Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικότητες της αναζήτησης

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Η γνώμη σας για τον Λιακόπουλο
Απατεώνας με σκοπό το κέρδος εις βάρος του κοινού 84 48,84%
Ποιοτικος και σωστός Ερευνητής με σκοπό την σωστη ενημέρωση σε καυτά θέματα 14 8,14%
Έξυπνος Ερευνητης αλλά παραπάνω λαικιστης απο όσο πρέπει 74 43,02%
Ψήφισαν: 172. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-10-07, 18:15
Το avatar του χρήστη lone_gunman
lone_gunman Ο χρήστης lone_gunman δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2006
Περιοχή: Ελλάδα/Αθήνα
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή Δημοσθένης Λιακόπουλος

Καλησπέρα παιδιά!Θα ήθελα να εκφράσετε την γνώμη σας για τον παραπάνω συγγραφέα-εκδότη και για τα βιβλία του καθώς τελευταία ακούω ότι επικρατεί διχογνωμία!
Πάντως ειναι γεγονός οτι το business part του Λιακόπουλου παει πολύ καλά γιατι ακούω οτι ανοίγει το ενα βιβλιοπωλείο πίσω απο το άλλο..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beetlejuice : 29-10-07 στις 21:38
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-10-07, 21:52
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Παράθεση:
Καλησπέρα παιδιά!Θα ήθελα να εκφράσετε την γνώμη σας για τον παραπάνω συγγραφέα-εκδότη και για τα βιβλία του
Βιβλια του δεν εχω (και ουτε προκειται να παρω ποτε), μπορω ομως να πω υπεθυνα πως ακομα και αν περιειχαν λευκες σελιδες θα ηταν αδυνατο να πωλουνται σε τετοια τιμη χωρις να υπαρχει ζημια. Αρα καποιο λακκο εχει η φαβα.
Αρνουμαι να μπω στη διαδικασια σχολιασμου των θεωριων και των ντοκουμεντων που προωθει μεσω των εκπομπων του (απο την απατη με τον αποδεδειγμενα στη μεγαλονησσο απατεωνα ρασοφορο του Τραχωνιου, εως τα γνωστα hoaxes(απατες) που παρουσιαζει συχνα πυκνα, οπως π.χ τον Κενταυρο που μεταφερθηκε στις Η.Π.Α...) , μιας και στο διαδικτυο εχουν απομυθοποιηθει μηνες ή και χρονια πριν.

Παράθεση:
καθώς τελευταία ακούω ότι επικρατεί διχογνωμία!
Μπορω να μιλησω για το χωρο του ελληνικου διαδικτυου και να σου πω πως δεν υφισταται καμια απολυτως διχογνωμια. Ο ανθρωπος εχει απομυθοποιηθει πληρως απο τη συντριπτικη πλειοψηφια των χρηστων. Χαρακτηριστικο αλλωστε ειναι το "προφιλ" των αναγνωστων και των τηλεθεατων που τον παρακολουθουν. Στη συντριπτικη τους πλειοψηφια, ουτε σε διαδικτυακα φορουμ μπαινουν, ουτε περιοδικα του χωρου διαβαζουν, αντιθετως θα ελεγα οτι προκειται για ατομα ειτε πολυ μικρης, ειτε πολυ μεγαλης ηλικιας με μειωμενη την ικανοτητα κριτικης σκεψης, αλλα και τη δυνατοτητα ενημερωσης για την εξακριβωση της αυθεντικοτητας των ταχα μου ντοκουμεντων αντιστοιχα...

Παράθεση:
Πάντως ειναι γεγονός οτι το business part του Λιακόπουλου παει πολύ καλά γιατι ακούω οτι ανοίγει το ενα βιβλιοπωλείο πίσω απο το άλλο..
Ειναι γεγονος οτι προκειται για εναν πανεξυπνο τηλεπλασιε που χρησιμοποιει συγκεκριμενες λεξεις και εκφρασεις στα πλαισια της ψυχολογιας του πληθους και του ελεγχου των μαζων. Η υπερβολη ειναι ενα απο τα βασικα του οπλα και σιγουρα τα οσα λεει για τις επανεκδοσεις βιβλιων ή τον κατακλυσμο που επικρατει στα τηλεφωνικα κεντρα και τα βιβλιοπωλεια του δεν ειναι απαραιτητα αληθη!
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beetlejuice : 29-10-07 στις 21:56
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-10-07, 09:05
Το avatar του χρήστη SAM_502
SAM_502 Ο χρήστης SAM_502 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-05-2004
Περιοχή: Β Προαστεια
Μηνύματα: 762
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από beetlejuice


Μπορω να μιλησω για το χωρο του ελληνικου διαδικτυου και να σου πω πως δεν υφισταται καμια απολυτως διχογνωμια. Ο ανθρωπος εχει απομυθοποιηθει πληρως απο τη συντριπτικη πλειοψηφια των χρηστων. Χαρακτηριστικο αλλωστε ειναι το "προφιλ" των αναγνωστων και των τηλεθεατων που τον παρακολουθουν. Στη συντριπτικη τους πλειοψηφια, ουτε σε διαδικτυακα φορουμ μπαινουν, ουτε περιοδικα του χωρου διαβαζουν, αντιθετως θα ελεγα οτι προκειται για ατομα ειτε πολυ μικρης, ειτε πολυ μεγαλης ηλικιας με μειωμενη την ικανοτητα κριτικης σκεψης, αλλα και τη δυνατοτητα ενημερωσης για την εξακριβωση της αυθεντικοτητας των ταχα μου ντοκουμεντων αντιστοιχα...

κατι που με εχει παραξενεψει ειναι οτι διαφοροι γνωστοι μου,γιατροι,αστυνομικοι και αλλοι αγοραζουν τα βιβλια αυτα,τι ειναι αυτο που τους τραβηξε δε γνωριζω.

για μενα βασιζεται σε πραγματικα γεγονοτα, αυτα που λεει, και κανει βαση αυτων, ενα τεραστιο αλμα στη φαντασια.

αλλα ακομη πιο ενδιαφερον ειναι οτι ισχυριζεται οτι δουλεψε για το νατο.

αν ειναι οντως ετσι γιατι εφυγε?και γιατι ασχολειται με αυτο που κανει τωρα?
__________________
Απουσία αποδείξεων δε σημαίνει και απόδειξη απουσίας
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-10-07, 09:59
Το avatar του χρήστη evripidis
evripidis Ο χρήστης evripidis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη - Μακεδονία
Μηνύματα: 175
Προεπιλογή

Εγώ το μόνο που θα πω είναι ότι εδώ και πάρα πολύ καιρό υπάρχουν πολλοί οι οποίοι τον αποδοκιμάζουν, υβρίζουν κτλ μέσα στο διαδικτυακό χώρο. Threads σε forums, blogs... Όπως και να το κάνεις είναι απαράδεκτη αυτή η στάση.

Δεν σας αρέσει βρε παιδιά ο άνθρωπος; Δικαίωμά σας. Το είπατε 1-2-3..πόσο ακόμα; Δηλαδή γουστάρετε το παιχνίδι των μηνύσεων; Είπατε την γνώμη σας, ακούστηκε.

Δεν καταλαβαίνουν κάποιοι ότι όσο περισσότερο ασχολείσαι τόσο περισσότερο διαφήμιση κάνεις; Και στην τελική, γιατί να ασχολείσαι συνέχεια με αυτό; Ποιος ο σκοπός; Τόσο μεγάλη απειλεί θεωρείται; Ας σοβαρευτούμε λίγο... Λες και διδάσκονται στα σχολεία μας τα βιβλία του και τα περνάμε με το στανιό στη νέα γενιά.

Στην δημοσκόπηση δυστυχώς δεν μπορώ να λάβω μέρος, διότι δεν με καλύπτει κάποια απάντηση.

Θα μπορούσα περιγραφικά να πω : Είναι ένας άνθρωπος που βρίσκει κάποιες αναφορές από κάπου (δεν μπορώ να ξέρω που - μπορεί ακόμα και από ένα site στο internet) και μαζί με φανταστικά στοιχεία τα παραθέτει σε βιβλία. Δεν μπορώ για παράδειγμα να πιστέψω το dvd του που δείχνει με 3D παρουσίαση κτίρια (που φαίνονται λες και είναι ξενοδοχειακές μονάδες ) στον Άρη.

Τέλος μην ξεχνάτε ότι πολλά (εάν όχι όλα) προέρχονται από θρύλους - μύθους - παραδόσεις - ιστορίες που είναι σχεδόν δύσκολο έως αδύνατο να επαληθευθούν. Άλλωστε όμως όλοι όσοι συμμετέχουν εδώ μέσα έχουν πέσει σε αντίστοιχες περιπτώσεις.

Έχω διαβάσει βιβλία του, έχω δει dvd & εκπομπές. Όλα τα θεωρώ μια ακόμα ματιά - άποψη σε κάποια γεγονότα. Όχι όμως "απειλή" ώστε να κάνω τόσο ντόρο. Διαβάζεις - ακούς - βλέπεις και αποφασίζεις εαν τα κρατήσεις για τον εαυτό σου (όπως για τα πάντα πιστεύω).

Το conclusion μου είναι ότι εφόσον κάποιοι του σέρνουν 1002 κατηγορίες και τον μειώνουν και θεωρούνται αυτοί "ανώτεροι" νοητικά από αυτόν, γιατί δεν σταματούν αυτές τις κατηγορίες; Γιατί δίνουν αξία; Δεν είναι ανούσιο αυτό;

ΥΓ. Όσο για τα βιβλία, έχω ακούσει - αλλά δεν έχω ψάξει να το διασταυρώσω - ότι εκτυπώνονται στα σκόπια με εξαιρετικά χαμηλές τιμές

ΥΓ2. Είναι η άποψη μου γενικά με ότι βλέπω στο διαδίκτυο καθημερινά.
__________________
.:::Είθε το μάτι της Thundera να είναι πάντα δίπλα σου...

http://eye-of-thundera.blogspot.com/


"Όταν μάθουμε να ελέγχουμε τον εγκέφαλό μας, θα απαντήσουμε πολλά ερωτήματα..."
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-10-07, 10:02
Το avatar του χρήστη KANE
KANE Ο χρήστης KANE δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 11-04-2004
Περιοχή: Πελοπόννησος
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή

Μια ερώτηση: Τι σημαίνει "δούλευε στο ΝΑΤΟ; Γιατί και η καθαρίστρια της Βουλής μας "δουλεύει στη Βουλή", δεν είναι όμως Βουλευτής! Όχι, δεν υπαινίσομαι ότι καθάριζε στο ΝΑΤΟ, αλλά αυτά τα παιχνίδια με τις λέξεις θα πρέπει να τα προσέχουμε.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη KANE : 30-10-07 στις 10:20
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-10-07, 11:25
Το avatar του χρήστη chaoticblue
chaoticblue Ο χρήστης chaoticblue δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-01-2007
Μηνύματα: 170
Προεπιλογή

Αποψη μου (και κατ'εμε μία ακομα επιλογη που θα επρεπε να συμπεριληφθεί σε αυτες του poll) είναι οτι ο ανθρωπος αυτος οντως τα πιστευει οσα λεει. Εχει πατησει σε καποιες γνωστες θεωρειες και πιστευω πως εκανε την δική του προσπάθεια να συνθεσει το "παζλ". Κατ'εμε απετυχε καθως προσπαθησε να χωρέσει στην ιδια εικόνα, εννοιες και θεωρειες τελείως διαφορετικές.
Εν' ολιγοις ειμαι σιγουρος οτι ο ανθρωπος αυτος δεν ειναι καποιος που θα ονομαζαμε απατεώνα. Είναι απλως ενας ανθρωπος οπου στην αναζήτηση του για αλήθεια, κάπου πήρε ενα απο τα πολλά λάθος μονοπατια.
Μια φορα ο ενας μου πάντως μόνο και μονο για το οτι προπαθησε να βρει την αλήθεια αυτον τον ανθρωπο τον σεβομαι.
__________________
"When you make your peace with authority, you become authority." J. Morrison

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chaoticblue : 30-10-07 στις 11:34
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-10-07, 12:14
Το avatar του χρήστη Julliet
Julliet Ο χρήστης Julliet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-11-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 305
Προεπιλογή

Και δική μου γνώμη είναι ότι ο άνθρωπος λειτουργεί με σκοπό το κέρδος. Μπορώ να πω πως στην αρχή της προσωπικής μου μεταφυσικής αναζήτησης, πριν καν γραφτώ στο forum ή πριν προβώ στην παρακολούθηση οποιουδήποτε άλλου διαδικτυακού τόπου ή περιοδικών, είχα αγοράσει κάποιο "πακέτο" βιβλίων του και δεν μπήκα καν στο κόπο να συνεχίσω στο 2ο κεφάλαιο, παρ όλη την άγνοιά μου σε διάφορα θέματα κατάλαβα ότι ο άνθρωπος λέει αρλούμπες και πράγματα που δεν στέκουν! Δεν ξέρω, γνώμη μου είναι φυσικά, αλλά δεν μπορώ να πω πως μου εμπνέει εμπιστοσύνη και κατά καιρούς γελάω όταν πέφτω στην παρουσίαση των "καινούργιων" του βιβλίων που είναι μια περίληψη όλων των προηγούμενων! Συμφωνώ με τον beet όταν αναφέρει πως είναι καλός στο να χρησιμοποιεί συγκεκριμένες λέξεις και εκφράσεις στα πλαίσια της ψυχολογίας του πλήθους και του ελέγχου των μαζών. Αυτή είναι όλη η δύναμή του.
Μέχρι και ο Λαζόπουλος τον πήρε χαμπάρι!
__________________
~*Gp*~

«Γιατί άραγε ενώ δεν με καταλαβαίνει κανένας με συμπαθούν όλοι?»
Albert Einstein


"Όσοι ψάχνουν για χρυσό, σκάβουν πολύ και βρίσκουν λίγο" Ηράκλειτος

Το όνειρο μου χάρισε τη ζωή, τωρα δεν μου μένει παρά να χαρίσω στη ζωή το όνειρο.

"Δεν πρόκειται ποτέ να ανακαλύψεις νέους ωκεανούς αν δεν έχεις το κουράγιο να χάσεις από τα μάτια σου την ακτή"
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-10-07, 12:28
Το avatar του χρήστη tsilof
tsilof Ο χρήστης tsilof δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2005
Περιοχή: Κάτω από το βουνό των Θεών
Μηνύματα: 730
Προεπιλογή

+Λιακουρορθοδοξίας+ το ανάγνωσμα λοιπόν
Βασικά τον έχω δει αρκετές φορές ,κυρίως στα "φοιτητικά" μεσημέρια με φραπέ και τσιγάρο
Ότι και να λέμε για το ποιόν του, θα πρέπει να συμφωνήσουμε πως είναι ένας πανέξυπνος άνθρωπος, μιας και τα'χει κονομήσει γερά.
Δεν θέλω και δεν θα γίνω αφοριστικός τελείως γι'αυτά που λέει και που (μάλλον)πιστεύει.
Παρακολουθούσα περισσότερο τον Κυριάκο (νυν βουλευτή τώρα) απ'τον οποίο, κακά τα ψέμματα άκουγες για κάποια πράγματα τα οποία βγήκαν στη συνέχεια. Βλέπε Ουράνια τόξα και τις δράσεις τους, Σόρος, Βαλκανική Δημοκρατία της Μακεδονίας κλπ κλπ.
Ωστόσο κάπου εκεί κολλάει το πράμα.
Όλες αυτές οι πληροφορίες είναι απλή και κοινή λογική ή τα "χαρτιά" που καμιά φορά ο Δημοσθένης βγάζει του τα δίνουν κάποιοι;;;
Παλιότερα υπήρχε και ένας Αθ.Στριγάς θυμίζω ,που το "βιογραφικό" του είναι ένα στρέμμα... (και τα απόρρητα χαρτιά που έβγαζε, αν είμαστε σε καμιά άλλη χώρα θα χε γίνει χαμός...)

Τεσπα, να μην ξεφύγω από τον +ΕλΛιακό+, αυτό που ξέρω είναι πως σαν καθηγητής όταν δούλευε σε πολύ γνωστό πανεπιστημιακό φροντιστήριο (Καρούλα) ήταν απο τους πολύ καλούς στη δουλειά του.
Μετά είδε πως εκεί δεν έχει "ψωμί", το γύρισε στο τηλεμπόριο και έπιασε την καλή

Δε με ενοχλεί που υπάρχουν και αυτοί στο "συστημα", αντιθέτως τους χρειάζεται κιόλας...
Τι θα έκανε το ιντερνετ (και κυρίως τα ιστολόγια) αν δεν υπήρχε και αυτός...
__________________
Quid tibi opus est, ut sis bonus? Velle!


blog:
mantri


blog:
adioristos


radio station
dRadio


Τα καλύτερα έρχονται ! ! !
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-10-07, 13:36
Το avatar του χρήστη Litsa
Litsa Ο χρήστης Litsa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2006
Περιοχή: ολούθε
Μηνύματα: 2.315
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KANE
Μια ερώτηση: Τι σημαίνει "δούλευε στο ΝΑΤΟ; Γιατί και η καθαρίστρια της Βουλής μας "δουλεύει στη Βουλή", δεν είναι όμως Βουλευτής! Όχι, δεν υπαινίσομαι ότι καθάριζε στο ΝΑΤΟ, αλλά αυτά τα παιχνίδια με τις λέξεις θα πρέπει να τα προσέχουμε.
Ακριβώς, κάποιος ουφολόγος συστηνόταν ως αστροφυσικός
του τάδε διάσημου αστεροσκοπίου και τελικά είχε όλο και όλο
ένα εστιατόριο στους πρόποδες του ίδιου βουνού και είχε
και ένα μικρό φορητό τηλεσκόπειο στην αυλή της ταβέρνας
του που από αυτό μπορούσανε οι πελάτες να δουν εφόσον
δεν μπορούσαν για κάποιο λόγο να επισκευθούν το κανονικό
τηλεσκόπιο στην κορυφή.

Το βράδι θα γράψω αναλυτικά ονόματα και διευθύνσεις.
Έχει πάρα πολύ πλάκα λέμε.

Τέλος πάντων, η περίπτωση Λιακόπουλος, είναι ένα παράδειγμα
του πόσο εύκολα διάσημος μπορείς να γίνεις στο Ελλαδιστάν
αν έχεις θράσος και δε σε νοιάζει η αξιοπρέπειά σου.

Νομίζω είναι μια περίπτωση vas vas ο Παρασκευάς και
katman αλλά όχι στο χώρο του show biz αλλά στο χώρο ας
πούμε της έρευνας και του βιβλίου.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Litsa : 30-10-07 στις 13:42
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-10-07, 15:49
Το avatar του χρήστη ELPINIKI
ELPINIKI Ο χρήστης ELPINIKI δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Μηνύματα: 776
Προεπιλογή

απο περιέργια διάβασα το new βιβλίο του με τον τίτλο Ελοχίμ (ελπίζω να μην το μπερδεύω των Ελ και Νεφελιμ, ) τέλος πάντων...

στην αρχή μου φάνηκε οκ αλλά καθώς συνέχιζα με μπέρδεψε λίγο η σχέση που μπορεί να έχουν οι δώδεκα θεοί με τις ανώτερες στρατιές αγγέλων με τον Θεό αλλά και με τον Σαμαέλ ( τον διάβολο δηλαδή). εκεί λίγο τα έχασα...

στη συνέχεια αηδίασα κανονικά όμως με τις σφαγές που περιέγραφε μέσα, τα "ανώτερα όντα "έτρωγαν τους ανθρώπους στις διάφορες ανθρωποθυσίες που έκαναν...

και ο Θεός απλά παρατηρούσε... τώρα τί δεν ξέρω...

στο τέλος του βιβλίου ο κυρ. Λιακόπ. μας διαφωτίζει λέγοντας ότι τα Πρωτόκολλα δεν έχουν γραφτεί απο ανθρώπους αλλά απο τον ίδιο τον Σαμαέλ στην προσπάθειά του να κατακτήσει την ανθρωπότητα... (όλα αυτά Π.Χ. έτσι)

Υ.Γ. πιστεύω αν κάποιος διαβάσει το βιβλίο αυτό θα ξενερώσει με τον Λιακ. φαίνεται καθαρά, ότι το άτομο δεν το έχει και δεν το είχε ποτέ.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.