,30%
Όχι 90 44,78%
Δεν γνωρίζω 30 14,93%
Ψήφισαν: 201. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 12-12-05, 23:06
xalias Ο χρήστης xalias δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-12-2005
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Επιτρεψέ μου να διαφωνήσω.
Το επιχείρημα αυτό το ακούω από πιτσιρικάς του κατηχητικού, και τώρα πια από κάθε απορούντα και αδυνατούντα να αρθρώσει Λόγο, υπερασπιστεί ενός σάπιου και διεφθαρμένου έως το κόκαλο ιερατείου (Προς Θεού δεν εννοώ εσένα).
Δεν εννοείται τίποτα;
Όποτε βολεύει να μην συγχέουμε το ιδιωτικό με το όποιο λειτούργημα, και άλλοτε να τους σεβόμαστε και σαν πρόσωπα (τα παιδιά να τους φιλούν το χέρι, να τους παραχωρούν θέσεις, κ.ο.κ) γιατί ανάμεσα στα άλλα είναι και επιλογή του Αγίου Πνεύματος!!
Πόσο Άγιο είναι το Πνεύμα που επιλέγει ή διατηρεί κίναιδους να υπηρετούν το Θείο;
Στο συνάφι σου, τις επιλογές τις κάνει η επετηρίδα, και η κοινή γνώμη παραείναι αυστηρή με τους παραβατικούς εκπαιδευτικούς παρά με τους παρόμοιους ιερωμένους.
Πώς να γίνει; Κλέβω, απατώ κόσμο, σωρεύω χρήμα, είμαι κίναιδος, ιεροσυλώ μέσα στους ναούς, μπορεί και να έχω δολοφονήσει, αλλά ξαφνικά γυρίζω διακόπτη και γίνομαι ενδιάμεσο του Θείου προς τον άνθρωπο για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα. Αυτά μόνο για σουρεαλιστικό θεατρικό μοιάζουν και όχι με κανόνες σχέσεων Θεού ανθρώπων, ούτε κάν κανόνες συνύπαρξης ανθρώπων υποκριτών.
Τη μια βάζεις τον φουκαρά Αβραάμ να θυσιάσει τον γυιό του για (άκουσον άκουσον) δεις αν σε αγαπά, μαρμαρώνεις και καις μια ολόκληρη πόλη που επιλέγει μια σεξουαλική παραλλαγή, από την άλλη αφήνεις κάποιους, που επιδίδονται σε πεολειχίες στον ιερότερο για χριστιανό χώρο, το Ναό, να ιερουργούν, και απαιτείς από τους πιστούς σεβασμό σε τέτοια πρόσωπα; Και τους έχεις για ενδιάμεσους προκειμένου να στέλνεις το Φως σου;
Δεν τους ζεματάς σαν κοτόπουλα καλλίτερα;
Θα καταλάβαινα το Θαύμα του Φωτός στο Πανάγιο Τάφο, αν είχαμε γεγονότα που ο Θεός να αρνήθηκε να ανάψει το φως με την παρουσία αμαρτωλού Ιεράρχη (Θάταν και κριτήριο αγαθής ιεροσύνης)
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 12-12-05, 23:27
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Έχουμε ένα Φως που ανάβει κάθε χρόνο, στον ίδιο τόπο, από διαφορετικούς Πατριάρχες, άξιους και μη, παρουσία χιλιάδων πιστών, πραγματικά ή μη πιστών, μπροστά σε εκατομμύρια μάτια τηλεθεατών και αναρωτιόμαστε αν και γιατί ο Θεός δεν παύει να ανάβει αυτό το Φως ως κριτήριο αγαθής ιεροσύνης; Μα, αν όντως είναι θαύμα, για τον κάθε Πατριάρχη ανάβει, ως διαπιστευτήριο της αξίας του;
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 13-12-05, 01:01
Παθοκτόνος Ο χρήστης Παθοκτόνος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μιχάλης
για τον κάθε Πατριάρχη ανάβει, ως διαπιστευτήριο της αξίας του;
Το ερώτημα είναι αφοπλιστικό.

Αγαπητέ φίλε xalia:γενικότητες,λογικά άλματα,άγνοια κ.α.

Δεν περιμέναμε από τα τηλεοπτικά κανάλια(!)να παραστήσουν τον(εμπαθή,επί το πλείστον)εισαγγελέα-δήμιο των αναξίων κληρικών.Οι ανάξιοι ιερείς τίθενται κάτω από σχετικά επιτίμια(τ'αποφασίζει η Εκκλησία αυτά,αυτό εννοώ εδώ).Βαριά("παύονται")κι ελαφριά.Ας μην ξεχνούμε πως όλοι είναι εν δυνάμει Άγιοι.Δεν είναι θεάρεστος(και δεν σώζεται) ο αναμάρτητος(μόνο,εξ άλλου αυτό είναι αδύνατον),αλλά ο(από καρδιάς)μετανοών(-ήσας,αυτό ισχλυει και για τους ιερείς).Αύριο αυτοί μπορεί να επιστρέψουν μετανοημένοι,ενώ ακόμη κι εσείς με την τόση καθαρότητά σας,μπορεί να βρεθείτε στην θέση αυτών.Ο άνθρωπος είναι ευάλωτος γενικά,γι'αυτό ας μην κάνουμε αναιδείς(και σκληρές)κριτικές(κι αυτό ένα είδος κιν[ω]-αιδ[ώ]-ισμού είναι)...

Οι ιερείς,αυτοί που δεν παύθηκαν εννοώ,είναι ούτως ή άλλως μεσίτες προς τον Θεό,διότι εκείνος(σύμφωνα-κυρίως-με την Κ.Δ.)έτσι το θέλησε.Τώρα,βεβαίως,όσο ένας ιερεύς είναι πιο καθαρός και τιμά(με άλλα λόγια)δια των ενεργειών του τον Θεό,τότε η προσευχή του γίνεται ισχυρότερη(κι αυτό έχει ειπωθεί πολύ εύγλωττα μεσ'στην Παλαιά Διαθήκη ακόμη)και άλλα πολλά.Αυτά όμως είναι"έξτρα"(ανταμοιβή θεική),για να υπεραπλουστεύσω και τα "πάγια"δεν χάνονται.Θα θέλατε εσείς για κάποιες νεανικές ανωριμότητες(αμαρτίες)σας π.χ.να παύσει η ισχύς του Βαπτίσματός σας;Φαντάζομαι πως όχι.Αυτό,όμως,που δεν θέλετε για εσάς(την αυστηρότητα εκ μέρους του Θεού)το επιθυμείτε για τους άλλους;"Δύο μέτρα και δύο σταθμά",δηλαδή;

Η κατακλείδα,πράγματι,είναι ότι ο Θεός στον Πανάγιο Τάφο επιβραβεύει την ορθή Πίστη(δόξα περί του Χριστού) του Πατριάρχου.Κάτι που είναι σαν άφθογγη ευχή και προτροπή "ίνα πάντες(που πιστεύουν στον Ι.Χ.)εν ώσιν".

Υ.Γ Την(έμμεση)μομφή σας στη μορφή των κειμένων μου την δέχομαι και είναι σωστή.Οφείλεται στην γενικότερη κόπωσή μου και είναι κάτι παροδικό.Ζητώ συγγνώμη επ'αυτού,παραταύτα.
__________________
"Βουβές ψυχές,θλιμμένες!Και τ'απόβραδο/
Προσμένουν το Χριστό μας από πέρα.....

.....Κ'εκείνος έρχεται...../
με τ'άγιο φως αχνόφεγγο στεφάνι του/
.....με τα θεικά,χαμηλωμένα μάτια....../

του κάμπου τα στρουθιά και τα πετούμενα......
άμα τον δούνε χαμηλώνουν πρόσχαρα......

Και σκύβει στις ψυχές που τον προσμένουν/
Σιγά...
πονετικά"

Από: "Εσπερινός" του Λάμπρου Πορφύρα(1894-1932), "Πας ο επί γης και υπό γην χρυσός αρετής ουκ αντάξιος"-Πλάτων
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 13-12-05, 01:08
Το avatar του χρήστη tsilof
tsilof Ο χρήστης tsilof δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2005
Περιοχή: Κάτω από το βουνό των Θεών
Μηνύματα: 730
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xalias
Επιτρεψέ μου να διαφωνήσω.
Το επιχείρημα αυτό το ακούω από πιτσιρικάς του κατηχητικού, και τώρα πια από κάθε απορούντα και αδυνατούντα να αρθρώσει Λόγο, υπερασπιστεί ενός σάπιου και διεφθαρμένου έως το κόκαλο ιερατείου (Προς Θεού δεν εννοώ εσένα).
Δεν εννοείται τίποτα;
Φίλε xalia αρχικά να σου πω πως καλά κάνεις και δε με κατατάσεις στην παραπάνω κατηγορία..Βέβαια δε γνωριζόμαστε,αλλά μόνο θρησκόληπτος δεν είμαι.Πιστεύω στο Θεό, αλλά με αυτό που συμβολίζει και όχι με τους "ενδοιάμεσους" όπως σωστά αναφέρεσαι.
Να προσπαθήσουμε να τα βάλουμε σε μία σειρά, γιατί ανοίγεις μεγάλο θέμα τώρα...
Παράθεση:
Όποτε βολεύει να μην συγχέουμε το ιδιωτικό με το όποιο λειτούργημα, και άλλοτε να τους σεβόμαστε και σαν πρόσωπα (τα παιδιά να τους φιλούν το χέρι, να τους παραχωρούν θέσεις, κ.ο.κ) γιατί ανάμεσα στα άλλα είναι και επιλογή του Αγίου Πνεύματος!!
Πόσο Άγιο είναι το Πνεύμα που επιλέγει ή διατηρεί κίναιδους να υπηρετούν το Θείο;
Η επιλογή προσώπων για τις όποιες θέσεις, γίνονται με ανθρώπινα κριτήρια και είναι απόρροια πολλών παραγόντων.Δηλαδη το Αγιο Πνεύμα( ενν. ο Θεός) θα επέλεγε ποιος θα γίνει παππάς, γιατρός ,καθηγητής κλπ;;Τότε δε θα ταν ο Θεός που πιστεύουν-όσοι πιστεύουν.Βέβαια δε ξέρουμε και τι είναι αυτός ο Θεός ;Υπάρχει;Υποθέτουμε ότι ναι και γι'αυτό κάνουμε και αυτή τη συζήτηση!
Ωραία.
Αν ήμουν θρησκόληπτος θα σου απαντούσα ότι ο κάθε άνθρωπος "δοκιμάζεται" απ'τον Δημιουργό και θα "κριθεί" όταν έρθει η ώρα.Εγώ δε μπορώ να στο πω αυτό ,αν και στο φινάλε θα το προτιμούσα μιας και θα προϋπόθετε την μεταθάνατο ζωή ,αφού θεωρώ πολύ μίζερο να τελειώνουν όλα σ'αυτή τη ζωή!
Μένω στο θέμα του διαχωρισμού προσώπου και λειτουργήματος ,αλλά δεν έχεις και άδικο να τσατίζεσαι με όλα αυτά που συμβαίνουν και στο χώρο της εκκλησίας αλλά και σ'όλη την κοινωνία!

Παράθεση:
Στο συνάφι σου, τις επιλογές τις κάνει η επετηρίδα, και η κοινή γνώμη παραείναι αυστηρή με τους παραβατικούς εκπαιδευτικούς παρά με τους παρόμοιους ιερωμένους...
Εδώ μπορεί και να κάνεις και λάθος.Η κοινή γνώμη είναι -και καλά κάνει- αυστηρή με όλα τα έκτροπα της κοινωνίας και έχω την αίσθηση ότι ιδίως με τα τελευταία γεγονότα στην εκκλησία ήταν πολύ περισσότερο από ένα παράδειγμα κιναιδου καθηγητή.Μπορεί ο εκπαιδευτικός να είναι πρότυπο ,αλλά ο ιερωμένος εκφράζει κάτι το περισσότερο πνευματικό, μιας και ο Χριστιανισμός μιλά για "σωτηρία ψυχής"!!

Παράθεση:
Τη μια βάζεις τον φουκαρά Αβραάμ να θυσιάσει τον γυιό του για (άκουσον άκουσον) δεις αν σε αγαπά, μαρμαρώνεις και καις μια ολόκληρη πόλη που επιλέγει μια σεξουαλική παραλλαγή, από την άλλη αφήνεις κάποιους, που επιδίδονται σε πεολειχίες στον ιερότερο για χριστιανό χώρο, το Ναό, να ιερουργούν, και απαιτείς από τους πιστούς σεβασμό σε τέτοια πρόσωπα; Και τους έχεις για ενδιάμεσους προκειμένου να στέλνεις το Φως σου;
Δεν τους ζεματάς σαν κοτόπουλα καλλίτερα;
Θα καταλάβαινα το Θαύμα του Φωτός στο Πανάγιο Τάφο, αν είχαμε γεγονότα που ο Θεός να αρνήθηκε να ανάψει το φως με την παρουσία αμαρτωλού Ιεράρχη (Θάταν και κριτήριο αγαθής ιεροσύνης)
Είναι όντως απαράδεκτοι κάποιοι ιερείς και μάζι μ'αυτους παίρνει η μπάλα και πολλούς άξιους, αλλά μου φένεται ότι πάλι βάζεις το Θεό να παίρνει αποφάσεις που δε ξέρω αν σε τελική είναι "αρμόδιος" να πάρει.Δε ξέρω πως να το εκφράσω καλύτερα, ελπίζω να με καταλαβαίνεις,, είναι Θεός (ξαναλέω ότι εννούμε ότι υπάρχει κλπ...), δε μένει στα των προσώπων αλλά στο "θαύμα"...
Τέλος πάντων σταματώ εδώ, σα Θεός μιλάω
__________________
Quid tibi opus est, ut sis bonus? Velle!


blog:
mantri


blog:
adioristos


radio station
dRadio


Τα καλύτερα έρχονται ! ! !
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 13-12-05, 08:36
Το avatar του χρήστη the_black_planet
the_black_planet Ο χρήστης the_black_planet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-06-2005
Περιοχή: Καλαματα
Μηνύματα: 1.066
Προεπιλογή

Αγαπητε Παθοκτονε,δε θα ηταν το σωστο τους ιερεις να τους δινει το χρισμα ο λαος,ο οποιος ειναι κ αυτος που καθιερωνει τους Αγιους.Απο τη στιγμη που εσυ εισαι ο ενδιαμεσος μου με το Θεο,αν δεν κανεις σωστα τη δουλεια σου δε θα επρεπε να σε κρινω,εκτος κ αν υπευθυνη ειναι η πολιτεια που τους πληρωνει.Στην αρχαια Ελλαδα τουλαχιστον δεν εχω παρατηρησει τετοια φαινομενα.Εδω ομως εχουμε κ αδικηματα που αφορουν τον ποινικο κωδικα.Μηπως κ γι'αυτα θα πρεπει να κρινει η Εκκλησια;Τα ονοματα Γιοσακης,Επιφανειος σου λενε τπτ;Ο Χριστιανισμος μαλλον θα πρεπει να προσπαθησει για να κερδισει παλι την εμπιστοσυνη των Ελληνων...
__________________
Chaos is my life - Exploited
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 13-12-05, 19:33
Παθοκτόνος Ο χρήστης Παθοκτόνος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από the_black_planet
Αγαπητε Παθοκτονε,δε θα ηταν το σωστο τους ιερεις να τους δινει το χρισμα ο λαος,ο οποιος ειναι κ αυτος που καθιερωνει τους Αγιους.
Αγαπητέ μου Πλανήτη,ο λαός χρειάζεται να δώσει την συγκατάβασή του,απ'όσο γνωρίζω.Οι προσφωνήσεις "άξιος"κατά τις χειροτονίες δεν είναι(αμιγώς)αυθόρμητες εκδηλώσεις εκ μέρους του...

Παράθεση:
Απο τη στιγμη που εσυ εισαι ο ενδιαμεσος μου με το Θεο,αν δεν κανεις σωστα τη δουλεια σου δε θα επρεπε να σε κρινω
Νομίζω πως αυτό εξαρτάται από τον(τους) ανώτερο στην ιεραρχία ιερέα.Αυτός,βεβαίως,από κάπου(θα πρέπει να) λαμβάνει τις πληροφορίες...


Παράθεση:
Στην αρχαια Ελλαδα τουλαχιστον δεν εχω παρατηρησει τετοια φαινομενα
Τι ακριβώς φαινόμενα;Διαφθοράς στους ιερείς;Δεν νομίζω να εννοείτε αυτό,φίλε μου,διότι δεν ισχύει...
Παράθεση:
Εδω ομως εχουμε κ αδικηματα που αφορουν τον ποινικο κωδικα.Μηπως κ γι'αυτα θα πρεπει να κρινει η Εκκλησια;
Τα ονοματα Γιοσακης,Επιφανειος σου λενε τπτ;Ο Χριστιανισμος μαλλον θα πρεπει να προσπαθησει για να κερδισει παλι την εμπιστοσυνη των Ελληνων...
Τα του Καίσαρος τω Καίσαρι και τα του Θεού τω Θεώ,φίλε μου.Για τον Επιφάνειο που μου λέτε,από εκείνη την συνέντευξη του Μακαριωτάτου στον ωργισμένο κ.Χατζηνικολάου,εξήγαγα το συμπέρασμα ότι ο σκοπός του στο αδίκημά του ήταν αγαθός,το δε μέσον ολίγον τι αδόκιμον/αθέμιτον,όμως...Σχετικά με το τελευταίο που μου γράφετε,ευτυχώς που έχουμε και τους λίαν ενάρετους δημοσιογράφους να...ελέγχουν τους
ιερείς,επειδή είναι απρόκοφτοι επ'αρετή και δεν ορθοτομούν τον λόγο της αληθείας( αυτοί άραγε είναι πρώτα-πρώτα Ορθόδοξοι; )...Πάντως,ενάρετοι κ.λπ. ή όχι,ο λαός πείσθηκε,ο απώτερος σκόπος επετεύχθη κι αυτό επειδή επειδή είμεθα κάπως ευσκανδάλιστοι...
__________________
"Βουβές ψυχές,θλιμμένες!Και τ'απόβραδο/
Προσμένουν το Χριστό μας από πέρα.....

.....Κ'εκείνος έρχεται...../
με τ'άγιο φως αχνόφεγγο στεφάνι του/
.....με τα θεικά,χαμηλωμένα μάτια....../

του κάμπου τα στρουθιά και τα πετούμενα......
άμα τον δούνε χαμηλώνουν πρόσχαρα......

Και σκύβει στις ψυχές που τον προσμένουν/
Σιγά...
πονετικά"

Από: "Εσπερινός" του Λάμπρου Πορφύρα(1894-1932), "Πας ο επί γης και υπό γην χρυσός αρετής ουκ αντάξιος"-Πλάτων
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 14-12-05, 18:28
xalias Ο χρήστης xalias δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-12-2005
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

«Αγαπητέ φίλε xalia:γενικότητες,λογικά άλματα,άγνοια κ.α.»

Θάταν καλλίτερο να σέβεσαι τον συνομιλητή σου, περισσότερο. Αν βλέπεις όλα αυτά που αναφέρεις στο κειμενό μου, θάναι πιο εύκολο για σένα να αντιμετωπίσεις με επιχειρήματα και όχι με χαρακτηρισμούς.

Οσο για το βάπτισμα:

1. Βάζεις ερώτηση και απαντάς συγχρόνως; Που ξέρεις την απάντησή μου;
2. Φοβάται τo ιερατείο μην χάσει πελατεία και εξωθεί να μα βαπτίζουν και να βαπτίζουμε από νηπιακή ηλικία; Προκαθορίζοντας έτσι τις θρησκευτικές προτιμήσεις και σημαδεύοντας μέσα από ένα τελετουργικό - που μάλλον θέλει ψυχαναλυτική προσέγγιση (ως προς τις επιπτώσεις μιας τελετής που ένα μωρό, γυμνό, μπαφιάζει στο κλάμα μπροστά σε 50-100 ενήλικες) - την υπόλοιπη ζωή μας.

“Η κοινή γνώμη είναι -και καλά κάνει- αυστηρή με όλα τα έκτροπα της κοινωνίας και έχω την αίσθηση ότι ιδίως με τα τελευταία γεγονότα στην εκκλησία ήταν πολύ περισσότερο από ένα παράδειγμα κίναιδου καθηγητή.”

Αν ήταν έτσι, οι αμφισβητίες θάταν ελάχιστοι. Που είδες την αυστηρότητα; Άδειασαν οι ναοί από πιστούς; Αφήνω τις κυρώσεις της Ιεράς Συνόδου. Αστεία πράγματα.
Αν εσύ όμως κάνεις μια «πατάτα» μέσα στη τάξη σου, γνωρίζεις πολύ καλά ότι την έχεις βάψει. Η πτώση στα μάτια των μαθητών σου και των γονιών τους (κοινή γνώμη) θάναι κάθετη και οδυνηρή. Η όχι; Οι ιερείς εξακολουθούν να ιερουργούν.

«που δε ξέρω αν σε τελική είναι "αρμόδιος" »

Ε όχι! Τότε ποιος είναι αρμόδιος; Δεν είναι εδώ αρμόδιος αλλά όταν μας συμβεί κάτι ωραίο "Δόξα τω Θεώ" και όταν ένα παιδάκι παθαίνει κάτι ανίατο, η παρηγορία της εκκλησίας είναι «Εστειλε ο Θεός την αρρώστια να σε δοκιμάσει»!! Αν είναι δυνατόν. Τέτοιος Θεός εγωιστής! Να δοκιμάσει φτωχούς βιοπαλαιστές που ολημερίς σταυροκοπιούνται.
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 14-12-05, 20:20
Παθοκτόνος Ο χρήστης Παθοκτόνος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xalias
να αντιμετωπίσεις με επιχειρήματα και όχι με χαρακτηρισμούς.
Αγαπητέ μου,σας σέβομαι βαθύτατα.Οι συγκεκριμένοι χαρακτηρισμοί είναι προκείμενες(προτάσεις) επιχειρημάτων,δεν είναι ύβρεις.


Παράθεση:
Βάζεις ερώτηση και απαντάς συγχρόνως; Που ξέρεις την απάντησή μου;
Δεν είναι δύσκολο να "μαντεύσει"κανείς,αγαπητέ μου την απάντηση οποιουδήποτε συνετού ανθρώπου σε ένα τέτοιο(ρητορικό) ερώτημα...
Παράθεση:
Φοβάται τo ιερατείο μην χάσει πελατεία
και εξωθεί να μα βαπτίζουν και να βαπτίζουμε από νηπιακή ηλικία;
Πολύ(...)καλοπροαίρετη προσέγγιση του θέματος.Γι'αυτό ένας άνθρωπος αφιερώνει τον εαυτό του στον Θεό και τους συνανθρώπους του,για να οικονομήσει,κατά την άποψή σας;Είναι,σίγουρα,ένας παράδοξος τρόπος,οφείλετε να ομολογήσετε...

Παράθεση:
Προκαθορίζοντας έτσι τις θρησκευτικές προτιμήσεις
Η Ορθοδοξία δεν είναι θρησκεία,αλλά δεν προκαθορίζει τις εν λόγω προτιμήσεις.Αυτό συμβαίνει(δηλαδή η ώθησή-και όχι βέβαια ο αναγκασμός- μας προς την Ορθοδοξία) με υπερφυσικό τρόπο(μέσω -και- του Αγ.Βαπτίσματος).Εάν δεχθούμε πως συμβαίνει.Εάν δέχεσθε πως συμβαίνει αυτό,τότε πως δεν διάκεισθε ευμενέστερα προς την Ορθοδοξία;
Παράθεση:
και σημαδεύοντας μέσα από ένα τελετουργικό - που μάλλον θέλει ψυχαναλυτική προσέγγιση (ως προς τις επιπτώσεις μιας τελετής που ένα μωρό, γυμνό, μπαφιάζει στο κλάμα μπροστά σε 50-100 ενήλικες) - την υπόλοιπη ζωή μας.
Εδώ δε αναφερόμαστε ούτε καν σε περιτομή(που κάποιοι...ειδικοί είπαν πως επηρεάζει δραστικώς τον ψυχισμό των Ιουδαιστών και Μουσουλμάνων).Δεν νομίζω πως μας επηρεάζει καθ'όλου.Πολύ δραματικά μας τα παρουσιάζετε.Και δεν είναι.Και στην περίπτωση της ρίψεως και της ανευρέσεως του Σταύρου τα Θεοφάνεια,απ'όσο γνωρίζω,ουδείς,ποτέ δεν έπαθε τίποτα...



Παράθεση:
Αν ήταν έτσι, οι αμφισβητίες θάταν ελάχιστοι. Που είδες την αυστηρότητα; Άδειασαν οι ναοί από πιστούς;
Ώστε εσείς δεν είδατε αυστηρότητα στις μομφές κατά των κληρικών...Οι ναοί σίγουρα δεν άδειασαν(τουναντίον),αλλά αυτό είναι άσχετο με το προκείμενο.

Παράθεση:
«που δε ξέρω αν σε τελική είναι "αρμόδιος" »

Ε όχι! Τότε ποιος είναι αρμόδιος;
Ο Θεός είναι όντως"αρμόδιος",αλλά ευρισκόμεθα στην"περίοδο της Χάριτος".Δεν τιμωρεί άμεσα για μικρά αμαρτήματα.Σε περιπτώσεις όντως μεγάλων αμαρτημάτων,όπως του παιδοκτόνου πατέρα της Αγίας Βαρβάρας,όντως,όμως,τιμωρεί αμέσως(εκτός μέσω των αφόρητων συνειδησιακών τύψεων).

Παράθεση:
Δεν είναι εδώ αρμόδιος αλλά όταν μας συμβεί κάτι ωραίο "Δόξα τω Θεώ" και όταν ένα παιδάκι παθαίνει κάτι ανίατο, η παρηγορία της εκκλησίας είναι «Εστειλε ο Θεός την αρρώστια να σε δοκιμάσει»!! Αν είναι δυνατόν. Τέτοιος Θεός εγωιστής! Να δοκιμάσει φτωχούς βιοπαλαιστές που ολημερίς σταυροκοπιούνται.
'Δε θα μπει στην βασιλεία όποιος λέει"Κύριε,Κύριε"'όπως λέει και στο Ευαγγέλιο.Θέλει από καρδιάς προσήλωση στην ουσία των θεικών εντολών.Για κάθε δοκιμασία του ανθρώπου,υπάρχουν διαφορετικοί κάθε φορά λόγοι,που μόνον ένας Άγιος(εν ζωή)θα μπορούσε να τους πει(με ακρίβεια).Ας μην ξεχνάμε πως Άγιοι,όπως ο π.Παίσιος είχε θεραπεύσει(μέσω του Θεού) τέτοιες περιπτώσεις ουκ ολίγες,όπως αυτή ενός παιδακίου που είχαν καεί όλα τα νευρικά του κύτταρα από έναν κεραυνό!..(οπότε τίποτα δεν είναι ανίατο για τον Θεό)Η θεία πρόνοια υπάρχει(αυτό το επισήμαινε και ο Πλούταρχος) και ας μην είμεθα τόσο εύκολοι στο να κατηγορήσουμε τον Θεό,επειδή δεν μας τα φέρνει όπως τα επιθυμούμε.Όπως έλεγε κι ο Αινστάιν,δηλαδή:"Μην λέτε στον Θεό τι πρέπει να κάνει"!..
__________________
"Βουβές ψυχές,θλιμμένες!Και τ'απόβραδο/
Προσμένουν το Χριστό μας από πέρα.....

.....Κ'εκείνος έρχεται...../
με τ'άγιο φως αχνόφεγγο στεφάνι του/
.....με τα θεικά,χαμηλωμένα μάτια....../

του κάμπου τα στρουθιά και τα πετούμενα......
άμα τον δούνε χαμηλώνουν πρόσχαρα......

Και σκύβει στις ψυχές που τον προσμένουν/
Σιγά...
πονετικά"

Από: "Εσπερινός" του Λάμπρου Πορφύρα(1894-1932), "Πας ο επί γης και υπό γην χρυσός αρετής ουκ αντάξιος"-Πλάτων
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 15-12-05, 10:12
Το avatar του χρήστη tsilof
tsilof Ο χρήστης tsilof δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2005
Περιοχή: Κάτω από το βουνό των Θεών
Μηνύματα: 730
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xalias
..Αν εσύ όμως κάνεις μια «πατάτα» μέσα στη τάξη σου, γνωρίζεις πολύ καλά ότι την έχεις βάψει. Η πτώση στα μάτια των μαθητών σου και των γονιών τους (κοινή γνώμη) θάναι κάθετη και οδυνηρή. Η όχι; Οι ιερείς εξακολουθούν να ιερουργούν.

Φίλε xalia νομίζω ότι δε διάβασες προσεκτικά αυτά που έγραψα.
Μίλησα για τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή χωρίς να θέλω να μειώσω την αξία του γεγονότος σχετικά μ'εναν "κακό, απαράδεκτο κλπ" καθηγητή, γιατρό κοκ.Σου θυμίζω..
Παράθεση:
Η κοινή γνώμη είναι -και καλά κάνει- αυστηρή με όλα τα έκτροπα της κοινωνίας και έχω την αίσθηση ότι ιδίως με τα τελευταία γεγονότα στην εκκλησία ήταν πολύ περισσότερο από ένα παράδειγμα κιναιδου καθηγητή.Μπορεί ο εκπαιδευτικός να είναι πρότυπο ,αλλά ο ιερωμένος εκφράζει κάτι το περισσότερο πνευματικό, μιας και ο Χριστιανισμός μιλά για "σωτηρία ψυχής"!!
Και στο τελευταίο, ότι δηλαδή αυτοί "οι ιερείς εξακολουθούν να ιερουργούν" δε διαφωνώ και σου θυμίζω ότι και αυτοί οι καθηγητές συνεχίζουν να μπαίνουν στις τάξεις, αυτοί οι γιατροί να βλέπουν ασθενείς κλπ!!!

Σε μια κοινωνία που υπάρχει το ασυγχώρητο και το "αλάθητο".....!!
__________________
Quid tibi opus est, ut sis bonus? Velle!


blog:
mantri


blog:
adioristos


radio station
dRadio


Τα καλύτερα έρχονται ! ! !
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 16-12-05, 00:46
Το avatar του χρήστη Astroboy
Astroboy Ο χρήστης Astroboy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-11-2004
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Το θαύμα του Άγιου Φώτος είναι άραγε θαύμα?
Είναι έργω του Θεού ή είναι ένα κόλπο του χριστιανισμού?

Υπάρχει ο Θεός και αν υπάρχει γιατί δεν μας αποδεικνύει την ύπαρξη του με ένα θαύμα?
Όλα αυτά τα ερωτήματα ειπώθηκα εδώ και θα προσπαθήσω να πω και εγώ την γνώμη μου σε αυτά.



Αν είναι λιπών θαύμα το ανάμα του ¨Άγιου ¨Φωτός δεν το γνωρίζω διότι δεν έχω πάει ποτέ εκεί, να το δω με τα μάτια μου για να σας πω ειλικρινά αν είναι ή όχι,
αλλά αν πιστεύω αν είναι θαύμα, ναι το πιστεύω.
Πιστεύω ότι είναι έργω του παντοδύναμου Πατέρα μας αν όχι του ίδιου ακριβώς αλλά μέσω αυτού.

Αν είναι κόλπο του χριστιανισμού.. τότες μπράβο τους αφού εμψυχώνουν τόσο κόσμο και τους δίνουν τόσο δύναμη για να συνεχίσουν το έργω τους όποιο και αν είναι αυτό.

Ο Θεός είναι τα πάντα.
Νομίζεται ότι ένα θαύμα θα μας έκανε να πειστούμε στην ύπαρξη του..
ΝΑΙ
αυτή η απόδειξη θα μας φέρει και την πίστη σε αυτόν..
αλλά…
νομίζετε ότι ο Θεός θέλει μέσω θαυμάτων να πιστέψουμε σε αυτόν
δεν νομίζω, γιατί η πίστη μας σε αυτόν θα ήταν αναγκαία..
Η πίστη μας πρέπει να είναι καθαρή, αγνή, να προέρχεται από την πηγή, την ψυχή μας..

Αν ψάχνετε ένα θαύμα ψάξτε….. ψάξτε βαθιά μέσα σας..!!
Κοιτάξτε ψηλά… δεν είμαστε μόνοι ..η……. μήπως είμαστε!!
Αλλά αν είμαστε μόνοι τότες και αυτό δεν είναι ΕΝΑ ΘΑΥΜΑ…!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.