Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #141  
Παλιά 23-10-08, 07:45
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Πολύ συνοπτικά γιατί πρέπει να φύγω στη δουλειά...

1. Φίλε Bernie Rico Jr, ανεξαρτήτως τοποθέτησης, ο τρόπος σου εκφράστηκες για τον Samel είναι απαράδεκτος:
Παράθεση:
Τα συμπεράσματά σου είναι πραγματικά για γέλια
Και το κακό είναι πως συνεχίζεις να υπάρχεις
Ειδικά το δεύτερο απορώ πως οι mods το αφήνουν να διαβάζεται

Σχετικά με την ερώτησή σου για την επιρροή του χριστιανισμού, νομίζω είναι αυταπόδεικτο πως όταν μία θρησκεία είναι άρρηκτα συνδεδεμένη με το κράτος, τότε είναι αδύνατο να μην εμπλέκεται σε τέτοια ζητήματα. Αν δεν υφίστατο θέμα, τότε σήμερα δεν θα μιλούσαμε για διαχωρισμό εκκλησίας-κράτους...

2. Αγαπητέ/ή agaliarep:
α) Σχετικά με τη δημοσκόπηση, ξέρεις πολύ καλά πως το αποτέλεσμα σε τέτοιες ερωτήσεις ποτέ δεν είναι το ακριβές. Αν και εμφανίζει κάπου το 70% πως δεν είναι πρόβατα, αυτό σε σημαντικό (αν όχι εξ ολοκλήρου) είναι απάντηση άμυνας και αντίδρασης σε ένα τέτοιο (προσβλητικό) ερώτημα. Το θέμα δεν είναι τι απάντηση επιλέγουν εδώ αλλά τι πράττουν στην καθημερινότητά τους και ως προς τα μεταφυσικά ζητήματα, το θέμα είναι πόσο τελικά είναι ελεύθεροι να προσεγγίσουν τον θεό (τους) με τον τρόπο που τους ικανοποιεί. Δόγμα σημαίνει παραίτηση από προσωπικές επιλογές. Όπως ακριβώς ένα πρόβατο θα φάει μόνον από την τροφή που θα επιλέξει ο κτηνοτρόφος, έτσι και ο πιστός θα "ταϊστεί" θρησκευτικά μόνον με όσα αποφάσισαν κάποιοι από άνωθεν πως πρέπει...

β) Σχετικά με τη δράση κι εφαρμογή της δημοκρατίας, μην ξεχνάς πως στα χαρακτηριστικά της είναι και η ελευθερία της έκφρασης και ο δικαίωμα να τηρείς διαφορετική γνώμη σε διάφορα ζητήματα. Όταν όμως αυτή η δημοκρατία στη θρησκευτική της υπόσταση καταργείται ΗΔΗ μέσα στην οικογένεια από την παιδική ηλικία, τότε καταλαβαίνεις πως όσα βλέπουμε στον έξω κόσμο είναι τα αποτελέσματα που προκύπτουν μέσα από την οικογενειακό περιβάλλον αρχικά και στη συνέχεια από οτιδήποτε άλλο (εκκλησίες, κατηχητικά, θρησκευτικά στο σχολείο κλπ).

3. Φίλε Eliyahu
α) Δεν υπάρχει χριστιανική χώρα, όπως ακριβώς δεν υπάρχει νεοδημοκράτικη ή πασοκική χώρα. Ο τίτλος που αποδίδεις στην Ελλάδα μας είναι το λιγότερο ατυχής...

Παράθεση:
Πρέπει να αντιληφθείτε κάτι. Ό,τι και να είναι ο χριστιανισμός ,αυτή η χώρα είναι χριστιανική. Η πλειοψηφία των κατοίκων της (δε θα πω το 97% που είναι ψεύτικο νούμερο, αλλά το 70% +- ) είναι χριστιανοί. Πες τους πρόβατα , πες τους βόδια , πες τους ταλιμπάν...όπως θες πες τους , είναι όμως πλειοψηφία. Και αυτό το γεγονός γεννά κάποιες υποχρεώσεις στις διάφορες μειοψηφίες.
β) Μάλλον εσύ πρέπει να αντιληφθείς, πως μπροστά σε σκεπτόμενους νόες, το ποσοστό αυτό δεν λέει απολύτως τίποτα όταν προέρχεται από ανθρώπους που ουδέποτε ανέπτυξαν μεταφυσικές ανησυχίες! Αρνούμαι να αποδεχτώ την υπεροχή ενός πλήθους που ποτέ στη ζωή του (και ούτε πρόκειται) δεν ανέπτυξε ικανό λόγο περί θρησκευτικότητας, ενός ποσοστού που προκύπτει από στατιστική κι όχι από επιλογή! Αυτά τα άτομα που διαμορφώνουν το εκπληκτικό κατ' εσέ 70%, έχουμε πει χιλιάδες φορές και θα το πούμε άλλες τόσες πως προκύπτει κυρίως από άτομα που ουδέποτε ΕΠΕΛΕΞΑΝ τον χριστιανισμό ως θρησκεία τους. Ξαναλέω πως τα ίδια ακριβώς άτομα, αν είχαν γεννηθεί πχ στην Ινδία, τώρα θα ακολουθούσαν την εκεί "επικρατούσα" θρησκεία. Εγώ απορρίπτω από τη βάση του ένα ποσοστό που προκύπτει ως αποτέλεσμα συγκυριών...

γ) Αν για την μειοψηφία αυτό το ποσοστό γεννά υποχρεώσεις, να μην ξεχάσεις να αναφέρεις πως και για την πλειοψηφία γεννά το ανάλογο, το οποίο σε θρησκευτικά θέματα απλά δεν υπάρχει... Μη ξεχνιώμαστε αγαπητέ...

δ) Αν εσύ είσαι διατεθημένος να δεχτείς την όποια υποχρέωση που σου επιβάλλουν τα βόδια, τα πρόβατα και κάθε λογής ζώο, ε τότε τι να πω... Καλά να περάσεις!

Παράθεση:
Η χριστιανική πλειοψηφία σας έχει δώσει αρκετά πράγματα. Πολιτικό γάμο μπορείτε να κάνετε, πολιτική κηδεία επίσης (Φλωράκης , σύζυγος Παπαρρήγα), πλέον μπορείτε να δηλώσετε εξαίρεση και από το μάθημα των θρησκευτικών(πολύ σωστό μέτρο που έπρεπε να ισχύει από πιο παλιά). Είναι πολλά αυτά που δίνει η πλειοψηφία. Σε άλλες χώρες ούτε αυτά θα είχατε. Ούτε rotten Muhammad υπάρχει στις μουσουλμανικές χώρες , ούτε κυρήγματα για την αθεΐα όπως κάνουν εδώ . Ας λέμε και ένα ευχαριστώ.
ε) Το δικαίωμα του πολιτικού γάμου δεν αποτελεί ούτε παραχώρηση ούτε δωράκι της εκκλησίας. Αποτελεί δικαίωμα του Έλληνα πολίτη που του το έδωσε το σύνταγμα και οι νόμοι και σαφώς ΔΕΝ αποτελεί παραχώρηση και ένδειξη καλής θέλησης από την εκκλησία. Είναι πολύ απλό το ζήτημα...

στ) η αποχή από τα θρησκευτικά δεν είναι λύση γιατί απλά ο νέος εξακολουθεί να παραμένει αμόρφωτος ως προς τέτοια ζητήματα. Όχι ότι αυτή η λύση συμφέρει την εκκλησία αλλά επιμένω στο ότι το ιδεώδες είναι να μορφώνεται "ολιστικά" ο νέος γύρω από αυτά τα ζητήματα. Θρησκευτική παιδεία δεν αποκτάς με την αποχή ή την κατευθυνόμενη-περιχαρακωμένη γνώση αλλά από την πολλαπλή μόρφωση γύρω από αυτά τα θέματα. Φυσικά στη χώρα μας, πολύ συχνά το ιδεώδες συνδέεται με το ιδεατό...

ζ) Ποτέ δεν πρόκειται να πω ευχαριστώ στα αποτελέσματα που βιώνω σε ένα θεοκρατικό καθεστός. Σε όποια χώρα κι αν βρεθείς, κάθε συμπεριφορά που αποτελεί δράση θρησκευτικής ιδεοληψίας, παράγει αρνητικό αποτέλεσμα.

Παράθεση:
Ο σεβασμός των ιερών και οσίων της πλειοψηφίας του λαού είναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟΣ
η) Πολύ σωστά. Φυσικά η δήλωσή σου βρίσκει απόλυτη εφαρμογή στο "ες έδαφος φέρρειν" που γνώρισαν πολύ καλά τι σημαίνει οι αρχαίοι Έλληνες.

Αυτά!
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...
Απάντηση με παράθεση
  #142  
Παλιά 23-10-08, 10:30
Το avatar του χρήστη Eliyahu
Eliyahu Ο χρήστης Eliyahu δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2008
Περιοχή: Aθήνα
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Trithemius
3. Φίλε Eliyahu
α) Δεν υπάρχει χριστιανική χώρα, όπως ακριβώς δεν υπάρχει νεοδημοκράτικη ή πασοκική χώρα. Ο τίτλος που αποδίδεις στην Ελλάδα μας είναι το λιγότερο ατυχής...


β) Μάλλον εσύ πρέπει να αντιληφθείς, πως μπροστά σε σκεπτόμενους νόες, το ποσοστό αυτό δεν λέει απολύτως τίποτα όταν προέρχεται από ανθρώπους που ουδέποτε ανέπτυξαν μεταφυσικές ανησυχίες! Αρνούμαι να αποδεχτώ την υπεροχή ενός πλήθους που ποτέ στη ζωή του (και ούτε πρόκειται) δεν ανέπτυξε ικανό λόγο περί θρησκευτικότητας, ενός ποσοστού που προκύπτει από στατιστική κι όχι από επιλογή! Αυτά τα άτομα που διαμορφώνουν το εκπληκτικό κατ' εσέ 70%, έχουμε πει χιλιάδες φορές και θα το πούμε άλλες τόσες πως προκύπτει κυρίως από άτομα που ουδέποτε ΕΠΕΛΕΞΑΝ τον χριστιανισμό ως θρησκεία τους. Ξαναλέω πως τα ίδια ακριβώς άτομα, αν είχαν γεννηθεί πχ στην Ινδία, τώρα θα ακολουθούσαν την εκεί "επικρατούσα" θρησκεία. Εγώ απορρίπτω από τη βάση του ένα ποσοστό που προκύπτει ως αποτέλεσμα συγκυριών...

γ) Αν για την μειοψηφία αυτό το ποσοστό γεννά υποχρεώσεις, να μην ξεχάσεις να αναφέρεις πως και για την πλειοψηφία γεννά το ανάλογο, το οποίο σε θρησκευτικά θέματα απλά δεν υπάρχει... Μη ξεχνιώμαστε αγαπητέ...

δ) Αν εσύ είσαι διατεθημένος να δεχτείς την όποια υποχρέωση που σου επιβάλλουν τα βόδια, τα πρόβατα και κάθε λογής ζώο, ε τότε τι να πω... Καλά να περάσεις!


ε) Το δικαίωμα του πολιτικού γάμου δεν αποτελεί ούτε παραχώρηση ούτε δωράκι της εκκλησίας. Αποτελεί δικαίωμα του Έλληνα πολίτη που του το έδωσε το σύνταγμα και οι νόμοι και σαφώς ΔΕΝ αποτελεί παραχώρηση και ένδειξη καλής θέλησης από την εκκλησία. Είναι πολύ απλό το ζήτημα...

στ) η αποχή από τα θρησκευτικά δεν είναι λύση γιατί απλά ο νέος εξακολουθεί να παραμένει αμόρφωτος ως προς τέτοια ζητήματα. Όχι ότι αυτή η λύση συμφέρει την εκκλησία αλλά επιμένω στο ότι το ιδεώδες είναι να μορφώνεται "ολιστικά" ο νέος γύρω από αυτά τα ζητήματα. Θρησκευτική παιδεία δεν αποκτάς με την αποχή ή την κατευθυνόμενη-περιχαρακωμένη γνώση αλλά από την πολλαπλή μόρφωση γύρω από αυτά τα θέματα. Φυσικά στη χώρα μας, πολύ συχνά το ιδεώδες συνδέεται με το ιδεατό...

ζ) Ποτέ δεν πρόκειται να πω ευχαριστώ στα αποτελέσματα που βιώνω σε ένα θεοκρατικό καθεστός. Σε όποια χώρα κι αν βρεθείς, κάθε συμπεριφορά που αποτελεί δράση θρησκευτικής ιδεοληψίας, παράγει αρνητικό αποτέλεσμα.


η) Πολύ σωστά. Φυσικά η δήλωσή σου βρίσκει απόλυτη εφαρμογή στο "ες έδαφος φέρρειν" που γνώρισαν πολύ καλά τι σημαίνει οι αρχαίοι Έλληνες.

Αυτά!
Mια γρήγορη απάντηση
α) Χριστιανική χώρα με την έννοια της θρησκευτικής πλειοψηφίας.
β) Συμφωνώ με το β. Δεν διαφωνώ . Αν είχα γεννηθεί αλλού , θα είχα άλλο θρήσκευμα. Συμφωνώ και στο ότι δεν επέλεξαν να γίνουν χριστιανοί οι σημερινοί άνθρωποι. Τί σημαίνει αυτό ? Δεν είναι πλειοψηφία ? Δεν πρέπει να γίνονται σεβαστές οι θρησκευτικές τους πεποιθήσεις ? Τί πάει να πει αυτό που γράφεις φίλε , "Αρνούμαι να αποδεχτώ την υπεροχή..."?
γ) Ποιές υποχρεώσεις έχει η πλειοψηφία και δεν τηρούνται ? Αν όντως υπάρχει κάποια , δεν έχω πρόβλημα να την παραδεχτώ. Αλλά θέλω να σου κάνω και μια ερώτηση. Ποιές είναι για σένα οι υποχρεώσεις της μειοψηφίας ?
δ) Φίλε μου, έγραψα και πριν. Πες τους όπως θες, πρόβατα κλπ. ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ. Δεν πρέπει να γίνονται σεβαστές οι απόψεις τους ? Δεν κατάλαβα. Δηλαδή τί προτείνεις ? Απειθαρχία ? Προς Θεού , δε λέω να κάτσει η μειοψηφία να την απαυτώσει η πλειοψηφία, αλλά να μη γίνει και το αντίθετο
ε) Δεν είπα ότι είναι παραχώρηση της εκκλησίας. Απλά το ανέφερα , με την έννοια ότι αν κάποιος θέλει μπορεί να ζήσει άνετα χωρίς το χριστιανισμό στη ζωή του.
στ) Συμφωνώ
ζ) Η θεοκρατία και η θρησκοληψία όντως φέρουν αρνητικό αποτέλεσμα. Σύμφωνοι .
η) Καταδικάζεται το γκρέμισμα των αρχαίων ναών, δε λέω το αντίθετο. Αλλά , η Ρώμη δεν είχε μόνο χριστιανούς αυτοκράτορες. Ούτε οι χριστιανοί ήταν τα θύματα μόνο. Να σου θυμίσω τί γινόταν στο Κολοσσαίο τους πρώτους 3 αιώνες ; Γιατί πρέπει μια θρησκεία να φορτώνεται τα εγκλήματα των πωρωμένων . Γιατί αντιπρόσωπος του χριστιανισμού να είναι ο Θεοδόσιος και να μην είναι ο Τιράνων(μου διαφεύγει το όνομά του) ο οποίος μαζέυει λεφτά στην Αλβανία και βοηθάει όλους τους ανθρώπους? Μάλιστα φτιάχνει και μουσουλμανικά τεμένη για τους μουσουλμάνους κατοίκους.
Για να καταλήξουμε κάπου, εγώ απλά θέλω να μπορεί η χριστιανική κοινότητα της Ελλάδας να ασκεί τα θρησκευτικά της καθήκοντα χωρίς να λοιδωρείται δημόσια και αυτή , και τα σύμβολά της .
__________________
Μη ζητάς ποτέ από το Θεό δικαιοσύνη. Μόνο έλεος
http://www.youtube.com/watch?v=Mz6EFiXbcT8
Απάντηση με παράθεση
  #143  
Παλιά 23-10-08, 11:34
Bernie Rico Jr Ο χρήστης Bernie Rico Jr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 696
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Trithemius
Πολύ συνοπτικά γιατί πρέπει να φύγω στη δουλειά...

1. Φίλε Bernie Rico Jr, ανεξαρτήτως τοποθέτησης, ο τρόπος σου εκφράστηκες για τον Samel είναι απαράδεκτος:

Ειδικά το δεύτερο απορώ πως οι mods το αφήνουν να διαβάζεται
Προφανώς και απορώ γιατί υπάρχει και κανείς δεν του έχει κάνει κάποια παρατήρηση, όχι γιατί υπάρχει βιολογικά. Καταρχήν θα ήταν πιο σωστό να κριτικάρεις πρώτα τα όσα έχει γράψει ο samael τόσο σε προσωπικό επίπεδο για μένα (αποτυχημένος μεταλάς κλπ) όσο και για τα υπόλοιπα προβοκατόρικα που αναφέρει (δες μόνο την απάντησή του για το άρθρο 5). Απορώ για αυτή σου τη στάση. Το ότι τυγχάνει να είσαι αντιχριστιανός δεν σημαίνει πως πρέπει να είσαι και μεροληπτικός σε θέματα εμφάνισης και έκφρασης. Και για καλό του samael, ίσως θα ήταν πρέπων να τον αφήσεις να υπερασπίσει τον εαυτό του εφόσον έχει παρεξηγηθεί. Τα υπόλοιπα σε pm αν θέλεις.

υγ.
αλήθεια, ποιός είναι ο πετυχημένος μεταλάς? ως οπαδός δλδ....
Απάντηση με παράθεση
  #144  
Παλιά 23-10-08, 12:30
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Διαβάζω συνέχεια σε αυτό το θέμα περί Χριστιανισμου....
Θα ήθελα να ρωτήσω όλους γιατι αναφερόμαστε στον Χριστιανισμο και όχι
στο ΙΕΡΑΤΕΙΟ του ????????

Ο Χριστιανισμός φταίει που στο ονομά του ο Εφραίμ παει σχεδόν να γινει
μεσω την ΜΟΝΗΣ ΒΑΤΟΠΕΔΙΟΥ ο μεγαλύτερος ιδιοκτήτης γης στην Ελλάδα ???

Ο Χριστιανισμός φταίει που μια μονη στην περιοχή της ΘΗΒΑΣ (εαν δεν
απατωμαι ) ζητάει το 80% του Δήμου Περιστερίου ??????

Ο Χριστανισμός φταίει που η Μονή Πεντέλης πετάει έξω οικογένειες
μετά απο αγωγη έχω απο έναν χωρο που ζούσαν μετα απο 25-28 χρόνια ???

Το ΙΕΡΑΤΕΙΟ είναι αυτό που κάνει τις όποιες παρεμβάσεις του στα διάφορα
γεγονότα (πολιτικά και οικονομικά) που συμβαίνουν γύρο μας....

Ξεχάσαμε την Δεξια του κυρίου ??????
Ξεχάσαμε που "κάποιοι" έστελναν στις ενορίες υλικό εναντίον κάποιου
Κόμματος και μάλιστα να κάνουν οι Ιερείς ομιλία για αυτό για να μην το
ψηφίσουν ?????

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #145  
Παλιά 23-10-08, 13:33
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Αγαπητέ Avatar νομίζω ήδη έχουμε επισημάνει πως άλλο ο χριστιανισμός και άλλο οι καιροσκόποι-κερδοσκόποι που τον εκμεταλλεύονται. Το θέμα όμως με αυτή τη θρησκεία είναι πως στο πέρας των αιώνων απέκτησε μία περίεργη "δυναμική", καθώς από τα πχ 100 λεγόμενα-διδασκαλίες του Ιησού, το χριστιανικό δόγμα κατέληξε να περιέχει 1.000 διδασκαλίες, εκ των οποίων οι πρόσθετες 900 (τα νούμερα είναι θεωρητικά και μόνον προς διευκόλυνση της συζήτησης) προέρχονται από μεταγενέστερους του Ιησού και εν πάσει περιπτώσει ΔΕΝ αποτελούν διδαχές του ίδιου του Ιησού. Οπότε "εμπιστευόμαστε" πλέον την ειλικρινή "θεία φώτιση" του κάθε αυτόκλητου πατέρα του χριστιανισμού και πάνω στις σκέψεις του δομούμε το χριστιανικό δόγμα.

Τι θέλω να πω; Ότι στη συγκεκριμένη θρησκεία, τελικά το "άλλο ο χριστιανισμός και άλλο οι εκπρόσωποί του" τελικά τείνει να συγκλίνει αρκετά και βλέπουμε πως τελικά αυτό που ονομάζουμε χριστιανικό δόγμα και ιεροί κανόνες, στο μεγαλύτερο ποσοστό τους δεν προήλθαν από τα θέσφατα του Ιησού αλλά από μετέπειτα "πατέρες" της ορθοδοξίας...

Επομένως, κατανοούμε πως στην συγκεκριμένη θρησκεία, τελικά το άλλο ο χριστιανισμός και άλλο οι εκπρόσωποί του, μάλλον τίθεται υπό αρκετή αμφισβήτηση...

Φυσικά τα όσα βιώνουμε στις μέρες μας και η εμετική δράση πολλών ιερέων και εκπροσώπων της εκκλησίας έχει πολλάκις επισημανθεί αλλά θεωρώ πως η αιτία του προβλήματος είναι μία και λέγεται ΑΤΙΜΩΡΗΣΙΑ! Όσο αυτά τα λαμόγια που ενδύονται ένα ράσο και πράττουν τα γνωστά ανοσιουργήματα δεν τιμωρούνται, όσο συνεχίζουμε να τους πληρώνουμε με τους φόρους μας και δεν τους ξηλώνουμε από τους θρόνους τους, τόσο αυτά τα φαινόμενα δεν θα έχουν τέλος...

Φανταστείτε δε τι αίσχη γινόντουσαν τους προηγούμενους αιώνες, τότε που ούτε δημοσιογράφοι υπήρχαν, ούτε νόμοι, ούτε μέσα προάσπισης εδαφικών εκτάσεων. Μερικοί από αυτούς θεωρούν πως γεννήθηκαν σε λάθος εποχή. Αν ζούσαν στο μεσαίωνα θα μπορούσαν να αγοράσουν και το φεγγάρι

Αγαπητέ Bernie Rico Jr γράφεις:
Παράθεση:
Το ότι τυγχάνει να είσαι αντιχριστιανός δεν σημαίνει πως πρέπει να είσαι και μεροληπτικός σε θέματα εμφάνισης και έκφρασης.
Δεν είμαι αντιχριστιανός, ούτε "τυγχάνει" να τηρώ την όποια στάση! Είμαι αντισκοταδιστής και εκφράζω την άποψή μου με βάσει το τι συμβαίνει γύρω μου. Για του λόγου το αληθές, σου παραθέτω την τελευταία παράγραφο της πρώτης μου τοποθέτησης στο θέμα μας:
Παράθεση:
Βάσει των ανωτέρω σκέψεών μου φίλε που σου τις παραθέτω γραπτώς, καταλαβαίνεις πως δεν υπάρχει μεθοδευμένη επίθεση κατά του χριστιανισμού ούτε πρόθεση επί τούτου αλλά υπάρχει κάτι που ο Έλληνας το έχει πάντα στο DNA του και λέγεται ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ σε κάθε της μορφή. Αν κάποτε ήταν ο ξένος κατακτητής, σιγά σιγά κατανοεί πως η "κατοχή" δεν είναι εδαφική αλλά πνευματική και όταν ο Έλληνας απειλείται ΞΕΣΗΚΩΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΑΝΤΙΔΡΑ! Αν στην Ελλάδα μας το (στατιστικά κι όχι ποιοτικά) επικρατούν θρήσκευμα ήταν πχ ο μωαμεθανισμός και αν τα νοσηρά αποτελέσματα της (υποτιθέμενης) επιβολής του ήταν τα ίδια, τότε να είσαι σίγουρος πως η αντίδραση απέναντι στον μωαμεθανισμό θα ήταν ακριβώς η ίδια. Επομένως, δεν βάλλουμε εναντίον του χριστιανισμού συγκεκριμένα και αποκλειστικά αλλά εναντίον οποιασδήποτε θρησκείας επιβουλευόταν την ελευθερία επιλογών μας σε μεταφυσικό επίπεδο! Νομίζω πως η διαφορά μεταξύ της καθολικής και αδικαιολόγητης αντίδρασης σε οποιοδήποτε θρήσκευμα με αυτό που περιγράφω εδώ είναι ξεκάθαρη...
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...
Απάντηση με παράθεση
  #146  
Παλιά 23-10-08, 14:38
Bernie Rico Jr Ο χρήστης Bernie Rico Jr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 696
Προεπιλογή

Καταλαβαίνω τι λες. Με έχεις κάνει να πιστέψω όμως πως η στάση σου είναι αντισκοταδιστική όπως είπες θεωρώντας όμως και τον χριστιανισμό τσκοτάδι, άρα και αντιχριστιανός κατά αυτήν την έννοια. Δεν ήθελα να σε προσβάλω ή να σε μειώσω βέβαια, Ούτως ή άλλως αυτό πίστεψα εγώ οπότε ίσως να μην σε νοιάζει κιόλας. Παρολαυτά... η ΑΤΙΜΩΡΗΣΙΑ επικρατεί σε τόσους τομείς που η ασυδοσία πολλών (πολιτικών, παπάδων κλπ) έχει φτάσει σε δυσθεώρητα ύψη. Μπορούμε να ρίξουμε μια ματιά γύρω μας, είναι πολύ απλό. Χρειάζεται όμως και η προσωπική αφύπνιση και εγρήγορση, η προσωπική ευθύνη.
Απάντηση με παράθεση
  #147  
Παλιά 23-10-08, 15:16
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Για εμένα αλλά και με όρους εσωτερισμού, οποιοσδήποτε αποκρύπτει τη γνώση, ανήκει στους σκοταδιστές. Δεν θέλω όμως να συνδέσεις αυτή την άποψη με ακραίες συμπεριφορές ή προώθηση εμπρηστικών αντιλήψεων. Έχω χρέος να καταδείξω το πρόβλημα (όσο είμαι ικανός να το κάνω) αλλά το να με κατατάξουν σε ομάδες ή τάσεις ακραίων συμπεριφορών (το "αντι-" που λέμε) θα ήταν μία άστοχη αξιολόγηση.
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...
Απάντηση με παράθεση
  #148  
Παλιά 23-10-08, 19:36
wasd Ο χρήστης wasd δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-02-2007
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Trithemius
β) Σχετικά με τη δράση κι εφαρμογή της δημοκρατίας, μην ξεχνάς πως στα χαρακτηριστικά της είναι και η ελευθερία της έκφρασης και ο δικαίωμα να τηρείς διαφορετική γνώμη σε διάφορα ζητήματα. Όταν όμως αυτή η δημοκρατία στη θρησκευτική της υπόσταση καταργείται ΗΔΗ μέσα στην οικογένεια από την παιδική ηλικία, τότε καταλαβαίνεις πως όσα βλέπουμε στον έξω κόσμο είναι τα αποτελέσματα που προκύπτουν μέσα από την οικογενειακό περιβάλλον αρχικά και στη συνέχεια από οτιδήποτε άλλο (εκκλησίες, κατηχητικά, θρησκευτικά στο σχολείο κλπ).

ζ) Ποτέ δεν πρόκειται να πω ευχαριστώ στα αποτελέσματα που βιώνω σε ένα θεοκρατικό καθεστός. Σε όποια χώρα κι αν βρεθείς, κάθε συμπεριφορά που αποτελεί δράση θρησκευτικής ιδεοληψίας, παράγει αρνητικό αποτέλεσμα.

Αυτά!

α) Τα κάνεις λίγο πιο λιανά;
Δηλαδή νομίζεις ότι γίνεται να ΜΗΝ επηρεάζεται (!) κάποιος από το περιβάλλον του; Σε σπήλαια μεγαλώνουμε; Νομίζεις ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ πως ένα παιδί γίνεται να μην επηρεαστεί καταρχήν από τους γονείς του; Αν π.χ. είναι χριστιανοί, εκκλησιαζόμενοι κλπ, πρέπει να το κλείνουν σε μια ντουλάπα να μην τους βλέπει που κάνουν το σταυρό τους, γιατί στερούν τη δημοκρατική του ελευθερία; Καθώς, αν οι γονείς αυτοί δεν κρύβονται, τα βιώματα που θα έχει το παιδί θα καθορίσουν σε μεγάλο βαθμό αποφάσεις που θα πάρει στη ζωή του. Ή νομίζεις ότι αν είναι άθρησκοι το παιδί ΔΕ θα επηρεαστεί βαθιά από την απουσία θρησκευτικότητας, για το σύνολο της ζωής του; Ή μήπως να κλείσουν τα κατηχητικά;
Επίσης, να σου κάνω την ίδια ερώτηση που έκανα και αλλού: εσύ βαφτίστηκες και μεγάλωσες στην Ελλάδα; Αν ναι, ΠΩΣ κατόρθωσες και βγήκες από αυτή τη σκοταδιστική μυλόπετρα, για να ανακαλύψεις το φως του εσωτερισμού; Μήπως τελικά μπορούν ΟΛΟΙ όσοι έχουν πνευματικές αναζητήσεις να ψαχτούν μια χαρά; Ή μήπως τα καταφέρνει μόνο μια "πνευματική" ελίτ;

ζ) Η Ελλάδα δεν είναι (και δεν υπήρξε ποτέ) θεοκρατικό κράτος, όπως άλλωστε συμβαίνει και με όλα τα δυτικά κράτη. Εδώ ή δεν ξέρεις την έννοια του όρου ή σκοπίμως τον χρησιμοποιείς για να δημιουργήσεις εντυπώσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #149  
Παλιά 23-10-08, 20:21
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Αγαπητέ wasd να σου απαντήσω

1. Σχετικά με το πως η οικογένεια επηρεάζει τα παιδιά της, προφανώς δεν κατάλαβες τι εννοώ γι' αυτό πήρες φόρα και γράφεις... Η δική μου οπτική δεν έχει να κάνει με απαγόρευση αλλά με ελευθερία επιλογής! Θα σπεύσεις να με χαρακτηρίσεις αντιχριστιανό αλλά μόλις τώρα έκανες πράξη ένα από τα αποτελέσματα της χριστιανικής μισαλλοδοξίας: με το που ανέφερα τα σχετικά περί θρησκευτικότητας στην οικογένεια, το μυαλό σου κατευθείαν πήγε στην απαγόρευση κι όχι στην ελευθερία επιλογής! Τι άλλο να πω... anyway...

Αυτό λοιπόν που έχω στο μυαλό μου, δεν έχει να κάνει με το "όχι στα υπόλοιπα" αλλά με το "ναι σε όλα μέχρι νεωτέρας". Θέλω να πω ότι το παιδί, θα πρέπει από πρώϊμη ηλικία να έρθει σε επαφή γενικότερα με τέτοια ζητήματα χωρίς να χρωματίζεται μεταφυσικά. Αντλώντας λοιπόν στοιχεία από διάφορα συστήματα (ποσοτικά και ποιοτικά ανάλογα με την ηλικία και το βαθμό κατανόησής του), το παιδί εισέρχεται σε πιο ευρεία κοινωνικά περιβάλλοντα όπου τα θρησκευτικά ζητήματα ήδη τα έχει επικοινωνήσει σε ικανό (για την ηλικία του) επίπεδο. Με άξονα λοιπόν την ελευθερία επιλογής, το παιδί αποφασίζει σταδιακά μόνο του το τι θέλει να επιλέξει και βαθμιαία επικοινωνεί αυτή την επιλογή του με τα άτομα που συναναστρέφεται.

3 στοιχεία λοιπόν από το τάδε σύστημα, 5 στοιχεία από το άλλο κλπ, σταδιακά το παιδί θα αρχίσει να ενεργοποιεί τους μεταφυσικούς του "δέκτες" σε αντίθεση με την όποια επιβαλλόμενη θρησκεία που συνιστά την επιβολή κι όχι την επιλογή. Φυσικά μία τέτοια διαδικασία απαιτεί γονείς με την ανάλογη παιδεία σε τέτοια ζητήματα και ούτε θεωρώ εφικτή τη διαμόρφωση μίας τέτοιας κατάστασης από αύριο. Όμως η αρχή είναι το ήμισυ του παντός...

Έτσι λοιπόν, ναι μεν το παιδί θα έρθει σε επαφή κυρίως με τις επιλογές των γονιών του αλλά πίστεψέ με, ο κάθε άνθρωπος που θέλει να εντρυφήσει σε τέτοια ζητήματα, αργά ή γρήγορα κατανοεί πως η μέθοδος σύνδεσης με τον θεό (του) ή η όποια θρησκευτικότητα αναπτύσσει αποτελεί καθαρά προσωπική υπόθεση! Με αυτό το δεδομένο, ο κάθε (μεταφυσικά εκπαιδευμένος) γονέας, γνωρίζει πως ναι μεν το παιδί του θα έρθει σε επαφή περισσότερο με τις δικές του (του γονέα) επιλογές αλλά τελικά μόνο του θα διαμορφώσει την κατ' επιλογήν προσωπική του θρησκευτικότητα.

Σε αυτό το πλαίσιο, ένα πρώτο βήμα για την πλήρη "έκθεση" σε διαφορετικά θρησκευτικά συστήματα, είναι όχι η κατάργηση των θρησκευτικών όπως προτάθηκε πιο πάνω αλλά η ουσιαστική ενσωμάτωσή των σε κάθε εκπαιδευτική βαθμίδα αλλά με τρόπο που να αναλύονται ισάξια, ισότιμα και ισόποσα όλα τα γνωστά φιλοσοφικά συστήματα και θρησκείες. Έτσι καμμάι θρησκεία δεν επωφελείται της κατάστασης, ούτε κάποια άλλη παραγκωνίζεται, παρά μόνον, στα πλαίσια της απόδειξης πως η (συνταγματικά κατοχυρωμένη) ανεξιθρησκεία στην Ελλάδα μας όντως λειτουργεί!

Είναι πολύ πιθανό να με χαρακτηρίσεις ρομαντικό σε αυτά τα ζητήματα αλλά καλύτερα να έχω στο μυαλό μου ένα ιδεατό στόχο, παρά να μην έχω κανέναν στόχο ή να συμβάλλω στη θρησκευτική φίμωση και στην παράνομη κατήργηση του συνταγματικού δικαιώματος της ανεξιθρησκείας. Επομένως οι εμπρηστικές σου προτάσεις περί κλεισίματος κατηχητικών κλπ (αυτά κάποιοι "άλλοι" τα δίδαξαν...) δεν με αφορούν, ούτε δίνουν λύση στο πρόβλημα. Αυτό είναι εύκολο να το καταλάβεις.

Ας δόσουμε λοιπόν τα εφόδια και τις προϋποθέσεις στους νέους μας για κατ' επιλογήν κι όχι κατ' επιβολήν θρησκευτικότητα για να κάνουμε επιτέλους πράξη αυτά που ορίζει το σύνταγμα και οι νόμοι!

2. Σχετικά με το πως κατάφερα να ξεφύγω από αυτή τη "σκοταδιστική μυλόπετρα" (φοβερός χαρακτηρισμός!), ξέρεις πολύ καλά πως ο καθένας μας (πρέπει να) ακολουθεί τη δική του πορεία σε αυτά τα ζητήματα. Κατά συνέπεια, εδώ δεν πρόκειται περί "απόδρασης" αλλά (το ξαναθυμίζω) περί επιλογής. Θα ήμουν πολύ χαρούμενος αν κάποιος μου έλεγε: "διάβασα αυτό, έψαξα εκείνο, είδα το άλλο κλπ κλπ αλλά τελικά κατάλαβα πως ο χριστιανισμός είναι αυτό που μου ταιριάζει". Εκεί ναι! δεν έχω να πω τίποτα και θα χαρώ να δω όλο και περισσότερα τέτοια άτομα! Αγαπητέ το σκεπτικό μου δεν έχει σχέση με το τι θα επιλέξει κάποιος αλλά εξ αρχής με το αν το επιλέγει εκείνος ή άλλοι για λογαρισμό του! Η διαφορά είναι χαώδης και εύκολα κατανοητή. Μην εμπλέκεις δυνατούς και αδύναμους νόες ή πνευματικές ελίτ. Δεν βοηθάνε τέτοια πυροτεχνήματα την κουβέντα μας!

Συμπληρωματικά σου θυμίζω πως ο εσωτερισμός αποτελεί χαρακτηριστικώ ΟΛΩΝ των θρησκευτικών συστημάτων και διδασκαλιών και είναι μέγα λάθος να τον εντάσσεις σε κάτι ανίερο, σκοτεινό ή παράνομο. Καλό είναι να γνωρίζουμε την ορολογία...

3. Ομοίως περί ορολογίας για το θέμα της θεοκρατίας στην Ελλάδα, καθώς ήδη γνωρίζεις (αφού γνωρίζεις τον όρο) πως ουσιαστικά θεοκρατία πλέον δεν απαντάται σε κανένα κράτος με την κυριολεκτική της έννοια. Πάραυτα, γνωρίζεις επίσης πολύ καλά πως στην Ελλάδα μας, ο παράγοντας εκκλησία έχει παίξει καθοριστικό ρόλο στα εθνικά δρώμενα εδώ και πάρα πολλά χρόνια. Είναι άσχετο με το θέμα μας να αναπτύξουμε τα πως και τα γιατί αλλά ένα είναι το δεδομένο. Από τη στιγμή που εκκλησία και κράτος είναι αλληλένδετα, η θεοκρατία θα ζει και θα βασιλεύει με τα όποια επακόλουθα...
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...
Απάντηση με παράθεση
  #150  
Παλιά 23-10-08, 21:10
wasd Ο χρήστης wasd δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-02-2007
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Trithemius
Αγαπητέ wasd να σου απαντήσω

1. Σχετικά με το πως η οικογένεια επηρεάζει τα παιδιά της, προφανώς δεν κατάλαβες τι εννοώ γι' αυτό πήρες φόρα και γράφεις... Η δική μου οπτική δεν έχει να κάνει με απαγόρευση αλλά με ελευθερία επιλογής! Θα σπεύσεις να με χαρακτηρίσεις αντιχριστιανό αλλά μόλις τώρα έκανες πράξη ένα από τα αποτελέσματα της χριστιανικής μισαλλοδοξίας: με το που ανέφερα τα σχετικά περί θρησκευτικότητας στην οικογένεια, το μυαλό σου κατευθείαν πήγε στην απαγόρευση κι όχι στην ελευθερία επιλογής! Τι άλλο να πω... anyway...

Αυτό λοιπόν που έχω στο μυαλό μου, δεν έχει να κάνει με το "όχι στα υπόλοιπα" αλλά με το "ναι σε όλα μέχρι νεωτέρας". Θέλω να πω ότι το παιδί, θα πρέπει από πρώϊμη ηλικία να έρθει σε επαφή γενικότερα με τέτοια ζητήματα χωρίς να χρωματίζεται μεταφυσικά. Αντλώντας λοιπόν στοιχεία από διάφορα συστήματα (ποσοτικά και ποιοτικά ανάλογα με την ηλικία και το βαθμό κατανόησής του), το παιδί εισέρχεται σε πιο ευρεία κοινωνικά περιβάλλοντα όπου τα θρησκευτικά ζητήματα ήδη τα έχει επικοινωνήσει σε ικανό (για την ηλικία του) επίπεδο. Με άξονα λοιπόν την ελευθερία επιλογής, το παιδί αποφασίζει σταδιακά μόνο του το τι θέλει να επιλέξει και βαθμιαία επικοινωνεί αυτή την επιλογή του με τα άτομα που συναναστρέφεται.

3 στοιχεία λοιπόν από το τάδε σύστημα, 5 στοιχεία από το άλλο κλπ, σταδιακά το παιδί θα αρχίσει να ενεργοποιεί τους μεταφυσικούς του "δέκτες" σε αντίθεση με την όποια επιβαλλόμενη θρησκεία που συνιστά την επιβολή κι όχι την επιλογή. Φυσικά μία τέτοια διαδικασία απαιτεί γονείς με την ανάλογη παιδεία σε τέτοια ζητήματα και ούτε θεωρώ εφικτή τη διαμόρφωση μίας τέτοιας κατάστασης από αύριο. Όμως η αρχή είναι το ήμισυ του παντός...

Έτσι λοιπόν, ναι μεν το παιδί θα έρθει σε επαφή κυρίως με τις επιλογές των γονιών του αλλά πίστεψέ με, ο κάθε άνθρωπος που θέλει να εντρυφήσει σε τέτοια ζητήματα, αργά ή γρήγορα κατανοεί πως η μέθοδος σύνδεσης με τον θεό (του) ή η όποια θρησκευτικότητα αναπτύσσει αποτελεί καθαρά προσωπική υπόθεση! Με αυτό το δεδομένο, ο κάθε (μεταφυσικά εκπαιδευμένος) γονέας, γνωρίζει πως ναι μεν το παιδί του θα έρθει σε επαφή περισσότερο με τις δικές του (του γονέα) επιλογές αλλά τελικά μόνο του θα διαμορφώσει την κατ' επιλογήν προσωπική του θρησκευτικότητα.

Σε αυτό το πλαίσιο, ένα πρώτο βήμα για την πλήρη "έκθεση" σε διαφορετικά θρησκευτικά συστήματα, είναι όχι η κατάργηση των θρησκευτικών όπως προτάθηκε πιο πάνω αλλά η ουσιαστική ενσωμάτωσή των σε κάθε εκπαιδευτική βαθμίδα αλλά με τρόπο που να αναλύονται ισάξια, ισότιμα και ισόποσα όλα τα γνωστά φιλοσοφικά συστήματα και θρησκείες. Έτσι καμμάι θρησκεία δεν επωφελείται της κατάστασης, ούτε κάποια άλλη παραγκωνίζεται, παρά μόνον, στα πλαίσια της απόδειξης πως η (συνταγματικά κατοχυρωμένη) ανεξιθρησκεία στην Ελλάδα μας όντως λειτουργεί!

Είναι πολύ πιθανό να με χαρακτηρίσεις ρομαντικό σε αυτά τα ζητήματα αλλά καλύτερα να έχω στο μυαλό μου ένα ιδεατό στόχο, παρά να μην έχω κανέναν στόχο ή να συμβάλλω στη θρησκευτική φίμωση και στην παράνομη κατήργηση του συνταγματικού δικαιώματος της ανεξιθρησκείας. Επομένως οι εμπρηστικές σου προτάσεις περί κλεισίματος κατηχητικών κλπ (αυτά κάποιοι "άλλοι" τα δίδαξαν...) δεν με αφορούν, ούτε δίνουν λύση στο πρόβλημα. Αυτό είναι εύκολο να το καταλάβεις.

Ας δόσουμε λοιπόν τα εφόδια και τις προϋποθέσεις στους νέους μας για κατ' επιλογήν κι όχι κατ' επιβολήν θρησκευτικότητα για να κάνουμε επιτέλους πράξη αυτά που ορίζει το σύνταγμα και οι νόμοι!

2. Σχετικά με το πως κατάφερα να ξεφύγω από αυτή τη "σκοταδιστική μυλόπετρα" (φοβερός χαρακτηρισμός!), ξέρεις πολύ καλά πως ο καθένας μας (πρέπει να) ακολουθεί τη δική του πορεία σε αυτά τα ζητήματα. Κατά συνέπεια, εδώ δεν πρόκειται περί "απόδρασης" αλλά (το ξαναθυμίζω) περί επιλογής. Θα ήμουν πολύ χαρούμενος αν κάποιος μου έλεγε: "διάβασα αυτό, έψαξα εκείνο, είδα το άλλο κλπ κλπ αλλά τελικά κατάλαβα πως ο χριστιανισμός είναι αυτό που μου ταιριάζει". Εκεί ναι! δεν έχω να πω τίποτα και θα χαρώ να δω όλο και περισσότερα τέτοια άτομα! Αγαπητέ το σκεπτικό μου δεν έχει σχέση με το τι θα επιλέξει κάποιος αλλά εξ αρχής με το αν το επιλέγει εκείνος ή άλλοι για λογαρισμό του! Η διαφορά είναι χαώδης και εύκολα κατανοητή. Μην εμπλέκεις δυνατούς και αδύναμους νόες ή πνευματικές ελίτ. Δεν βοηθάνε τέτοια πυροτεχνήματα την κουβέντα μας!

Συμπληρωματικά σου θυμίζω πως ο εσωτερισμός αποτελεί χαρακτηριστικώ ΟΛΩΝ των θρησκευτικών συστημάτων και διδασκαλιών και είναι μέγα λάθος να τον εντάσσεις σε κάτι ανίερο, σκοτεινό ή παράνομο. Καλό είναι να γνωρίζουμε την ορολογία...

3. Ομοίως περί ορολογίας για το θέμα της θεοκρατίας στην Ελλάδα, καθώς ήδη γνωρίζεις (αφού γνωρίζεις τον όρο) πως ουσιαστικά θεοκρατία πλέον δεν απαντάται σε κανένα κράτος με την κυριολεκτική της έννοια. Πάραυτα, γνωρίζεις επίσης πολύ καλά πως στην Ελλάδα μας, ο παράγοντας εκκλησία έχει παίξει καθοριστικό ρόλο στα εθνικά δρώμενα εδώ και πάρα πολλά χρόνια. Είναι άσχετο με το θέμα μας να αναπτύξουμε τα πως και τα γιατί αλλά ένα είναι το δεδομένο. Από τη στιγμή που εκκλησία και κράτος είναι αλληλένδετα, η θεοκρατία θα ζει και θα βασιλεύει με τα όποια επακόλουθα...
1. Το ποιος "πήρε φόρα και γράφει" φαίνεται. Επίσης, όλο το θρεντ για απαγορεύσεις μιλάει, αν δεν κάνω λάθος, ενώ βλέπω μια χαρά τις κάνεις και τις προβολές σου περί μίσους.
Μάλιστα.

Πώς, λοιπόν, το παιδί θα έρθει από μικρό σε επαφή με μεταφυσικά ζητήματα "χωρίς να χρωματίζεται μεταφυσικά";
(αυτό το "ήδη τα έχει επικοινωνήσει" με σκότωσε)

Αυτό που λες εσύ μάλλον "εμβολιασμός" του παιδιού με "θρησκευτικότητα" μου κάνει, μάλιστα επιβαλλόμενος και επίτηδες στοχευμένος και όχι "φυσικά" κοινωνικός όπως αυτός που γίνεται από την οικογένεια και από το γεγονός ότι όλες οι δυτικές κοινωνίες είναι χριστιανικά πεπαιδευμένες (είτε αρέσει είτε όχι, το ότι παντού γύρω έχουμε εκκλησίες και όχι τζαμιά ή στοές, επηρεάζει-όμως είναι τουλάχιστον ηλίθιο να ισχυριστεί κανείς ότι αυτό του στερεί την ελευθερία του).

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί να μην αρκεί μια χαρά ένα μάθημα θρησκειολογίας στο Λύκειο (προς αντικατάσταση ίσως των θρησκευτικών) όπου θα παρουσιάζονται τα βασικά στοιχεία διαφόρων θρησκειών.

(Τα "εμπρηστικά" περί κατηχητικών τα ανέφερα ένεκα της δικής σου αναφοράς σ'αυτά, σε σχέση με "κατάργηση της θρησκευτικής υπόστασης της δημοκρατίας")

2. Πώς όμως, ρε παιδί μου, τελικά επέλεξες ελεύθερα, ο ίδιος για τον εαυτό σου, ενώ δεν υπάρχει θρησκευτική ελευθερία; Αυτό είναι που δεν κατάλαβα εδώ και δεν το απαντάς. Όσο για ανθρώπους που λένε "διάβασα αυτό, έψαξα εκείνο, είδα το άλλο κλπ κλπ αλλά τελικά κατάλαβα πως ο χριστιανισμός είναι αυτό που μου ταιριάζει", στην Ελλάδα μπορεί να μη βλέπεις (ή μάλλον δε φαίνονται) τόσους πολλούς, σε άλλες χώρες όμως γίνεται χαμός (και μιλάω εκ πείρας).
Α, τα περί νοών και λοιπά, πάλι πρωτοαναφέρθηκαν σε δικό σου ποστ. Άσε που κάτι πήρε το μάτι μου για "mass" θρησκείες υποτιμητικά (προφανώς καλές είναι οι θρησκείες που απευθύνονται σε λίγους και όχι στις μάζες ε; ) - μετά να μη γίνει ο συνειρμός με πνευματικές ελίτ και δε συμμαζεύεται;
Συμπληρωματικά, ο Τριανταφυλλίδης δε βγάζει τίποτα στο "εσωτερισμός", ενώ η βικι μάλλον προς τα γνωστά μονοπάτια δείχνει, αν κρίνω και από την μοναδική πηγή.

3. Από τη μια δεν υπαρχει σε κανένα κράτος θεοκρατία, από την άλλη ζει και βασιλεύει στην Ελλάδα: αν αυτό δεν είναι ο ορισμός της αντίφασης, τι είναι;
Επίσης, είναι τουλάχιστον φυσιολογικό και αναμενόμενο ο μεγαλύτερος κοινωνικός, πολιτισμικός και θρησκευτικός φορέας μιας χώρας να "παίζει καθοριστικό ρόλο στα εθνικά δρώμενα". Πράγματι, είναι άσχετο με το θέμα να αναπτύξουμε το γιατί, αλλά το γεγονός αυτό δε σημαίνει ότι κράτος και εκκλησία είναι "αλληλένδετα".
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.