Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικότητες της αναζήτησης

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #171  
Παλιά 12-01-09, 13:25
Το avatar του χρήστη skeptic
skeptic Ο χρήστης skeptic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2006
Μηνύματα: 1.211
Προεπιλογή

Ναι το αποκλείω 100% διότι ερεύνησα τον Γκιόλβα πολύ περισσότερο από εσένα.
Εάν άρχιζε τις αποκαλύψεις αυτοί που θα έτρωγαν "μήνυση" και μαύρισμα και γιαούρτωμα απο τον ελλ.λαό θα ήταν προδότες πολιτικοί και οχι φυσικά ο προσφέροντας τα μέγιστα γκιόλβας.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη skeptic : 12-01-09 στις 13:29
Απάντηση με παράθεση
  #172  
Παλιά 12-01-09, 20:56
Janker_the_Great Ο χρήστης Janker_the_Great δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-01-2009
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από skeptic
Ναι το αποκλείω 100% διότι ερεύνησα τον Γκιόλβα πολύ περισσότερο από εσένα.
Εάν άρχιζε τις αποκαλύψεις αυτοί που θα έτρωγαν "μήνυση" και μαύρισμα και γιαούρτωμα απο τον ελλ.λαό θα ήταν προδότες πολιτικοί και οχι φυσικά ο προσφέροντας τα μέγιστα γκιόλβας.

Το παραδεχομαι οτι δεν εχω ερευνησει για το Γκιόλβα-εχεις δικιο σαυτο. Αλλα ελα και στη θεση μου. Βλεπω καποια βιντεακια στο youtube με τον αειμνηστο στη Πανια να λεει οτι λεει... Ειναι καπως δυσκολο να τα δεχτεις ολα αυτα οση καλη προθεση και να εχεις. Ελπιζω να το καταλαβαινεις αυτό. Μοιραια δημιουργούνται ερωτηματα...
Απάντηση με παράθεση
  #173  
Παλιά 12-01-09, 21:57
The_Priest Ο χρήστης The_Priest δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-12-2008
Μηνύματα: 93
Προεπιλογή

Skeptic,

Αρχίζω να πιστεύω ότι κάτι δεν πάει καλά....

Παρόλο που εξήγησα γιατί έκανα τις συγκεκριμενες ερωτήσεις εσύ απαντάς αόριστα, υπεκφεύγεις.

Λες λοιπόν.

Παράθεση:
Ισχύει ότι έγραψα, αν θεωρείς όλα αυτά ασάφειες και τα στοιχεία που έδωσα σε αυτά το νήμα, ασάφειες απλά επιβεβαιώνεις ότι δεν έχεις αληθή ειλικρινά κίνητρα για έρευνα της ζωής του Γκιόλβα αλλά κίνητρα μείωσης του ανθρώπου και ελληνα εφευρέτη
Δεν έχω κανένα λόγο να μειώσω τον Γκιόλβα. Άλλωστε δεν είμαι εγώ αυτός που εκμεταλλεύεται το όνομά του μετά θάνατον. Εσένα όμως και όλους όσοι διαδίδουν εσκεμμένα πράγματα χωρίς να τα υποστηρίζουν, με αποτέλεσμα να παραπληροφορείται ο κόσμος, θα προσπαθώ να τους μειώσω. Ούτε με βρισιές, ούτε με χαρακτηρισμούς.

Παράθεση:
ο οποίος το τονίζω ότι ειδικεύονταν στην κατασκευή συστημάτων ενίσχυσης της εθν.άμυνας και ως επιτοπλείστον τέτοια πειράματα και πατέντες ΔΕΝ ΔΗΜΟΣΙΕΥΟΝΤΑΙ.
Μπορείς να μας πεις πότε άρχισε να ασχολείται με "κατασκευή συστημάτων ενίσχυσης εθνικής άμυνας"; από τα 20; Στην αμερική την εθνική άμυνα ενίσχυε;

Δεν έχει ασχοληθεί με τίποτα άλλο στην ερευνητική σταδιοδρομια του.

Υποτίθεται ότι έχεις μελετήσει το Γκιόλβα και αφού γράφεις εδώ θα πρέπει να είσαι σε θέση να απαντήσεις σε ερωτήσεις και όχι να υπεκφεύγεις.

Αλλίως σταμάτα να γράφεις για πράγματα που δεν γνωρίζεις και άρχισε την ενασχόληση με κάτι άλλο που το γνωρίζεις καλύτερα.

Επίσης, μπορείς να μας πεις ποιός σου είπε ότι δεν δημοσιεύονται επιστημονικές μελέτες που σχετίζονται με οπλικά συστήματα;

Θα σου πώ ένα παράδειγμα: Εγώ ας πούμε κάνω μια μελέτη σε ένα LASER για στρατιωτικούς χρήση. Μπορώ να βγάλω δημοσιεύση για το LASER αυτο καθαυτό, ως υλικό και πως το χρησιμοποίησα, σε ποιές φυσικές αρχές βασίστηκα χωρίς να αναφέρω τίποτα παραπάνω. Επίσης αφού έχει τελειώσει η έρευνά μου πάλι μπορώ να κάνω δημοσίευση.

Παράθεση:
(για παράδειγμα το ηχ.κανόνι έμεινε τουλάχιστον για 1 χρόνο μυστικό ως σχέδιο, κατόπιν δόθηκε ως σχέδιο σε γαλλικο ινστιτουτο ραδιοακουστικής, επειδή οι "φωστήρες" του ελλ.στρατου φαίνεται να το απόρριψαν)
Πως ξέρεις ότι ήταν μυστικό; τι θα πεί φαίνεται να το απέρριψαν; Αυτό δεν είναι ασάφεια; Τι είναι το ηχητικό κανόνι; πως έμαθες την ύπαρξή του; Από κείμενο; Από ποιόν; Πως αποδεικνύει την ύπαρξη του; Σε ποίες φυσικές αρχές στηρίζεται; τι σκοπό έχει; γιατί δεν προχώρησε;

Αυτά φρόντισες να τα ψάξεις μόνος σου ή βασίστηκες σε όσα σου έλεγαν κάποιοι;

Παράθεση:
Όσον αφορά για τις πατέντες, 3 από αυτές περιγράφονται με στοιχεία και σχέδια εδώ σε αυτό το νήμα. Μη τα περιμένεις όλα στο δίσκο έτοιμα με ένα ποτήρι κρασί
Σε ρώτησα να μου πεις που βρήκες αυτές (τις 10 όπως έγραφες ότι έχεις βρει) για να πάω να τις βρώ μόνος μου.
Καταλαβαίνεις ότι αυτό που εσύ γράφεις είναι αντιφάση. Γενικά καταλαβαίνεις τι γράφεις σε αυτή σου την πρόταση; Με παρακινεις να ψάξω μόνος μου και ταυτόχρονα μου λες ότι 3 απο αυτές παρουσιάστηκαν εδώ. Εγώ σου λέω ότι θέλω όλες να τις ψάξω μόνος μου.

Έψαξα στο Διεθνή Οργανισμό Πνευματικών Δικαιώματων www.wipo.org. Έκει καταχωρούνται όλες οι "πατέντες". Βρήκα μία καταχώρηση για τον Γκιόλβα, για τη συσκευή τσιγάρων.

Πες μου που βρήκες τις 10 (συμπεριλαμβανομένων των 3 που υπάρχουν εδώ).

Αν δεν ξέρεις σταμάτα να γράφεις.

Αυτά....
Απάντηση με παράθεση
  #174  
Παλιά 12-01-09, 22:53
Το avatar του χρήστη Viktor_Belenko
Viktor_Belenko Ο χρήστης Viktor_Belenko δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-06-2008
Περιοχή: Heart of Darkness
Μηνύματα: 461
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από skeptic
Αν και δεν είναι το θέμα μας, Για το Σοφιανόπουλο λίγα πράγματα τώρα...
Αυτά που είπε στο συγκεκριμένο βίντεο που προσπαθούν να γελοιοποιήσουν οι οντως γελοίοι θολοκουλτουριάρηδες είναι η 100% ορθή θέση για τη στρατηγική σημασία που έχει η σόγια στην αυτονομία τροφίμων. Στρατηγική σημασία που την γνωρίζουν οι υπερδυνάμεις όπως οι ΗΠΑ που κρατάνε το μονοπώλειο σόγιας στη δύση και μπορούν εκβιαστικά όποια στιγμή θέλουν να λιμοκτονήσουν την Ευρώπη σε χρόνο ρεκόρ. ΤΟ ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΟ ΜΟΝΟΠΩΛΙΟ έχει σαν αποτέλεσμα οι ΗΠΑ να πιέζουν με ελάττωση της σόγιας όποια κράτη είναι «απείθαρχα». Καταλάβατε τώρα τι ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΜΑΘΕΤΕ οι ανόητοι θολοκουλτουριάρηδες και πρακτορίσκοι της κακιάς ώρας;;
Ο Σοφιανόπουλος ήταν και αυτός όπως και ο Γκιόλβας ένας από τους δημιουργούς έλληνες που διώχθηκε από αυτούς που επιβουλεύονται την ελλάδα και τον ελληνισμό, και διώχθηκε και παρεμποδίστηκε επειδή τόλμησε να εγκληματίσει. Το έγκλημα του ήταν ότι ήθελε αυτό τον ιερό τόπο ισχυρό και ανεξάρτητο.
Σχετικά με τα τορπιλισμένα έργα του και τη Σόγια διαβάστε παρακάτω αφού πρώτα προμηθευτείτε ηρεμιστικό για να μη φρικάρετε.
Ο Σωτήριος Σοφιανόπουλος γεννήθηκε το 1938 στην
Αθήνα. Το 1956 αποφοίτησε από το Γυμνάσιο Αναβρύτων. Σπούδασε Χημικός στο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης και στο Πολυτεχνείο Darmstadt της Γερμανίας. Διετέλεσε επί τετραετία Πρόεδρος του Συλλόγου Ελλήνων φοιτητών στη Γερμανία.
Επί 11 χρόνια διετέλεσε Αντιπρόεδρος και Διευθύνων Σύμβουλος της εταιρίας ΧΡΩΠΕΙ. Ειδικεύτηκε στην αναπτυξιακή έρευνα και τεχνολογία και μεταξύ άλλων κατασκεύασε τα πρώτα ελληνικά όπλα μετά το 1974.
Είχε αρχίσει και την κατασκευή βαλλιστικών πυραύλων αλλά για διαφόρους λόγους η παραγωγή σταμάτησε...
Στα εργαστήρια της ΧΡΩΠΕΙ συνέθεσε και το προωθητικό υγρό πυραύλων Υδραζίνη.
Στα ναυπηγεία Αυλίδος κατασκεύασε τορπιλακάτους που όμως η προσπάθεια για διαφόρους λόγους δεν συνεχίστηκε...
Προσεκλήθη από τον τότε πρωθυπουργό Κ. Καραμανλή να υποβάλει "οικονομικό υπόμνημα".
Για λογαριασμό του Υπουργείου Εθνικής Αμύνης έφερε σε πέρας υλικό εφαρμοσμένης έρευνας υψηλοτάτης τεχνολογίας με άκρως απόρρητη σύμβαση, το οποίο χαρακτηρίστηκε εθνικό θέμα υψίστης ασφάλειας, αλλά ποτέ δεν προσκλήθηκε στις δοκιμές...
Το 1972 απέδειξε ότι η σόγια ευδοκιμεί στη χώρα μας αλλά ναυάγησαν οι προσπάθειες του για βιομηχανική εκμετάλλευση...
Κατασκεύασε το πρώτο εργοστάσιο παρασκευής πρωτεϊνούχων αλεύρων υψηλής περιεκτικότητας σε οξέα. Την τεχνολογία ζήτησε εκτός των άλλων κρατών και η Βουλγαρία με ανταλλαγή τεχνολογίας παραγωγής κιτρικού οξέος, αλλά το κράτος δεν επέτρεψε τη συνεργασία αυτή και διέταξε το κλείσιμο του εργοστασίου.
Ο Σοφιανόπουλος είναι ο μόνος έλληνας στην ιστορία που κατάφερε και εξόρυξε πετρέλαιο από ελληνικό εδάφους επί δικτατορικής κυβέρνησης Παπαδόπουλου. Το πετρέλαιο στο Κερι της Ζακύνθου έχει την ιδιότητα να είναι σχεδόν επιφανειακό αναβλύζει και μπορεί να αντληθεί εύκολα και φθηνά ενώ οι Γερμανοί κατά τον Β'ΠΠ το αντλούσαν για τις ανάγκες του στρατού τους! Τις πετρελαιοπηγές των Γερμανών έφραξαν οι "απελευθερωτές" Άγγλοι. Τις φραγμένες πετρελαιοπηγές απόφραξε ο Σοφιανόπουλος επί δικτατόρων και άρχισε να βγάζει πετρέλαιο με αρχικό ρυθμό 50 βαρέλια την ημέρα. Τι έκαναν οι "δημοκράτες" της μεταπολίτευσης μόλις ξαναπήραν την εξουσία; Επί υπουργείας Εβερτ και κυβερνήσεων Καραμανλή επανέφραξαν τις πετρελαιοπηγές και δίωξαν τον Σοφιανόπουλο για το "εγκλημα" του αν και είχε πάρει όλες τις άδειες!!
Αυτά για να βλέπετε ποιοι δημιουργούν για αυτή τη χώρα και ποιοι καταστρέφουν.
Για τα περισσότερα από τα θέματα που θίγεις, έχω γράψει κάποια πράγματα αναλυτικά στο σχετικό θέμα, τουλάχιστον όσον αφορά το γιατί μου φαίνονται παντελώς απίθανα.

Παράθεση:
Και βέβαια δεν φταίει ο Γκιόλβας.
Φταίνε οι προδότες εντός των πυλών που το "προώθησαν" θαύοντας το και με τα σχέδια να καταλήγουν στο τέλος στην Τουρκία και από εκεί στους σιωνιστές.
Κατά τ'άλλα ακόμα και αυτό το "άρτεμις" που επιδεικνύεται σήμερα στις εκθέσεις παραμένει ένα αξιόλογο αντιαεροπορικό όπλο προστασίας αεροδρομίων και σημαντικών στόχων.
Για τον Γκιόλβα προσωπικά δεν έχω κάνει ενδελεχή έρευνα, για αυτό και μίλησα μόνο για όσα γνωρίζω.

Και με βάση όσα γνωρίζω, το Άρτεμις είναι από τις μεγαλύτερες αποτυχίες της ελληνικής αμυντικής βιομηχανίας. Τράβηξε απίστευτα κονδύλια, δεν απέδωσε τα συστήματα που χρειαζόταν η ΠΑ, δεν απέδωσε τα αναμενόμενα αποτελέσματα, δεν, απλά δεν. Με λίγα λόγια θα το χαρακτήριζα εύκολα παράδειγμα προς αποφυγή.

Τελικά, έχοντας προηγουμένως ξοδέψει πακτωλό χρημάτων για να έχουμε ένα «και-καλά» ελληνικό σύστημα, το 1991, μετά την κατάρρευση της πρώην ΕΣΣΔ και της επανένωσης των δυο Γερμανιών, παραλάβαμε εντελώς δωρεάν μεταξύ άλλων 504 (αν θυμάμαι καλά, ίσως 506) αντιαεροπορικά πυροβόλα εγγύς αεράμυνας Zu-23, κάνοντας εν ολίγοις, την ίδια δουλειά...(άσχετα αν τελικά ούτε αυτά αξιοποιήθηκαν και κατέληξαν στο πεζικό).

Επίσης, θα ήθελα να επισημάνω ότι συστήματα με τις ίδιες αρχές λειτουργίας που θα είχε το Άρτεμις 30 υπήρχαν ήδη από πολλές χώρες και πριν το Άρτεμις. Δεν θα ήταν κάτι καινούριο, ούτε φυσικά περίμεναν οι Ισραηλινοί την ΕΒΟ για να φτιάξουν τα δικά τους συστήματα. Αλλά τουλάχιστον θα ήταν κάτι δικό μας, θα επέστρεφαν τρόπον τινά τα χρήματα σε εμάς και τελικά θα είχαμε ένα δικό μας προϊόν που θα μπορούσαμε να το υποστηρίξουμε και με λίγη τύχη ίσως να πετυχαίναμε και κάποιες εξαγωγές.

Τελικά τίποτα από όλα αυτά δεν έγινε.

Ξαναλέω όμως, δεν θεωρώ ότι έφταιγε ο Γκιόλβας για αυτό, επίσης διευκρίνισα ότι τις πιο πρόσφατες αμφιλεγόμενες συνεντεύξεις αμφοτέρων, δεν μπορώ να τις λάβω σοβαρά στην όποια κριτική μου. Θεωρώ δηλαδή άδικο επειδή σε κάποια ηλικία είπαν κάποια πράγματα με τα οποία τέλος πάντων διαφωνώ, να κρίνω με βάση αυτά και την υπόλοιπη ζωή και το όποιο επιστημονικό τους έργο από αυτές τις συνεντεύξεις.

Άλλωστε παρόμοιες τραγικές αποτυχίες είδαμε και σε άλλα συστήματα, από το Πήγασος UAV (όχι το τωρινό) μέχρι το ΤΟΜΑ Λεωνίδας και αργότερα το Αλέξανδρος. Η συνταγή σε όλες τις περιπτώσεις η ίδια: Παίρνουμε άδεια παραγωγής για το σκαρί ενός ξεπερασμένου ξένου συστήματος, και με πολύ καλή διάθεσης και μεράκι (πολύ όμορφα μέχρι εδώ) προσπαθούμε ξεκινώντας από το μηδέν να το φτιάξουμε πάλι από την αρχή καταλήγωντας τελικά... στην αρχή. Ε, απλά η συνταγή αυτή δεν πετυχαίνει, τουλάχιστον όχι με τον τρόπο που μας το παρουσίασαν και το φανταστήκαμε και εμείς πριν κάποια χρόνια...

Μέχρι στιγμής, από καθαρά πραγματιστική σκοπιά, τα δείγματα γραφής που έχω δει τόσο από τον Σοφιανόπουλο όσο και από τον Γκιόλβα, είναι στην καλύτερη περίπτωση αντίγραφα ξένων συστημάτων (Ειδικά για τον Σοφιανόπουλο παράθεσα και κάποιες πηγές). Πράγμα το οποίο φυσικά δεν είναι απαραίτητητα κακό.

Το παραπάνω βέβαια είναι η προσωπική μου άποψη και δεν προσπαθώ να μεταπείσω κανέναν.

Φιλικά.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Viktor_Belenko : 12-01-09 στις 22:59
Απάντηση με παράθεση
  #175  
Παλιά 13-01-09, 09:26
Το avatar του χρήστη skeptic
skeptic Ο χρήστης skeptic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2006
Μηνύματα: 1.211
Προεπιλογή

The Priest, από τα γραπτά σου φαίνεται ότι είσαι κακοπροαίρετος και ερειστικός για αυτό και εγώ δεν πρόκειται να σε βοηθήσω άλλο στην έρευνα σου.
Ο καθένας έχει σχηματίσει την άποψη του ανάλογα με την ερευνά του.
Αλλά για τον Γκιόλβα είμαι ΚΑΘΕΤΟΣ, πρόκειται για έναν από τους πιο σπουδαίους εφευρέτες και ερευνητές που γένησε αυτός ο τόπος. ΤΕΛΟΣ._

υγ. Και το άρτεμις-30 είχε πολλές προσδοκίες και είχε θέσει πολύ ψηλά τον πηχη και οι προδότες το έθαψαν και το έδωσαν στους εχθρούς, γι'αυτό υπάρχει αυτή η πικρία, όχι ότι το απομεινάρι του που βγαίνει στις έκθεσεις είναι άχρηστο οπλοσύστημα, κάθε άλλο!
Απάντηση με παράθεση
  #176  
Παλιά 13-01-09, 22:39
The_Priest Ο χρήστης The_Priest δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-12-2008
Μηνύματα: 93
Προεπιλογή

Sceptic,

Πολύ ωραία. Από τα δικά μου γραπτά φαίνεται οτί είμαι κακοπροαίρετος και ερειστικός. Καλώς.

Όταν κάποιος χαρακτηρίζει σκουπίδια τα γραφώμενα κάποιου άλλου δεν είναι ερειστικός ετσι;

Όταν κάποιος αρνείται να δώσει πληροφορίες που είναι διαθέσιμες στο κοινό δεν είναι κακοπροαίρετος, σωστά;

Όταν κάποιος παραπληροφορεί τότε βοηθάει στην έρευνα και στην κριτική σκέψη σωστά;

Δέχθηκες ό,τι σου είπαν ή διάβασες επείδη ικανοποιεί ένα κομμάτι του εαυτού σου και θες να το επιβάλλεις και στους άλλους .... χωρίς αντίλογο.

Ούτε ποτέ έψαξες μόνος σου όπως προτρέπεις να κάνω. Έτοιμα στα δώσανε και είπες ναι..

Δεν είναι κακό να λες δεν ξέρω, δεν μπορώ να απαντήσω. Υγεία είναι, όταν δεν ξέρεις κάτι να το παραδέχεσαι.

Η πραγματικότητα είναι ότι απλά δεν θες να βοηθήσεις επειδή δεν μπορείς.

Ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι η παραπληροφόρηση έχει σοβαρές συνέπειες. Μια απο αυτές -που ίσως σε κάνει να ευαισθητοποιηθείς λίγο- είναι οτί υπάρχουν άνθρωποι που στερούν χρήματα από και παραμελούν την οικογένειά τους για να ικανοποιήσουν το πάθος τους.

Σταμάτα να υποβοηθάς αυτή την κατάσταση.

Τέλος να ξεκαθαρίσω ότι δεν έχω σχηματίσει καμμιά άποψη για τον Γκιόλβα γιατί απλά δεν με ενδιαφέρει και δεν καταλαβαίνω γιατί θα έπρεπε να έχω σχηματίσει κάποια άποψη. Αν έκανε ό,τι έκανε μπράβο του. Ούτε πλουσιότερο με έκανε ούτε φτωχότερο. Ούτε πιο γνωστό ούτε πιο άγνωστο. Ούτε έκανε κανέναν άστεγο να βρει στέγη.

Αν όμως δεν έκανε ό,τι υποτίθεται ότι έκανε τότε κάποιοι γίνονται πλουσιότεροι διαδίδοντας ψεύδη. Κάποιοι εξυπηρετούν και άλλους σκοπούς διαδίδοντας ψεύδη.

Αυτά που ρωτάω όμως δεν είναι θέμα άποψης, είναι απλά θέμα αν υπάρχουν ή όχι. Aν δεν υπάρχουν τότε κάτι γίνεται.

Ρωτάω λοιπόν, σε όποιον μπορεί να βοηθήσει:

1) Που βρίσκονται οι τουλάχιστον 10 "πατέντες" του Γκιόλβα. Πού μπορεί να τις βρει κάποιος;

2) Τι δημοσιεύσεις έχει κάνει ο Γκιόλβας;

3) Με τι έχει ασχοληθεί ερευνητικά;

4) Με ποιά κριτήρια έγινε η πρόσληψή του από το Ελληνικό κράτος;

5) Με τι ασχολήθηκε όταν πήγε στο εξωτερικό (από ότι έχει γραφεί πήγε και εκτός Ελλάδας)

6) Τι σπουδές έχει κάνει τελικά, είναι μηχανολόγος, είναι φυσικός, ειναι κάτι άλλο;

Για να καταλάβετε πως πρέπει να απαντηθούν τέτοιες ερωτήσεις, ρίξτε μια ματιά στα βιογραφικά γνωστων επιστημόνων από όλους τους κλάδους. Θα δείτε πόσο σαφή και αναλυτικά είναι.

Ένα πολύ καλό και παράλληλα συναφές παράδειγμα είναι εδώ: wikipedia link
Απάντηση με παράθεση
  #177  
Παλιά 15-01-09, 12:46
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Προσπάθησα να βρώ μέσω του google μια βιογραφία του Γ. Γκιόλβα...
Δυστυχώς δεν μπόρεσα να βρώ κάτι αξιόπιστο, απλά σκόρπιες αναφορές
με πληθώρα στοιχείων όπου άλλοι αναφέρουν 70 εφευρέσεις άλλοι για 78
και εδω ομιλούμε για 20....
Επίσεις και κάποι ανέφεραν πως συνεργάσθηκε με τον Τέσλα....
Ο Τεσλα πέθανε στην Αμερική το 43-44 όταν ο Γκίολβας ήταν 24 ετών...
Με μια λεπτομέρεια πως αρκετά χρόνια προς το τέλος της ζωής του είχε
απομονωθεί ο Τέσλα....
Πότε πρόλαβε να τον γνωρίσει και να συνεργασθεί και μάλιστα κατα την
διάρκεια του Β Παγκοσμίου Πολέμου ??????

Πιστεύω πως ήταν ενας αξιόλογος επιστήμονας αλλά απο εκεί και πέρα
οι παροικούντες την Ιερουσαλήμ τυχάρπαστοι βιογράφοι του κακό κάνουν
παρά καλό....

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #178  
Παλιά 16-01-09, 09:08
Το avatar του χρήστη skeptic
skeptic Ο χρήστης skeptic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2006
Μηνύματα: 1.211
Προεπιλογή

Τον Τέσλα είναι γνωστό ότι τον πρόδοσε στεγνά ο μεγιστάνας και χρηματοδότητης του Μόργκαν, όταν ο Τέσλα επιχείρησε να δώσει δωρεάν ασύρματη ενέργεια στον κόσμο, ο Μοργκαν αρνήθηκε ..λεγοντας "εάν δεν μπορώ να βάλω ένα μέτρο πάνω σε αυτό, δεν πρόκειται να το χρηματοδοτήσω".. αργότερα άφησαν τον Τέσλα να μαραζώσει δίχως καμία υποστήριξη ενώ όταν πέθανε στο ξενοδοχείο του εισέβαλαν πράκτορες του FBI και κατέσχεσαν τις περισσότερες πατέντες του.. (πάνω από 400!!!)
Είχε απόλυτο δίκιο ο Γκιόλβας για τη σιωνιστικό έλεγχο της ενέργειας, δεν μιλάμε για πολλά άτομα, 5-10 αιμομικτικές φαμίλιες ...
Απάντηση με παράθεση
  #179  
Παλιά 16-01-09, 11:33
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε skeptic εδω συζητάμε για τον Γ. Γκιόλβα...
Η αναφορά μου στον Τέσλα ήταν για το θέμα πως πολλοί αναφέρουν πως
ο Γ. Γκιόλβας συναντήθηκε με τον Τέσλα πράγμα απίθανο.....

Αυτό που θέλω να επισημάνω είναι πως δυστυχώς δεν υπάρχει μια βιογραφία
του Γ. Γκιόλβα ώστε να δύναται κάποιος να ανατρέξει....

Όλα τα άλλα είναι παραφιλολογίες.......
Στην προηγούμενη απαντησή μου αναφέρω και κάποια σημεία..

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #180  
Παλιά 16-01-09, 22:44
The_Priest Ο χρήστης The_Priest δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-12-2008
Μηνύματα: 93
Προεπιλογή

Δυστυχώς σιγή ιχθύος ακόμα και από τον δημιουργό του θέματος.

Πετάμε ένα πυροτέχνημα και "αν πιάσει έπιασε".

Φτάσαμε να θεωρούμε αξιόπιστη πηγή για θέματα καθαρά επιστημονικά κάποιες ιστοσελίδες για... "ζαντολάστιχα" και υπηρεσίες δικτύου που μεταξύ άλλων λένε και κάποια πράγματα για κάποιον Γκιόλβα.

Μάλιστα στην ίδια ιστοσελίδα υπάρχουν διαφορετικά "βιογραφικά" ανάλογα με το link που θα πατήσεις. Αυτό θα πει αξιοπιστία και σαφήνεια. Παίρνεις αυτό που σου αρέσει και φευγεις....

Δεν ντρεπόμαστε λίγο!!!

Εκεί έχουμε καταντήσει.....

Θα έπρεπε να ντρέπονται όλοι όσοι χρησιμοποιούν αυτές τις μεθόδους για να εξυπηρετήσουν τα συμφεροντά τους. Είδικα για το κακό που κάνουν σε νέους ανθρώπους, αφου στην ουσία καταστρέφουν κάθε έννοια κριτικής σκέψης απέναντι σε οτιδήποτε.

Όποιος κι αν ήταν ο Γκιόλβας, ό,τι και αν έκανε ή έλεγε, δεν του αξίζει τέτοια μεταχείρηση -ειδικά μετά θάνατον-.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη The_Priest : 16-01-09 στις 22:46
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.