Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Συνωμοσιολογία-Παγκοσμιοποίηση-Γεωπολιτική

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-05-08, 18:44
Jimi Ο χρήστης Jimi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-10-2006
Περιοχή: Καβάλα
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή Υποσυνείδητα μηνύματα στη "Σκοπιά";

Ήμουν πολύ δύσπιστος πριν από μια εβδομάδα περίπου, όταν ξεκίνησα μια προσωπική έρευνα για "υποσυνείδητα μηνύματα" (σε διαφημίσεις, ταινίες κλπ.). Είχα βρει στο Διαδίκτυο ανάμεσα στα άλλα πολλές αναφορές στο έντυπο "Watchtower" των Μαρτύρων του Ιεχωβά - ή το ελληνικό "Σκοπιά" - που έκαναν λόγο για περίεργες "εικόνες" μέσα στις ζωγραφιές. Όταν έπεσε στα χέρια μου ένα τεύχος (τα αφήνουν στο μαγαζί όπου εργάζομαι και συνήθως τα πετάμε), είπα να το ψάξω (όντας φοβερά δύσπιστος). Το αποτέλεσμα μου δημιούργησε ισχυρό σοκ.

Επειδή το μέγεθος των εικόνων είναι μεγάλο (δε θέλω να τις μικρύνω ούτε να αλλάξω την ποιότητά τους για ευνόητους λόγους), παραθέτω τα 2 links όπου τις έχω καταχωρήσει:

http://bp1.blogger.com/_IFXr4PKtOa4/...s1600-h/01.jpg

http://bp0.blogger.com/_IFXr4PKtOa4/...00/01_head.jpg

Είναι τυχαίο; Θα ήθελα να μάθω τη γνώμη σας. Ευχαριστώ.
__________________
"Κι ο κάθε πόνος μας είναι μια μυστική, πικρή επιστροφή στην άγια ταπεινότητα των απλών πραγμάτων" - Τάσος Λειβαδίτης
----------------------------
www.xesemesa.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-05-08, 20:57
Το avatar του χρήστη henriksmir
henriksmir Ο χρήστης henriksmir δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-03-2007
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή Υποσυνείδητα μηνυματα

Πιστεύω ότι δεν είναι καθόλου τυχαίο. Τεχνικές υποσυνείδητων μηνυμάτων χρησιμοποιούνται εδώ και πολλά χρόνια για την αποπεράτωση προγραμμάτων κοινωνικού ελέγχου, στη βιομηχανία της διαφήμισης και σε πολλούς άλλους τομείς.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-05-08, 21:07
Το avatar του χρήστη Litsa
Litsa Ο χρήστης Litsa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2006
Περιοχή: ολούθε
Μηνύματα: 2.315
Προεπιλογή

Εγώ δεν κατάλαβα το δεύτερο λινκ που το βρήκες.
Δείχνει σαν καθρέπτης το κεφάλι που είναι διπλό και υπάρχει ένα χαριτωμένο διαβολάκι εκεί μέσα. Τα χέρια του είναι και "κάπως", αλλά πως το βρήκες ; εσύ το έφτιαξες;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-05-08, 21:28
Το avatar του χρήστη ANDROMEDA_
ANDROMEDA_ Ο χρήστης ANDROMEDA_ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-03-2008
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή

Εγώ πάλι δεν κατάλαβα πιο πράγμα αν είναι τυχαίο ή όχι...
__________________
Φιλικά Ανδρομέδα

Μες στο σκοτάδι μου βρήκα το φώς.....


http://www.anexigito.tk
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-05-08, 22:16
Το avatar του χρήστη Tranceaddict23
Tranceaddict23 Ο χρήστης Tranceaddict23 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-05-2007
Περιοχή: Κυπρος/Λαρνακα
Μηνύματα: 168
Προεπιλογή

Δεν υπαρχουν υποσυνειδητα μηνυματα. Πρεπει καποτε να ξεκαθαριστει αυτο επειδη ακουγονται πολλα και διαφορα.
Κανεις δεν μπορει να επηρεασει τον αλλο με υποσυνειδητα μηνυματα. Μπορει να εχουν γινει προσπαθειες, και καποιοι να προσπαθησαν, ομως το μονο που οδηγει ειναι σε αποτυχια. Οταν λεμε υποσυνειδητα μηνυματα τι εννοουμε κατ'αρχην? Εννοουμε οτι βαζω ενα μηνυμα οποιουδηποτε περιεχομενου καπου για απειροελαχιστα κλασματα του δευτερολεπτου, ωστε να μην γινει συνειδητα αντιληπτο απο το ανθρωπινο ματι, και οτι με βαση αυτο το μηνυμα θα ενεργησω εγω μετα, και θα καθοριστει η συμπεριφορα μου. Δηλαδη, εγω τωρα βλεπω την εκπομπη του λαζοπουλου (αυτο κανω πραγματικα ) και καποιος μου εχει περασει το μηνυμα "πηγαινε στην κουζινα και κανε μια φραπεδια", σημαινει εγω θα σηκωθω μετα απο λιγο και θα παω?
Επιστημονικα, δεν μπορει να συμβει αυτο, στην ψυχολογια εχουν γινει πολλα πειραματα και κανενα δεν μπορεσε να στηριξει την υπαρξη υποσυνειδητων μηνυματων. Το μονο πειραμα στην ιστορια που μπορει να στηριξει καπως αυτο το ενδεχομενο ειναι το γνωστο "eat popcorn-drink coke", την δεκαετια του 80 που πραγματι οδηγησε σε αυξηση των πωλησεων,ομως εχει να κανει με λαθος στησιμο του πειραματος παρα με υποσυνειδητα μηνυματα. Πουθενα δεν υπαρχουν στοιχεια στην επιστημη που να στηριζουν αυτο το ενδεχομενο, ετσι αστε τους να βαζουν οτι θελουν στα τραγουδια της μεταλ, σε διαφημισεις,περιοδικα,και οπου αλλου θελουν. Κανενας δεν μπορει να επηρεασει κανενα υποσυνειδητα.
__________________
Truth is stranger than fiction.

http://www.youtube.com/watch?v=WO0TVZIvR6k
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-05-08, 22:32
Το avatar του χρήστη skeptic
skeptic Ο χρήστης skeptic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2006
Μηνύματα: 1.211
Προεπιλογή

Αυτό που λες μπορεί να μην ισχύει.
Η υποσυνείδητη διαφήμιση που ξέρουν πολύ καλά να εφαρμόζουν οι επαγγελματίες προπαγανδιστές της Σκοπιάς όπως και άλλων ..."ταπεινών" οργανώσεων,.. αν χρησιμοποιηθεί σωστά μπορεί να έχει εντυπωσιακά αποτελέσματα...
Τι να λέμε τώρα ρε σεις... εδώ η CIA με τα προχωρημένα προγράμματα ελέγχου του μυαλού μόνταουκ και ΜΚ ούλτρα έχει καταφέρει να δημιουργήσει νοητικά ελεγχόμενα άτομα που μπορεί να τα καθοδηγήσει από δούλους του σέξ μέχρι ακόμα και σε δολοφονία. Αν ερευνήσετε τα στοιχεία γύρω από την δολοφονία του Μπόμπυ Κένεντυ δείχνει πολλά τέτοια χαρακτηριστικά σημάδια..
Θα μπορούσα να γράψω πολλά για το θέμα αλλά δεν θέλω να διαφημίζω και πολύ τα μυστικά αυτών των καθαρμάτων διότι μπορεί να βλάψω άθελα μου ανθρώπους.
Για την ώρα διαβάστε το άρθρο του New Scientist:

http://www.newscientist.com/article/...after-all.html

Δείτε επίσης την υποσυνείδητη διαφήμιση του Μακέιν που πρόβαλε το FOX:
http://www.infowars.com/?p=2104

..ή μήπως τους "ηγέτες" που τους προβάλουν με φωτοστέφανα:
http://farm3.static.flickr.com/2126/...5da94767_o.jpg

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη skeptic : 14-05-08 στις 22:52
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-05-08, 00:52
Jimi Ο χρήστης Jimi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-10-2006
Περιοχή: Καβάλα
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Litsa
Εγώ δεν κατάλαβα το δεύτερο λινκ που το βρήκες.
Δείχνει σαν καθρέπτης το κεφάλι που είναι διπλό και υπάρχει ένα χαριτωμένο διαβολάκι εκεί μέσα. Τα χέρια του είναι και "κάπως", αλλά πως το βρήκες ; εσύ το έφτιαξες;
Το δεύτερο link είναι η πρώτη ζωγραφιά (του περιοδικού), στην οποία έχω εφαρμόσει ένα εφέ (mirror). Και το εφέ το έβαλα εκεί ακριβώς όπου φαίνονται στην πρώτη φωτό τα σημάδια στο χέρι. Το διαβολάκι λοιπόν δεν το "έφτιαξα", προέκυψε! Τυχαία ή όχι, δεν το γνωρίζω...

Διάβασα προσεκτικά τις απόψεις σας. Αυτό που έχω να πω είναι ότι δεν είμαι πεπεισμένος ότι πρόκειται για κάτι στημένο. Μπορεί να βγήκε τυχαία, μπορεί και όχι. Έχω κάνει δοκιμές και σε άλλες φωτό από το εν λόγω έντυπο, αλλά δεν επιθυμώ ακόμη να δημοσιεύσω κάτι (νεκροκεφαλή και λοιπά στοιχεία... θα επανέλθω). Ίσως έχω ισχυρή φαντασία, δεν το αρνούμαι ακόμα.

Όσο για τις εκδόσεις "Watchtower" φαίνεται ότι είναι και οι ίδιο γνώστες, αφού εντόπισα κάπου μια απάντησή τους προς τους επικριτές τους (σαν εμένα καλή ώρα ) όπου λένε ότι "δεν ξέρουμε τίποτα, δεν υπάρχουν κρυμμένα πραγματάκια, μη μας ενοχλείτε". Αν βρω το link θα το αναφέρω.

ΔΕΝ ξέρω αν πρόκειται για "υποσυνείδητο μήνυμα", ΔΕΝ ξέρω αν έχει αποτελεσματικότητα και ΔΕΝ ξέρω ΓΙΑΤΙ να κάνουν κάτι τέτοιο, πραγματικά δεν έχω ιδέα...

ΥΓ.: Προφανώς για να είναι πιο σωστή η "έρευνα" θα πρέπει να ελέγχονται εικόνες από ποικίλα έντυπα (θρησκευτικά και μη) και όχι μόνο τα συγκεκριμένα, καθότι μπορεί να πει κανείς ότι είμαι π.χ. προκατειλημμένος. Υπόσχομαι να προσπαθήσω για το καλύτερο, αλλά λόγω έλλειψης χρόνου (εργαζόμενη νεολαία γαρ) θα πάρει λίγο καιρό.
ΥΓ2.: Α! Και όσο για την Coca Cola, διαχρονική παραμένει η διαφήμιση με το περίεργο παγάκι:

http://www.metafysiko.gr/forum/attac...ntid=375&stc=1
cocacola7wu.jpg
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg cocacola7wu.jpg (48,2 KB, 72 εμφανίσεις)
__________________
"Κι ο κάθε πόνος μας είναι μια μυστική, πικρή επιστροφή στην άγια ταπεινότητα των απλών πραγμάτων" - Τάσος Λειβαδίτης
----------------------------
www.xesemesa.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-05-08, 02:30
Jimi Ο χρήστης Jimi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-10-2006
Περιοχή: Καβάλα
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Όπως υποσχέθηκα, ανανεώνω με 1-2 νέες φωτό....

Αυτή είναι η αρχική:

και αυτή με mirroring, όπου εμφανίζεται ένα κρανίο:
__________________
"Κι ο κάθε πόνος μας είναι μια μυστική, πικρή επιστροφή στην άγια ταπεινότητα των απλών πραγμάτων" - Τάσος Λειβαδίτης
----------------------------
www.xesemesa.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-05-08, 02:32
Jimi Ο χρήστης Jimi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-10-2006
Περιοχή: Καβάλα
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Επίσης:

και με ζουμ κάποια σύμβολα επάνω στο φόρεμα:
__________________
"Κι ο κάθε πόνος μας είναι μια μυστική, πικρή επιστροφή στην άγια ταπεινότητα των απλών πραγμάτων" - Τάσος Λειβαδίτης
----------------------------
www.xesemesa.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-05-08, 12:39
thecube Ο χρήστης thecube δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-05-2008
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Jimi
έκαναν λόγο για περίεργες "εικόνες" μέσα στις ζωγραφιές.
Για αρχή: δίνονται στοιχεία από το περιοδικό για την προέλευση της "ζωγραφιάς" ? Είσαι σίγουρος ότι δεν είναι κατασκεύασμα της Σκοπιάς?
Απλά πράγματα.

Κατά τα άλλα, θεωρώ ότι το υποσεινήδητο βομβαρδίζεται καθημερινά από εικόνες και οι εικόνες (κάθε είδους) στην σύγχρονη εποχή αποτελούν το μεγαλύτερο κομάτι πρόσληψης πληροφοριών και ερεθισμάτων.

π.χ. Πάρε το απλούστερο όλων: την τηλεόραση. Εχει καμμία σχέση ο πραγματικός κόσμος με αυτον που προβάλλεται; Και δεν εννοώ φυσικά ταινίες και σειρές μυθοπλασίας. Εννοώ ενημερωτικές και "ψυχαγωγικές" εκπομπές κάθε είδους. Για σκέψου το λίγο.

Θυμήσου λίγο τις εξαφανισμένες ελιές του Σημιτάκου... ή κάτι ομαδικές φωτό της ΝΔ α-λα Χολυγουνtιανής υπερπαραγωγής τύπου Armageddon.
Εχεις δει ποτέ από κοντά κάποιον "τηλε-αστερα";
Ξεφύλλισε ένα περιοδικό ευρείας κυκλοφορίας και δες τις εικόνες...

Δεν χρειάζεται ιδιαίτερη προσπάθεια για να καταφέρεις να δημιουργήσεις μία εντύπωση ή ένα ρεύμα στον κόσμο. Μερικές σωστά τοποθετημένες / επεξεργασμένες φωτογραφίες επαναλάμβανέ τες τακτικά κι αστες να κάνουν την δουλειά τους...

Φυσικά και τα κρυφά μηνύματα έχουν "παίξει" με γνωστότερο όλων τις "διαφημίσεις" Coca-Cola και ποιός ξέρει τι άλλο.

Ημιάσχετο
Η ίδια τεχνική με αυτή της coca-cola έχει χρησιμοποιηθεί και στην ταινία "Fight Club" αλλά εκεί για σκοπούς που εξυπηρετούσαν το σενάριο. Ο Fincher ήταν κατ' εμέ ιδιοφυής στην συγκεκριμένη ταινία, εφαρμόζοντας στην πράξη όλα όσα καταγγέλει η ταινία του.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.