Το forum του μεταφυσικού

Το forum του μεταφυσικού (http://www.metafysiko.gr/forum/index.php)
-   Θρησκειολογία –Μυθολογίες (http://www.metafysiko.gr/forum/forumdisplay.php?f=13)
-   -   νεφελιμ (http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=4177)

LuX 18-07-08 08:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Spiros
Δεν βρήκα την ίδια φωτό σε καλύτερη ανάλυση όπως ήθελα, αλλά βρήκα αρκετές εικόνες με το ίδιο θέμα. St Christopher Cynocephalus είναι το keyword. θέλει ψάξιμο η υπόθεση.

βαζοντας το keyword που αναφερες και τη καταληξη pics στο τελος , θα μαζεψεις οσες φωτο υπαρχουν online ...
αρκει στη νεα σελιδα που θα εμφανιστει να πατησεις το λινκ που αναφερει
show more pics



@

Spiros 18-07-08 10:00

Σε ευχαριστώ πολύ LUX για το ενδιαφέρον. Ξέρω να γκουγκλαρω και βρήκα αρκετές εικόνες (αγιογραφίες) σχετικά με το θέμα καθώς και διάφορες παραλαγές της ιστορίας. Προσπαθώ να βάλω σε μια σειρά για το τι είναι ποιο πιθανό να συμβαίνει.
Σύμφωνα με μια παραλαγή ο Άγιος Χριστόφορος (του οποίου το πραγματικό όνομα δεν είναι γνωστό) προέρχεται από μια φυλή καννίβαλων κυνοκέφαλων. Μια άλλη παραλαγή (ρώσικη) λέει ότι, η ομορφία του νέου που προσέλκυε υπερβολικά τις γυναίκες δεν του επέτρεπε να αφιερωθεί στο Θεό και ζήτησε με προσευχή να μεταμορφωθεί σε πλάσμα πολύ άσχημο. Και σύμφωνα με αυτή την ιστορία μεταμορφώθηκε το κεφάλι του σε σκύλου.
Δεν ξέρω. Θα ψάξω περισσότερο.

agaliarep 18-07-08 12:50

Η πιο διαδεδομένη πάντως νομίζω ότι είναι ότι προέρχεται από μια φυλή κανιβάλων κυνοκέφαλων, όπως νομίζω και άλλοι Άγιοι. Ο Αγιος Ανδρέας νομίζω; Μπορεί. Δεν θυμάμαι, πάντως υπάρχει και αυτή η φωτο που είχα κατεβάσει παλιότερα.


Μια πάντως πολύ ενδιαφέρουσα άποψη εκφράζεται απο έναν φίλο στο μπλογκ του.

Ποσειδώνιος 18-07-08 13:20

Δείτε και αυτό αρκετά στοιχεία μαζεμένα.

http://www.antroni.gr/content/view/54/53/

ΦΕΙΔΙΑΣ 18-07-08 15:45

Οπω και αυτο..
http://www.beyond-the-pale.co.uk/dogsaints.htm
Παρατηρηστε οτι η πρωτη εικονα βρισκεται στο Βυζαντινο μουσειο στην Αθηνα.

Spiros 19-07-08 09:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από agaliarep
...όπως νομίζω και άλλοι Άγιοι. Ο Αγιος Ανδρέας νομίζω;

Όχι η μόνη αναφορά είναι για το Άγιο Χριστόφορο από ότι ξέρω (μιλάω για την Ορθόδοξη Εκκλησία). Είμαι από Πάτρα και έχω ασχοληθεί αρκετά με τα της Εκκλησίας, ιδιαίτερα της τοπικής και δεν έχω δει το παραμικρό που να συνδέει τον Άγιο Ανδρέα με οποιαδήποτε δυσμορφία.

Πάντως μου θυμίζει η περίπτωση του Άγιου Χριστόφορου τις προσπάθειες της Εκκλησίας της Πρωτο-Χριστιανικής περιόδου να συνδέσει της παλαιές θρησκείες με τη (τότε) νέα. Παράδειγμα τα Ανεστενάρια, Μπουρανί, Απόκρειες, κλπ κλπ.
Άλλωστε σύμφωνα με μια θεωρεία, η αποδοχή της Αγιοποίησης πολλών επιφανών Χριστιανών, έχει σκοπό να δημιουργηθούν πολλοί μικροί "θεοί" κατά το γνωστό δωδεκάθεο έτσι ώστε να μην ξενίζει η μονοθεϊστική θρησκεία. Εξ ού και το ότι οι κυριότεροι Άγιοι είναι προστάτες κάποιας πόλης ή του στρατού, των θαλασσινών κλπ.

no slave 19-07-08 19:50

Παράθεση:

Θα μπορούσα να σκεφτώ ίσως την πιθανότητα μιας θεωρίας τέτοιας ή ακόμα και χειρότερης εάν αυτή εκφραζόταν από κάποιον σοβαρό άνθρωπο. Όταν αυτή η θεωρία εκφράζεται από κάποιον που πριν από λίγο καιρό έλεγε αυτά…

το θεμα ειναι φιλε μου το σεναριο των νεφελιμ και οχι η αξιοπιστια του λιακοπουλου.οι νεφελιμ αναφερονται απο τον ενωχ,τον αγιο ανδρεα και αλλους πριν τον λιακο.το αν τα πιστευει η οχι ο ιδιος ο λιακο δεν με αφορα αμεσα αφου δεν αγοραζω βιβλια του.μεσα απο αυτον ομως γνωρισα το θεμα αυτο.ετσι λοιπον δεν εξεταζουμε αν ο λιακο κονομαει δουλεβοντας τον κοσμο η και τον ιδιο του τον εαυτο αλλα μια αρχαια θεωρια.αν αυριο ο λιακο εκφραζει πχ τον σοσιαλισμο τι θα πεις?οτι ειναι για τα μπαζα επειδη δεν την εκφραζει σοβαρο ατομο?

no slave 19-07-08 20:05

θα ηθελα να καταθεσω μια σκεψη που μου ηρθε διαβαζοντας παραπανω για υμνους στον σατανα.ακουγεται γενικοτερα οτι υπαρχει η επικληση των πνευματων κυριως απο σατανιστες,μεντιουμ,μαγισες(εννοω αυτες που ασχολουνται με τη μαυρη μαγεια)κτλ.λεγεται οτι τα δαιμονια αυτα πολλες φορες χτυπουν τους ανθρωπους ακομα και κανουν σεξ με γυναικες-μαγισες.
δεν ξερω αν η γιαγια σας σας εχει περιγραψει αντιστοιχο γεγονος που εχει λαβει χωρα στο χωριο της.ας υποθεσουμε λοιπον οτι συμβαινει!!δεν θα μπορουσαν ετσι και οι ελοχιμ να ερθουν σε επαφη με τις κορες των ανθρωπων?
περιμενω απαντηση απο καποιον που ασχολειται με τις γραφες και δεχεται την εκκλησια,αφου ο ενωχ απορριφθηκε για αυτον ακριβως το λογο

Ποσειδώνιος 19-07-08 21:07

Αλήθεια no slave , οι γραφές (όσο τις διαβάζω) με κάνουν και αναρρωτιέμαι διαρκώς πάνω σε πολλά θέματα.


Λοιπόν έπεσα πάνω σε μια θεωρία για τους νεφελίμ - γίγαντες , δεν ξέρω αν την έχετε ξανακούσει.

Παλαιότερα λέει η πίεση της ατμόσφαιρας ήταν διαφορετική και ευνοούσε την γιγάντια σε σχέση με μας ανάπτυξη. Αυτό είναι ίσως και μια εξήγηση για το μέγεθος των δεινοσαύρων και την μεγάλη τους διαφορά με τις σαύρες ή τα πουλιά, τους μεταλλαγγμένους δηλαδή απόγόνους τους. Υποτίθεται λοιπόν ότι και οι πολύ παλιοί πρόγονοι μας ήταν γίγαντες. Μάλιστα ένας ερευνητής προκάλεσε γιγαντισμό σε ένα ψάρι αλλάζοντας τις συνθήκες πίεσης (ίσως και κάτι άλλο) στο περιβάλλον του.

Επιπρόσθετα υπάρχει και η θεωρία ότι οι άγγελοι που έπεσαν από τον ουρανό ήταν εξωγήινοι πειραματιστές ενός πλανήτη που μας πλησιάζει κάθε 3500 χρόνια. Η φυλή Ανουνάκι που σχετίζεται με αυτούς έχει αφήσει μνημεία που δείχνουν ότι γνώριζαν τους 3 πρόσφατα ανακαλυφθέντες Ουρανό Ποσειδώνα και Πλούτωνα και σημειώνουν επίσης τον άλλο πλανήτη που κάνει φυσικά μια τροχιά σαν κομήτης.

Βίντεο μέρος πρώτο
Βίντεο μέρος δεύτερο

Spiros 20-07-08 09:02

Κάθε φορά που βλέπω κάποιο από αυτά τα «ντοκιμαντέρ» μου δημιουργείται μια απορία.
Ένας εξελιγμένος τεχνολογικά λαός που κατάφερε να δημιουργήσει μεγαλιθικά οικοδομήματα πως είναι δυνατόν να μην άφησε ίχνη τεχνολογίας;
Ο σύγχρονος άνθρωπος παράγει ενέργεια χάρη στην πυρηνική τεχνολογία. Τα υπολείμματα της χρήσης αυτής (πυρηνικά απόβλητα) θα ζήσουν για αιώνες μετά τη χρήση τους. Τα μέταλλα και τα συνθετικά υλικά έχουν τεράστια διάρκεια ζωής. Που είναι τα υπολείμματα της υπερ-τεχνολογίας των εξωγήινων προγόνων μας;
Ακόμα και αν δεν άφησαν οποιασδήποτε μορφής υπολείμματα (γιατί είχαν οικολογική συνείδηση) είναι δυνατόν ο homo sapiens να απέρριψε οποιασδήποτε μορφής γνώση που του προφέρθηκε για να κάνει τη ζωή του εύκολη;
Ήρθαν με διαστημόπλοια, είχαν εξελιχθεί γνωστικά στην αστρονομία (γνώση των πλανητικών θέσεων), την μηχανική (μεγαλιθικά οικοδομήματα) και τέλος πάντων γνώριζαν πάρα πολλά αλλά καμίας μορφής γνώση δεν μπόρεσε να περάσει στον άνθρωπο; Μόνο το πέτρινα και χάλκινα ανθρώπινα εργαλεία έχουμε από εκείνη την εποχή.
Και άντε ο άνθρωπος βλάκας είναι σήμερα, μεγαλύτερος βλάκας ήταν τότε και δεν μπόρεσε να χρησιμοποιήσει ή κλέψει την τεχνολογία των εξωγήινων εποίκων.
Αυτοί; Οι γίγαντες; Είναι λογικό ένας τόσο εξελιγμένος λαός να απεικονίζουν την ύπαρξή τους με τόσο παιδιάστικη τεχνοτροπία; Αντί για αλφάβητο να χρησιμοποιούν ιδεογράμματα; Αποίκισαν τον πλανήτη μας με προφανή σκοπό την επιβίωση. Υπήρχαν 409000 γίγαντες πριν τον κατακλυσμό σύμφωνα με το βίντεο και παρόλα αυτά τα υπολείμματα που έχουμε από τα χτίσματά τους είναι η κατασκευή που αναφέρει το βίντεο στο Ισραήλ, το Stonehenge, οι Πυραμίδες και 10-20 (άντε 100) μεγαλιθικά κτίρια που γνωρίζουμε; (Μεγαλιθικό χτίσμα μπορεί να θεωρηθεί και ο Παρθενώνας αλλά έχουμε αποδείξεις της ανθρώπινης κατασκευής.) Και μόνο ναούς και διάδρομους προσγείωσης (κατά Λιακό) έφτιαξαν; Μονάδες παραγωγής και κατοικίες, δεν είχαν ανάγκη;
Δεν απορρίπτω την ύπαρξη ανθρώπων μεγάλων διαστάσεων στην αρχαιότητα.
Χαρακτηριστικό παράδειγμα της εξέλιξης σύμφωνα με την προσαρμογή στο περιβάλλον είναι το νησί Κομόντο στο οποίο ο γνωστός Δράκος του Κομόντο, η μεγαλύτερη σαύρα στον κόσμο, εξελίχθηκε σε αυτές τις διαστάσεις γιατί ήταν το μεγαλύτερο ων σε αυτό με πολλά θηράματα και κανένα θηρευτή να το απειλεί. Δεν χρειάστηκε αλλαγή στην ατμοσφαιρική πίεση για να αλλάξει διαστάσεις ούτε να σταλθεί από κάποιο εξωγήινο πολιτισμό για να διατηρήσει την ισορροπία της πανίδας στο συγκεκριμένο νησί.

ΥΓ. Το θέμα με τον Κυνοκέφαλο Άγιο Χριστόφορο δεν το έχω παρατήσει. Ελπίζω σύντομα να έχω περισσότερες πληροφορίες.

LuX 20-07-08 09:50

http://img297.imageshack.us/img297/5...ghtninggp1.gif

δεν ξερω αν βοηθαει το σκιτσο που προερχεται απο βραχογραφια στην Αυστραλια και ειναι γνωστη με την ονομασια
australian brothers - HERO - lighting brothers
βεβαια ο αποσυμβολισμος θα μπορουσε να εχει πολλες και διαφορες εκδοχες ειδικα αν παρατηρησει κανεις τις λεπτομερειες ....


@

no slave 20-07-08 12:06

Παράθεση:

Αποίκισαν τον πλανήτη μας με προφανή σκοπό την επιβίωση. Υπήρχαν 409000 γίγαντες πριν τον κατακλυσμό σύμφωνα με το βίντεο και παρόλα αυτά τα υπολείμματα που έχουμε από τα χτίσματά τους είναι η κατασκευή που αναφέρει το βίντεο στο Ισραήλ, το Stonehenge, οι Πυραμίδες και 10-20 (άντε 100) μεγαλιθικά κτίρια που γνωρίζουμε; (Μεγαλιθικό χτίσμα μπορεί να θεωρηθεί και ο Παρθενώνας αλλά έχουμε αποδείξεις της ανθρώπινης κατασκευής.) Και μόνο ναούς και διάδρομους προσγείωσης (κατά Λιακό) έφτιαξαν; Μονάδες παραγωγής και κατοικίες, δεν είχαν ανάγκη;

ετσι οπως το αναφερεις αγαπητε μου φιλε ειναι σαν να αποτελουν στοιχεια της πλακας οι πυραμιδες και ολα τα κτισματα!!σιγουρα γνωριζεις οτι το μυστηριο των πυραμιδων δεν εχει να κανει μονο με την οικοδομικη δυσκολια που ειχαν εκεινα τα χρονια για τετοια κτισματα.ειναι γεωμετρικα αριστουργηματα οσον αφορα τη διαταξη τους στο χωρο σε σχεση με τους αστερισμους 10000 χρονια πριν.ακομη καπου διαβασα οτι το βαρος τους επι εναν συντελεστη μας δινει το βαρος της γης οπως και το υψος τους επι το συντελεστη μας δινει την αποσταση γης-ηλιου.
αυτα δεν ειναι τρανταχτα στοιχεια για την υπαρξη ανεπτυγμενης τεχνολογιας τα αρχαια χρονια?
τωρα οσον αφορα τα υπολοιματα που αφηνουμε εμεις οι ανθρωποι τι να πω!!μηπως ειμαστε ακομη πρωτογονοι?εχω διατυπωσει σε προηγουμενο post τη γνωμη μου για την τεχνολογια μας.περιληπτικα θα σου πω οτι μας προσφερει ανεση μεσω της υλης αλλα στην πλειοψηφια μας στερει το πνευμα οπως και βλαπτει σοβαρα την υγεια μας

no slave 20-07-08 13:32

Παράθεση:

Σύμφωνα με μια παραλαγή ο Άγιος Χριστόφορος (του οποίου το πραγματικό όνομα δεν είναι γνωστό) προέρχεται από μια φυλή καννίβαλων κυνοκέφαλων. Μια άλλη παραλαγή (ρώσικη) λέει ότι, η ομορφία του νέου που προσέλκυε υπερβολικά τις γυναίκες δεν του επέτρεπε να αφιερωθεί στο Θεό και ζήτησε με προσευχή να μεταμορφωθεί σε πλάσμα πολύ άσχημο. Και σύμφωνα με αυτή την ιστορία μεταμορφώθηκε το κεφάλι του σε σκύλου.

επισης μια ακομη παραλαγη συμφωνη με το θεμα λεει οτι ηταν νεφελιμ ο οποιος μετανοησε και ακολουθησε το δρομο που χαραξε ο χριστος.του δοθηκε η εξουσια να κανει πολλα θαυματα και προσελκυσε πολυ κοσμο κοντα στο θεο.δεν ενεδωσε στον πειρασμο που του εβαλαν με 2 πορνες,αντιθετα τις εκανε και αυτες χριστιανες.αυτη η πραξη του ηταν και η αιτια για την δολοφονια του.
το αρχικο του ονομα ηταν ρεπροβος αλλα μετονομαστηκε σε χριστοφορος επειδη μετεφερε τον μικρο σε ηλικια χριστο στις πλατες του,κατι που ειναι δυσκολο να ισχυει αφου εζησε πολυ μετα το χριστο
δεν εχει τυχει να συναντησω αγιογραφια του μεσα σε εκκλησια.θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει(με κεφαλι σκυλου)και ποια ειναι η γνωμη της εκκλησιας για αυτη τη μορφη

AsFu 20-07-08 17:29

Στις Μηλιές του Πηλίου, υπάρχει μια εκκλησία,νομίζω των Ταξιαρχών, που οι πιο πολλές αγιογραφίες της είναι αξιοπρόσεκτες. Μια από αυτές είναι και Αγίου Χριστόφορου αλλά και του ζωδιακού κύκλου. Δυστυχώς ο ιερέας που βρισκόταν εκεί δεν επέτρεψε τη φωτογράφηση. Η εξήγηση που έδωσε για την απεικόνηση του Αγίου, ήταν πως ο αγιογράφος θέλησε με αυτόν τον τρόπο να δειξει την καταγωγή του Αγίου, ότι ήταν άγριας φυλής από την Αιθιοπία. Όσο για εξήγηση του ζωδιακού μέσα στην εκκλησία, απλά χαμογέλασε και έφυγε.

no slave 20-07-08 19:46

σε ευχαριστω πολυ φιλε AsFu για την πληροφορια.βεβαια το χαμογελο του ιερεα και η αποφυγη απαντησης μας γενναει νεες αποριες.οσον αφορα την εμπνευση του αγιογραφου να δειξει την καταγωγη του αγιου τι να πω!!υπαρχουν 4 εκδοχες.
α)ολοι οι αγιογραφοι ετυχε να εχουν την ιδια εμπνευση!!
β)ολοι οι αγιογραφοι μιμουνται τον πρωτο που ειχε την εμπνευση αυτη!!
γ)υπαρχει ενας και μοναδικος αγιογραφος που ζωγραφισε τον κυνοκεφαλο αγιο!!
δ)δεν εδωσε πειστικη απαντηση ο ιερεας

διαλεχτε!!!!!!

skio 20-07-08 20:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από no slave
επισης μια ακομη παραλαγη συμφωνη με το θεμα λεει οτι ηταν νεφελιμ ο οποιος μετανοησε και ακολουθησε το δρομο που χαραξε ο χριστος.


Μια διευκρύνηση... Ο μύθος λέει ξεκάθάρα πως ήταν Νεφελίμ ??? Νομίζω πως λέει πως ήταν γίγαντας ή κανίβαλος, αλλά ΟΧΙ Νεφελίμ!

Το επισημαίνω αυτό γιατί έτσι ακριβώς ξεκινούν οι παρεξηγήσεις. Έχοντας ταυτίσει άσχετα μεταξύ τους πράγματα στο μυαλό μας και χρησιμοποιώντας λανθασμένους όρους. Με τον τρόπο αυτό καταλήγουμε να βρίσκουμε αποδείξεις εκεί που δεν υπάρχουν, μια κατάσταση που τελικά ευνοεί συνομοσιωλόγους τύπου Λιακό.

Η λέξη Nephilim στα εβραϊκά σημαίνει 'έκπτωτοι'. Περιγράφονται ως γίγαντες αλλά σε ΚΑΜΜΙΑ περίπτωση δεν μεταφράζονται σε 'γίγαντες'. Ουσιαστικά η λέξη 'γίγαντες' στην ελληνική μετάφραση του Ενώχ είναι λανθασμένη. Η λέξη για τους γίγαντες είναι Redupaim, ενώ η ταύτιση τους με τους Γίγαντες της Ελληνικής προέρχεται από κάποιον Έλληνα ιστορικό-μυθολόγο (του οποίου το όνομα δεν θυμάμαι), των Ρωμαϊκών χρόνων.

Όσο για τον Αγ. Χριστόφορο, θυμάμαι κάπου να διάβασα πως η σκυλίσια μορφή του προέρχεται από κάποια λανθασμένη μετάφραση. Δυστυχώς όσο κι αν έψαξα δεν μπορώ να βρω ξανά την πηγή μου :(

Spiros 20-07-08 23:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από no slave
ετσι οπως το αναφερεις αγαπητε μου φιλε ειναι σαν να αποτελουν στοιχεια της πλακας οι πυραμιδες και ολα τα κτισματα!!σιγουρα γνωριζεις οτι το μυστηριο των πυραμιδων δεν εχει να κανει μονο με την οικοδομικη δυσκολια που ειχαν εκεινα τα χρονια για τετοια κτισματα.ειναι γεωμετρικα αριστουργηματα οσον αφορα τη διαταξη τους στο χωρο σε σχεση με τους αστερισμους 10000 χρονια πριν.ακομη καπου διαβασα οτι το βαρος τους επι εναν συντελεστη μας δινει το βαρος της γης οπως και το υψος τους επι το συντελεστη μας δινει την αποσταση γης-ηλιου.
αυτα δεν ειναι τρανταχτα στοιχεια για την υπαρξη ανεπτυγμενης τεχνολογιας τα αρχαια χρονια?

Όχι φίλε μου. Αυτά δεν είναι τεχνολογία. Είναι σωστή χρήση της μηχανικής με τα μέσα της εποχής τους. Απόδειξη τεχνολογίας θα ήταν να χρησιμοποιήσουν τις ιπτάμενες μηχανές τους για την μεταφορά των ογκόλιθων και όχι τις μυριάδες των σκλάβων καθώς και για επιτάχυνση ολοκλήρωσης του έργου και όχι τις δεκάδες χρόνια που απαιτήθηκαν. Τουλάχιστον έτσι λένε οι γραφές που συχνά ευαγγελιζόμαστε σε αυτό το forum.
Και σας παρακαλώ μην παραφράζεται τα κείμενά μου. Δεν είπα ότι είναι "στοιχεία της πλάκας". Είπα ότι πέρα από αυτά τα μνημεία που πιστεύουμε ότι είναι τάφοι, και γενικά κατασκευές για λατρευτικούς σκοπούς, δεν έχουμε μνημεία που να έχουν να κάνουν με την καθημερινή χρήση. Όταν καταστράφηκε η Θήρα άφησε πίσω της μια κατεστραμένη πόλη. Το ίδιο και με την Πομπηία. Το ίδιο και στην Κρήτη. Ακόμα και η κατεστραμένη πόλη της Τροίας άφησε τα σημάδια της. Πόλεις ολόκληρες. Αρχαία νεκροταφεία και υδραγωγεία υπάρχουν σε ολόκληρη την ελληνική επικράτεια.
Αυτός ο προηγμένος τεχνολογικά λαός δεν είχε καμία κατασκευή πέρα από τις γνωστές μεγαλιθικές; Δεν είχαν ανάγκη καταλύματος ή οτιδήποτε άλλο θα τους έκανε τη ζωή ποιό εύκολη; Αυτή είναι η απορία μου.

Spiros 20-07-08 23:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από no slave
το αρχικο του ονομα ηταν ρεπροβος αλλα μετονομαστηκε σε χριστοφορος επειδη μετεφερε τον μικρο σε ηλικια χριστο στις πλατες του,

1ον) Δεν ονομαζόταν ρεπροβος. Χαρακτηριζόταν
(λατινικά) ως Reprebus το οποίο σημαίνει ότι είναι αυτός που αποδοκιμάζεται. Προφανώς λόγο της εμφάνισής του. Η παράγωγη αγγλική λέξη του reprebus είναι Reprobate που σημαίνει "αποδοκιμάζω έντονα", "απορρίπτω", "καταραμένος" κλπ. Το πραγματικό όνομα του Αγίου δεν είναι γνωστό.
2ον) Το όνομα Χριστόφορος δεν το έλαβε γιατί μετέφερε "τον μικρο σε ηλικια χριστο στις πλατες του". Όπως και οι σύγχνονοι μοναχοί και ιερείς αλλάζουν το όνομα σε κάτι που να συμβολίζει την επιλογή τους. ΠΧ, Χριστόδουλος, Ιερόθεος, κλπ. Δεν είναι κοσμικό όνομα. Έτσι και το Χριστόφορος δεν έχει κυριολεκτική μετάφραση. Όσο για τις εικόνες, ο αγιογράφος είναι καλλιτέχνης που προσπαθεί να περάσει κάποια πράγματα προς τον απλό πιστό με παραστατικό τρόπο. Δεν αναφέρει η παράδοση ότι κουβαλούσε τον Χριστό και μάλιστα σε μικρή ηλικία. Φέρει τον Χριστό.

Spiros 20-07-08 23:54

Ψάχνοντας λίγο παραπάνω ανακάλυψα τα εξής. Ο Άγιος όπως είπαμε αναφέρεται ως "Άγιος Χριστόφορος ο Κυνοκέφαλος".
Τώρα όσον αφορά την καταγωγή του Αγίου οι ερευνητές έχουμε δύο προτάσεις. Η πρώτη λέει ότι έρχεται από τους Καναανίτες και η δεύτερη (και ουσιαστική για το θέμα μας) από την Κύνος Κεφαλαί της Θεσσαλίας μία γόνιμη πεδιάδα βόρεια των Φαρσάλων. Πως θα λέγαμε τον κάτοικο αυτής της περιοχής;

Το πρόβλημα μου μέχρι στιγμής ήταν ότι δεν μπορούσα να τεκμηριώσω την ύπαρξη αυτής της περιοχής.

Όπως θα δείτε και στα links (google keyword = Cynoscephalae Thessaly) που παραθέτω το 364πχ έγινε εκεί η γνωστή μάχη με πρωταγωνιστές τους Πελοπίδα και Αλέξανδρο τον Τύραννο των Φαρών.
http://www.livepedia.gr/index.php?ti...B4%CE%B1%CF%82
http://www.sikyon.com/Thebes/pelopidas_gr.html
http://www.britannica.com/EBchecked/...20Encyclopedia

Στην ίδια περιοχή το 197 ο ρωμαίος στρατηγός Φλαμίνιος νίκησε τον Μακεδόνα Φίλλιπο τον 5ο.

Και τώρα ρωτάω. Πόσο δύσκολο είναι ο αγράμματος (γιατί πρόκειται για πρόβλημα γλώσσας) αγιογράφος να κάνει το λάθος και αντί για τον Άγιο Χριστόφορο από την Κυνός Κεφαλαί της Θεσσαλίας να ζωγραφίσει τον Άγιο Χριστόφορο τον Κυνοκέφαλο (Σκυλοκέφαλο) δημιουργόντας έτσι μια παράδοση που πέρασε στους μαθητές του και αφήνοντάς μας "κληρονομιά" αυτές τις εικόνες;

AsFu 21-07-08 00:10

Αν πράγματι νεφελίμ σημαίνει έκπτωτος, γιατί πρέπει να ψάχνουμε για ίχνη γιγάντων?
Ας υποθέσουμε ότι η ανθρωπότητα καταστρέφεται και οι μόνοι που επιζούν είναι μια φυλή στα βάθη του Αμαζωνίου,(πριν λιγες ημέρες έτυχε να δω φωτογραφία με την άγνωστη μέχρι σήμερα φυλή να προσπαθεί να σκοτώσει με τα ακόντια το σιδερένιο πουλί που πετούσε από πάνω τους). Επιζούν λοιπόν από την καταστροφή αυτοί οι ανθρωποι που δεν έχουν καμμία σχέση με τον σημερινό πολιτισμό. Πολλά-πολλά χρόνια αργότερα οι επιστήμονες της εποχής πώς θα εξηγήσουν τις βραχογραφίες με τα ιπτάμενα αντικείμενα? Κι επειδή έχω τεράστια φαντασία μπορώ να προσθέσω κι άλλες θεωρίες. Μετά την καταστροφή ένα διαστημικό λεωφορείο (θα είναι κάτι συνηθισμένο σε μερικά χρόνια), προσγειώνεται στο χωριό των ιθαγενών και για καλή ή για κακή τους τύχη, μέσα βρίσκονται ένας ιερέας(όποιας θρησκείας θέλετε), ένας γιατρός, ένας φυσικός και μερικοί ακόμα σημαντικοί ή ασήμαντοι. προσθέστε εσείς ό,τι θέλετε.
Τα χρόνια περνούν και λόγο στο λόγο ο μύθος γίνεται ιστορία. Ποιος μπορει να πει ότι η ανθρωπότητα δεν τα έχει ξαναπεράσει όλα αυτά που ζει σήμερα?

LuX 21-07-08 07:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από AsFu
Αν πράγματι νεφελίμ σημαίνει έκπτωτος, γιατί πρέπει να ψάχνουμε για ίχνη γιγάντων?
Ας υποθέσουμε ότι η ανθρωπότητα καταστρέφεται και οι μόνοι που επιζούν είναι μια φυλή στα βάθη του Αμαζωνίου,(πριν λιγες ημέρες έτυχε να δω φωτογραφία με την άγνωστη μέχρι σήμερα φυλή να προσπαθεί να σκοτώσει με τα ακόντια το σιδερένιο πουλί που πετούσε από πάνω τους). Επιζούν λοιπόν από την καταστροφή αυτοί οι ανθρωποι που δεν έχουν καμμία σχέση με τον σημερινό πολιτισμό. Πολλά-πολλά χρόνια αργότερα οι επιστήμονες της εποχής πώς θα εξηγήσουν τις βραχογραφίες με τα ιπτάμενα αντικείμενα? Κι επειδή έχω τεράστια φαντασία μπορώ να προσθέσω κι άλλες θεωρίες. Μετά την καταστροφή ένα διαστημικό λεωφορείο (θα είναι κάτι συνηθισμένο σε μερικά χρόνια), προσγειώνεται στο χωριό των ιθαγενών και για καλή ή για κακή τους τύχη, μέσα βρίσκονται ένας ιερέας(όποιας θρησκείας θέλετε), ένας γιατρός, ένας φυσικός και μερικοί ακόμα σημαντικοί ή ασήμαντοι. προσθέστε εσείς ό,τι θέλετε.
Τα χρόνια περνούν και λόγο στο λόγο ο μύθος γίνεται ιστορία. Ποιος μπορει να πει ότι η ανθρωπότητα δεν τα έχει ξαναπεράσει όλα αυτά που ζει σήμερα?

Η συγκεκριμενη φυλη στον αμαζονιο που ειδες και ειδαμε ηταν μουφα !
τρικ των δημοσιογραφων για να βγαλουν θεμα και οι ιθαγενεις μεροκαματο !


@

Spiros 21-07-08 07:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από AsFu
Τα χρόνια περνούν και λόγο στο λόγο ο μύθος γίνεται ιστορία. Ποιος μπορει να πει ότι η ανθρωπότητα δεν τα έχει ξαναπεράσει όλα αυτά που ζει σήμερα?

Ο μύθος δεν γίνετε ιστορία. Η ιστορία μπορεί να γίνει μύθος. Και μιλάμε για γεγονότα πέρα από τη «λογική» και με αρκετή σάλτσα από τους «ιστορικούς».
Αν η ανθρωπότητα ξαναπεράσει όλα αυτά που ζει σήμερα, δεν χάνουμε την μοναδικότητα μας; Μήπως τελικά δεν ψάχνει ο άνθρωπος την αλήθεια και την αιτία των γεγονότων, αλλά την επιβεβαίωση της μοίρας (κισμέτ) έτσι ώστε να δικαιολογήσει τα αδικαιολόγητα; Να βάλει σάλτσα στα λόγια του και πολύχρωμες κορδέλες στην άγνοιά του (όπως λέει και ο ποιητής);
Και όπως λέει και το παράδειγμα σου με τη (υποτιθέμενη) χαμένη φυλή, εύκολα παραποιούμε την ιστορία απλά βασιζόμενοι στα λόγια ενός βλάκα δημοσιογράφου ή στην περίπτωση του Άγιου Χριστόφορου (του Κυνοκέφαλου), βασιζόμενοι στην φαντασία ενός ημιμαθή αγιογράφου.

AsFu 21-07-08 14:55

Ίσως δεν είμαι τόσο καλή στο λόγο ή επειδή μέσα από ένα γραπτό μήνύμα δεν μπορεί να "ακουστεί" το ύφος, δημιουργούνται παρεξηγήσεις.
1.Δεν ήξερα ότι η φωτο ήταν μούφα.
2.Λάθος βιασύνης: ναι, ο μύθος γίνεται ιστορία.
3.Το τραβηγμένο παράδειγμα σκοπό είχε να αναρωτηθούμε, τι είναι μύθος και τι πραγματικότητα. Πόσο καλά γνωρίζουμε την ιστορία του ανθρωπίνου γένους; Γιατί θα πρέπει αν συμβαίνει "αυτό" να αποκλείεται να συμβαίνει παράλληλα και το "άλλο"? Αν πράγματι υπήρξαν οι νεφελίμ-γίγαντες, οι οποίοι αναφέρονται κ στη δική μας μυθολογία σαν Τιτάνες, Κύκλωπες,Γίγαντες εκατόγχειρες, θα πρέπει να ήταν ή εξωγήινοι ή άνθρωποι που λόγω κάποιων συνθηκών ήταν γιγαντόσωμοι? Γιατί να μη συνέβησαν και οι 2 περιπτώσεις? Ή και μια τρίτη, τέταρτη. Η ιστορία για μένα δεν είναι σαν τα μαθηματικά που έχουν μια αρχή 1+1=2. Κάθε μέρα υπάρχει η πιθανότητα, μια καινούρια ανακάλυψη να καταρρίψει ό,τι πιστεύαμε μέχρι σήμερα. Εδώ, ακόμα δεν κατασταλλάξαμε στο αν ανήκουμε ή όχι στην ΙΕ φυλή.
Στα κείμενα που μας έδειξε ο φίλος Πωσειδώνιος, από τον Φαίδωνα του Σωκράτη, φαναιρώνεται μια απίστευτη γνώση των αρχαίων που εμείς ανακαλύψαμε πριν 50-60 χρόνια. Από πού υπήρχε αυτή η γνώση? Πώς αποσιωπούμε κάτι τέτοιο? Πώς το προσπερνάμε?
Οι ερωτήσεις μου δεν είναι ρητορικές. Είναι απορίες. Με συγχωρείται αν σας κούρασα αλλά μέσα σ' αυτό το forum βρήκα κάποιους ανθρώπους με γνώσεις, με διάθεση για ψάξιμο και με την καλή θέληση να μοιραστούν μαζί μας αυτά που γνωρίζουν.
Σας ευχαριστώ,
χαίρομαι που είμαι στην παρέα σας,
AsFu

Old cave-dinosaur 21-07-08 15:59

Spire και Lux.

Δεν βλέπετε ότι είναι ανώφελο να προσπαθείτε να πείσετε τους εσχάτως παρεπιδημούντας στο forum για τα απλούστερα και λογικότερα πράγματα ;

Πρέπει :D , με τον ένα ή τον άλλο τρόπο να υπήρξαν ή και υπάρχουν οι γίγαντες, σκυλοκέφαλοι, γατοκέφαλοι, nefelim και ......, οτιδήποτε άλλο διαβάζουν σε πονήματα :eek: διαφόρων...

Αλλά, όπως έγραψα και στην στήλη Κριτική, δεν νομίζω να το βλέπετε τυχαίο ότι, όλοι οι παρεπιδημούντες, προέκυψαν ξαφνικά και σε διάστημα λίγων ημερών. ;)

It's obvious (στην Ελληνική!), απο ποιόν/ούς καθοδηγούνται, μεταξύ των άλλων, για να αλωθεί και το τελευταίο σοβαρό και ανεξάρτητο site του χώρου....

Spiros 21-07-08 18:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Old cave-dinosaur
Spire και Lux.
Δεν βλέπετε ότι είναι ανώφελο να προσπαθείτε να πείσετε τους εσχάτως παρεπιδημούντας στο forum για τα απλούστερα και λογικότερα πράγματα ;

Δυστυχώς το Internet είναι ο νέος χώρος καταχώρησης στοιχείων. Και λέω δυστυχώς γιατί μπορεί να γράψει σε αυτό ο κάθε ημιμαθής ή και κακόβουλος και να δημιουργήσει «ιστορικά» στοιχεία.
Αφήνοντάς τα, αναπάντητα απλά αφήνουμε να θεωρηθούν σωστά. Ακόμα και εγώ που κρατώ αποστάσεις από αυτές τις απόψεις, όταν είδα τις φωτογραφίες με τις εικόνες του «Κυνοκέφαλου» Αγίου χάζεψα και σχεδόν έφαγα την εξήγηση που δόθηκε, περί φυλής κυνοκέφαλων κανίβαλων.
Τι θα κάνει ο πιτσιρικάς που κάνει εργασία για το σχολείο και πέφτει πάνω σε τέτοιες μπαρούφες;
Πιστεύω ότι (δυστυχώς) πρέπει να υπάρξει προσπάθεια να καθαρίσει το Internet από τέτοια σκουπίδια. Και προς αποφυγή παρεξηγήσεων, όταν λέω σκουπίδια αναφέρομαι στα γραπτά και όχι τους συγγραφείς.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από AsFu
Στα κείμενα που μας έδειξε ο φίλος Πωσειδώνιος, από τον Φαίδωνα του Σωκράτη, φαναιρώνεται μια απίστευτη γνώση των αρχαίων που εμείς ανακαλύψαμε πριν 50-60 χρόνια. Από πού υπήρχε αυτή η γνώση? Πώς αποσιωπούμε κάτι τέτοιο? Πώς το προσπερνάμε?

Αγαπητή AsFu. Αλίμονο μας αν απορρίπταμε ελαφρά την καρδία οποιονδήποτε και για οτιδήποτε. Πόσο μάλλον τον Σωκράτη.
Αλλά το κείμενο που παράθεσε ο Πωσειδώνιος, ποια γνώση μας δίνει; Περιγραφή υδάτινων ρευμάτων και μιας περιοχής χωρίς πραγματική (γεωμετρική) περιγραφή; Ποια είναι η γνώση;
Επίσης μην ξεχνάμε ότι όσο μεγάλος και τρανός και αν είναι ο συγγραφέας πρέπει να ψάξεις λίγο περισσότερο και να φιλτράρεις τις γνώσεις και τις πληροφορίες που θα αποδεχτείς.
Το μέγεθος της προσωπικότητας και του έργου κάποιου φιλόσοφου, ιστορικού, και ότι άλλο, δεν κάνει τα λεγόμενά του και απόλυτα σωστά. Πρόσφατα έπεσα πάνω στο εδάφιο του Πλάτωνα (στο Φαίδρο) στο οποίο λέει ότι η τεχνολογία της γραφής θα είναι η καταστροφή του συστήματος εκπαίδευσης. Θα συμφωνήσουμε και σε αυτό επειδή το λέει ο Πλάτωνας;

no slave 22-07-08 16:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Old cave-dinosaur
Spire και Lux.

Δεν βλέπετε ότι είναι ανώφελο να προσπαθείτε να πείσετε τους εσχάτως παρεπιδημούντας στο forum για τα απλούστερα και λογικότερα πράγματα ;

Πρέπει :D , με τον ένα ή τον άλλο τρόπο να υπήρξαν ή και υπάρχουν οι γίγαντες, σκυλοκέφαλοι, γατοκέφαλοι, nefelim και ......, οτιδήποτε άλλο διαβάζουν σε πονήματα :eek: διαφόρων...

Αλλά, όπως έγραψα και στην στήλη Κριτική, δεν νομίζω να το βλέπετε τυχαίο ότι, όλοι οι παρεπιδημούντες, προέκυψαν ξαφνικά και σε διάστημα λίγων ημερών. ;)

It's obvious (στην Ελληνική!), απο ποιόν/ούς καθοδηγούνται, μεταξύ των άλλων, για να αλωθεί και το τελευταίο σοβαρό και ανεξάρτητο site του χώρου....

-απλουστερα και λογικοτερα?ουδεν σχολιο!!
-οχι φιλε,δεν πρεπει να υπαρχουν με τον ενα η τον αλλο τροπο τα τερατακια.ΜΠΟΡΕΙ ομως και να υπηρχαν-υπαρχουν.τωρα πως προκυψαμε ετσι ξαφνικα τις τελευταιες μερες, μαλλον μας εβαλε ο λιακο, ετσι για να τον διαφημισουμε και λιγο
-μας καθοδηγει ο λιακο σαν προβατα που ειμαστε αφου εκμεταλευεται την ελλειψη κρισης μας και την αφελια μας η την ημιμαθεια μας οπως αναφερθηκε παραπανω.γιαυτο ρωταμε εσας που εχετε γνωμη και γνωση για ολα μπας και δουμε την πραγματικοτητα.συγνωμη για την αλωση του site του οποιου δεν στερειται η σοβαροτητα αλλα η ευγενια.ασε λοιπον να παραθετουμε τις αποψεις μας οσο γελοιοες και να τις θεωρεις και αν εχεις καποια απαντηση περι του θεματος την περιμενω με ανοιχτες αγκαλες

Spiros 23-07-08 00:40

Ένα παλιό γνωμικό έλεγε. "Πριν πεις κάτι, βούτα τη γλώσσα σου στο μαυλό σου". Πόσο μάλλον πριν γράψεις.
Αυτό είναι το ερώτημα φίλε no slave. Πριν γράψουμε και υποστηρίξουμε κάτι με μένος καλό είναι να το ελέγξουμε. Άλλο πράγμα να κάνεις υποθέσεις και ερωτήματα και άλλο να παραθέτεις το οποιοδήποτε στοιχείο επειδή το βρήκες στο Internet ή το είπε ο κάθε τηλέ-πλασιέ σαν αληθινό. Αυτό ΠΡΟΣΒΑΛΕΙ ΤΗ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ ΜΑΣ και απλά αναπαράγεις το ψέμα ή το λάθος.
Ο κάθε τηλέ πλασιέ πληρώνει τα τοπικά κανάλια να εμφανίζεται. Κάνει εμπόριο. Έχει ανάγκη το κέρδος.
Δεν σου λέω να απορρίψεις τον κάθε τηλέ πλασιέ. Εγώ απλά προσπαθώ να έχω μια κριτική ματιά σε αυτά που λέει και κυρίως ΠΩΣ τα λέει.
Γι αυτό φίλε μην πετάς το μπαλάκι της ευθύνης στους άλλους και ανέλαβε τις ευθύνες σου για τα γραφόμενά σου. Δυστυχώς δεν μπορούμε να ζητήσουμε το ίδιο από όλους όσους παραθέτουν "στοιχεία".
Φιλικά Spiros

Old cave-dinosaur 23-07-08 07:16

...Eγώ πάλι φίλε Σπύρο, "παραιτούμαι"...

Αρκετά ασχοληθήκαμε νομίζω....

Είναι δυνατόν να βγάλεις άκρη; :eek:

Άς ασχοληθούμε με τίποτα εποικοδομητικότερο...
---------------------------------------------

no slave 23-07-08 17:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Spiros
Ένα παλιό γνωμικό έλεγε. "Πριν πεις κάτι, βούτα τη γλώσσα σου στο μαυλό σου". Πόσο μάλλον πριν γράψεις.
Αυτό είναι το ερώτημα φίλε no slave. Πριν γράψουμε και υποστηρίξουμε κάτι με μένος καλό είναι να το ελέγξουμε. Άλλο πράγμα να κάνεις υποθέσεις και ερωτήματα και άλλο να παραθέτεις το οποιοδήποτε στοιχείο επειδή το βρήκες στο Internet ή το είπε ο κάθε τηλέ-πλασιέ σαν αληθινό. Αυτό ΠΡΟΣΒΑΛΕΙ ΤΗ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ ΜΑΣ και απλά αναπαράγεις το ψέμα ή το λάθος.
Ο κάθε τηλέ πλασιέ πληρώνει τα τοπικά κανάλια να εμφανίζεται. Κάνει εμπόριο. Έχει ανάγκη το κέρδος.
Δεν σου λέω να απορρίψεις τον κάθε τηλέ πλασιέ. Εγώ απλά προσπαθώ να έχω μια κριτική ματιά σε αυτά που λέει και κυρίως ΠΩΣ τα λέει.
Γι αυτό φίλε μην πετάς το μπαλάκι της ευθύνης στους άλλους και ανέλαβε τις ευθύνες σου για τα γραφόμενά σου. Δυστυχώς δεν μπορούμε να ζητήσουμε το ίδιο από όλους όσους παραθέτουν "στοιχεία".
Φιλικά Spiros

συμφωνω απολυτα σε οτι λες φιλε spiro.αυτο που δεν καταλαβα ειναι περι παραθεσης στοιχειων σαν αληθινα.το μονο που παραθετω ειναι αποριες περιμενωντας απαντηση απο καποιον που ειναι ενημερος σε σχεση με τις αποριες αυτες.απλα δεν μου αρεσει η ισοπεδοση του στυλ<<ολα ειναι παραμυθια>>κτλ.
προσεξε τωρα κατι.καποιος που πιστευει στον θεο,στους αγγελους και στα δαιμονια ειναι ευκολο να τινει να πιστευει και στα νεφελιμ.οχι οτι τα δεχεται αλλα να μην τα αποριπτει κιολας.αρα η υπαρξη του θεου ειναι αμεσα συνδεδεμενη με το σεναριο νεφελιμ.ειναι η βαση της θεωριας.ο αθεος τα θεωρει παραμυθακια οπως αλλωστε και τον θεο.και καπου εκει ξεκινουν οι διαφωνιες και πολλες φορες οι ειρωνιες.ισως η αρχη της συζητησης αυτης θα επρεπε να ειναι ο θεος και οχι οι νεφελιμ.μαλλον πιασαμε το θεμα απο τη μεση.απλα διαμορφωνουμε τις αποψεις μας με ΔΕΔΟΜΕΝΗ την υπαρξη θεου και διαβολου.τοτε εχουν νοημα τα υπολοιπα στοιχεια που παραθετονται.
διαβασε σε παρακαλω τα προηγουμενα post μου.για μενα τιποτα δεν ειναι σιγουρο.ακομη και το οτι ειμαστε ζωντανοι-οπως ελεγε ο morison-.μονο ο θεος.μακαρι να ειχα τον χρονο και τον χωρο να σας περιγραψω την ζωη μου τους τελευταιους 3 μηνες.
συγνωμη αν εγινα κουραστικος και αν ξεφυγα απο το θεμα.απλα σπανια βρισκεις ανθρωπους να συζητησεις κατι διαφορετικο απο μοδα και clubbing.και να που τους βρηκα στο forum αυτο.ουτε καθοδηγουμενος ειμαι ουτε αφελης και ευκολοπιστος.θελω να ψαχνομαι μαζι σας.
φιλικα no slave

Lord Celeborn 23-07-08 18:37

H ύπαρξη Θεού είναι "συνδεδεμένη" με την ιστορία των Νεφιλιμ; Θα μπορούσες να μας πεις από που προκυπτει κατι τετοιο; Καλως ή κακως τα κειμενα αυτα, οι ιστοριες αυτες, δεν ειναι κυριολεκτικες αλλα κατι κρυβουν απο πισω τους. Κατι που πολλες φορες ειναι χειροτερο κι απο την ιδια την ιστορια που κεκαλυμμενα παρουσιαζουν.

no slave 23-07-08 20:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Lord Celeborn
H ύπαρξη Θεού είναι "συνδεδεμένη" με την ιστορία των Νεφιλιμ; Θα μπορούσες να μας πεις από που προκυπτει κατι τετοιο; Καλως ή κακως τα κειμενα αυτα, οι ιστοριες αυτες, δεν ειναι κυριολεκτικες αλλα κατι κρυβουν απο πισω τους. Κατι που πολλες φορες ειναι χειροτερο κι απο την ιδια την ιστορια που κεκαλυμμενα παρουσιαζουν.


η θεωρια λεει οτι οι νεφελιμ ειναι παραγωγα της συνενωσης των ελοχιμ με τις κορες των ανθρωπων.απο την αλλη οι ελοχιμ ειναι ανωτεροι αγγελοι οι οποιοι διεπραξαν το παραπανω αμαρτημα.εφοσον λοιπον μιλαμε για αγγελους τοτε παρατηρουμε οτι οι νεφελιμ εχουν αμεση σχεση με την υπαρξη του θεου.γιατι χωρις θεο δεν υπαρχουν και αγγελοι.
το παραπανω βεβαια ισχυει αν ελοχιμ(υιοι του θεου)=πνευματικα οντα.διοτι αν τους μεταφρασουμε σαν ισχυρους ανθρωπους η πχ σαν εξωγηινους τοτε σιγουρα η υπαρξη του θεου δεν παιζει κανενα ρολο στο θεμα.
το αν τα κειμενα αυτα εχουν κυριολεκτικη η οχι ερμηνια ειναι κατι που ψαχνουμε ολοι μαζι.
το παραπανω θεμα εγινε γνωστο στους περισσοτερους απο εμας απο τον λιακοπουλο.ο συγκεκριμενος εμπορος παρουσιαζει διαφορα στοιχεια σαν αποδειξη των λεγομενων του.εμεις αναζηταμε τη γνησιοτητα των στοιχειων αυτων η την αποκαλυψη της απατης.για το μονο που εχουμε αποδειξη ειναι για την υπνωση που διακατεχει τον κοσμο.δανεια,home cinema,γκομενες,καριερα...εκει,στραμενοι στην υλη.ποιος μας κρυβει την πραγματικη ζωη?ποιος μας ποτιζει με οπιο?οι τραπεζες, οι νεφελιμ,οι κυβερνησεις?δεν εχει διαφορα.το αποτελεσμα ειναι το ιδιο

kitty... 24-07-08 02:43

Σας παρακολουθώ καιρό.......
Αλλά τώρα ψήθηκα να παίξώ.... ;)
Δε θέλω να φανώ αγενής με το καλημέρα αλλά έλα που για κάποιους θα μαι...μάλλον......
Τι εξετάζουμε εδώ;Το μεταφυσικό....προφανώς....
Τι είναι κομμάτι του μεταφυσικού;Μύθοι,θρύλοι,παραδόσεις,ιστορίες,φήμες ,μου πες σου πα...κτλ...κτλ...
Έχουν όλα αυτά πάντα βάση; Όχι,όχι.....
Πώς βρίσκουμε αν κάτι έχει βάση; Το ερευνούμε....
Η πηγή μας έχει σημασία;Και ναι και όχι....(Από που πηγάζει η πηγή μας;)
Τί έχουμε εδώ;Τον πιο χαρισματικό τηλεεμποράκο...παρεπιμπτόντως καθόλου βλήμα ...(έχουμε πάντα στο μυαλό μας ότι είναι εμποράκος και από τους γραφικούλιδες)
Τα κατεβάζει αυτά απ το μυαλό του;(Τα συμπεράσματα του σίγουρα) μα έλα που σου πετάει στα μούτρα και κάτι αρχαία κειμενάκια.....και τώρα τελευταία(μάλλον όλη μερα σε μια οθόνη θα ναι) σου λέει -ρε φίλε εγώ παίζει να μαι γραφικός- για δε ψάχνεις; ( p.s. το να ψάξεις δεν έχει προϋπόθεση το να αγοράσεις)
Γιατί δεν ασχολήσε λοιπόν;Όταν έχεις κάπου να πατήσεις;
Βρες μπας και είναι θέμα κύρους ,βρες μπας και η θεια μου η Μαρία στο χωριό που βλέπει και Αγίους έχει πιο πολύ κύρος; Λες;
Βρε μήπως και το κύρος το παίρνεις όταν έχεις υπογραφούλα άνθρακας 14 από κάτω;(Καλά αυτό είναι σίγουρο-αλλά ρε παιδιά αν είστε άθεοι,μη μου φτιάχνετε άλλους θεούς-είναι σχήμα οξύμωρο)
Χμ......σαν να παίρνω γραμμή οτι μάλλον είμαι αγενής......
Με λίγα λόγια.......η πιο αναξιόπιστη πηγή έχει μια πολύ ενδιαφέρουσα ιδέα ,το να αποκλείσεις την ιδέα εξαιτίας της πηγής ,εγώ το ονομάζω παρωπίδες και προκατάληψη.....(Απλά πραγματάκια...)
Εδώ μου βγάζετε άλλες και άλλες θεωρίες (ας κρατήσω τα προσχήματα και ας μην αναφερθώ) τα νεφελίμ σας πείραξαν;Γιατί τόσος πόνος;
Αν μη τι άλλο μπορείς να μάθεις συγκριτική μυθολογία,.......
Άσε που αν κάποιος ξέρει και κανα στοιχείο μπορεί να καταλήξει και γραφικός με αυτό το κλίμα (υ.γ. εγώ δεν ξέρω- να μάθω ήρθα-ξέρω για άλλα όμως ....)
Α! Και οι τράπεζες δεν είναι τερατάκια και δεν σε σημαδεύουν με όπλο για να πάρεις την καρτούλα....Αν την πάρεις......μάλλον τσάμπα ξύπνιος λογίζεσαι ;)
(Άσχετο :eek: )

Spiros 24-07-08 10:01

Κατά τη γνώμη μου δεν σχετίζονται Θεός και Νεφελίμ παρά μόνο στα κείμενα τις Νεομυθολογίας που παράγετε στα μυαλά κάποιων χαρισματικών κατά τα άλλα συγγραφέων. Που τα βασίζω αυτά.
«Πιστεύω εις Ένα Θεό..» λέει το σύμβολο της πίστης μας. Άρα εξ ορισμού δεν υπάρχει άλλης μορφής θεότητα. Οι δαίμονες (πνεύματα) που αναφέρονται στις Γραφές είναι οι Άγγελοι, πιστοί «υπηρέτες» Του και εκτελεστικά όργανα των αποφάσεών του, και οι έκπτωτοι άγγελοι, δαίμονες του κακού, που σκοπό έχουν να διαβάλουν τον άνθρωπο (διάβολοι).
Πουθενά δεν αναφέρουν οι άγιες γραφές της Εκκλησίας μας για Νεφελίφ, Ελοχίμ, Ελ κλπ. Παίρνοντας όμως την εβραϊκή παράδοση θα βρούμε λέξεις σαν αυτές (Έλ, Ελώχίμ, Ελώχ κλπ) και διασταυρώνοντας ‘τες με άλλα κείμενα, δημιουργούμε ότι θέλουμε. --Όσον αφορά την ετοιμολογία αυτών των λέξεων μπορώ να τη βρω, να θυμάμαι καλά, στο βιβλίο «Οι Μεγάλοι Μύστες» του Edward Shure και αν θυμάμαι καλά στο κεφάλαιο για τον Μωυσή. Το αναφέρω αυτό το βιβλίο γιατί αν και είναι πρώτης έκδοσης 1889, είναι μια αξιόλογη μελέτη και ας έχει γραφτεί σχεδόν όλο σε πρώτο πρόσωπο. Ελπίζω τις επόμενες μέρες να μπορέσω να κάνω κάποιες παραπομπές.--
Αυτά γιατί τα λέω. Οι δημιουργοί της Νεομυθολογίας δεν λένε ψέματα όσον αφορά τις παραπομπές αλλά δεν τις εμφανίζουν όλες. ΑΛΛΑ όπως λέω και παραπάνω κόβουν κομμάτια από διαφορετικές ιστορίες και μύθους διαφορετικών λαών και φτιάχνουν μια «ιστορία» στα μέτρα τους. Δεν διαφέρουν από τον Μεγάλο Παραμυθά Τόλκιν. Μόνο που ο Τόλκιν το είπε ότι είναι Παραμύθια τα έργα του.
Τώρα αν θέλουμε, παίρνουμε την Παράδοση της Ορθόδοξης Εκκλησίας για να εκμεταλλευτούμε τους Πουριτανούς Νεοέλληνες και το συνδυάζουμε με Αρχαιοελληνικά κείμενα του Δωδεκάθεου, πασπαλίζουμε την ιστορία με στοιχεία της μυθολογίας άλλων λαών, εβραϊκής γιατί μας οικεία αλλά ελάχιστα γνωστή, Μάγιας γιατί είναι κάτι σχετικά καινούργιο στα αυτιά μας και δημιουργήσαμε ένα ωραίο προϊόν έτοιμο να το προωθήσει ο κάθε τηλε-πλασιέ. Και λέω "ο κάθε τηλέ-πλασιέ" γιατί παρατήρησα ότι πρόσφατα τουλάχιστον 2 ακόμα άτομα κάνουν αντίστοιχες εκπομπές σε τοπικά κανάλια. Και ας έχουμε υπ’ όψιν μας ότι δεν είναι αυτοί οι συγγραφείς των βιβλίων αυτών. Εμπόριο κάνουν.
Ερώτηση. Γιατί δεν χρησιμοποιούν οι κύριοι αυτοί την Μυθολογία της Άπω Ανατολής; Γιατί λόγο κουλτούρας οι Κινέζοι και οι Ιάπωνες, φοβόντουσαν περισσότερο τον άνθρωπο είτε αυτός ήταν ο Φεουδάρχης, είτε ο μεγάλος πολεμιστής και για αυτό τα μόνα μυθικά όντα της παράδοσής τους ήταν οι Δράκοι. Εκτός και αν τα Νεφελίμ δεν ενδιαφέρονταν για τους πολυάριθμους κινέζους.

THEO-007 29-07-08 11:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Litsa
Οι καλλιτέχνες ή οι λογοτέχνες ζωγραφίζουν ή λογοτεχνούν ΟΧΙ απαραίτητα με αυτά που είδαν
αλλά κυρίως με αυτά που φαντάζονται ή με αυτά που θέλουν να συμβολίσουν.
Αν αφαιρέσουμε την φαντασία από ένα δημιουργό είναι σα να αφαιρούμε από ένα πέλαγος το νερό.

Αν μετά από μερικές χιλιάδες χρόνια, ο πολιτισμός μας έχει καταστραφεί, και έχουν καταφέρει να
επιζήσουν μόνο μερικοί ανθρώπων και συμπτωματικά δεν έχουν καταστραφεί οι παρακάτω πίνακες
ζωγραφικής του Πικάσο και Νταλί τους οποίους αυτοί οι άνθρωποι μπορούν να δουν.
Θα σας φαινόταν λογικό αυτοί οι άνθρωποι να πίστευαν ότι πριν πολλούς αιώνες ζούσαν σε αυτόν τον
πλανήτη άνθρωποι με τρία μάτια και πέντε μύτες, μεγάλοι σαν καράβια που κουβαλούσαν και πανιά
για ένα είδος οικολογικής κινητήριας δύναμης;
Θα σας φαινόταν λογικό να νομίζουν ότι υπήρχαν δερμάτινα ρολόγια που δίπλωναν ας πούμε;
http://img133.imageshack.us/img133/4576/dalijh8.jpg
http://www.invertirenarte.es/mercado..._suite_347.jpg

Όπως λοιπόν σήμερα οι καλλιτέχνες δημιουργούν με την φαντασία τους έτσι και πριν χιλιάδες χρόνια
πάλι οι τότε καλλιτέχνες και δημιουργοί κατασκεύαζαν όχι απαραίτητα αυτά που είδαν αλλά αυτά
που φαντάστηκαν.

Δεν ξέρω αν έγινα σαφής.

Επομένως, ο φίλος που παίρνει τις φανταστικές διηγήσεις των Αργοναυτικών και τις μετατρέπει
αυθαίρετα σε ένα είδος προϊστορικού ρεπορτάζ για να θεμελιώσει την ύπαρξη στο παρελθόν υπερφυσικού
μεγέθους όντων, το κάνει αυτό, είτε επειδή είναι αφελής είτε επειδή νομίζει ότι απευθύνεται σε αφελείς.
http://img168.imageshack.us/img168/8548/jpegxb2.jpg


Φανταστικη διηγηση. Α ρε κακομοιρη.

no slave 29-07-08 13:54

Παράθεση:

Α! Και οι τράπεζες δεν είναι τερατάκια και δεν σε σημαδεύουν με όπλο για να πάρεις την καρτούλα....Αν την πάρεις......μάλλον τσάμπα ξύπνιος λογίζεσαι
αγαπητε(η) kitty λες οτι οι τραπεζες δεν ειναι τερατακια.εχεις δικηο κατα καποιον τροπο.οι τραπεζες ειναι το ιδιο το πιστολι που κρατουν τα <<τερατακια>>.διοτι πως θα υπερκαταναλωνεις χωρις καρτουλα?πως θα τη βγαλεις χωρις καμπριο και αρμανι?ο ξυπνιος δεν ειναι αυτος που δεν παιρνει την καρτα.ο ξυπνιος ειναι αυτος που καταλαβαινει οτι τα υλικα που θα αποκτησει ειτε με καρτα ειτε απο το περισσευμα του, δεν εχουν να του προσφερουν και πολλα.
sory που για ακομα μια φορα ξεφυγα απο το θεμα

no slave 29-07-08 14:02

Παράθεση:

Με λίγα λόγια.......η πιο αναξιόπιστη πηγή έχει μια πολύ ενδιαφέρουσα ιδέα ,το να αποκλείσεις την ιδέα εξαιτίας της πηγής ,εγώ το ονομάζω παρωπίδες και προκατάληψη.....(Απλά πραγματάκια...)

σε ευχαριστω πολυ για αυτη την προταση που διατυπωσες.σκεφτομουν,εσβηνα,εγραφα,εφερνα παραδειγματα,παρεξηγηθηκα και δεν καταφερα να το πω.δεν πειραζει το ειπες εσυ για μενα

Salo 29-07-08 15:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από no slave
.για το μονο που εχουμε αποδειξη ειναι για την υπνωση που διακατεχει τον κοσμο.δανεια,home cinema,γκομενες,καριερα...εκει,στραμενοι στην υλη.ποιος μας κρυβει την πραγματικη ζωη?ποιος μας ποτιζει με οπιο?οι τραπεζες, οι νεφελιμ,οι κυβερνησεις?δεν εχει διαφορα.το αποτελεσμα ειναι το ιδιο


φίλε noslave,

Δεν σου μοιάζει λίγο ανώριμο ( δεν αναφέρομαι προσωπικα φυσικά σε σενα, αλλά γενικά σε όλους μας) να κατηγορούμε το home cinema και τα cabrio για το φαινόμενο της ύπνωσης; Δηλαδή όποιος έχει μεγάλη τηλεόραση αναγκαστικά πρέπει να χλευάζεται ως υλιστής, όπως πρέπει να χλευάζεσαι και συ με τη σειρά σου από αυτόν ως 'ντεμεκ' και τα συναφί;; Είναι κρίμα να ξεχωρίζουμε τους εαυτούς μας σε θύματα-πρόβατα και ξύπνιους. Το κλειδί για μένα είναι η ισορροπία, όπως ισοδύναμα και η επικοινωνία μεταξύ των ανθρώπων. Να γνωρίζεις ότι είναι καλύτερα να βλέπεις μία ταινία σε home cinema, αλλά όχι και να νομίζεις πως αυτοσκοπός της ζωής είναι η αγορά του. (εκτός αν δεν βλέπεις ταινίες, οπότε να πιάσουμε ένα άλλο παράγειγμα :D )

Όπως φυσικά εγκληματικό είναι να θεοποιοούμε και οποιονδήποτε 'ξυπνιο' θέλει να μαζέψει τα δικά του πρόβατα. Για άλλη μια φορά η αλήθεια είναι κάπου στη μέση.

Spiros 30-07-08 07:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από no slave
Α ρε κακομοιρη.

Με μόλις 18 μηνύματα στο forum έχεις καταφέρει να με βγάλεις από τα ρούχα μου με τις εκφράσεις που χρησιμοποιείς και ας μην αναφέρεσαι σε εμένα. Και πίστεψέ με δεν νευριάζω εύκολα.
Όσον αφορά την αναφορά σας στις τράπεζες και αυτούς που τις «χρησιμοποιούν» (καλό κι αυτό) μου θυμίζει το γνωστό, «Ο όφις με εξαπάτησε». Φταίνε οι τράπεζες και οι διαφημιστές για την υπερκατανάλωση, ή οι εργοδότες που διατηρούν τους μισθούς χαμηλούς σε σχέση με τις υπόλοιπες χώρες της Ευρώπης (τουλάχιστον). Φταίνε οι άλλοι που δεν υπάρχει πλέον η έννοια της οικονομίας και του οικογενειακού προϋπολογισμού; ΜΗΝ ΡΙΧΝΟΥΜΕ ΤΟ ΜΠΑΛΑΚΙ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΛΑΘΗ.
Καλά λέει ο salo. Ισορροπία. Παν μέτρον άριστον.
Άντε και φύγαμε πάλι από το θέμα μας.

THEO-007 30-07-08 11:29

Eτσι αντιδρω οταν ακουω περι φανταστικων διηγησεων στα ορφικα. Και οχι μονο εκει αλλα και σε ολη την αρχαια ελληνικη γραμματεια απο καποιους εντελως ανιδαιους και βλακες ........ :mad:

Τους εχουν ριξει καποιοι ψευτοερευνητες το φρουτο του φανταστικου και τα κοροιδα το πιπιλανε.

Δεστε λοιπον στα φανταστικα της αρχαιας ελληνικης γραμματειας πως οι ηρωες και οι ημιθεοι κατακρεουργουσαν τους νεφελιμ. Αλλα τι να πειτε. Μηπως εχετε διαβασει και καθολου αρχαια ελληνικα. Να δειτε τι ηταν ο μινωταυρος η τι ηταν ο κερβερος. Τι ηταν οι κενταυροι και τι οι εκατογχοιροι της μυθολογιας. Τι ηταν η λερναια υδρα του ηρακλη. Ξυπνατε ρεεεεεεεε. Ξυπνατε.

Εχετε την αληθεια στα χερια σας και σεις ακουτε τις παπαρολογιες που σας σερβιρουν αριστερα και δεξια. Τετοιοι ανοιχτοματηδες ειστε........ :mad:


Υ.γ....... εαν βγηκες απο τα ρουχα σου να μην διαβαζεις τις απαντησεις μου για να ξαναμπεις.

marte 30-07-08 11:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από THEO-007
Eτσι αντιδρω οταν ακουω περι φανταστικων διηγησεων στα ορφικα. Και οχι μονο εκει αλλα και σε ολη την αρχαια ελληνικη γραμματεια απο καποιους εντελως ανιδαιους και βλακες ........ :mad:

Τους εχουν ριξει καποιοι ψευτοερευνητες το φρουτο του φανταστικου και τα κοροιδα το πιπιλανε.

Δεστε λοιπον στα φανταστικα της αρχαιας ελληνικης γραμματειας πως οι ηρωες και οι ημιθεοι κατακρεουργουσαν τους νεφελιμ. Αλλα τι να πειτε. Μηπως εχετε διαβασει και καθολου αρχαια ελληνικα. Να δειτε τι ηταν ο μινωταυρος η τι ηταν ο κερβερος. Τι ηταν οι κενταυροι και τι οι εκατογχοιροι της μυθολογιας. Τι ηταν η λερναια υδρα του ηρακλη. Ξυπνατε ρεεεεεεεε. Ξυπνατε.

Εχετε την αληθεια στα χερια σας και σεις ακουτε τις παπαρολογιες που σας σερβιρουν αριστερα και δεξια. Τετοιοι ανοιχτοματηδες ειστε........ :mad:


Υ.γ....... εαν βγηκες απο τα ρουχα σου να μην διαβαζεις τις απαντησεις μου για να ξαναμπεις.

Μην μας γκρεμίζεις το παραμύθι μας...
Ζούμε με αυτό..
Μας αρέσει...
Τόσα χρόνια ζούσαμε με παραμύθια, έχουμε συνηθίσει...
Δεν θέλουμε αλήθειες...θέλουμε συνωμοσίες, θέλουμε νεφιλίμια και ελοχίμια, που αυτά φταίνε για όλα και όχι το ξερό μας το κεφάλι...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:13.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.