Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικότητες της αναζήτησης

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Η γνώμη σας για τον Λιακόπουλο
Απατεώνας με σκοπό το κέρδος εις βάρος του κοινού 84 48,84%
Ποιοτικος και σωστός Ερευνητής με σκοπό την σωστη ενημέρωση σε καυτά θέματα 14 8,14%
Έξυπνος Ερευνητης αλλά παραπάνω λαικιστης απο όσο πρέπει 74 43,02%
Ψήφισαν: 172. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #131  
Παλιά 27-09-08, 07:50
Το avatar του χρήστη Litsa
Litsa Ο χρήστης Litsa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2006
Περιοχή: ολούθε
Μηνύματα: 2.315
Προεπιλογή

Μα δεν αναφέρθηκα σε κάποιο όνομα, μπορεί να εννοούσα και τον R-b-t3r εγώ,
γιατί εσύ έσπευσες να προσβληθείς;

Μόνο όποιος έχει την μύγα μυγιάζεται λένε στο χωριό μου.

Την γνώμη σου μπορείς να την γράφεις ελεύθερα αλλά και μεις έχουμε το δικαίωμα τις
γνώμες που διαβάζουμε, είτε να τις λαμβάνουμε υπόψη μας είτε να τις θεωρούμε
ανοησίες ή ακόμα και προπαγάνδες ή ακόμα μπορούμε ελεύθερα και να υποψιαζόμαστε
ότι πίσω από αυτό το 48% που λες κρύβεται ένας χρήστης που έχει το 45% των κωδικών και άλλα 2-3 άτομα που απλά αυτό πιστεύουν.
Απάντηση με παράθεση
  #132  
Παλιά 27-09-08, 09:02
Το avatar του χρήστη Ευρυνοος
Ευρυνοος Ο χρήστης Ευρυνοος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-09-2008
Μηνύματα: 443
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Litsa

Ίσα ρε τρωκτικό στην τρύπα σου μη σου ρίξω ολόκληρη φιάλη φλιτ.
ουαου!!! τι μεστός λόγος, τι επιχειρήματα!!!

οι συντονιστές απεβίωσαν ???

υγ. το φλιτ με γ-ιώτα γράφεται?

υγ 2. τα τρωκτικά καταπολεμούνται με φλιτ?

υγ 3. η ελευθερία έκφρασης έγινε αναρχία έκφρασης?

υγ 4. οι ακρότητες στον γραπτό λόγο δεν είναι καταδικαστέες? (σαν να βλέπω την Λουκά να γράφει έκθεση, ενα πράμα)..

υγ 5. μπαίνοντας ο επισκέπτης ή το απλό μέλος στο forum βλέπει τέτοιες ''απόψεις'' και το ξανασκέφτεται.. να μπεί κανείς ή να μην μπεί..
Απάντηση με παράθεση
  #133  
Παλιά 27-09-08, 09:30
Το avatar του χρήστη TeknonSelinis
TeknonSelinis Ο χρήστης TeknonSelinis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-06-2004
Περιοχή: Παντού και πουθενά
Μηνύματα: 24
Talking

Παράθεση:
μπορούμε ελεύθερα και να υποψιαζόμαστε
ότι πίσω από αυτό το 48% που λες κρύβεται ένας χρήστης που έχει το 45% των κωδικών και άλλα 2-3 άτομα που απλά αυτό πιστεύουν.

Δηλαδη τωρα τι8εται και 8εμα φερεγγυοτητας του Μεταφυσικου στο εαν παρεχει προστασια προσωπικων δεδομενων στα μελη του΄ ή μπορει να εισχωρει ο κα8ε "κλειδοκρατορας" και να δρα ανενοχλητος αλλοιωνοντας τις δημοσκοπησεις;
Απάντηση με παράθεση
  #134  
Παλιά 27-09-08, 09:54
Το avatar του χρήστη Litsa
Litsa Ο χρήστης Litsa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2006
Περιοχή: ολούθε
Μηνύματα: 2.315
Προεπιλογή

«Δηλαδη τωρα τι8εται και 8εμα φερεγγυοτητας του Μεταφυσικου στο εαν παρεχει προστασια προσωπικων δεδομενων στα μελη του΄ ή μπορει να εισχωρει ο κα8ε "κλειδοκρατορας" και να δρα ανενοχλητος αλλοιωνοντας τις δημοσκοπησεις;»

Κανένα τέτοιο ζήτημα δεν μπαίνει.
Δεν τέθηκε θέμα προστασίας προσωπικών δεδομένων.
Σε μια δημοσκόπηση σε φόρουμ όλοι ξέρουμε ότι μπορεί να μπει ένας σαχλός με 35
διαφορετικά ονόματα και να ψηφίσει χωρίς να είναι ανάγκη να εμπλακεί κανένας
κλειδοκράτορας.

Μόνο ένας Λιακόπουλος θα δεχόταν μια δημοσκόπηση από φόρουμ ως ακλόνητο στοιχείο άλωστε.

Εγώ ή εσύ μπορούμε να έχουμε την πεποίθηση πως πρόκειται για το ίδιο ζώο που
μπαινοβγαίνει με διαφορετικά νικ.

Τα υπόλοιπα που λες είναι λόγια του αέρα.

Ευρύνοος, τραβάς κάνα ζόρι Σαββατιάτικα;
Σε απαγόρευσε κανείς να λες την γνώμη σου;
Σε ενόχλησε η έκφρασή μου;
Αν αισθάνεσαι ανακούφιση που είπα αυτό, να το ξαναπώ
για να αισθανθείς εσύ και ο Λιακόπουλος μια δικαίωση.
Απάντηση με παράθεση
  #135  
Παλιά 27-09-08, 10:47
Το avatar του χρήστη Ευρυνοος
Ευρυνοος Ο χρήστης Ευρυνοος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-09-2008
Μηνύματα: 443
Προεπιλογή

[QUOTE=Litsa
Ευρύνοος, τραβάς κάνα ζόρι Σαββατιάτικα;
Σε απαγόρευσε κανείς να λες την γνώμη σου;
Σε ενόχλησε η έκφρασή μου;
Αν αισθάνεσαι ανακούφιση που είπα αυτό, να το ξαναπώ
για να αισθανθείς εσύ και ο Λιακόπουλος μια δικαίωση.[/QUOTE]


ζόρι τραβούν (μόνο?) όσοι εκφράζονται με τέτοιους τρόπους..

δεν ασχολήθηκα με τα ''δικαιώματα'' του λιακό (λαικό)

αν είναι συγγενής σου φίλος σου ή γνωστός σου το μέλος στο οποίο απευθύνθηκες και έχετε κάποια τέτοια οικειότητα δεν με απασχολεί διόλου..

με ενόχλησε ο τρόπος έκφρασης.. ναι..

αν δεν διάβασες καλά αυτό που έγραψα ξαναδιάβασε..

καλό είναι να σκέφτεσαι πρίν απαντήσεις σε κάποιον και να αναλογίζεσαι την αισθητική των άλλων ακόμη και στον λόγο..

αυτά..

φιλικά, ευρύνοος.
Απάντηση με παράθεση
  #136  
Παλιά 27-09-08, 10:54
Το avatar του χρήστη Litsa
Litsa Ο χρήστης Litsa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2006
Περιοχή: ολούθε
Μηνύματα: 2.315
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ευρυνοος
με ενόχλησε ο τρόπος έκφρασης.. ναι..
Έλα τώρα που σε ενόχλησε και ο τρόπος έκφρασης,
στον πούτιν πουτινιές; και στην Λίτσα Κατινιές; δεν περνάνε!!!

Εμένα δεν με ενοχλούν οι τρόποι έκφρασης αλλά τα νοήματα
και όταν ο κάθε σαχλός προσβάλλει την νοημοσύνη μου.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ευρυνοος
φιλικά, ευρύνοος.
Φιλικά, Λίτσα
Απάντηση με παράθεση
  #137  
Παλιά 27-09-08, 10:56
Το avatar του χρήστη Ευρυνοος
Ευρυνοος Ο χρήστης Ευρυνοος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-09-2008
Μηνύματα: 443
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Litsa
Έλα τώρα που σε ενόχλησε και ο τρόπος έκφρασης,
στον πούτιν πουτινιές; και στην Λίτσα Κατινιές; δεν περνάνε!!!

Εμένα δεν με ενοχλούν οι τρόποι έκφρασης αλλά τα νοήματα
και όταν ο κάθε σαχλός προσβάλλει την νοημοσύνη μου.


Φιλικά, Λίτσα
υπάρχει καλυτέρευση.. ευχαριστώ.
φιλικά, ευρύνοος.
Απάντηση με παράθεση
  #138  
Παλιά 27-09-08, 11:58
Το avatar του χρήστη agaliarep
agaliarep Ο χρήστης agaliarep δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-08-2005
Περιοχή: Mandri
Μηνύματα: 1.621
Προεπιλογή

Δεν νομίζω ότι υπάρχει κανένας λόγος για όλα τα παραπάνω ευρύνοε και Litsa, ψυχραιμία…

Παράθεση:
Eίμαι απόλυτα σίγουρος ότι δεν ήξερες τίποτα πρίν δέκα χρόνια.
Ούτε γνώριζες καν πόσα κοσμοδρόμια έχουνε οι ρώσσοι.
Ακόμη δεν γνώριζες την εντυπωσιακή αναβάθμιση των διαστημικών σταθμών τους και την μετατροπή τους.

Το τι γνώριζα ή το τι γνωρίζω νομίζω ότι το ξέρω καλύτερα από εσένα... Έτσι δεν είναι;

Το γεγονός ότι η Ρωσία είχε πέσει τόσο χαμηλά και γνωρίζοντας και τα φυσικά αποθέματα πλούτου αλλά και την στρατιωτική της δύναμη, σε συνδυασμό με μια καινούρια αγορά παρθένα πολλών εκατομμυρίων ανθρώπων μόνο προς τα πάνω θα μπορούσε να πάει. Άλλωστε μην ξεχνάμε ότι κανέναν δεν σύμφερε να διαλυθεί εντελώς η Ρωσία… Ούτε καν τους Αμερικανούς για αυτό φρόντισαν με οικονομικά πακέτα να την ενισχύσουν από την μια και από την άλλη να εισβάλουν στην οικονομία της.

Θέλεις μήπως να κάνουμε προβλέψεις για τα επόμενα χρόνια; Θες να κάνουμε προβλέψεις για την Κίνα ή καλύτερα για την Ρωσία; Πως καταλαβαίνουμε άραγε την ανάπτυξη μιας χώρας που ήδη έχει ισχυρό στρατό, πυρηνικά, μυστικά προγράμματα στρατιωτικού περιεχομένου;

Εδώ είναι οι εκτιμώμενες προβλέψεις για τον ανεπτυγμένο κόσμο της Kiplinger στην αύξηση του ΑΕΠ:

ΗΠΑ 1,5% το 2008 και 1,5% το 2009
Ευρωζώνη 1,3% το 2008 και 0,9% το 2009
Ιαπωνία 1,0% το 2008 και 0,8% το 2009

Εδώ είναι τα στοιχεία για τις πιο αναπτυσσόμενες χώρες:

Κίνα 9,6% το 2008 και 9,0% το 2009
Ρωσία 7,7% το 2008 και 6,8% το 2009
Ινδία 7,6% το 2008 και 7,8% το 2009
Βραζιλία 4,8% το 2008 και 3,9% το 2009

Αν δεν ήξερες τίποτα περισσότερο από αυτή την απλή σύγκριση, όπου θα επέλεγες να θέσεις τα χρήματά σου; Στις αναπτυσσόμενες χώρες, φυσικά. Αρα μιλάμε για μεγάλη εισροή χρήματος στην Ρωσική, Κινεζική, Ινδική και βραζιλιάνικη αγορά.

Μεταξύ των τεσσάρων μεγαλύτερων αναπτυσσόμενων χωρών, η Ρωσία μοιάζει με τις καλύτερες ευκαιρίες.

Για ποιο λόγω η Ρωσία θα έχει την πιο εντυπωσιακή οικονομική ανάπτυξη;

-Είναι η μεγαλύτερη χώρα στον κόσμο από ξηράς.
-Συμμετέχει στη μεγαλύτερη και ισχυρότερη αγορά εμπορευμάτων στον κόσμο.
-Σε λίγα χρόνια, θα γίνει η 2η μεγαλύτερη οικονομία στην Ευρώπη και το 6ο μεγαλύτερο στον κόσμο
-Έχει μεγάλο πληθυσμό νέων άρα εργατικά χέρια και όχι συντάξεις.
-Το εκπαιδευτικό σύστημα είναι καλό, με σχεδόν 100% αλφαβητισμού.
-Το ΑΕΠ έχει αυξηθεί σε 6,8% από το 1999.

Συμπέρασμα όλοι οι ξένοι επενδυτές θα προτιμήσουν να επενδύσουν στην Ρωσία ακόμα περισσότερο και από την Κίνα και από τις άλλες χώρες. Ακριβώς αυτό έγινε και πριν 10 χρόνια…

Αγαπητέ Knight

Παράθεση:
Και το Πακιστάν έχει πυρηνικά όπως και η Ιαπωνία...
Το να έχεις πυρηνικά δεν σου εξασφαλίζει ότι θα έχεις ανάπτυξη. Το ότι έχεις πυρηνικά σου εξασφαλίζει ότι, η μεγάλη ανάπτυξη που έχεις σε συνδυασμό με την στρατιωτική σου υπεροχή θα σε κάνει ρυθμιστή καταστάσεων

Για την Ιαπωνία:
Η Ιαπωνία έχει μόνο τις Δυνάμεις Αυτοάμυνας.
Ο «Δυνάμεις Αυτοάμυνας» δημιουργήθηκαν από τους ίδιους τους Αμερικανούς το 1954 ώστε να παρεμποδιστεί το κομμουνιστικό κίνημα στην Ιαπωνία. Την ασφάλεια της Ιαπωνίας ανέλαβαν οι Ηνωμένες Πολιτείες με την υπογραφή της Αμοιβαίας Συμφωνίας για τη Συνεργασία και την Ασφάλειας (1960). Το γεγονός αυτό, οδήγησε σε εκτεταμένες αντιδράσεις από τους φοιτητές και τους σοσιαλιστές . Ίσως αυτή να ήταν και η τελευταία «αναλαμπή» της ιαπωνικής κοινωνίας.

Και όπως γράφω παραπάνω η ανάπτυξη στην Ιαπωνία είναι 1,0% το 2008 και 0,8% προβλέπεται το 2009… Καμία σχέση με το 9,0% της Κίνας και το 6,8% της Ρωσίας.


Αυτό ήταν ένα απλό παράδειγμα για τις υποθέσεις, προβλέψεις, όχι του γέροντα από το Βατοπέδιο… αλλά από απλά οικονομικά στοιχεία…

Και όλα αυτά σε λίγα μόλις λεπτά.
Σε μερικά χρόνια… π.χ. 4 θα μπορώ να βγω εάν όλα πάνε καλά και να πω… Είδατε που σας τα έλεγα; Δοξάστε με… !
Εάν ανέβει κι άλλο η Ρωσία δεν θα κουνιέται περισσότερο στους Αμερικανούς; Δεν θα γίνει πιο ισχυρός ρυθμιστής των πραγμάτων; Είναι μελλοντολογία αυτό ή συνδυασμός μιας υποτυπώδους οικονομικής παρατήρησης με απλή λογική;

Ακόμα και εάν δεν κάτσουν δεν πειράζει, απλά δεν θα βγω και δεν θα πω τίποτα. Εάν όμως γίνουν έτσι, θα μπορώ να υπερηφανεύομαι ότι είχα πληροφορίες από τα μέσα; Θα μπορώ να λέω ότι είχα δίκιο και ότι ο γέροντας μου το είπε;
Θα μπορούσα να πω ότι τώρα είναι ο χρόνος που λένε οι γραφές και αυτή η Ρωσία του τότε Πούτιν και του κάθε Πούτιν θα είναι αυτή που λένε οι γραφές;

Πρέπει να ξέρουμε τι λέμε, γιατί το λέμε και από πού πηγάζει αυτό.


Αυτά τα λίγα…

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη agaliarep : 27-09-08 στις 12:08
Απάντηση με παράθεση
  #139  
Παλιά 27-09-08, 14:03
Το avatar του χρήστη the_black_planet
the_black_planet Ο χρήστης the_black_planet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-06-2005
Περιοχή: Καλαματα
Μηνύματα: 1.066
Προεπιλογή

Αν και ομολογώ ότι κατά βάθος γουστάρω πολύ τη "χύμα" γραφή της Λίτσας,οφείλω να δηλώσω πως θεωρώ άδικο το να εκφραζόμαστε έτσι σε συνομιλητές μας,όσο ηλίθιες και αν θεωρούμε τις απόψεις τους.Ποτέ δεν πρέπει να είμαστε απόλυτοι σε τίποτα αλλά ακόμα και σε τέτοιες περιπτώσεις(που είναι αντικειμενικό ότι αυτά που αναφέρει ο Λιακόπουλος άσχετα από το αν μπορεί να ισχύουν,πρόκειτε για μασημένη τροφή που δεν προάγει καθόλου την κριτική σκέψη αλλά την τυφλή πίστη) οφείλουμε να δείχνουμε σεβασμό προς τον συνομιλιτή μας.Ο καθένας έχει δικαίωμα να πιστεύει ό,τι θέλει και πρέπει να είναι απόλυτα σεβαστό αυτό.Η μόνη περίπτωση που άρεται ο σεβασμός είναι η έκφραση ρατσιστικών και φασιστικών απόψεων και σε αυτό πιστεύω συμφωνούμε όλοι αλλά έτσι και αλλιώς σε αυτές τις περιπτώσεις αναλαμβάνει η συντονιστική ομάδα.

Προς φίλο Ευρύνοο:

Νομίζω πως είσαι λίγο υπερβολικός φίλε μου.Τα λόγια της Λίτσας τουλάχιστον κατά την προσωπική μου άποψη είναι χαριτωμένα και σε καμία περίπτωση υπερβολικά προσβλητικά.Διάβασα φίλε μου και τα παράπονα σου στο θέμα "Κριτική",επειδή δεν παρακολουθώ ιδιαίτερα το φόρουμ τελευταία δεν έχω διαβάσει ακόμα τα επίμαχα σημεία για τα οποία διαμαρτύρεσαι αλλά στο συγκεκριμένο θέμα όπως είπα και πριν σε βρίσκω υπερβολικό.Φιλικά πάντα!
__________________
Chaos is my life - Exploited
Απάντηση με παράθεση
  #140  
Παλιά 27-09-08, 17:04
Το avatar του χρήστη Ευρυνοος
Ευρυνοος Ο χρήστης Ευρυνοος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-09-2008
Μηνύματα: 443
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από the_black_planet
Αν και ομολογώ ότι κατά βάθος γουστάρω πολύ τη "χύμα" γραφή της Λίτσας,οφείλω να δηλώσω πως θεωρώ άδικο το να εκφραζόμαστε έτσι σε συνομιλητές μας,όσο ηλίθιες και αν θεωρούμε τις απόψεις τους.Ποτέ δεν πρέπει να είμαστε απόλυτοι σε τίποτα αλλά ακόμα και σε τέτοιες περιπτώσεις(που είναι αντικειμενικό ότι αυτά που αναφέρει ο Λιακόπουλος άσχετα από το αν μπορεί να ισχύουν,πρόκειτε για μασημένη τροφή που δεν προάγει καθόλου την κριτική σκέψη αλλά την τυφλή πίστη) οφείλουμε να δείχνουμε σεβασμό προς τον συνομιλιτή μας.Ο καθένας έχει δικαίωμα να πιστεύει ό,τι θέλει και πρέπει να είναι απόλυτα σεβαστό αυτό.Η μόνη περίπτωση που άρεται ο σεβασμός είναι η έκφραση ρατσιστικών και φασιστικών απόψεων και σε αυτό πιστεύω συμφωνούμε όλοι αλλά έτσι και αλλιώς σε αυτές τις περιπτώσεις αναλαμβάνει η συντονιστική ομάδα.

Προς φίλο Ευρύνοο:

Νομίζω πως είσαι λίγο υπερβολικός φίλε μου.Τα λόγια της Λίτσας τουλάχιστον κατά την προσωπική μου άποψη είναι χαριτωμένα και σε καμία περίπτωση υπερβολικά προσβλητικά.Διάβασα φίλε μου και τα παράπονα σου στο θέμα "Κριτική",επειδή δεν παρακολουθώ ιδιαίτερα το φόρουμ τελευταία δεν έχω διαβάσει ακόμα τα επίμαχα σημεία για τα οποία διαμαρτύρεσαι αλλά στο συγκεκριμένο θέμα όπως είπα και πριν σε βρίσκω υπερβολικό.Φιλικά πάντα!
Μάλλον είσαι ο μόνος που διάβασε και κατάλαβε τι ακριβώς έγραψα..

όσο για το αν είμαι υπερβολικός ίσως φταίει η παιδεία μου..και δεν αναφέρομαι σε σχολεία και πανεπιστήμια..

απλώς δεν μου αρέσει να ξεφτιλίζουμε τον συνομιλητή μας..
και δεν είναι ωραία εικόνα για κανένα μέλος ή επισκέπτη που μπαίνει να διαβάσει τα γραφόμενα του καθενός..

κι επειδή ξεφύγαμε απο το θέμα να αναφέρω οτι η άποψη που έχω για τον μεσιέ Λιακό είναι οτι κάνει κι αυτός την δουλειά του όπως και όλοι όσοι πουλάνε περιοδικά και βιβλία του χώρου..

όλοι εμπορεύονται την δήθεν γνώση..

όσα χρόνια ψάχνω άνθρωπο σαν τον Διογένη δυστυχώς ελάχιστοι είναι αξιόλογοι..

φιλικά, ευρύνοος.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.