PDA

Επιστροφή στο Forum : Οι περίεργες Σκιές


Julliet
01-06-06, 21:36
Αγαπητά μέλη του Μεταφυσικού σας καλησπερίζω. Είμαι ένα από τα σχετικά νέα μέλη και από τα πιο φανατικά θα μπορούσα να πώ. Αρκετό καιρό τώρα παρακολουθώ συζητήσεις χωρίς να συμμετέχω σε αυτές. Όμως κάποια γεγονότα τον τελευταίο καιρό με έκαναν να γράψω αυτές τις γραμμές. Όπως θα υποπτεύεστε από τον τίτλο που έδωσα σε αυτό το κείμενο πρόκειται για αυτές τις περίεργες και σκοτεινές σκιές.
Πριν μερικούς μήνες (1-2) πρωτοεμφανίστηκαν και ο πρώτος που τις είδε ήταν η μητέρα μου. Ας πάρω όμως τα πράγματα από την αρχή. Ένα βράδυ καθόμασταν με την μητέρα μου στο κρεβάτι του δωματίου μου και βλέπαμε μια ταινία στην TV. Κάποια στιγμή λοιπόν, αποκοιμηθήκαμε και οι δυο στο κρεβάτι. Κάποια στιγμή η μητέρα μου γύρω στις 4 τα ξημερώματα ακούει τον υπολογιστή μου να κάνει τον θόρυβο όταν αυτός κλείνει. Τον χαρακτηριστικό ήχο που όλοι ακούμε κάθε φορά που ανοίγουμε και κλείνουμε τον υπολογιστή μας. Σηκώνεται και τότε ξαφνικά βλέπει μια φιγούρα να βγαίνει γρήγορα από το δωμάτιο αφήνοντας πίσω του ήχους από βήματα. Πετάγεται λοιπόν η μητέρα μου από το κρεβάτι νομίζοντας ότι είναι ο μικρός μου αδερφός (θα γίνει 5 χρονών τον Ιούλιο). Όπως καταλαβαίνετε το ύψος την σκιάς αυτής δεν ξεπερνούσε σε ύψος ένα 5χρωνο παιδί. Πηγαίνοντας λοιπόν προς το σαλόνι, προς τα εκεί που ακούστηκαν και τα βήματα, περιμένοντας να δει τον αδερφό μου στον καναπέ έχοντας ανοίξει την τηλεόραση, όπως συνήθως θα έκανε. Όμως η μητέρα μου έντρομη είδε το σκοτεινό σαλόνι χωρίς κανέναν μέσα!! Άναψε τα φώτα και έλεγξε τις πόρτες αν είχαν παραβιαστεί, όμως τίποτα. Εκείνο το βράδυ έμεινε ξύπνια και το πρωί δεν μου είπε τίποτα, εγώ το έμαθα 2 μέρες μετά αφού όπως μου είπε δεν ήθελε να με τρομάξει. Η αλήθεια είναι ότι δεν την πίστεψα και νόμιζα ότι ίσως το είχε δει στον ύπνο της. Όμως έπαψα να το πιστεύω όταν κάποιες μέρες μετά ένα πρωί ξύπνησα ακούγοντας και βλέποντας μια φιγούρα λίγο πιο ψηλή να κατευθύνετε πάλι προς το σαλόνι. Δεν χρειάζεται να σας πω ότι δεν ήταν ούτε η μητέρα μου ούτε ο αδερφός μου! Η αλήθεια είναι ότι φοβήθηκα λίγο αλλά δεν ήθελα να το αφήσω να με επηρεάσει μιας και μένω αρκετά βράδια μόνη μου επειδή η μητέρα μου δουλεύει κάποιες φορές μέχρι αργά. Έτσι λοιπόν άφησα να ξεχαστεί. Όμως πρόσφατα επειδή είχα ένα πρόβλημα με τον υπολογιστή μου φώναξα έναν τεχνικό στο σπίτι. Εκεί που μιλάγαμε λοιπόν και λέγαμε διάφορα περί υπολογιστών τον ρώτησα αν γίνεται να ανοίξει ο υπολογιστής από μόνος του, (δεν ξέρω λόγω τάσης του ρεύματος( ; ) ή κάτι άλλο) και εκείνος μου απάντησε πως όχι. Τότε σε στιλ αστείου του είπα το περιστατικό με την μητέρα μου και τότε εκείνος μου είπε: <<Α! και η ξαδέρφη μου το έπαθε αυτό. Ένα βράδυ είδε στο δωμάτιό της μια φιγούρα (σκιά) και της είπε καληνύχτα αφού νόμιζε πως ήταν ο πατέρας της. Αυτός όμως κοιμόταν>>!!!!! Δεν μπορείτε πως κοιταχτήκαμε εγώ και η μητέρα μου. Από τότε δεν έχω ξαναδεί κάτι. Έχει συμβεί κάτι παρόμοιο και σε εσάς?? Έχετε ιδέα τί είναι αυτές οι σκοτεινές και αινιγματικές φιγούρες? Αυτή τη στιγμή νιώθω πραγματικά περίεργα που γράφω γι αυτό φοβούμενη ότι μπορεί να με κοροϊδέψετε αλλά δεν μπορώ να απευθυνθώ αλλού (αν και δεν πιστεύω ότι θα δεχτώ τέτοια αντιμετώπιση). Συγνώμη αν σας κούρασα. Περιμένω απόψεις και γνώμες.

Μιχάλης
02-06-06, 10:18
Αγαπητή Julliet, καλωσόρισες στο φόρουμ και σε ευχαριστούμε που μοιράστηκες την εμπειρία σου μαζί μας. Η εμπειρία σου δεν μου έκανε εντύπωση από την άποψη ότι γνωρίζω αρκετά παρόμοια περιστατικά από τον κύκλο των γνωστών μου αλλά και ατόμων που μου έχουν εκμυστηρευτεί παρόμοια περιστατικά. Σε πολλές (τις περισσότερες) από τις περιπτώσεις που γνωρίζω, οι "Σκιερές" αυτές μορφές προκάλεσαν φόβο μόνο εκ των υστέρων, όταν δηλαδή οι μάρτυρες συνειδητοποίησαν το αλλόκοτο του πράγματος, γιατί εκείνη τη στιγμή, ακριβώς όπως η μητέρα σου, υπέθεσαν κάτι πολύ πιο λογικό, όπως το ότι ήταν ένα από τα πρόσωπα του σπιτιού. Ο φόβος ήρθε αργότερα, όταν συνειδητοποίησαν ότι τα πράγματα ήταν διαφορετικά.
Η πρώτη τέτοια εμπειρία που μου έχει αναφερθεί, ήταν πολλά χρόνια πριν, από την ίδια μου τη μητέρα επίσης, μόνο που η φιγούρα που τελικά είδε εκείνη ήταν πανύψηλη, ξεπερνώντας σε ύψος την κάρσα μιας πόρτας. Δυστυχώς, μετά από λίγο καιρό συνέβη κάτι δυσάρεστο και η αλήθεια είναι ότι στις περιπτώσεις που έχω εγώ υπόψη μου, η εμφάνιση ενός τέτοιου φαινομένου προηγούνταν ενός περιστατικού που έφερνε συνήθως αναστάτωση, χωρίς απαραίτητα να είναι μοιραίο ή τραγικό. Αποτελούσε, άραγε, κάποιου είδους προειδοποίηση και αν ναι από ποιόν?
Στη δική μου, προσωπική εμπειρία, που έχει επαναληφθεί αρκετές φορές, δεν υπήρχε κανένα προμήνυμα, απλά συνέβαινε, φοβίζοντάς με στην αρχή και ύστερα κάνοντάς με να το αποδεχτώ, σχεδόν ως κάτι το απόλυτα φυσιολογικό. Έχουν διατυπωθεί και κυκλοφορούν διάφορες απόψεις σχετικά με το τι είναι αυτό. Κάποιοι μιλάνε για τους "Σκιερούς", κάποιοι άλλοι θεωρούν πως είναι ψυχές νεκρών ή και πλάσματα από παράλληλα σύμπαντα, άλλοι λένε γενικά και αόριστα πως είναι πνεύματα. Δεν έχω απάντηση να σου δώσω, πιθανόν οι παραπάνω θεωρίες να ισχύουν ή ακόμα μπορεί να είναι και κάτι διαφορετικό. Σημασία έχει πως δεν πρέπει να φοβάσαι, αφού ο κόσμος που ζούμε είναι έτσι κι αλλιώς παράξενος...

Julliet
02-06-06, 11:12
Μιχάλη ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου πραγμαικά είχα ανάγκη από ένα άτομο που ξέρει κάτι παραπάνω από μένα. Το καλό με την δική μου περίπτωση είναι ότι δεν έχει γίνει τίποτα κάκό ούτε στην μητέρα μου ούτε σε μένα. Η αλήθεια είναι ότι τον τελευταίο καιρό βλέπω διάφορα πράγματα (εκτός από τις σκιές) που ναι μεν πίστευα, αλλά όταν τα έχεις μπροστά σου συγκλονίζεσαι! και πάλι σε ευχαριστώ...

Μιχάλης
02-06-06, 11:20
Δεν είναι απαραίτητο πως μια τέτοια εμπειρία συνοδεύεται από κάποια κακή εξέλιξη. Σε συμβουλεύω να μη φοβάσαι, να αποδεχτείς τις εμπειρίες σου και να ψάξεις για αυτές με ανοιχτό μυαλό και χωρίς προκατάληψη. Υπάρχουν πολλά περισσότερα στον κόσμο από αυτά που βλέπουν τα μάτια και ακούν τα αυτιά.

Julliet
02-06-06, 11:54
Ναι το ξέρω. Και πάλι σε ευχαριστώ πολύ. Θα προσπαθήσω για ότι καλύτερο μπορώ.

Drymonia
02-06-06, 12:24
Νομίζω ότι όσο το συζητάς τόσο θα βλέπεις ότι παρόμοιες εμπειρίες έχουν πολλοί. Συμφωνώ με τον Μιχάλη ότι ο φόβος δεν είναι ο καλύτερος τρόπος αντίδρασης. Αν δεν επιθυμείς να σου συμβαίνει συχνά, καλό είναι να μην το σκέφτεσαι, αλλά κι αν συμβεί αγνόησέ το!

Julliet
02-06-06, 12:29
Ναι και εγώ αυτό έχω επιβάλει στον εαυτό μου. Δεν θέλω να το σκέφτομαι γιατί αλλιώς το έχασα το παιχνίδι και το νόημα της ζωής. Πάντως δεν ξέρω γιατί αλλά δεν νιώθω φόβο. Ας πούμε μπορεί καμιά φορά να δω μια ταινία στην TV και να την σκέφτομαι το βράδυ και να μην μπορώ να κοιμηθώ ενώ αυτό που είναι πραγματικά κάτι που συνέβη δεν με τρομάζει!! Ευχαριστώ για το σχόλιό σου.

Drymonia
02-06-06, 12:34
Εγώ έχω συχνά περίεργες εμπειρίες μεταξύ ύπνου και ξύπνιου. Την πρώτη φορά "τα'χα παίξει", αλλά πλέον δεν δίνω σημασία. ..δεν μπορούμε να τα γνωρίζουμε κι όλα άλλωστε...

2 φορές μικρή είχα δει κι εγώ σκιά. ..για χρόνια δεν κοιμόμουν με το πρόσωπο προς τα έξω.. πλέον δεν έχω πρόβλημα.

Julliet
02-06-06, 12:42
Πάντως δεν νομίζω ότι θέλουν να μας πειράξουν, απλά να μας δείξουν ότι υπάρχουν.

Νεραιδα
04-06-06, 15:41
γεια σας !!

εγω παλι ετυχε να δω μια σκια καποτε που ετρεχε πισω απο το εξωκλησσι του συνοικισμου που μενω. στην αρχη νομιζα πως ηταν ο φιλος μου , που ειχαμε δοσει συναντηση σε εκεινο το σημειο. και γι αυτο δεν φοβηθηκα.αντιθετως... ετρεξα γρηγορα κοντα του, για να τον τρομαξω.μα οταν εφτασα κοντα, δεν βρηκα κανενα.. :-)

m_airy
05-03-08, 01:04
jylliet αυτο μου συνεβη μονο μια φορα,ο μικρος μου αδερφος ειναι 5 κ ενα βραδυ εβλεπα τηλεοραση στο δωματιο μου κ ειδα κατι να πηγαινει προς το μπανιο,νομιζω οτι ηταν ο μικρος λογω υψους αλλα οταν περσει αρκετη ωρα κ δεν τον ειδα να βγαινει σηκωθηκα να ελεγξω κ ο μικρος κοιμοταν στο κρεβατακι του κ το φως τουμπανιου ηταν αναμενο αλλα δεν υπηχε κανενας τι ειναι δεν ξερω αλλα μακαρι να μπορεσουν καποιοι να μας διαφωτισουν

Spn l Optimus
05-03-08, 15:31
Ο υπολογιστης μπορει να ανοιξει μονος του αλλα οχι να μπει στην πριζα. Αν απλα τον ειχες κλεισει τοτε υπαρχει πιθανοτητα να βραχυκυκλωσε ,το ιδιο εγινε και με εναν φιλο μου μονο που αυτος παραλιγο να πιασει φωτια γιατι το βραχυκυκλωμα πεταξε σπιθες και αυτες με την σειρα τους παραλιγο να βαλουν φωτια στην μοκετα. Η μοκετα με στατικο ηλεκρισμο μπορει να βραχυκυλωσει τον υπολογιστη. Τωρα οσο για αυτες τις σκιες που λετε δεν εχω βιωσει κατι τετοιο (ευτυχως) αν και μια 1-2 φορες κατι εχω πιασει με την περιφεριακη μου οραση και μαλιστα το εχω κυνηγησει μεσα στο σπιτι αλλα τιποτα, δεν τα παω καλα με τετοιες οντοτητες και καλυτερα να μεινουν μακρια μου ,δεν τις συμπαθω , δεν με συμπαθουν, μακρια και αγαπημενοι λοιπον...

schooligan
06-03-08, 08:56
Τωρα οσο για αυτες τις σκιες που λετε δεν εχω βιωσει κατι τετοιο (ευτυχως) αν και μια 1-2 φορες κατι εχω πιασει με την περιφεριακη μου οραση και μαλιστα το εχω κυνηγησει μεσα στο σπιτι αλλα τιποτα, δεν τα παω καλα με τετοιες οντοτητες και καλυτερα να μεινουν μακρια μου ,δεν τις συμπαθω , δεν με συμπαθουν, μακρια και αγαπημενοι λοιπον...

Ναι οντως ειναι ωρες ωρες, που η ακρη του ματιου πιανει κατι να κινητε, παρ'ολο που ξερεις οτι εισαι μονος και μεχρι να σηκωσεις το κεφαλι να το δεις, να το εντοπιζεις..δεν βρισκεις τπτ..

A.p.
23-04-08, 20:03
Julliet, καλησπέρα! Κι εγώ και η μητέρα μου έχουμε δει παρόμοιες σκιές με την αλλά πολύ "φευγαλέα". Στην αρχή η μητέρα μου αισθάνθηκε μια παρουσία μέσα στο δωμάτιο (ήταν μόνη της) και μετά με την άκρη του ματιού της είδε μια σκιά να στέκεται στην πόρτα του δωματίου αλλά όχι για πολύ. Τρόμαξε όταν συνειδητοποίησε τι έγινε αλλά το άφησε έτσι, δεν το έδωσε σημασία. Τα ιδια συμβαίνουν και σε μένα αλλά πλέον δε δίνω σημασία... για να υπάρχουν κάποιο λόγο θα έχουν. Από την στιγμή που δεν μας πειράζουν καλό θα είναι να μην τα πειράζουμε ούτε κι εμεις.. :)

estrella
04-05-08, 20:21
Γεια, σας!!! Είμαι καινούργιο μέλος στο φιλόξενο χώρο αυτού του φόρουμ και θέλω να καταθέσω μια παρόμοια εμπειρία . Πριν από μερικές μέρες είδα το πέρασμα μιας σκιάς στο διάδρομο του σπιτιού μου. Ήταν βράδυ,βρισκόμουν στο μπάνιο, όρθια μπροστά στον καθρέφτη, και ξαφνικά ένιωσα έντονα ότι κάποιος βρισκόταν έξω από την πόρτα του μπάνιου, γύρισα προς τα εκεί και είδα στο τζάμι της πόρτας να περνά μια σκιά προς την κουζίνα, αρχικά νόμισα ότι ήταν κάποιος από τους οικείους μου, αλλά όχι, βγήκα από το μπάνιο και διαπίστωσα ότι κάνενα από τα μέλη της οικογένειας είχε πάει προς την κουζίνα, όλοι βρίσκονταν σε άλλους χώρους. Τότε συνειδητοποίησα ότι είχα δει το πέρασμα ενός "σκιερού"... Απ'οτι έχω διαβάσει αυτές οι σκιές είναι οντότητες της τέταρτης διάστασης που αρέσκονται να δημιουργούν φόβο στους ανθρώπους, γιατί τρέφονται με αυτόν...

nocturnal
08-05-08, 16:34
Γεια σας!! Εγώ την πρώτη προσωπική εμπειρία με σκιες την είχα πριν 3 χρόνια, στο σπίτι μιας φίλης μου, της οποίας η μητέρα έχει πεθάνει. Καθόμασταν ένα απόγευμα στο δωμάτιο της φίλης μου με κλειστή την πόρτα και ήμασταν 4 άτομα. Ξαφνικά ακούσαμε κλειδιά να πέφτουν και ο θόρυβος ακούστηκε από το διάδρομο του σπιτιού. Τρέξαμε αμέσως να δούμε τι έγινε και ενώ αυτή η κοπέλα είχε αφήσει τα κλειδιά στην κλειδαρότρυπα, τα βρήκαμε στο έπιπλο δίπλα στην πόρτα. Εκείνη τη στιγμή μια άλλη φίλη μας είδε στο σαλόνι μια σκιά να περνά προς το γραφείο. Κοιτάξαμε και στο δωμάτιο του γραφείου αλλά φυσικά δεν φάνηκε τίποτα άλλο. Μετά από λίγες μέρες είχα μείνει ένα βράδυ πάλι σ' αυτό το σπίτι και κοιμόμουν στον καναπέ του σαλονιού και η φίλη μου στο δωμάτιό της. Επειδή δυσκολεύομαι να κοιμηθώ αν αλλάξω περιβάλλον, έμεινα αρκετή ώρα ξύπνια και σε κάποια φάση είδα μια σκιά να βγαίνει από το δωμάτιο της κοπέλας και να κατευθύνεται στο μπάνιο. Η φίλη μου όμως όταν πήγα να δω κοιμόταν. Και τα 2 περιστατικά συνέβησαν στη διάρκεια από το Πάσχα μέχρι την Πεντηκοστή, που κάποιοι λένε ότι οι ψυχές των νεκρών περιφέρονται στο σπίτι όπου πέθαναν. Ποιος ξέρει.. Πάντως κατά περίεργο τρόπο τη στιγμή εκείνη δεν ένιωσα φόβο.

evaihp
18-05-08, 17:02
Γεια!!! και εγω ειχα μια παροιμια εμπειρια.Κοιμόμουνα και ξυπνησα αποτομα ενο σινοθος αν ξιπνισω δεν ανοιγω τα ματια μου και κοιμαμε ξανα ανοιξα αμεσος τα ματια μου και ειδα μπροστα μου μια πολυ ψιλη σκια στην αρχη νομιζα οτι κατι ειχαν τα ματια μου εχω και μυωπια και δεν έβλεπα καθαρα ανοιγοκλινα τα ματι μου για να καθαρίσουν και οι σκια μικραίνει και μετακινούνταν προς την ντουλαπα οταν πλεον δεν φενοτανε εγω ανεστιτα γιρισα και κοιμιθικα αν και φοβομουν
καπος.Απο τοτε αν και εχουν περασει χρονια ευτυχως δεν εχω ξανα δει κατι παρομιο αλλα τρεμο πολι το σκοταδι κοιμαμε με καντοιλακοι...χτες το βραδυ πριν κοιμηθώ κόπηκε 5 λεπτα το ρευμα και χέστηκα πάνω μου ξερει κανει καποιο τρωπο να σταματισω να φοβαμε?????(καθε βραδυ απο τοτε κλείνω την ντουλάπα μου )

Daughter of God
18-05-08, 19:02
Λοιπον, καλως σας βρηκα για αλλη μια φορα. Το θεμα των σκιων, ειναι κατι αρκετα γνωριμο σε εμενα, ξεκινα απο παιδικα βιωματα. Εκτος απο μια φιγουρα-σκια (συνηθως σκοτεινη), εχει τυχει να δω και φωτεινη σκια μεσα στο σπιτι μου, ταυτοχρονα με την αδερφη μου, σε δυο διπλανα δωματια, καθως αυτο το πλασμα, εκοβε βολτα στον διαδρομο. Φοβος, πανικος, τρομος, αλλα και περιεργεια ειναι απολυτος φυσιολογικες αντιδρασεις. Απο εκεινη την στιγμη, εχω αντιληφθει μια ξενη παρουσια μεσα στο σπιτι. Τις επομενες φορες, η σκια αυτη ηταν σκουροχρωμη. Την ασπρη την ειχα δει βραδυ. Τις σκουροχρωμες και μερα μεσημερι. Η αντιδραση μου?
Λοιπον ειχα αποκοιμηθει στον καναπε του σαλονιου, σου εχει τυχει ποτε οταν κοιμασαι και καποιος ερχεται πανω απο το κεφαλι σου, να νιωθεις μια σκια και τις περισσοτερες φορες ξυπνας, γιατι κατι σου κρυβει το φως. Αυτο μπορει να ειναι και η μανα σου που ερχεται να σε ξυπνησει...Λοιπον ενιωσα ακριβως το ιδιο, περυσι το καλοκαιρι, μερα μεσημερι. Αντιλαμβανομαι καποιον πολυ κοντα στο προσωπο μου, μισοανοιγω τα ματια μου, και βλεπω μια μορφη να εχει σκυψει απανω μου, αλλα δεν μπορεσα να δω προσωπο, μονο μαυρα μαλλια. Αμεσως πεταχτηκα, πριν καν ανοιξω καλα καλα τα ματια μου και το ειδα να φευγει τρεχοντας, και παροτι ημουν αγουροξυπνημενη, βρηκα την δυναμη και ετρεξα πισω του, το ειδα να χανεται στο δωματιο της μητερας μου. Αυτο ειναι ενα απο τα περιεργα περιστατικα που εχω δει, σιγουρα κατι παει στραβα με το σπιτι, ειχα και εγω μια προδιαθεση, ε και εδεσε το γλυκο.... Βασικα ειναι πολλα, και θα τα δημοσιευσω αργοτερα.....Καλη επιτυχια με το νεο σου ερεθισμα...!

ScissorHands
03-08-08, 17:13
Kαλησπέρα και από μένα.
Μετά τις συστάσεις στο θέμα των "νέων" καιρός για ένα post... :)

Σεπτέμβριος 2004, απομεσήμερο στο σπίτι μου.

Καθόμασταν με τη μητέρα μου στην κουζίνα και συζητούσαμε τις προετοιμασίες του γάμου της εξαδέλφης μου.
Χαρούμενη συζήτηση,γέλια,παλιές οικογενειακές ιστορίες.
Ταυτόχρονα,πικρές σιωπηρές σκέψεις διέκοπταν την κουβέντα. Από την τελετή θα έλειπαν πολλά άτομα: ο παππούς, η γιαγιά και 2 θείοι μας.
Όλοι έφυγαν από τη ζωή νέοι,μερικοί με άδικο θάνατο...

Με την άκρη του ματιού μου "πιάνω" μια σκιά να κινείται στο χωλ. Κανονικά,δε θα έπρεπε να υπάρχουν σκιές.Το σπίτι είναι φωτεινό και σύννεφα δεν είχε εκείνη τη μέρα...
Αυτή η σκιά είχε υφή σαν μαύρος,λιπαρός καπνός,με ύψος γύρω στα 2 μέτρα και πλάτος λίγων εκατοστών.Χωρίς να έχει μορφή ανθρώπου ή ζώου,ούτε καν κάποιο σχήμα.
(Μια πιο πεζή περιγραφή: σαν μαύρο καλσόν κρεμασμένο... :o )

Στο μεταξύ είχα γυρίσει το κεφάλι μου ενστικτωδώς προς το μέρος της και μπορούσα να τη δω με την κεντρική μου όραση.
Διέγραψε μια ευθεία πορεία γύρω στο 1 μέτρο,εντελώς αθόρυβα,και "έσβησε",διαλύθυκε απαλά πριν φτάσει στον τοίχο.

Κανένας φόβος,μόνο μια απορία "Τί είναι αυτό που είδα? Αν είδα καλά?"Νόμισα ότι ονειρευόμουν,ότι είχα παραισθήσεις.
Μέχρι που κοίταξα τη μητέρα μου... είχε γίνει χλωμιάσει και το μόνο που κατάφερε να ψελλίσει ήταν "το είδες αυτό?"

Δε μιλήσαμε γι' αυτό έκτοτε.Και τίποτα κακό δεν έγινε,ευτυχώς.
Το ότι είδαμε τη σκια 2 άτομα,επιβεβαιώνει ότι πράγματι αυτή η σκιά υπήρξε.
Το ερώτημα είναι: τί ήταν? Η ψυχή κάποιου δικού μας ανθρώπου ή η συναισθηματική μας "εκφόρτιση"?

Ευχαριστώ που μου ανασύρετε από τη μνήμη αυτά τα αξιοπερίεργα γεγονότα και μου δίνετε την ευκαιρία να μοιραστώ μαζί σας. :)

Αν οι αρμόδιοι του forum κρίνουν κατάλληλη τη μετακίνηση του μηνύματος σε κάποιο άλλο thread,ελεύθερα! :)