Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 20-10-08, 14:12
Το avatar του χρήστη akirav
akirav Ο χρήστης akirav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-04-2008
Μηνύματα: 170
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Litsa
Παράδειγμα μπερδέματος που δεν οφείλεται σε δική μου πράξη αλλά του συνομιλητή μου
Λέει ο Ακίραβ 1,
«Και δυστυχως, τις φοβιες μου και τις αναστολες μου μου πηρε πολυ καιρο να τις καταπολεμησω
γιατι πιστευα οτι υπερασπιζομενος τις θεσεις της χωρας μου, γινομαι ακραιος...
Καλα κανεις παντως και υπερασπιζεσαι τα δικαια της δικιας σου χωρας.
Εγω για αρκετο καιρο ντρεπομουν.»

Μετά από καιρό (αφού έχουν προηγηθεί τα σχόλιά μου) το διόρθωσε διευκρινίζοντας ότι
2, «ΔΕΝ ντρεπομαι να υπερασπιστω αυτα που πιστευω οτι μας αξιζουν σα χωρα.»

Φυσικά το ένα με το άλλο είναι διαφορετικά πράγματα διότι όλοι οι πολίτες πιστεύουν, όπως και γω και συ,
για το τι αξίζει για την χώρα τους και δεν σημαίνει πως αυτά τα χιλιάδες πιστεύω των εκατομμυρίων πολιτών
πρέπει απαραίτητα να ταυτίζονται και όσοι έχουν διαφορετική άποψη είναι πήξηδες δήξηδες ή πρέπει να ντρέπονται.

Λέει λοιπόν ο Ακιραβ το 1, αναπτύσσω εγώ ένα σκεπτικό για να του αποδείξω ότι είναι λάθος και καταλήγω
στο παράδειγμα «Αν αλλαξει αυριο κυβερνηση και ερθει ο Συνασπισμος ... εσύ θα πρέπει να φωνάζεις άλλα;»
και ο ακίραβ (που εν τω μεταξύ έχει ακυρώσει την πρώτη του δήλωση) μου την λέει και από πάνω
«Με συγχωρεις. Καπου χανει η ολη σκεψη σου, δε νομιζεις?»

Μα δεν είναι δική μου σκέψη αυτό, δική σου είναι βρε Ακίραβ ,διότι εσύ είπες αρχικά ότι
«υπερασπίζεσαι τις θέσεις της χώρας σου» (εννοώντας άνευ δικής σου κρίσης) και αυτή η θέση χάνει, όχι η δική μου

Άντε τώρα να εξηγήσεις στον κάθε έναν που περνάει και διαβάζει τα 2 - 3 τελευταία μηνύματα, τι ακριβώς
έχει ειπωθεί εδώ και τι όχι. Μάλλον για πόλεμο εντυπώσεων πρόκειται από μερικούς και όλο αυτό το διάστημα,
(ad hominem) υποτίμησα τις συνέπειες και τώρα ότι θέμα γράφω πρέπει να βάζω και μια φωτοτυπία απ το βιογραφικό μου
και που γεννήθηκα και που μεγάλωσα.


Αυτό δεν είναι όμως λόγος ότι και όπου γράφω την άποψή μου να έρχεσαι σαν πελάτης και να μου κάνεις
διαφήμιση και να λες ότι λες, υστερία είναι … ντροπής πράγματα δηλαδή. Ad hominem.
Αυτα που λες στην αρχη, δειχνουν ακριβως οτι δεν ξερεις απο που να πιαστεις. Συνεχισε να παιζεις με τις λεξεις.
Εσυ εκτιθεσαι, και θα εκτιθεσαι ακομα περισσοτερο οσο προσπαθεις να στρεψεις την κουβεντα εκει.

Εχεις παραδεχθει δημοσια οτι σε λενε Ραντμιλα κι εχεις Σκοπιανικη καταγωγη.
Σε οσα φορουμ σε εχω δει, εισαι σφοδρα εναντια στις ελληνικες θεσεις, κρυβομενη πισω απο τον υποτιθεμενο ελληνικο εθνικισμο που εχουν αυτες οι θεσεις, και (φυσικα) δε στεκεσαι ποτε στον Σκοπιανικο εθνικισμο (ακομα κι αν λενε οτι καταγονται απο το Μ.Αλεξανδρο).
Ο λογος που σου ζηταω ΕΝΑ (1) ποστ σου που να εχεις κατηγορησει το Σκοπιανικο εθνικισμο ειναι οτι πιστευω οτι κανεις προπαγανδα υπερ της χωρας σου λεγοντας οτι κυνηγας τον εθνικισμο.
Αναφερω δλδ την καταγωγη σου και το ονομα σου, ακριβως για να δειξω αυτο το πραγμα.

Επαναλαμβανω:
Φερε ΕΝΑ (1) ποστ σου που καταδικαζεις το Σκοπιανικο εθνικισμο.
(ΚΑΝΕΝΑ δεν εχεις γραψει. Το τι μαχεσαι Ραντμιλα ειναι ολοφανερο).

Θα μου απαντησεις εσυ γιατι καταφερθηκες εναντιον μου με προσβολες, (Α1) ενω υποτιθεται οτι δεν κανεις "Ρητορικες Πλανες" (Logical Fallacies).

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη akirav : 20-10-08 στις 14:15
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 20-10-08, 18:25
Το avatar του χρήστη Giorgos
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2004
Περιοχή: Stockholm
Μηνύματα: 775
Προεπιλογή

Μα αυτό που είπα εγώ είναι πως ένα τέτοιο θέμα δεν αλλάζει γιατί τότε δε θα αντικατοπτρίζει την θέληση του λαου, και η κυβένρηση θα πέσει με την κατηγορια της προδοσίας της εθνικής ιστορίας.. δε μπορείς να μου λες και αν βγει άλλη κυβέρνηση και κρύψει τον ήλιο.. γίνετε κάτι τέτοιο; Δηλαδή ούτε σαν επιχείρημα στέκει αυτό που λες ούτε σαν παράδειγμα..

Όσο για τους Σκοπιανούς, θέλω να πιστεύω ότι δε τους σχολιάζεις και δε τους κράζεις για τον εθνικισμό τους ο οποιος έχει περάσει όρια τρέλας.. γιατί πολύ απλά δεν είναι ο λαός σου και δεν νιώθεις ευθύνη για αυτούς. Και εγώ προτιμώ να κρίνω τους δικούς μου περισσότερο γιατί αυτό έχει αξια.
Αλλα θα μπορούσες πολύ απλά να πεις και για να κλήσεις το στόμα στον akirav ότι ναι.. οι Σκοπιανοί είναι μαλακες εθνικιστές, μια ομάδα εθνοτήτων που τα έχουν μπερδέψει μετά από τόση πλύση εγκεφαλου.. και να τελειώνεις με αυτόν. Γιατί δε το κανεις;
Όταν αφήνουμε ερωτηματικά τέτοιου τύπου δε φταίει ο άλλος που μας την λέει..
φιλικά
Γιώργος
__________________
"Knowledge speaks, but wisdom listens." (Jimi Hendrix)
Για αυτούς που με ξέρουν... Γεώργιος Σαββίδης!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 20-10-08, 20:06
Το avatar του χρήστη akirav
akirav Ο χρήστης akirav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-04-2008
Μηνύματα: 170
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos
Αλλα θα μπορούσες πολύ απλά να πεις και για να κλήσεις το στόμα στον akirav ότι ναι.. οι Σκοπιανοί είναι μαλακες εθνικιστές, μια ομάδα εθνοτήτων που τα έχουν μπερδέψει μετά από τόση πλύση εγκεφαλου.. και να τελειώνεις με αυτόν. Γιατί δε το κανεις;
Mε συγχωρεις.
Πιστευεις οτι θα εφτανε κατι τετοιο?
Μετα απο δικες μου ερωτησεις (και πολλων αλλων), δε θα σου φαινοταν 100% ξεκαρφωμα να βγει και να πει "απεταξαμην"?
Η Ραντμιλα εχει χρονια τωρα που βγαινει σε φορουμ και "μαχεται" τον ΕΛΛΗΝΙΚΟ εθνικισμο ενω ΠΟΤΕ και σε κανενα φορουμ δεν εχει πει ουτε κουβεντα για τον Σκοπιανικο.
Ε, σε συνδυασμο με τη Σκοπιανικη καταγωγη της, δε μου φαινονται και πολυ αγαθες οι προθεσεις της.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 21-10-08, 09:06
Το avatar του χρήστη Litsa
Litsa Ο χρήστης Litsa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2006
Περιοχή: ολούθε
Μηνύματα: 2.315
Προεπιλογή

Παράθεση:
Είπε ο Ακίραβ
Συνεχισε να παιζεις με τις λεξεις. Εσυ εκτιθεσαι, και θα εκτιθεσαι ακομα περισσοτερο
οσο προσπαθεις να στρεψεις την κουβεντα εκει.
Δεν εκτίθομαι καθόλου βρε Ακίραβ.

Εσύ είπες το 1, (υπερασπίζομαι τις θέσεις της χώρας μου).
Μετά ανακάλεσες λέγοντας το 2, (υπερασπίζομαι αυτα που πιστεύω οτι αξιζουν στην χώρα μου).
Παρόλα αυτά αν συνυπολογίσουμε το γεγονός ότι μου δίνεις συγχαρητήρια επειδή ακολουθώ πιστά
την προπαγάνδα της δικής μου χώρας μου ( * ) τότε προκύπτει απ τα συμφραζόμενα πως αυτό που
ισχύει για εσένα δεν είναι ούτε το 1 ούτε το 2.

Το 1 δεν ισχύει διότι αποδείξαμε πως είναι αφελής όποιος λέει κάτι τέτοιο παρόλα αυτά είναι
και παραμένει μια εκδοχή γλυκανάλατης ρητορικής πλάνης.
Άλλωστε το ανακέλεσες αργότερα.

Το 2 δεν ισχύει διότι ένας λογικός άνθρωπος που υπερασπίζεται αυτά που πιστεύει ότι αξίζουν στην
χώρα του, αν είναι ειλικρινής με αυτό που λέει, τότε ΔΕΝ είναι δυνατόν να δίνει συγχαρητήρια στους
υποτιθέμενους αντιπάλους του επειδή αυτοί ακολουθούν πιστά την προπαγάνδα της χώρας τους.
(Μπράβο σε μένα που υπερασπίζομαι αυτά που πιστεύω πως μου αξίζουν σαν χώρα μπράβο και σε σένα
που υπερασπίζεσαι την προπαγάνδα της χώρας σου, δηλαδή σα να λέμε «μπράβο σε σένα που υποστηρίζεις την
προπαγάνδα της χώρας σου και μου δίνεις την ευκαιρία να λέω και γω νεοελληνικές εθνικιστικές αρλούμπες ενδεδυμένες με την αθωότητα του αγνού πατριωτισμού»)

Αυτές οι δηλώσεις, στο σύνολό τους μας οδηγούν σε άλλου είδους συμπεράσματα.

Ο χρήστης Ακιραβ προσπαθεί να πείσει πως οι όποιες εθνικιστικές απόψεις του ταυτίζονται
(ή πρέπει να ταυτίζονται) με τις επίσημες θέσεις της ελλάδας ή τέλος πάντων προσπαθεί να
δημιουργήσει ένα τέτοιο κλίμα.

Χρησιμοποιεί το Logical Fallacies C6
Fallacies of Presumption ---- Πλάνες αποδείξεων που θεμελιώνουν πίστη
C 6 Bifurcation / False Dilemma ----Πλάνη από παρουσίαση παραπλανητικών διλημμάτων

Δηλαδή, μας λέει ότι υπάρχουν δύο μόνο επιλογές (ενώ υπάρχουν και πολλές άλλες).
1
Ή θα πολεμάς τον ελληνικό εθνικισμό
(κατά τον Ακίραβ όποιος μάχεται τον ελληνικό εθνικισμό είναι σκοπιανός)

2
Ή θα πρέπει να πολεμάς τον Σκοπιανικό εθνικισμό
(Κατά τον Ακίραβ ο Σκοπιανικός εθνικισμός μπορεί να πολεμηθεί αποτελεσματικά μόνο αν
χρησιμοποιεί κάποιος με τυφλή εμπιστοσύνη τα νεοελληνικά εθνικιστικά επιχειρήματα)

Φυσικά υπάρχουν και άλλες επιλογές, παράδειγμα, πιστεύω πως ο ελληνικός ή ο τουρκικός ή
σκοπιανικός εθνικισμός είναι οι διαφορετικές όψεις του ίδιου νομίασματος. Ο ένας τροφοδοτεί τον άλλο.
Επομένως δεν θεωρώ ότι είναι ορθό να χρησιμοποιώ τα όπλα του ενός για να πολεμήσω τον άλλο αλλά προτιμώ
με λογική και επιχειρήματα να υπερασπίζομαι την δημοκρατία και την ελευθερία.

Αν έρθει εδώ ένας ακραίος εθνικιστής Αλβανός ή Σκοπιανός ή Τούρκος και μας λέει διάφορα ξέρω πολύ καλά
τι θα του πω.

( * ) Η δική μου χώρα είναι η Ελλάδα, ο Ακίραβ όταν λέει «ακολουθώ πιστά την προπαγάνδα της χώρας μου»
εννοεί ότι η χώρα μου είναι τα Σκόπια. Το αποδέχομαι αυτό ΜΟΝΟ στο παρόν μήνυμα και ΜΟΝΟ για οικονομία λόγου
για να εξελιχεί η συζήτηση.

Παράθεση:
Είπε ο Γιώργος
Αλλα θα μπορούσες πολύ απλά να πεις και για να κλήσεις το στόμα στον akirav ότι ναι.. οι Σκοπιανοί είναι
μαλακες εθνικιστές, μια ομάδα εθνοτήτων που τα έχουν μπερδέψει μετά από τόση πλύση εγκεφαλου..
και να τελειώνεις με αυτόν. Γιατί δε το κανεις;
Δεν νομίζω ότι αυτό είναι λύση του προβλήματος ούτε ότι θα τελειώσω, απεναντίας αυτά είναι ένα
ιδιόμορφο τρολλινγ και τραυματισμός του δικού μου εγωισμού αφού θα κάνω δηλώσεις κατά πως γουστάρει
ο κάθε Ακίραβ.

Μετά σκέψου ότι αυτό έχει γίνει εν μέρη, όχι βέβαια με την ακραία δική σου διατύπωση.
Μου ζήτησε ΜΙΑ δήλωση και του βρήκα ΔΥΟ δηλώσεις παρόλα αυτά επέστρεψε και ζητούσε να του αναλύσω
ΠΩΣ καταφέρομαι εναντίον του Σκοπιανικού εθνικισμού. (δες μήνυμα 16 και τα λινκ.)
Αυτό οφείλεται διότι όπως είπα και παραπάνω προφανώς ο Ακίραβ αντιλαμβάνεται την πολεμική στον
σκοπιανικό εθνικισμό ΜΟΝΟ αν υιοθετεί κάποιος ανεπιφύλακτα τις θέσεις του νεοελληνικού εθνικισμού.
Οποιοσδήποτε επιλέγει άλλες οδούς και άλλη αντίληψη τότε μάλλον θα υποστεί το ad hominem του Ακιραβ
και του κάθε Ακίραβ.

Και για να τελειώνουμε, ΖΗΤΩ η Δημοκρατία, ΖΗΤΩ η Ελευθερία,


υγ
είναι το τελευταίο μήνυμα που γράφω εδώ σχετικά με εθνικισμούς.
Όποιος θέλει κάτι να ρωτήσει πάει στο αντίστοιχο θέμα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Litsa : 21-10-08 στις 09:11
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 21-10-08, 13:32
Το avatar του χρήστη Giorgos
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2004
Περιοχή: Stockholm
Μηνύματα: 775
Προεπιλογή

Βασικά από ότι βλέπω δε βγάζει η κουβέντα πουθενά.. Εγώ για παράδειγμα και να ήμουν σε μια συζήτηση στα μαχαιρια με κάποιον, αν έλεγε κάτι που πιστεύω θα συμφωνούσα.. αλλα δε νομίζω να είναι ο εγωισμός που σε κάνει να μην απαντάς..
Σε μια σοβαρή συζήτηση δε χωράνε εγωισμοί τέτοιου τύπου.. αν σου πει ο χειρότερος εχθρός σου ότι ο Μπούς είναι μαλάκας.. εσύ δε θα συμφωνήσεις μαζί του από εγωισμό;

Όσο για τον εθνικισμό νομίζω τα μπερδεύεις.. Εθνικισμός δεν είναι να θέλουμε να μη παραχωρήσουμε το όνομα μιας ελληνικής ονομασίας σε ένα κράτος το οποιο το χρησιμοποιεί με σκοπό την παραχάραξη της εθνικής μας ιστορίας και με απώτερο σκοπό τις βλέψεις του σε ελληνική γη!
Να θέλουμε τα δικαια για την πατρίδα μας και να πολεμάμε για αυτά.. εκτος και αν εννοείς ότι όλοι οι έλληνες και το κράτος μαζί είμαστε εθνικιστές..

Αλλα τα παλιότερα σου post που με προέτρεψες να διαβάσω δε μου απαντάνε σε αυτό που σου ζήτησα.. και ούτε ήταν το παράδειγμα που σου έδωσα για το πως θα μπορούσες να απαντήσεις ακραίο.. η αλήθεια είναι.
Είναι ένα εθνικιστικό καθεστώς και οι πολίτες στην πλειοψηφία τους ακολουθούν τις ιδέες της κυβέρνησης..
Θα ήταν πολύ πιο απλά τα πράγματα και θα με βοηθούσε να συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου και να δεχτώ τις προθέσεις σου ως αγαθές, αν πολύ απλά τους έκρινες και αυτούς όπως τους πρέπει.

Η ρητορική πλάνη είναι πάντως ένα εργαλείο που μάλλον εσύ χρησιμοποιείς πιο πολύ από τον akirav. Αυτό θα μπορούσες να το αντικρούσεις αν όντως έλεγες ότι ναι, το Σκοπιανικο κράτος είναι η χρήση αυγή των Βαλκανίων
και να συνέχιζες το θέμα. Αλλα όταν ανοίγεις ένα θέμα σαν αυτό, μονο και μονο για να αναδείξεις το ποσο εθνικιστικά προς εσένα φέρεται ένας χρηστης του φόρουμ, έ μάλλον κάτι δε πάει καλά ρε Λίτσα..
__________________
"Knowledge speaks, but wisdom listens." (Jimi Hendrix)
Για αυτούς που με ξέρουν... Γεώργιος Σαββίδης!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 21-10-08, 22:57
Το avatar του χρήστη akirav
akirav Ο χρήστης akirav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-04-2008
Μηνύματα: 170
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Litsa
Δεν εκτίθομαι καθόλου βρε Ακίραβ.

Εσύ είπες το 1, (υπερασπίζομαι τις θέσεις της χώρας μου).
Μετά ανακάλεσες λέγοντας το 2, (υπερασπίζομαι αυτα που πιστεύω οτι αξιζουν στην χώρα μου).
Παρόλα αυτά αν συνυπολογίσουμε το γεγονός ότι μου δίνεις συγχαρητήρια επειδή ακολουθώ πιστά
την προπαγάνδα της δικής μου χώρας μου ( * ) τότε προκύπτει απ τα συμφραζόμενα πως αυτό που
ισχύει για εσένα δεν είναι ούτε το 1 ούτε το 2.

Το 1 δεν ισχύει διότι αποδείξαμε πως είναι αφελής όποιος λέει κάτι τέτοιο παρόλα αυτά είναι
και παραμένει μια εκδοχή γλυκανάλατης ρητορικής πλάνης.
Άλλωστε το ανακέλεσες αργότερα.

Το 2 δεν ισχύει διότι ένας λογικός άνθρωπος που υπερασπίζεται αυτά που πιστεύει ότι αξίζουν στην
χώρα του, αν είναι ειλικρινής με αυτό που λέει, τότε ΔΕΝ είναι δυνατόν να δίνει συγχαρητήρια στους
υποτιθέμενους αντιπάλους του επειδή αυτοί ακολουθούν πιστά την προπαγάνδα της χώρας τους.
(Μπράβο σε μένα που υπερασπίζομαι αυτά που πιστεύω πως μου αξίζουν σαν χώρα μπράβο και σε σένα
που υπερασπίζεσαι την προπαγάνδα της χώρας σου, δηλαδή σα να λέμε «μπράβο σε σένα που υποστηρίζεις την
προπαγάνδα της χώρας σου και μου δίνεις την ευκαιρία να λέω και γω νεοελληνικές εθνικιστικές αρλούμπες ενδεδυμένες με την αθωότητα του αγνού πατριωτισμού»)

Αυτές οι δηλώσεις, στο σύνολό τους μας οδηγούν σε άλλου είδους συμπεράσματα.

Ο χρήστης Ακιραβ προσπαθεί να πείσει πως οι όποιες εθνικιστικές απόψεις του ταυτίζονται
(ή πρέπει να ταυτίζονται) με τις επίσημες θέσεις της ελλάδας ή τέλος πάντων προσπαθεί να
δημιουργήσει ένα τέτοιο κλίμα.

Χρησιμοποιεί το Logical Fallacies C6
Fallacies of Presumption ---- Πλάνες αποδείξεων που θεμελιώνουν πίστη
C 6 Bifurcation / False Dilemma ----Πλάνη από παρουσίαση παραπλανητικών διλημμάτων

Δηλαδή, μας λέει ότι υπάρχουν δύο μόνο επιλογές (ενώ υπάρχουν και πολλές άλλες).
1
Ή θα πολεμάς τον ελληνικό εθνικισμό
(κατά τον Ακίραβ όποιος μάχεται τον ελληνικό εθνικισμό είναι σκοπιανός)

2
Ή θα πρέπει να πολεμάς τον Σκοπιανικό εθνικισμό
(Κατά τον Ακίραβ ο Σκοπιανικός εθνικισμός μπορεί να πολεμηθεί αποτελεσματικά μόνο αν
χρησιμοποιεί κάποιος με τυφλή εμπιστοσύνη τα νεοελληνικά εθνικιστικά επιχειρήματα)

Φυσικά υπάρχουν και άλλες επιλογές, παράδειγμα, πιστεύω πως ο ελληνικός ή ο τουρκικός ή
σκοπιανικός εθνικισμός είναι οι διαφορετικές όψεις του ίδιου νομίασματος. Ο ένας τροφοδοτεί τον άλλο.
Επομένως δεν θεωρώ ότι είναι ορθό να χρησιμοποιώ τα όπλα του ενός για να πολεμήσω τον άλλο αλλά προτιμώ
με λογική και επιχειρήματα να υπερασπίζομαι την δημοκρατία και την ελευθερία.

Αν έρθει εδώ ένας ακραίος εθνικιστής Αλβανός ή Σκοπιανός ή Τούρκος και μας λέει διάφορα ξέρω πολύ καλά
τι θα του πω.

( * ) Η δική μου χώρα είναι η Ελλάδα, ο Ακίραβ όταν λέει «ακολουθώ πιστά την προπαγάνδα της χώρας μου»
εννοεί ότι η χώρα μου είναι τα Σκόπια. Το αποδέχομαι αυτό ΜΟΝΟ στο παρόν μήνυμα και ΜΟΝΟ για οικονομία λόγου
για να εξελιχεί η συζήτηση.



Δεν νομίζω ότι αυτό είναι λύση του προβλήματος ούτε ότι θα τελειώσω, απεναντίας αυτά είναι ένα
ιδιόμορφο τρολλινγ και τραυματισμός του δικού μου εγωισμού αφού θα κάνω δηλώσεις κατά πως γουστάρει
ο κάθε Ακίραβ.

Μετά σκέψου ότι αυτό έχει γίνει εν μέρη, όχι βέβαια με την ακραία δική σου διατύπωση.
Μου ζήτησε ΜΙΑ δήλωση και του βρήκα ΔΥΟ δηλώσεις παρόλα αυτά επέστρεψε και ζητούσε να του αναλύσω
ΠΩΣ καταφέρομαι εναντίον του Σκοπιανικού εθνικισμού. (δες μήνυμα 16 και τα λινκ.)
Αυτό οφείλεται διότι όπως είπα και παραπάνω προφανώς ο Ακίραβ αντιλαμβάνεται την πολεμική στον
σκοπιανικό εθνικισμό ΜΟΝΟ αν υιοθετεί κάποιος ανεπιφύλακτα τις θέσεις του νεοελληνικού εθνικισμού.
Οποιοσδήποτε επιλέγει άλλες οδούς και άλλη αντίληψη τότε μάλλον θα υποστεί το ad hominem του Ακιραβ
και του κάθε Ακίραβ.

Και για να τελειώνουμε, ΖΗΤΩ η Δημοκρατία, ΖΗΤΩ η Ελευθερία,


υγ
είναι το τελευταίο μήνυμα που γράφω εδώ σχετικά με εθνικισμούς.
Όποιος θέλει κάτι να ρωτήσει πάει στο αντίστοιχο θέμα.
Το κραταω, μην τυχον και το σβησεις.

Το μονο που εχω να πω στα παχνιδια που κανεις με τι λεξεις,
ειναι οτι αυτην την στιγμη, οι αποψεις μου ταυτιζονται με τις αποψεις της χωρας μου. Αν αλλαξει αποψεις η χωρα μου, ΕΓΩ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ και για αυτα θα μαχομαι.
Ειναι κατανοητο? Δε νομιζω οτι χρειαζεται αλλη επεξηγηση.
Τα υπολοιπα που λες για εθνικισμους δεν τα καταλαβα:
ΣΕ ΠΡΟΚΑΛΩ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΜΟΥ ΔΕΙΞΕΙΣ ΕΝΑ ΠΟΣΤ ΜΟΥ ΠΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΘΝΙΚΙΣΤΙΚΟΥ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ.

Απο την αλλη, περιμενω ακομα ΕΝΑ (1) ποστ σου που να ειναι εναντιον του Σκοπιανικου εθνικισμου (Φυσικα, ΔΕΝ υπαρχει ουτε ενα). Και γι'αυτο το γυρνας στο καλαματιανο.

Και γιατι δε μας εξηγεις ΓΙΑΤΙ μου επιτεθηκες προσωπικα (Α1) ενω εσυ ΔΕΝ κανεις λογικα σφαλματα.

Over and out απο εμενα. (Αν και ξερω οτι θα πεις οτι φευγω γιατι δεν εχω επιχειρηματα)
Ο κοσμος εχει ματια και βλεπει και καταλαβαινει οτι συνεχιζεις να κανεις προπαγανδα για τη χωρα σου. Συγχαρητηρια και παλι.
Θα το κανω κι εγω.


http://www.metafysiko.gr/forum/showp...&postcount=633
http://www.metafysiko.gr/forum/showp...&postcount=630
Μπορεις να μας εξηγησεις ΤΙ λες εναντιον του Σκοπιανικου εθνικισμου εδω?
Αφου για το ενα ειχες αρχισει να προσπαθεις να δικαιολογησεις το Γκρουεφσκι που καταθετει στεφανι στην "ενωμενη" "Μακεδονια", λεγοντας οτι ειναι φωτοσοπ. Δλδ, παλι ελεγες για τον Ελληνικο εθνικισμο και την προπαγανδα του...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη akirav : 21-10-08 στις 23:01
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 21-10-08, 23:03
Το avatar του χρήστη akirav
akirav Ο χρήστης akirav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-04-2008
Μηνύματα: 170
Προεπιλογή

ΚΙ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ:
Φερε ΕΝΑ (1) δικο μου ποστ που ειναι εθνικιστικο.
Και φερε κι ενα δικο σου ποστ που ειναι κατα του εθνικισμου των Σκοπιανων.


Ξες κατι?
Χαιρομαι πολυ που ανοιξες νημα ειδικα για μενα.
Να'σαι καλα...

(Παρακαλω, να μη συγχωνευθει με το προηγουμενο. Θεωρω οτι υπαρχει λογος)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη akirav : 21-10-08 στις 23:04
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 22-10-08, 13:28
Το avatar του χρήστη Litsa
Litsa Ο χρήστης Litsa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2006
Περιοχή: ολούθε
Μηνύματα: 2.315
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ακίραβ είπε
1.
«Το μονο που εχω να πω στα παχνιδια που κανεις με τι λεξεις,
ειναι οτι αυτην την στιγμη, οι αποψεις μου ταυτιζονται με τις αποψεις της χωρας μου.
Αν αλλαξει αποψεις η χωρα μου, ΕΓΩ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ και για αυτα θα μαχομαι.»

2.
«Και δυστυχως, τις φοβιες μου και τις αναστολες μου μου πηρε πολυ καιρο να τις καταπολεμησω
γιατι πιστευα οτι υπερασπιζομενος τις θεσεις της χωρας μου, γινομαι ακραιος...
Καλα κανεις παντως και υπερασπιζεσαι τα δικαια της δικιας σου χωρας.
Εγω για αρκετο καιρο ντρεπομουν.»


Δε μας τα λες καλά βρε Ακιραβ, απ την μια ρητορική αντίφαση στην άλλη πέφτεις. Θα σπάσεις κάνα χέρι στο τέλος και θα έχω και τύψεις.
Δηλαδή μας ανακοινώνεις πως οι φοβίες σου και οι αναστολές σου δεν ήταν τελικά για τις θέσεις της χώρας σου
αλλά για τις δικές σου θέσεις οι οποίες καταλαβαίνεις στο πίσω μέρος του κεφαλιού σου πως είναι λιγουλάκι
ακραίες.

Βέβαια εδώ μας βάζεις και ένα άλλο παράγοντα πως συμπτωματικά ταυτίζονται οι θέσεις σου με τις θέσεις
της χώρας σου (εδώ χωράει κουβέντα διότι δεν ισχύει αυτό που λες) αλλά και πάλι σου ξαναλέω, το ότι δίνεις
συγχαρηρητήρια σε αυτόν που (κατ εσέ) υπερασπίζεται την προπαγάνδα της χώρας του (το θεωρείς φυσιολογικό)
δείχνει πως τίποτα από όσα μας λες δεν ισχύει.

Είναι σα να λέει ένας Χριστιανός πως είναι Χριστιανός γιατί είναι βέβαιος πως η μοναδική αληθινή θρησκεία
είναι ο Χριστιανισμός και ο μοναδικός αληθινός θεός είναι ο Ιησούς και μετά να δίνει συγχαρητήρια σε
ένα Άραβα μουσουλμάνο που είναι μουσουλμάνος και υπερασπίζεται την προπαγάνδα της δικής του θρησκείας.

Μια τέτοια δήλωση από ένα Χριστιανό εξουδετερώνει την αρχική του δήλωση περί πίστης στον μοναδικό θεό Ιησού
και ότι αληθινή θρησκεία είναι ο Χριστιανισμός. Μας κάνει να υποθέσουμε πως εκεί που πραγματικά πιστεύει είναι
η προπαγάνδα και η φλυαρία και τα περί αληθινών θρησκειών και θεών είναι μέρος της προπαγάνδας του και μέρος
του wash brain που έχει υποστεί.

Δε ξέρω αν με "πιάνεις".

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Litsa : 22-10-08 στις 13:29
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 22-10-08, 17:05
Το avatar του χρήστη Seleykos
Seleykos Ο χρήστης Seleykos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-10-2007
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή

τι απο οσα λεει συνηθως η Λιτσα εμπιπτουν στο πρωτο ποστ της:

1. τα Σκοπια εχουν διακαιωμα αυτοπροσδιορισμου
2. αφου εχουν διακαιωμα αυτοπροσδιορισμου πρεπει να το δεχτουμε και εμεις
3. αφου εχουν διακαιωμα αυτοπροσδιορισμου αρα εχουν και δικιο
4. αφου τους λενε ολοι ετσι, αρα ειναι
5. αφου του λενε ολοι ετσι αρα πρεπει να τους πουμε και εμεις
6. αφου το θελουν αν δεν το θελουμε εμεις ειμαστε κακοι
7. ειναι μικροι αρα καλοι
8. ειναι μικροι αρα δεν κινδυνευουμε
9. αφου ολα τα εθνη εχουν ανθρωπους που μπορει να μην ειναι αυτο που πιστευουν αρα η εννοια του εθνους ειναι λανθασμενη (δηλαδη αφου το ολον δεν ειναι 100% σιγουρο αλλα 90% αρα το 90% δεν αποτελει ομαδα )
10. Η ανθρωπολογια ειναι κακη γιατι ο ανθρωπος δεν ειναι ζωο
11. τι μας νοιαζει αν οι Ελληνες ειναι απογονοι των αρχαιων αφου σημερα ειναι κακομοιρηδες, και γιατι δεν ασχολουμαστε με τα κοινωνικα προβληματα αλλα με τα Σκοπια
12. οποιος διαχωριζει τους ανθρωπους σε ρατσες ειναι ρατσιστης
13. οποιος σε εθνη ειναι εθνικιστης
14. οποιος δεν θελει να ονομασει τους Σκοπιανους Μακεδονες μισει τους Εβραιους τους ομοφυλοφιλους δεν εχει ενυδρειο και ειναι γενικα κακος
15. θετεις ενα επιχειρημα που σε βολευει αλλα δεν θετεις μαζι αλλα 500 τα οποια γνωριζεις αλλα δεν σε βολευουν
16. δεν υπαρχουν σταθερα σημεια. Μπορει καποιος να λεγεται Μακεδονας σημερα επειδη ετσι γουσταρει ενω χτες λεγοταν καποιος αλλος για τελειως διαφορετικο λογο (π.χ. γιατι ηταν)
17. οι Σκοπιανοι ειναι Μακεδονες επειδη κατοικουν στη Μακεδονια αρα το εθνος τους ειναι Μακεδονικο , ενω το οτι πριν γινουν γεωγραφικα Μεκεδονες δεν ηταν και εθνικα δεν παιζει ρολο παρολο που υπηρχε εθνος Μακεδονων στην αρχαιοτητα
Δηλαδη απο την μια δεχεσαι το δικαιωμα μεταλλαξης απο γεωγραφικο σε εθνικο αλλα δεν δεχεσαι οτι πριν γινουν γεωγραφικα Μακεδονες ηταν εθνικα κατι αλλο. Πως γινεται δηλαδη ο ιδιος λαος να μετατρεπεται απο εθνικα σε γεωγραφικα και μετα απο γεωγραφικα σε εθνικα αποβαλοντας την προτερη εθνικοτητα ακομα δεν το καταλαβα ως λογικο σχημα.
18. απεριοριστο δικαιωμα και απολυτη ελευθερια κατα την κατασκευη ενως εθνους (κανενας κανονας) αλλα απολητη καταχρηση του ονοματος και της ιστοριας μετα την κατοχυρωση της κατασκευης (π.χ. δεν εχει σημασια ποιος ανηκει σαυτο το εθνος δεν εχει σημασια η γλωσσα η εθνικοτητα η παραδοση η ιστορια ομως αφου ονομαζομαστε Μακεδονες αρα ειμαστε και απογονοι και εχουμε και μειονοτητα σε αλλα κρατη και ηταν η περιοχη δικια μας παντα και πρεπει να γινει ξανα δικια μας)
19. η ονομασια Μακεδονικη γλωσσα ειναι πολιτικη αφου στην ουσια η γλωσσα ειναι βουλγαρικη αλλα πρεπει να γινει εθνικη
20. οι αρχαια Μακεδονικη γλωσσα δεν ηταν ελληνικη επειδη την Ευριδικη την ελεγαν Ευριδικα αρα η Σκοπιανικη γλωσσα που την λεει Γκροζντανα εχει το ιδιο δικαιωμα να λεγεται Μακεδονικη οσο και η ελληνικη (επιχειρημα των Σκοπιανων) αφου δηλαδη δεν ηταν ελληνικη αρα γιατι να λενε οι Ελληνες οτι εχουν σχεση και οχι και οι Σκοπιανοι; (αναλογο επιχειρημα θα ηταν αφου ο λυκος δεν ειναι σκυλος και το καγκουρο μπορουμε να το πουμε σκυλο εξισου με το λυκο)
21. ναι ειναι βλακειες οτι οι Σκοπιανοι πιστευουν οτι ειναι αρχαιοι Μακεδονες αλλα δεν θελουν να λεγονται Μακεδονες επειδη το πιστευουν αυτο (αραγες για ποιο λογο θελουν

21 κερδισα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Seleykos : 22-10-08 στις 17:16
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 22-10-08, 23:57
Το avatar του χρήστη akirav
akirav Ο χρήστης akirav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-04-2008
Μηνύματα: 170
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Litsa
Δε μας τα λες καλά βρε Ακιραβ, απ την μια ρητορική αντίφαση στην άλλη πέφτεις. Θα σπάσεις κάνα χέρι στο τέλος και θα έχω και τύψεις.
Δηλαδή μας ανακοινώνεις πως οι φοβίες σου και οι αναστολές σου δεν ήταν τελικά για τις θέσεις της χώρας σου
αλλά για τις δικές σου θέσεις οι οποίες καταλαβαίνεις στο πίσω μέρος του κεφαλιού σου πως είναι λιγουλάκι
ακραίες.

Βέβαια εδώ μας βάζεις και ένα άλλο παράγοντα πως συμπτωματικά ταυτίζονται οι θέσεις σου με τις θέσεις
της χώρας σου (εδώ χωράει κουβέντα διότι δεν ισχύει αυτό που λες) αλλά και πάλι σου ξαναλέω, το ότι δίνεις
συγχαρηρητήρια σε αυτόν που (κατ εσέ) υπερασπίζεται την προπαγάνδα της χώρας του (το θεωρείς φυσιολογικό)
δείχνει πως τίποτα από όσα μας λες δεν ισχύει.

Είναι σα να λέει ένας Χριστιανός πως είναι Χριστιανός γιατί είναι βέβαιος πως η μοναδική αληθινή θρησκεία
είναι ο Χριστιανισμός και ο μοναδικός αληθινός θεός είναι ο Ιησούς και μετά να δίνει συγχαρητήρια σε
ένα Άραβα μουσουλμάνο που είναι μουσουλμάνος και υπερασπίζεται την προπαγάνδα της δικής του θρησκείας.

Μια τέτοια δήλωση από ένα Χριστιανό εξουδετερώνει την αρχική του δήλωση περί πίστης στον μοναδικό θεό Ιησού
και ότι αληθινή θρησκεία είναι ο Χριστιανισμός. Μας κάνει να υποθέσουμε πως εκεί που πραγματικά πιστεύει είναι
η προπαγάνδα και η φλυαρία και τα περί αληθινών θρησκειών και θεών είναι μέρος της προπαγάνδας του και μέρος
του wash brain που έχει υποστεί.

Δε ξέρω αν με "πιάνεις".
Ναι καλη μου.
Σε πιανω.
Πολυ καλα μαλιστα.
Ανοιξε κι ενα 3ο θεμα για εμενα οπως αρχισες παλι να μου φωναζεις στο "Μακεδονικο" θεμα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.